Reklama

Formacja i edukacja

Młodzieńcze, rozwijaj się integralnie w Niższym Seminarium Duchownym

W adhortacji „Pastores dabo vobis” Jan Paweł II mówi o długim doświadczeniu, które uczy „iż powołanie kapłańskie często po raz pierwszy objawia się pod koniec okresu dzieciństwa i w pierwszych latach młodości”. Stąd też niższe seminaria „prowadzą swe cenne dzieło wychowawcze, które ma otaczać opieką zalążki powołania kapłańskiego i pobudzać ich rozwój, tak aby alumni mogli je łatwo rozpoznać i potrafili na nie odpowiedzieć. Program wychowawczy niższych seminariów, realizowany stopniowo i w odpowiednim czasie, sprzyja takiej formacji ludzkiej, kulturowej i duchowej, dzięki której młodzieniec może wstąpić do wyższego seminarium odpowiednio i solidnie przygotowany” (PDV 63).
W prowadzeniu Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie bierzemy pod uwagę w całej rozciągłości nauczanie Jana Pawła II. Zależy nam, aby uczeń mógł się rozwijać intelektualnie, kulturowo, duchowo i fizycznie. Kładziemy w ten sposób nacisk na wszystkie aspekty procesu dydaktyczno-wychowawczego.

Niedziela Ogólnopolska 11/2005

Przemysław Korczak

Główne wejście do Seminarium

Główne wejście do Seminarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozwijaj się intelektualnie

Z pewnością do szkoły chodzi się po to, aby zdobywać wiedzę. Uczeń powinien się rozwijać intelektualnie. Szkoła stara się pomagać uczniom w osiąganiu pełni ich rozwoju dzięki rozpoznawaniu, zachęcaniu i rozwijaniu indywidualnych oraz twórczych uzdolnień i umiejętności na miarę ich możliwości intelektualnych. Ważną rzeczą jest wzbudzenie u uczniów zamiłowania do nauki, dlatego szkoła przekazuje wiedzę i kształtuje umiejętności, motywuje do rzetelnej i systematycznej pracy, rozwija zainteresowania uczniów. Przez cały okres nauki młodzież ma możliwość korzystania z nowoczesnej pracowni informatycznej, doskonaląc umiejętność pracy z komputerem. Indywidualna praca z komputerem, dostęp do internetu, dobrze wyposażona biblioteka szkolna - to nasza baza do samokształcenia młodzieży. Szkoła rozwija również umiejętności muzyczne. W pracowni muzycznej pod okiem specjalisty można się uczyć gry na różnych instrumentach, doskonalić śpiew, poznawać historię muzyki.

Rozwijaj się kulturowo

Reklama

W Seminarium dużą rolę odgrywa praca wychowawcza, oparta na chrześcijańskiej wizji człowieka głoszonej przez Kościół katolicki. Ma ona na celu pełny rozwój osoby, przygotowanej do podejmowania odpowiedzialnych wyborów życiowych na podstawie rozpoznanego powołania. Poprzez działania wychowawcze staramy się wpoić uczniom takie wartości, jak: umiłowanie ojczyzny, poszanowanie tradycji, dorobku narodu, regionu. W programie wychowania kładziemy nacisk na kulturę osobistą i naukę dojrzałego zachowania się w społeczeństwie, wyrabiając w wychowankach m.in.: uczciwość, pracowitość, systematyczność, obowiązkowość, wierność zasadom, odpowiedzialność.
Doskonałym przykładem pracy wychowawczej są święta i uroczystości szkolne. Szczególnie uroczyście obchodzimy rozpoczęcie roku szkolnego, które gromadzi uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości, zarówno świeckich, jak i duchownych.
Drugim ogólnoseminaryjnym wydarzeniem jest święto patrona Seminarium - św. Józefa. Na uroczystość odpustową zapraszani są rodzice alumnów, którzy uczestniczą we Mszy św. odpustowej oraz w spotkaniach okolicznościowych, przygotowanych przez uczniów. W rozmowach przy herbacie i ciastku spotykają się tego dnia księża, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, a także często rodzeństwo. Można powiedzieć, że w tym czasie panuje prawdziwie rodzinna atmosfera.
Najbardziej jednak widać rodzinną atmosferą przed świętami Bożego Narodzenia, szczególnie w dniu, w którym odbywa się wieczerza wigilijna. Praktycznie cały okres Adwentu jest przygotowaniem do tej uroczystości. Uczniowie klasy pierwszej w obecności Księdza Arcybiskupa, zaproszonych księży, nauczycieli, wychowawców i swoich kolegów wystawiają jasełka, a potem następuje dzielenie się opłatkiem i kolacja wigilijna, tradycyjnie składająca się z wielu dań. W trakcie tego uroczystego spotkania wszyscy śpiewają kolędy. Jest to jeden z bardziej wzruszających dni w ciągu roku szkolnego.
Do tradycji Seminarium należą też uroczystości z racji Święta Niepodległości, jak też innych przypadających rocznic. W minionym roku szkolnym obchodziliśmy 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 20. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. W związku z tym odbyły się okolicznościowe akademie szkolne, a także wyjazd do Warszawy - alumni m.in. modlili się przy grobie ks. Popiełuszki. Ponadto zorganizowano w Seminarium Wieczór poezji maryjnej z okazji 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Do tego należy dodać coroczną „wizytę” św. Mikołaja w Seminarium.
Oprócz uroczystych spotkań na poziomie ogólnoseminaryjnym odbywają się podobne spotkania klasowe, m.in. święto patrona klasy. Jest już tradycją Seminarium, że każda klasa obiera sobie patrona. Nie może wtedy zabraknąć spotkania przy ciastku i herbacie. Jest wówczas okazja, aby porozmawiać na temat osoby patrona i rozważyć nowe uczniowskie pomysły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozwijaj się duchowo

Czas pobytu w szkole to czas kształtowania światopoglądu religijnego, czas dochodzenia do wiary dojrzałej i autentycznej. Chodzi o to, aby wiara stanowiła centrum ludzkiej egzystencji i wpływała na całe późniejsze życie moralne. Jeżeli wiara ma rzeczywiście stanowić centrum ludzkiej egzystencji, to musi w niej być element autentycznego uwierzenia, czyli świadomego wyboru Chrystusa. Niższe Seminarium Duchowne stara się tworzyć warunki do takiego wyboru przez prowadzenie internatu, gdzie uczniowie w sprzyjającym klimacie religijnym mogą praktykować i rozwijać swoją wiarę. W Seminarium jest też, oczywiście, okazja i zachęta do regularnej spowiedzi. Uczniowie biorą również udział w codziennej Eucharystii, sprawowanej przez przełożonych.
Niezbędnym elementem w dojściu do autentycznej i dojrzałej wiary jest znajomość prawd objawionych. Służy temu przede wszystkim katecheza szkolna, dni skupienia, udział w grupach modlitewnych. Ważnym wydarzeniem jest też organizowany każdego roku konkurs wiedzy religijnej na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Rozwijaj się fizycznie

Nowa sala gimnastyczna to doskonała baza do prowadzenia rozmaitych zajęć sportowych. Uczeń ma możliwość uczestniczenia w grach zespołowych, a także - w miarę potrzeby - w zajęciach gimnastyki korekcyjnej. Jak przypominają biskupi w swoim Słowie z 12 czerwca 2004 r., Kościół widzi w sporcie „nadzieję na odnowę moralną młodych”. W szkole chcemy widzieć taki wymiar sportu, który uszlachetnia ciało i służy wzniosłym ideałom. Troska i dbałość o wychowanie fizyczne są niezbędnym elementem integralnego rozwoju młodego człowieka.

* * *

Na zakończenie postawmy sobie pytanie o rolę, miejsce i sens Niższego Seminarium Duchownego w systemie nauczania i edukacyjnej misji Kościoła. Trzeba widzieć Niższe Seminarium jako instytucję wspierającą jedno z podstawowych zadań Kościoła, jakim jest troska o nowe powołania kapłańskie. Nie oznacza to jednak, że wszyscy absolwenci tego Seminarium mają w przyszłości zostać kapłanami. Wobec wyzwań, jakie stawia przed nami świat u początku XXI wieku, właśnie Niższe Seminarium Duchowne staje się uprzywilejowanym miejscem przygotowującym młodzież nie tylko do życia kapłańskiego, ale także zdolną do podjęcia ważnych zadań w Kościele i społeczeństwie w charakterze katolika świeckiego. Dlatego Niższe Seminarium otwiera swoje drzwi dla wszystkich chłopców, którzy kończą gimnazjum.

Autor tekstu jest rektorem Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie

Warunki przyjęcia do Niższego Seminarium Duchownego

- podanie, życiorys, 3 zdjęcia
- świadectwo ukończenia gimnazjum
- świadectwo chrztu
- pisemna zgoda rodziców
- odpis aktu urodzenia
- świadectwo moralności od księdza proboszcza
- opinia katechety
- karta zdrowia

Adres:
Niższe Seminarium Duchowne - Liceum Ogólnokształcące
ul. Piotrkowska 17,
42-200 Częstochowa
tel.(0-34) 324-11-09,
fax (0-34) 324-55-94

Więcej informacji o Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie można uzyskać na stronie internetowej:
www.nsd.niedziela.pl

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Gambetti: zobaczymy podziemia bazyliki św. Piotra jak pierwsi chrześcijanie

2025-04-11 17:28

[ TEMATY ]

Bazylika św. Piotra

Kard. Gambetti

podziemia

ks. Adrian Put

Bazylika św. Piotra w Rzymie

Bazylika św. Piotra w Rzymie

Zobaczymy przestrzeń archeologiczną pod bazyliką św. Piotra w Watykanie „tak jak ją widzieli pierwsi chrześcijanie” - zapowiedział kard. Mauro Gambetta prezentując wyniki prac renowacyjnych pomników nagrobnych papieży Pawła III i Urbana VIII znajdujących się w tej świątyni, a także przebudowę oświetlenia nekropolii, sal archeologicznych i Grot Watykańskich znajdujących się pod tą monumentalną budowlą. We współpracy z włoskimi i watykańskimi strażakami wypracowano również plan ewentualnej ewakuacji bazyliki.

Podczas konferencji prasowej archiprezbiter bazyliki św. Piotra wyjaśnił, że osoby przybywające do bazyliki będą mogły podziwiać słynną „Glorię” Gian Lorenza Berniniego wraz z dwoma olbrzymimi pomnikami nagrobnymi papieży umieszczonymi po obu stronach ołtarza Katedry. Nagrobek Pawła III wyrzeźbił Guglielmo della Porta, a nagrobek Urbana VIII - sam Bernini.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja Portsmouth przeprasza ofiarę

2025-04-10 22:39

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Pochodzący z Polski ksiądz Piotr Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został wczoraj uznany winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp. Ława przysięgłych w sądzie w Saint Helier na wyspie Jersey wydała orzeczenie w sprawie trzech zarzutów, uniewinniając oskarżonego z dwóch. Wcześniej sąd odrzucił trzy inne zarzuty. Do przestępstw doszło, gdy duchowny był duszpasterzem na tej wyspie w latach 2002-2008.

Biskup diecezji Portsmouth opublikował oświadczenie, w którym wyraził głębokie ubolewanie z powodu przestępstw popełnionych przez ks. Glasa, a także przeprosił ocalałego za wykorzystanie, jakiego doznał i cierpienie, które w jego wyniku musi w życiu znosić.
CZYTAJ DALEJ

Do 25 września rodzic będzie mógł złożyć rezygnację z zajęć z edukacji zdrowotnej

2025-04-12 07:44

Od nowego 1 września 2025 r. do szkół wchodzi nowy, nieobowiązkowy przedmiot szkolny - edukacja zdrowotna, która zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Rodzic, który nie chce, by jego dziecko uczestniczyło w zajęciach z edukacji zdrowotnej, będzie musiał złożyć do 25 września pisemną rezygnację.

Przedmiot edukacja nauczany będzie w szkołach podstawowych w klasach IV–VIII i w szkołach ponadpodstawowych: w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz branżowej szkole I stopnia. Będzie przedmiotem holistycznym, łącząc elementy nauk: o zdrowiu, medycznych, społecznych, humanistycznych, przyrodniczych i ścisłych, dotyczy zdrowia w wymiarze fizycznym, psychicznym, seksualnym, społecznym i środowiskowym na wszystkich etapach życia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję