Nuncjusz w swoim przemówieniu odwołał się do słów papieża Franciszka poświęconych ważnej roli kultury: „‘Muzea powinny otworzyć drzwi dla ludzi na całym świecie. Być narzędziem dialogu między kulturami i religiami, narzędziem pokoju’. To słowa papieża Franciszka z jego książki Moja idea sztuki, w której ukazuje, że kultura może być ratunkiem dla współczesnego świata, a poprzez piękno można budować mosty w podzielonym społeczeństwie”.
Abp Salvatore Pennacchio przypomniał, że kultura od najmłodszych lat zajmowała ważne miejsce w życiu św. Jana Pawła II: „Wrażliwość na kulturę i sztukę zrodziła się w jego sercu w rodzinnych Wadowicach. Potem była rozwijana na deskach teatrów krakowskich. Służyła następnie jako narzędzie ewangelizacyjne biskupowi, a później kardynałowi metropolicie krakowskiemu, aż wreszcie doprowadziła Papieża Polaka do wskazania nowych środków dialogu i inkulturacji”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nuncjusz zaznaczył też, że Papież był zawsze mocno związany ze środowiskiem artystycznym. „Podobnie jak przez całe życie Święty Papież Polak oddawał hołd szeroko rozumianej sztuce, tak dziś, poprzez tę ekspozycję, sztuka chce niejako oddać hołd Papieżowi Polakowi w setną rocznicę Jego urodzin” – dodał.
Abp Pennacchio wyraził wdzięczność autorom i kuratorom wystawy. „Dziękuję za możliwość dzisiejszego spotkania, w dniu 40. rocznicy zamachu na Świętego Jana Pawła II. Życzę wszystkim zwiedzającym, by odkryli tutaj piękno i radość, które były tak drogie dla Papieża Polaka” – zakończył wystąpienie nuncjusz.
Wystawę można zwiedzać na Zamku królewskim w Warszawie do 13 czerwca 2021 r.