Zakonnik podkreślił wielką rolę, jaką odgrywają świeccy współpracownicy i przyjaciele w krzewieniu paulińskiego ducha. - Jest to też okazja do spotkania się z tymi ludźmi, którzy świadczą dużo dobra dla nas i są wielką pomocą w podejmowaniu różnych działań czy duszpasterskich czy też związanych z formą administracji klasztorów czy parafii - wyjaśnił o. Dec.
Dodał, że fundamentem dla wszystkich przyjaciół Zakonu Paulinów jest maryjność. Są oni świadkami Maryi wszędzie tam, gdzie się znajdują. Przez swoje życie i świadectwo swojego zawierzenia Matce Bożej szerzą Jej kult.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tradycji Zakonu konfraternia jest rodzajem nieformalnego stowarzyszenia dobrodziejów i przyjaciół uczestniczących w paulińskim charyzmacie i posłannictwie oraz wszelkich dobrach duchowych Zakonu, zarówno za życia jak i po śmierci. Są one owocem zakonnych praktyk, szczególnie tych pokutnych, a także w paulińskich przywilejach odpustowych.
Do konfraterni przyjmowane są osoby różnych stanów i zawodów. Są w niej także częstochowscy biskupi, abp Wacław
Depo, bp Antoni Długosz i bp Andrzej Przybylski. - Włączając się w tę rodzinę i czerpiąc z jej duchowych skarbów, jednocześnie chciałbym się przyczynić swoją modlitwą, posługą na Jasnej Górze do poszerzenia skarbca duchowego Zakonu Paulinów - powiedział bp Przybylski.
W ciągu wieków do konfraterni przyjmowano osoby wszystkich stanów; królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników, mieszczan, ludzi kultury, nauki oraz rolników.
Wśród paulińskich konfratrów są m.in.: kanonik Jan Długosz, kompozytor prof. Józef Elsner, nauczyciel Fryderyka Chopina, pisarz Henryk Sienkiewicz i Ignacy Kraszewski, św. abp Józef Bilczewski, bł. kard. Stefan Wyszyński czy św. Jan Paweł II.