Reklama

Z Polski

„Głos Wielkopolski” zamieścił publikację, która zawiera nieudokumentowane oskarżenia pod adresem kard. Stanisława Dziwisza. Gazeta twierdzi, jakoby obecny Metropolita Krakowski miał udział w tuszowaniu skandali, w które zamieszani byli duchowni. Publikujemy stanowisko, jakie zajął w tej sprawie ks. dr Robert Nęcek - Rzecznik Prasowy Archidiecezji Krakowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Kard. Nagy i ks. prof. Styczeń otrzymali medale za zasługi dla KUL-u

Kard. Stanisław Nagy i ks. prof. Tadeusz Styczeń otrzymali 13 stycznia medale za zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Uczelnia nagrodziła ich za ofiarną pracę na rzecz Uniwersytetu i rozsławianie jego imienia.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele akademickim. Przewodniczył jej kard. Nagy, współcelebrowali m.in.: biskup pomocniczy Ryszard Karpiński, obecny rektor KUL-u ks. prof. Stanisław Wilk i ks. prof. Andrzej Szostek. Homilię wygłosił abp Józef Życiński. Mówiąc o drodze naukowej kard. Nagiego, abp Życiński zauważył, że na zatwierdzenie kolejnych stopni naukowych czekał on po kilka lat. - To były czasy, w których przyjmowało się podobne szykany jako normalne składniki życia, bez panikowania, bez niepotrzebnych stresów, traktując to jako koszty własne naszej odpowiedzialności - stwierdził. Mówiąc o ks. prof. Styczniu, podkreślił, że działalność kierowanego przez niego Instytutu Jana Pawła II była wyrazem prestiżu i obecności środowiska KUL-u w skali międzynarodowej.
Te kontakty, które zostały nawiązane, prestiż, którego symbolem jest periodyk „Ethos”, przywołują jak najlepsze skojarzenia ze środowiskiem lubelskim i trzeba dziękować Bogu za wszystkich, którzy tworzyli klimat zaangażowania intelektualnego, dialogu, podejmując ważne kwestie współczesnej kultury i niosąc odpowiedź inspirowaną Ewangelią.
Kard. Stanisław Nagy otrzymał medal za zasługi dla KUL-u na wniosek Rady Wydziału Teologii za ofiarną pracę na rzecz Uniwersytetu, dbałość o jego renomę i dobre imię. Podkreślono, że będąc członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, kard. Nagy przyczyniał się do wzrostu prestiżu uczelni na arenie międzynarodowej, krzewiąc myśl teologiczną Uniwersytetu, jego katolickość i wierność Stolicy Apostolskiej.
O medal za zasługi dla KUL-u dla ks. prof. Tadeusza Stycznia wnioskowała Rada Wydziału Filozofii. Senat w uchwale podkreślił, że laureat należy do grona najwybitniejszych polskich etyków. Doceniono także wysiłek kontynuacji dzieł Karola Wojtyły na katedrze etyki oraz stworzenie i prowadzenie Instytutu Jana Pawła II, którego działalność przyczyniała się do wzrostu prestiżu uczelni w kraju i za granicą.

W sprawie ataku na kard. Dziwisza

Kłamstwo i prowokacja!

Całą sprawę pragnę skomentować w czterech punktach:
1. Jako dziennikarz i rzecznik, muszę powiedzieć, że cały artykuł jest na żenująco niskim poziomie. Autor publikacji co pewien czas używa słów: „prawdopodobnie”, „z dużym prawdopodobieństwem”, „z wielkim prawdopodobieństwem”. Nawet w pytaniu posługuje się słowem „prawdopodobnie”. Trudno więc na bazie prawdopodobieństwa budować pewnik, a tym bardziej komentować.
2. Artykuł ten uważam za prowokację wymierzoną w Metropolitę Krakowskiego w przeddzień prezentacji cieszącej się uznaniem jego książki „Świadectwo”.
3. Jedynym pozytywnym elementem całej prowokacji może być natomiast to, że przyczyni się ona do wzmocnienia promocji kardynalskiej książki.
4. W mojej pracy dziennikarskiej przyświeca mi podstawowa zasada św. Jana Chryzostoma: „Kto sam jest zły, niechętnie mówi dobrze o drugim bliźnim”. Tę myśl dedykuję twórcy artykułu!

