Reklama

Zmartwychwstanki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co za szczęście - życie zakonne.
Trzeba codziennie dziękować za powołanie.
Sługa Boża Celina Borzęcka

Siostry Zmartwychwstanki dzielą się radością, że Ojciec Święty Benedykt XVI podpisał 16 grudnia 2006 r. dekret dotyczący uzdrowienia za przyczyną m. Celiny Borzęckiej, założycielki tego Zgromadzenia. Jest to jeden z dekretów dotyczących cudów, męczeńskiej śmierci bądź heroiczności cnót 86 kandydatów na ołtarze, w tym trojga Polaków: bł. Szymona z Lipnicy - kandydata do kanonizacji i kandydatów do beatyfikacji: ks. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Marianów oraz m. Celinę Borzęcką.
Dzielimy się tą radosną wiadomością w 116. rocznicę zaistnienia naszego Zgromadzenia w Kościele, która przypadała 6 stycznia br. Mamy nadzieję, że oczekiwana beatyfikacja Matki Celiny będzie dowodem, jak wszystkie beatyfikacje i kanonizacje w Kościele, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości, że świętość jest możliwa w każdym czasie i w każdym stanie.
Wyjątkowo bogate życie m. Celiny Borzęckiej może stanowić wzór dla wielu kobiet. Była ona bowiem najpierw żoną, matką i wdową, a potem zakonnicą i założycielką nowego zgromadzenia zakonnego w Kościele. Fenomenem w historii Kościoła jest także to, że założyła nową rodzinę zakonną wraz z córką Jadwigą, łącząc się „podwójnym węzłem” - naturalnym i duchowym.

Matka Celina Borzęcka

Reklama

Założycielka Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego - Celina z Chludzińskich Borzęcka urodziła się 29 października w 1833 r. na Kresach dawnej Rzeczypospolitej w Antowilu, blisko Orszy. W 1853 r. poślubiła Józefa Borzęckiego i zamieszkała w Obrębszczyźnie k. Grodna. Urodziła czworo dzieci, z których dwoje zmarło w wieku dziecięcym. W 1874 r. zmarł Józef Borzęcki. Po śmierci męża, w 1875 r. wyjechała z dwiema córkami do Rzymu. Tu spotkała o. Piotra Semenenkę, współzałożyciela Zmartwychwstańców, który stał się jej spowiednikiem i przewodnikiem duchowym w poszukiwaniu drogi realizacji powołania zakonnego. W 1882 r. w Rzymie Celina z córką Jadwigą i kilkoma kandydatkami rozpoczęła próbę życia wspólnotowego. Po dziewięciu latach, 6 stycznia 1891 r. Celina i Jadwiga złożyły śluby wieczyste. W tym dniu zaistniało w Kościele Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstanek. Jesienią 1891 r. Celina otworzyła w Kętach pierwszy dom na ziemiach polskich. W 1896 r. rozpoczęła pracę apostolską w Bułgarii, następnie w zaborze rosyjskim - w Częstochowie i Warszawie, a w 1900 r. w Stanach Zjednoczonych. Po śmierci współzałożycielki - Jadwigi Borzęckiej, mimo podeszłego wieku pełniła obowiązki przełożonej generalnej. Zmarła w Krakowie 26 października1913 r., pochowana została obok swej córki w Kętach. Proces beatyfikacyjny rozpoczęto z inicjatywy papieża Piusa XII w 1944 r., a w 1946 r. - w Krakowie i Chicago. Proces informacyjny trwał do 1949 r. W tym roku otwarto proces „de non cultu”, który zamknięto w 1969 r. Dekret o heroiczności cnót podpisał Papież Jan Paweł II w 1982 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Proces beatyfikacyjny

