Reklama

Niedziela Częstochowska

Sympozjum józefologiczne w WSD

„Idźcie do Józefa”, to temat sympozjum józefologicznego, które odbyło się 23 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Wyższe Seminarium Duchowne

sympozjum józefologiczne

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie, w którym wzięli udział m.in.: klerycy, osoby życia konsekrowanego, katecheci rozpoczęło się Mszą św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, której przewodniczył ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. – Św. Józef przemawia do nas najpełniej przez milczenie. Jest wielkim świętym patronem Kościoła powszechnego. Jest dla każdego z nas przykładem opieki, cierpliwości, cichości, modlitwy, zaufania, wiary oraz posłuszeństwa woli Bożej. Każdy z nas coś z tych przymiotów św. Józefa powinien w swoim życiu realizować – powiedział na początku Eucharystii ks. Selejdak.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Homilię wygłosił ks. dr Kamil Zadrożny, prefekt WSD w Częstochowie i główny odpowiedzialny za organizację sympozjum. Komentując czytania mszalne podkreślił, że „życie według Ducha oznacza, że siłą napędową i celem życia ucznia Jezusa jest troska o rozwój duchowy i życie darami Ducha”. – Św. Józef był człowiekiem żyjącym według ducha Bożego. Życie według Ducha pomogło mu patrzeć w głębię wydarzeń dokonujących się w nim i w życiu najbliższych Mu osób. Św. Józef duchowo żyje intensywnie. Jako człowiek ducha jest wzorem gotowości na Boże wezwanie, przykładem całkowitej ufności czerpanej z wiary i z modlitwy – mówił ks. Zadrożny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Wpatrując się w św. Józefa uświadamiamy sobie, że to Bóg kieruje także naszym życiem, że o to życie się troszczy, zleca nam różne zadania w Kościele, daje dary i powołania. Józef wiernie służył tym tajemnicą, które zostały mu powierzone. Zaangażował w to wszystkie swoje talenty, zdolności – kontynuował.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Kapłan zaznaczył, że „życie według Ducha objawia się także w budowie i tworzeniu domu”. – Jako ojciec i opiekun św. Józefa buduje dom. Dobrze wiemy, że nie chodzi wyłącznie o położenie fundamentów, upiększenie wnętrza, zabezpieczenie przed chłodem, wiatrem, deszczem. Tworzyć dom oznacza coś o wiele więcej. Św. Józef stworzył wraz z Maryją dom, w którym Jezus mógł wzrastać w łasce u Boga i u ludzi. To w tym domu wzrastał do bycia dla innych – podkreślił i dodał: – Stąd rodzi się pytanie o nasze domu, które tworzymy, o Seminarium, o domu zakonne, o domy rodzinne. Święty Józef może nam pomóc stworzyć dom, w którym każdy będzie miał swoje jedyne, wyjątkowe miejsce, gdzie będzie kochany. Nasze miejsca zamieszkania i pracy, miejsca formacji powinny pachnąć klimatem domu nazaretańskiego, domu na czele którego stał św. Józef.

Na zakończenie Mszy św. rektor seminarium odmówił „Akt Zawierzenia św. Józefowi”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Następnie w auli św. Jana Pawła II uczestnicy sympozjum wysłuchali referatów. Ksiądz dr Andrzej Latoń z Polskiego Studium Józefologicznego w Kaliszu podejmie temat „Tajemnica Józefa: ojcowskie serce”. Zaczął od osobistego świadectwa – Św. Józef przywrócił życie mojemu ojcu i wyjednał mi dar powołania kapłańskiego – mówił.

Reklama

Prelegent wskazał na postać św. Teresy z Avili, dla której św. Józef stał się ojcem. Przypomniał, że imię Józef oznacza „tego, który broni i tego, który pomnaża”.

Zacytował słowa papieża Franciszka: „Bóg patrzy na serce (por. 1 Sm 16, 7) i w św. Józefie rozpoznał serce ojca, zdolne do dawania i odradzania życia w codzienności”. – Jest wyjątkowa relacja św. Józefa z Bogiem Ojcem. Ojcostwo Boga widoczne jest w ojcostwie św. Józefa – dodał prelegent.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Ks. Latoń wskazał na słowo „tajemnica”. – W wierze jest bardzo ważne zdumienie tajemnicą. Jest ona pewnego rodzaju światłem. W tajemnicy jesteśmy zanurzeni i jesteśmy uczestnikami – podkreślił.

Ojciec prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, który wygłosi referat pt. „Płodna czystość w doświadczeniu św. Józefa” odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II o św. Józefie i jego teologii ciała podkreślił, że „święta dziewiczość wnosi w życie głębię miłości prawdziwie ludzkiej. Maryję i Józefa łączyła głęboka komunia życia i miłości”. – Czystość nie jest i nie może być ucieczką od miłości przeżywanej w duszy i ciele – podkreślił.

– Doskonała komunia osób charakteryzuje się, w myśl nauczania św. Jana Pawła II, dojrzałym i wyzwolonym od egoizmu przeżyciem płciowości. U św. Józefa męskość jest ukształtowana przez Ducha Świętego. Św. Józef dziewiczość serca rozumiał jako męskie powołanie. Józef wziął za Maryję odpowiedzialność – kontynuował prelegent.

Reklama

– U św. Józefa jest wyższy poziom czułości – zaznaczył o. Lubowicki.