Ks. dr Robert Nęcek - Rzecznik Prasowy Archidiecezji Krakowskiej

Kraków, 26 stycznia 2007

Krótko

Minister sportu Tomasz Lipiec ustanowił kuratora w PZPN. Został nim Andrzej Rusko. Niestety, futbolowe związki UEFA i FIFA odpowiedziały, że nie akceptują tego kroku polskiego polityka. Polskim drużynom grozi wykluczenie z rozgrywek międzynarodowych.

Będziemy mieli nowe wybory. Co prawda nie we wszystkich gminach, ale tylko w tych, w których prezydenci, burmistrzowie, wójtowie czy radni nie zdążyli ze złożeniem oświadczeń majątkowych swoich czy współmałżonka.

Koniec kariery Henryka Stokłosy. Za byłym senatorem SLD i jednym z najbogatszych ludzi w kraju wysłano listy gończe. Istnieje podejrzenie, że uciekł z kraju. Prokuratura chce mu postawić zarzuty o wręczanie łapówek urzędnikom Ministerstwa Finansów. Prawdopodobnie korumpował także sędziego z poznańskiego Sądu Administracyjnego.

Rząd zaproponował, aby emeryci z najniższą emeryturą dostali jednorazowy dodatek pieniężny. Ci najbiedniejsi, otrzymujący kwotę nie większą niż 686 zł, dostaną po 330 zł. Jeśli pomysł zaakceptuje parlament, pieniądze trafią do emerytów na przełomie marca i kwietnia.

Strona rządowa porozumiała się z górnikami, którzy chcieli strajkować w proteście przeciw zapisom w strategii dla górnictwa na lata 2007-15. Po uzgodnieniu kwestii finansowych strajk odwołano, choć spór co do innych zapisów trwa nadal.

To była straszna rozprawa. W Gdańsku 23 stycznia sądzono matkę, która sprzedawała swoje dzieci za wódkę. Sąd zasądził wobec niej 10 i pół roku więzienia, a wobec dwóch pedofilów, którzy „kupowali” dzieci, po 10 lat pozbawienia wolności.

NIK nie pozostawił suchej nitki na sprzedaży Polskich Hut Stali hinduskiemu Mittal Steel. Polskie zakłady sprzedano za bezcen - wynika z raportu Izby. Państwo straciło 2 mld złotych. PHS sprywatyzowano w latach rządów Leszka Millera.

„Dziennik” dotarł do nieznanych wcześniej dokumentów, które potwierdzają wcześniejsze pogłoski, że na terenie Polski znajdowała się broń jądrowa. Przez ponad 20 lat w czterech magazynach przechowywano głowice, które miały być użyte, gdyby doszło do ataku Układu Warszawskiego na cele w Europie Zachodniej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?”. Kardynał Ryś z medytacją na konsystorzu w Watykanie

2026-06-23 06:58

[ TEMATY ]

kard. Ryś

Piotr Drzewiecki

Rozważanie wprowadzające do tego tematu podczas planowanego w piątek 26 i sobotę 27 czerwca nadzwyczajnego konsystorza Kolegium Kardynalskiego wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 czerwca o godz. 7.30 papież będzie przewodniczył Mszy świętej w Bazylice św. Piotra; a o godz. 9.30 w Auli Pawła VI rozpocznie obrady przemówieniem wprowadzającym, po powitaniu wygłoszonym przez kard. Giovanniego Battistę Re, dziekana Kolegium Kardynalskiego. Pierwsza sesja, poświęcona tematowi „W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?” przewiduje medytację biblijną kard. Grzegorza Rysia oraz prace w grupach. Po południu druga sesja będzie poświęcona tematowi „Kultura władzy a cywilizacja miłości”, do której wprowadzi kard. Víctor Manuel Fernández, opierając się na rozdziale V encykliki „Magnifica humanitas”.
CZYTAJ DALEJ

Jest coś niezwykle pociągającego w ludziach, którzy oddali wszystko Panu

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 6. 12-14. <- KLIKNIJ

Wtorek, 23 czerwca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję