Po procesji ze świecami, zanim jednak rozpoczęła się Msza św., głos zabrał ks. Marek Korgul, referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. – Wyrażamy naszą radość i wdzięczność wobec osób konsekrowanych: sióstr, braci i ojców zakonnych, członków instytutu życia konsekrowanego, dziewic konsekrowanych, wdów i pustelników. Wyrażamy szacunek wobec ich wielorakiej działalności. Prowadzą m. in. przedszkola, szkoły różnych stopni, internaty, bursy i akademiki, świetlice, ośrodki wychowawcze, domy dziecka, domy pomocy społecznej dla dzieci i dla dorosłych, domy zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, domy dla matek z dziećmi, przytuliska dla bezdomnych czy stołówki dla biednych – wymieniał mówiąc o liczbie zgromadzeń w Polsce i w samej diecezji świdnickiej.
Każdy czuje się potrzebny
Reklama
Temat osób konsekrowanych w odniesieniu do Ewangelii nazywającej ustami Symeona Jezusa „światłością” podjął również biskup pomocniczy. - Takim znakiem światła dla współczesnego świata mają być także osoby, jak też wspólnoty życia konsekrowanego. Pisze o tym bp Jacek Kiciński w liście na przeżywany dzisiaj Dzień Życia Konsekrowanego. W liście tym czytamy: „Osoby konsekrowane stylem swego życia pokazują nam, że wspólnota jest wielkim darem dla każdego człowieka. Ten bowiem, kto kocha, ten czuwa, a ten kto czuwa, oczekuje nadejścia ukochanej osoby. Wspólnota żyjąca miłością, nie zatrzymuje się w drodze. Jest to wspólnota, która zmierza w określonym celu, tym celem jest życie wieczne. W jej tworzeniu ważny jest wzajemny szacunek, otwartość i zrozumienie. Dzięki temu rodzi się komunia jedności w wierze, jedności w nadziei i jedności w miłości. Ta jedność sprawia, że każdy czuje się potrzebny i obdarzony miłością; w tej wspólnocie nikt nie jest wykluczony” – cytował bp Bałabuch.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dodał, że taki styl życia osób konsekrowanych staje się światłem dla innych, a jednocześnie uświadamia wszystkim, że posłaniem osób konsekrowanych jest nieustanne przypominanie nam, że doczesność nie jest celem ale drogą prowadzącą do celu – życia wiecznego.
- „Ich powołanie i misja, to odpowiedź miłości ludzkiej, na miłość Bożą. Tej miłości potrzebujemy dziś, gdy doświadczamy zagubienia duchowego, niepewności jutra i cierpienia tak wielu naszych sióstr i braci. Stąd też wspólnoty życia konsekrowanego są posłane, by ukazywać wartość chrześcijańskiego braterstwa, którego fundamentem jest uzdrawiająca moc Ewangelii” – przywoływał słowa listu do osób konsekrowanych.
Statystyki
Dodajmy, że na terenie diecezji świdnickiej działają 23 zgromadzenia żeńskie (370 sióstr) skupione w 53 domach zakonnych, a także 3 dziewice i 5 wdów konsekrowanych, 1 pustelnica, jak również 11 zgromadzeń męskich (101 ojców i braci zakonnych) w 21 domach zakonnych i 1 kandydat oczekujący na złożenie profesji pustelniczej.