Natomiast ks. dr hab. Mateusz Potoczny, prof. Uniwersytetu Opolskiego, omówił „wpływ orientalnej wizji józefologicznej na liturgię Kościoła rzymskiego”. – Chrześcijański wschód docenia rolę św. Józefa. Wspólną płaszczyzną dla Kościołów Wschodnich i Kościoła Zachodniego jest Pismo Święte – podkreślił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Prelegent zaznaczył, że spośród Ojców Wschodnich ważną rolę w czci wobec św. Józefa odgrywają: św. Efrem Syryjski i św. Jakub z Sarug, którego 1500 rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. – Św. Efrem wskazał na św. Józefa jako człowieka niezwykłej odwagi i wiary. Św. Efrem podkreśla również doskonałą czystość Józefa. Natomiast św. Jakub z Sarug był piewcą chwały św. Józefa w swoich homiliach mariologicznych – mówił ks. Potoczny.

Prelegent wskazał również na ikonografię wschodnią, która przede wszystkim św. Józefa ukazuje jako młodego. – W greckich i syryjskich Kościołach św. Józef czczony jest w sekwencji Bożego Narodzenia – powiedział i podkreślił, że w 3 niedzielę adwentu w Kościele syryjskim jest Niedziela Zwiastowania Józefowi.

– Na Wschodzie szczególną grupą, która czci św. Józefa są Koptowie. Czczą św. Józefa przez wydarzenie ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu – zaznaczył.

Rektor seminarium ks. prał. Ryszard Selejdak podsumowując sympozjum podkreślił, że tematy, które podjęli prelegenci wskazują na wielką wiarę św. Józefa. Zaznaczył, że „ważne jest również zgłębienie obecności św. Józefa w patrystyce zachodniej”. – Zwłaszcza, że św. Józef jest bardzo ważny dla naszej duchowości – podsumował ks. Selejdak.

Patronat naukowy nad wydarzeniem objął częstochowski oddział Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie.

2021-10-23 14:57

Oceń: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom, do którego się wraca

Niedziela warszawska 2/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Warszawa

Wyższe Seminarium Duchowne

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Obecnie na wszystkich rocznikach w WMSD w Warszawie jest około 70 alumnów

Obecnie na wszystkich rocznikach w WMSD w Warszawie jest około 70 alumnów

Nazywane sercem diecezji jest najstarszą instytucją kształcenia w Warszawie. Wydało Kościołowi w Polsce sześciu błogosławionych. Wyższe Seminarium Duchowne w Warszawie zostało powołane 340 lat temu.

Oficjalne początki seminarium warszawskiego wiążą się z datą 12 stycznia 1684 r., kiedy biskup poznański Stefan Wierzbowski wydał dekret erekcyjny dla seminarium św. Jana w Warszawie. Jego korzenie sięgają XVI w. i okresu Soboru Trydenckiego. W jednym ze swoich dokumentów określił on nowe zasady kształcenia księży na potrzeby diecezji, które od tego momentu miało się odbywać w specjalnie do tego przystosowanych instytucjach, zwanych seminariami.
CZYTAJ DALEJ

Końskie – stolica politycznego spektaklu. Dlaczego wszyscy chcą debatować właśnie tam?

2025-04-10 07:13

[ TEMATY ]

Andrzej Sosnowski

Adobe Stock

W polskiej polityce są miejsca, które więcej znaczą niż wskazywałaby na to ich wielkość. Jednym z nich jest niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim – „Końskie”. To właśnie tutaj od kilku lat politycy przyjeżdżają nie tylko na kiełbasę wyborczą, ale by... „wygrać Polskę”. A teraz znów oczy całego kraju będą skierowane na Końskie – bo to tu ma się odbyć „debatowy pojedynek Trzaskowski–Nawrocki”, który może zaważyć na kształcie przyszłości polskiej sceny politycznej.

Kiedy w 2020 roku prezydent Andrzej Duda zorganizował w Końskich „debatę bez konkurencji”, wielu obserwatorów podśmiewało się z tego wydarzenia. Z jednej strony – był to pomysł taktycznie przemyślany: zamiast stanąć do starcia z Rafałem Trzaskowskim w telewizyjnym studiu, prezydent przyjechał do serca Polski powiatowej i przemówił do swoich wyborców bez ryzyka, za to z wyraźnym przekazem: „jestem blisko ludzi”.
CZYTAJ DALEJ

Do 25 września rodzic będzie mógł złożyć rezygnację z zajęć z edukacji zdrowotnej

2025-04-12 07:44

Od nowego 1 września 2025 r. do szkół wchodzi nowy, nieobowiązkowy przedmiot szkolny - edukacja zdrowotna, która zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Rodzic, który nie chce, by jego dziecko uczestniczyło w zajęciach z edukacji zdrowotnej, będzie musiał złożyć do 25 września pisemną rezygnację.

Przedmiot edukacja nauczany będzie w szkołach podstawowych w klasach IV–VIII i w szkołach ponadpodstawowych: w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz branżowej szkole I stopnia. Będzie przedmiotem holistycznym, łącząc elementy nauk: o zdrowiu, medycznych, społecznych, humanistycznych, przyrodniczych i ścisłych, dotyczy zdrowia w wymiarze fizycznym, psychicznym, seksualnym, społecznym i środowiskowym na wszystkich etapach życia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję