Kaplica Akademicka na Uniwersytecie Tor Vergata w Rzymie
Na państwowym uniwersytecie Tor Vergata w Rzymie - w miejscu historycznego spotkania w 2002 r. Papieża Jana Pawła II z ponad 2 mln uczestników Światowych Dni Młodzieży w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 - stanęła kaplica akademicka pod wezwaniem św. Tomasza z Akwinu. Jej konsekracji dokonał 26 listopada br. wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej - kard. Camillo Ruini.
W uroczystości udział wzieli przedstawiciele uczelni z tych miast, które gościły do tej pory spotkania młodych: Buenos Aires, Santiago de Compostela, Częstochowy, Denver, Manili, Paryża i Toronto.
W dniu poprzedzającym uroczystości na Uniwersytecie Tor Vergata (25 listopada br.) odbyło się sympozjum nt.: Uniwersytet i formacja - Światowe Dni Młodzieży i oczekiwania młodzieży.
Biskupi przeciwko prawu dopuszczającemu aborcję
Reklama
Episkopat Peru wydał dokument w obronie życia poczętego, w związku z uchwaleniem przez parlament peruwiański poprawki do konstytucji dopuszczającej aborcję. Biskupi zaapelowali do parlamentu o przywrócenie pierwotnego tekstu projektu konstytucji, chroniącego życie od chwili poczęcia. Jednocześnie zwrócili uwagę, że prawo do życia wynika z godności osoby ludzkiej, której nie można niczym warunkować.
Episkopat przypomina w swoim dokumencie, że Peru należy do sygnatariuszy Amerykańskiej Konwencji Praw Człowieka, która mówi o bezwarunkowym prawie każdej osoby do życia. "Nowa konstytucja broni tego prawa, zakazując kary śmierci - w przypadku aborcji jest jednak niekonsekwentna" - czytamy m.in. w dokumencie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Potępienie terroryzmu ETA
Katoliccy biskupi Hiszpanii w ostrych słowach skrytykowali terroryzm i "totalitarny nacjonalizm" baskijskiej organizacji separatystycznej ETA. "Nie ma usprawiedliwienia dla terroryzmu ETA, a totalitarny nacjonalizm jest bałwochwalstwem" - głosi opublikowany 23 listopada br. dokument zatytułowany: Ocena moralna terroryzmu w Hiszpanii - przyczyny i skutki. "ETA posługuje się ideologią marksistowską, mając na celu uniezależnienie się Kraju Basków za wszelką cenę" - napisali m.in. biskupi. Zwrócili oni uwagę na przewrotność powiązania polityki i propagandy z nieustannym działaniem struktur przemocy - co prowadzi do społecznej bierności wobec dziejącego się zła.
22-stronicowy tekst został przyjęty przez Hiszpańską Konferencję Biskupią 63 głosami, przy 8 głosach przeciwnych i 5 wstrzymujących się.
Metropolita Cyryl ponownił zarzuty wobec katolików
Kierownik Urzędu ds. Kontaktów Zewnętrznych w Patriarchacie Moskiewskim, metropolita Cyryl ze Smoleńska, w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA stwierdził m.in., że spotkanie Papieża Jana Pawła II z patriarchą Aleksym II jest konieczne. "Takie spotkanie powinno położyć kres obciążonej historii między oboma Kościołami" - powiedział metropolita.
Jednocześnie stwierdził, że za zamrożenie stosunków między Moskwą a Watykanem są odpowiedzialne misyjna działalność Kościoła katolickiego na "terytorium prawosławnym" i związany z tym "prozelityzm", czyli werbowanie wyznawców prawosławia.
Apel o pomoc dla głodujących
Reklama
O pomoc społeczności międzynarodowej dla głodującej ludności Etiopii i Erytrei zaapelował nuncjusz apostolski w tych krajach - abp Silvano Maria Tomasi. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego powiedział on 26 listopada br., że bez pomocy międzynarodowej rządy obu tych krajów nie będą w stanie powstrzymać klęski głodu. Według ekspertów, w przyszłym roku ponad 20 proc. Etiopczyków będzie musiało otrzymać pomoc żywnościową. Obok pomocy doraźnej Etiopia i Erytrea potrzebują także pomocy w realizacji projektów długofalowych.
Według Radia Watykańskiego, w chwili obecnej już ok. 5-6 mln mieszkańców 65-milionowej Etiopii skazanych jest na pomoc żywnościową z zewnątrz, a w Erytrei - ponad połowa spośród 3,5 mln mieszkańców.
Ziemia Święta
Reklama
Mimo licznych apeli społeczności międzynarodowej władze Izraela nie zamierzają wpuścić w tym roku do Betlejem pielgrzymów, którzy przybędą w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia. Ukazujący się w Jerozolimie dziennik Jerusalem Post poinformował o tym 25 listopada br., powołując się na wypowiedź izraelskiego ministra turystyki Icchaka Levy´ego.
Z wiadomości agencyjnych wynika, że wojska izraelskie i pojazdy pancerne opuściły Betlejem 25 listopada. Jednak rzecznik wojsk izraelskich utrzymuje, że wojsko nie wyszło z Betlejem. Oświadczył on, że w praktyce wojska izraelskie często wycofują się na przedmieścia miasta, by w razie potrzeby szybko zająć miasto ponownie.
Francja
Liczne protesty katolików oraz polemikę na temat wolności słowa i cenzury wywołał we Francji bluźnierczy plakat festiwalu jazzowego w Vienne, przedstawiający czarną kobietę karmiącą piersią "diablątko". Rada regionu Rodan-Alpy wycofała dotację dla tej imprezy.
Jako pierwszy przeciwko plakatowi zaprotestował ks. Jean Raffin, proboszcz parafii, na terenie której mieści się amfiteatr, gdzie odbywają się festiwalowe koncerty. Natomiast przewodniczący rady regionu - Emmanuel Hamelin powiedział, że plakat "obraża elementarne uczucia religijne i tym samym prowokuje do ostrych reakcji".
Rosja
W moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela odbyło się spotkanie założycielskie Rosyjskiej Partii Prawosławnej. "Prawosławna wiara otwiera drogę do zjednoczenia narodu" - powiedział lider partii Władimir Lapietiew. "Rosyjski Kościół Prawosławny nie identyfikuje się z działalnością żadnej partii" - stwierdził rzecznik Kościoła.
Nowa partia, o wyraźnie nacjonalistycznym obliczu, cieszy się zaufaniem i poparciem prezydenta Rosji, Władimira Putina. Zdaniem jej założycieli, liczy ona obecnie 70 tys. członków.
Prezydent Rosji Putin chętnie okazuje publicznie swoje przywiązanie do prawosławia, w którym widzi podstawowy system wartości zdolny zastąpić Rosjanom skompromitowaną ideologię komunistyczną. 80 proc. mieszkańców Rosji deklaruje swoją przynależność do prawosławia. Drugą co do liczby wyznawców religią w Rosji jest islam.
Wietnam
W Wietnamie nie ustają prześladowania za wiarę. Jak poinformowała agencja "Eglises d´Asie" (Kościół Azji), karę 15 lat więzienia odbywa m.in. ks. Thaddeus Nguyen Thi Ly, a od ponad roku przebywają w areszcie również jego matka, 2 siostrzeńców i siostrzenica. Wszystkich aresztowano za "szpiegostwo", gdyż m.in. należeli do komitetu na rzecz wolności religijnej. Grozi im obowiązująca nadal w Socjalistycznej Republice Wietnamu kara śmierci.
Jednym zdaniem
Z wizytą w Beninie przebywał prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, kard. Crescenzio Sepe. Był on osobistym wysłannikiem Ojca Świętego na I Krajowy Kongres Eucharystyczny w tym kraju pod hasłem: Eucharystia - najwyższy przejaw miłości Ojca w Duchu Świętym. Tuż po jego zakończeniu Jan Paweł II powołał księdza wietnamskiego, Pierre´a Nguyen Van Tot, nuncjuszem w Beninie i Togo.
Prezydent George W. Bush podpisał ustawę o powstaniu w USA gigantycznego Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego.
Podczas szczytu w Pradze przywódcy państw NATO zaprosili do Sojuszu 7 nowych państw: Estonię, Łotwę, Litwę, Słowację, Słowenię, Rumunię i Bułgarię. Protokoły ich przyjęcia mają być podpisane do marca 2003 r. Tymczasem Rosja ponownie wyraziła swój sprzeciw wobec rozszerzenia NATO.
Duże wrażenie na opinii publicznej we Włoszech zrobił wyrok 20 lat więzienia dla 2 ginekologów, właścicieli kliniki położniczej, którzy dokonywali aborcji po 90. dniu ciąży, naruszając ustawę o przerywaniu ciąży (14 lat otrzymała pracująca w klinice położna, a 12 - anestezjolog). Sąd uznał głównych oskarżonych za winnych wielokrotnego morderstwa.
W Paryżu został aresztowany członek al-Kaidy, zamieszany w próbę wysadzenia w powietrze katedry w Strasburgu.
Konserwatyści kanclerza Wolfganga Schussla wygrali wybory parlamentarne w Austrii, zdobywając 43 proc. głosów. Spektakularną klęskę ponieśli populiści Jorga Haidera (otrzymali zaledwie 10 proc. głosów).
O rozpoczęcie rozmów z Czeczenami i przerwanie przemocy wobec cywili w Czeczenii zaapelowali do prezydenta Władimira Putina rosyjscy oraz zachodni politycy i obrońcy praw człowieka, zebrani na odbywającej się w Kopenhadze konferencji nt. Czeczenii.
Poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Jan Mincewicz zwrócił się z apelem do Sejmu o niezatwierdzanie ustawy o oświacie. Litewscy Polacy obawiają się, że ograniczy ona prawa mniejszości narodowych i zagrozi polskiemu szkolnictwu na Litwie.
Prezydent Leonid Kuczma podpisał dekret mianujący premierem Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wcześniej opozycja prowadziła z nim rozmowy na temat stworzenia nowej, nie związanej z prezydentem większości.
Według informacji zebranych przez społeczną komisję powołaną przez Sojusz Sił Prawicowych, aż 136 osób - zakładników w Teatrze na Dubrowce w Moskwie - zginęło z powodu bałaganu i nieodpowiedzialności ratowników. Tymczasem rosyjskie władze nie zamierzają wszcząć śledztwa, by wyjaśnić tę sprawę.
Dożywotni prezydent Turkmenistanu Saparmurat Nijazow oskarżył Rosję, że była zamieszana w zakończony niepowodzeniem zamach na jego życie.
Komunistyczna Korea Północna przestanie od grudnia br. używać dolarów USA. Jest to "zemsta" za decyzję Waszyngtonu o wstrzymaniu dostaw oleju opałowego do Phenianu.
W wyniku rozruchów w północnej Nigerii, podczas których uzbrojeni muzułmanie napadli na chrześcijan, zginęło ponad 200 osób, a ok. 500 zostało hospitalizowanych. Bezpośrednią przyczyną zajść był artykuł w lokalnym dzienniku This Day (w związku z mającymi odbyć się w Nigerii wyborami Miss Świata) - który został uznany za obrazę Mahometa. Jego autorka została ukarana fatwą, równoznaczną z wyrokiem śmierci.