Reklama

Kolejnym etapem był proces dotyczący domniemanego uzdrowienia za przyczyną Matki Celiny prawnuka Założycielki w piątym pokoleniu. Proces ten został przeprowadzony w 2002 r. w archidiecezji krakowskiej, gdyż uzdrowienie miało miejsce w Krakowie.
W lipcu 1999 r. uległ wypadkowi 15-letni Andrzej Mecherzyński-Wiktor. Ćwiczył on na hali przed kolejnym udziałem w zawodach wspinaczki sportowej i nagle spadł z pewnej wysokości, uderzając głową oraz lewą stroną ciała o twarde podłoże. Andrzej w stanie śpiączki został odwieziony do szpitala, a diagnozy lekarskie przewidywały problemy ze słuchem, niepełnosprawność fizyczną lub umysłową czy inne trwałe następstwa wypadku.
Całe Zgromadzenie wraz z rodziną chłopca modliło się nowenną za przyczyną Matki Celiny, pamiętając także, jak Założycielka troszczyła się o swoją rodzinę naturalną. Po sześciu dniach pobytu w szpitalu i trwania nowenny przez wstawiennictwo Matki Celiny, Andrzej odzyskał przytomność, a po dziewięciu dniach opuścił szpital. Od początku Zgromadzenie i rodzina byli przekonani, że do powrotu do zdrowia Andrzeja przyczyniło się wstawiennictwo u Boga Matki Celiny.
W sierpniu 1999 r. na ręce przełożonej generalnej m. Dolores Stępień została przekazana dokumentacja dotycząca wypadku i uzdrowienia. Starania o otwarcie procesu dotyczącego uzdrowienia rozpoczęto w kwietniu 2001 r. Proces był prowadzony na terenie archidiecezji krakowskiej od 25 stycznia do 10 kwietnia 2002 r. i całą dokumentację przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Kolejne etapy procesu prowadzonego w Rzymie to: komisja lekarska, komisja teologiczna oraz komisja kardynałów i biskupów. Zwieńczeniem prac tych komisji było podpisanie 16 grudnia 2006 r. przez Ojca Świętego Benedykta XVI dekretu zatwierdzającego uzdrowienie za przyczyną Matki Celiny. W dniu podpisania dekretu uzdrowiony Andrzej po raz kolejny uzyskał tytuł mistrza Polski we wspinaczce sportowej na czas i prowadzenie. Mistrzostwa odbyły się w Centrum Wspinaczkowym „Eiger” we Wrocławiu.
Oczekujemy więc z radością i wdzięcznością Bogu na wielką łaskę dla Zgromadzenia i dla Kościoła w Polsce - beatyfikację założycielki Sióstr Zmartwychwstanek, m. Celiny Borzęckiej.

MODLITWA

Za wstawiennictwem czcigodnej sługi Bożej Matki Celiny Borzęckiej:
O Jezu Zmartwychwstały,
który obdarzyłeś sługę Twą Celinę
darem szczególnego umiłowania tajemnicy
Zmartwychwstania i pragnieniem wypełnienia
Twojej świętej woli, udziel mi za jej
przyczyną łaski (...) o którą Cię błagam,
ufając w Twą nieskończoną ku mnie miłość.
Spraw, Panie, aby Kościół wyniósł
na ołtarze sługę Twą Celinę i ukazał
w niej wzór dziewicy, żony, matki, wdowy
i zakonnicy, podążającej przez krzyż
i śmierć do zmartwychwstania i chwały.
Amen. Alleluja.

Jak trafić do Zmartwychwstanek

Prowincja warszawska
Dom prowincjalny: ul. Bałuckiego 6, 02-604 Warszawa
Nowicjat: ul. Rajska 4, 32-650 Kęty
Juniorat: Al. NMP 58/60, 42-200 Częstochowa
Prowincja poznańska
Dom prowincjalny: ul. Głogowska 145, 60-206 Poznań
Nowicjat: ul. Świętopełka 14, 84-230 Rumia
Juniorat: ul. Chełmińska 77, 86-300 Grudziądz

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanada wprowadza prawo umożliwiające karanie za cytowanie Biblii

2026-06-25 08:01

[ TEMATY ]

Kanada

Karol Porwich/Niedziela

Kara za cytowanie Biblii w Kanadzie. Tamtejszy parlament uchwalił ustawę o zwalczaniu nienawiści zwaną C-9, która będzie kryminalizowała cytowanie Biblii m.in. na temat homoseksualizmu. To budzi poważne obawy o wolność słowa i wolność religijną - informuje Radio Maryja.

Dotychczas Kodeks karny Kanady zezwalał na wyrażanie poglądów religijnych w dobrej wierze, w oparciu o teksty religijne. Ustawa C-9 jest nowelizacją Kodeksu karnego Kanady. Jej celem – według liberalnego rządu – jest skuteczniejsza walka z przestępstwami z nienawiści. Jedną z kluczowych zmian jest usunięcie dotychczasowej klauzuli ochronnej dla wypowiedzi religijnych, w tym cytowania Pisma Świętego. Konserwatywny parlamentarzysta Brad Redekopp po głosowaniu powiedział w mediach społecznościowych, że nastał czarny dzień dla Kanady.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

25 lat parafii św. Anny w Miliczu

2026-06-25 23:13

ks. Łukasz Romańczuk

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Dokładnie 25 lat temu erygowana została parafia pw. św. Anny w Miliczu. Była to okazja do świętowania razem z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, który odprawił Mszę świętą dziękczynną oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i wręczył medale św. Jadwigi. Uhonorowano także pierwszego proboszcza parafii śp. ks. Bogdana Buryłę, sadząc na placu kościelnym dąb jego imienia.

Na początku Eucharystii ks. Grzegorz Michalski, proboszcz, przypomniał, że parafia została erygowana 25 czerwca 2001 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza. Pierwszym proboszczem był śp. ks. Bogdan Buryła, który posługiwał przez 20 lat. -Po śmierci księdza Bogdana urząd proboszcza powierzono mojej skromnej osobie” — wspominał obecny proboszcz, zaznaczając, że wspólnota przygotowywała się do jubileuszu m.in. poprzez całodobową adorację w ramach „24 godzin dla Pana”, misje parafialne oraz codzienną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję