Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.
Już w niedzielę 26 sierpnia na katedralnych organach zagra wybitny organista młodego pokolenia, Ulrich Walther, pochodzący z Niemiec, laureat prestiżowych konkursów organowych, profesor na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu w Austrii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W kolejną niedzielę – 3 października melomani usłyszą artystów związanych z Kielcami: Katarzynę Srokę, Renatę Drozd, s. Hannę Szmigielską, Mariusza Bednarza, Grzegorza Kustra i Pawła Wróbla.
Z kolei 10 października goście festiwalu wysłuchają koncertu dr. hab. Michała Markuszewskiego, wykładowcy na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureata międzynarodowych konkursów organowych. Wystąpił z ponad 600 recitalami w prestiżowych salach koncertowych oraz na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach. Pod jego nadzorem odrestaurowano zabytkowe organy (firmy Schlag und Söhne z 1900 r.) w kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie, gdzie od 2004 r. pełni funkcję organisty.
Reklama
Podczas koncertu 17 października zagra prof. Ireneusz Wyrwa, który prowadzi klasę organów na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zasiada w jury konkursów organowych, jest zapraszany z wykładami gościnnymi i referatami, publikuje teksty naukowe i popularnonaukowe, jest także rzeczoznawcą w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego. Razem z prof. Wyrwą wystąpi trębacz prof. Tomasz Ślusarczyk, naukowo związany ze środowiskami Krakowa, Warszawy i Kijowa.
W koncercie finałowym (24 października) na organach katedralnych zagra organista światowej sławy, prof. Karol Gołębiowski - laureat międzynarodowych konkursów organowych w Monachium, Norymberdze, Brugge, Speyer i w Rzymie. Artysta koncertował w niemal wszystkich krajach europejskich, w USA i na Bliskim Wschodzie, dokonał licznych nagrań dla europejskich wydawców i rozgłośni, a jego bogata dyskografia zawiera ponad 60 tytułów, wśród których znajdują się m.in. wszystkie dzieła organowe J. S. Bacha. Mieszkający od 1981 r. w Brukseli artysta był w latach 1991-2008 współzałożycielem i dyrektorem artystycznym Europejskiego Festiwalu Organowego.
Kielecki festiwal, wpisujący się w jubileusz 750 lat bazyliki katedralnej, objął honorowym patronatem biskup kielecki Jan Piotrowski.