Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.
– Jako „Niedziela” chcemy także w ten sposób pomóc w bardziej świadomym przeżywaniu wiary i cieszymy się, że znowu możemy spotkać się z naszymi czytelnikami i przyjaciółmi. Patronat „Niedzieli” nad filmem oznacza, że warto go zobaczyć – podkreślił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Karol Porwich/Niedziela
Film „Fatima” to portugalsko-amerykańska produkcja inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach maryjnych.
Reklama
Widzowie przenoszą się do roku 1917 do Portugalii. Świat pogrążony jest w mrokach I wojny światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. I w tych dramatycznych okolicznościach troje dzieci z Fatimy - Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos - doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Jednak relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich, jak i przedstawicieli Kościoła. Dzieci zostają poddane wyczerpującym przesłuchaniom, cierpią i podejmują pokutę za grzeszników. Przesłaniem filmu jest moc wiary, ale także siła modlitwy różańcowej, która ma wybłagać światu pokój. Niezwykle głęboko pokazany jest również tzw. cud słońca.
Tłem tych wszystkich wydarzeń jest świadectwo siostry Łucji, którą w klasztorze w Coimbrze odwiedza sceptyczny profesor religii Nichols. W niezwykłym dialogu pojawiają się pytania o wiarę, o charakter objawień fatimskich i o osobiste przeżycia siostry Łucji.
Warto dodać, że swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie użyczył światowej sławy tenor Andrea Bocelli. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”.
Karol Porwich/Niedziela
Dzisiaj Fatima to miejsce pielgrzymek z całego świata. Na miejsce objawień pielgrzymowali również papieże. Pielgrzymka papieża Pawła VI miała miejsce 13 maja 1967 r. i przypadła w 50. rocznicę cudownych objawień Matki Bożej oraz w 25. rocznicę poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał papież Pius XII.
Reklama
Do Fatimy trzykrotnie pielgrzymował Jan Paweł II. Każda z tych pielgrzymek miała szczególne okoliczności. Pierwszą pielgrzymkę do Fatimy Jan Paweł II odbył w dniach 12-13 maja 1982 r., w rok po zamachu na jego życie na Placu św. Piotra. Ojciec Święty przybył wówczas do Fatimy, by m.in. podziękować Maryi za ocalenie życia. Kolejna pielgrzymka Jana Pawła II do Fatimy, w dniach 12-13 maja 1991 r., odbyła się w szczególnym momencie historii Europy. Nie istniał już mur berliński, obalone zostały reżimy komunistyczne w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas tej pielgrzymki Jan Paweł II zawierzył świat, zwłaszcza Europę, Maryi. Z Fatimy Jan Paweł II wystosował też specjalny list do biskupów Europy, w nowej sytuacji Kościoła w Europie i kontynentu europejskiego. Istotne znaczenie dla Jana Pawła II miała jednak pielgrzymka do Fatimy w dniach 12-13 maja 2000 r. Był to czas Wielkiego Jubileuszu. Jan Paweł II dokonał wtedy beatyfikacji pastuszków fatimskich Hiacynty i Franciszka.
Karol Porwich/Niedziela
Do Fatimy pielgrzymowali również Benedykt XVI i papież Franciszek.
Do polskich kin „Fatima” trafi 1 października. Dystrybucją filmu zajmują się: Monolith Films i Rafael Film.