Krótko
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował dużą część przepisów ustawy lustracyjnej, m.in. przepisy dotyczące dziennikarzy, naukowców i biznesmenów. Wydarzenia, jakich świadkiem był Trybunał w dniach 9, 10 i 11 maja, rozgrzały opinię publiczną do czerwoności. Marszałek Ludwik Dorn chciał, aby Trybunał opóźnił swoją pracę. Sędziowie oddalili ten wniosek. Poseł reprezentujący PiS złożył inny - o wykluczeniu sędziów, którzy wcześniej negatywnie wypowiadali się o idei lustracji. I ten wniosek przepadł. Następnie poseł wniósł o wykluczenie kolejnych dwóch sędziów, z racji podejrzenia ich o współpracę ze służbami PRL. Ten wniosek przyjęto, ale później okazało się, że zachowane w IPN dokumenty nie są jednoznaczne. PiS zapowiedział, że to nie koniec sprawy lustracji. Najprawdopodobniej będzie nowa ustawa, otwierająca wszystkie zasoby IPN.
Przemysław Gosiewski został wicepremierem. 8 maja Prezydent RP Lech Kaczyński wręczył mu nominację.
Spada bezrobocie. Komisja Europejska prognozuje, że na koniec tego roku stopa bezrobocia spadnie do 11 procent, a na koniec 2008 r. wyniesie 9 procent. Opuścimy w ten sposób ostatnie miejsce wśród krajów o największym bezrobociu w UE.
Marek Jurek organizuje swoją partię - Prawicę Rzeczypospolitej. Rozpoczął objazd po Polsce w celu organizacji struktur terenowych. Spodziewa się zebrać dwa tysiące osób. Pierwszą inicjatywą w parlamencie PR jest wydłużenie urlopów macierzyńskich z 18 do 26 tygodni po urodzeniu pierwszego dziecka.
Lekarze przeprowadzili strajk ostrzegawczy. 10 maja w godz. od 11 do 13 nie przyjmowali pacjentów, z wyjątkiem tych, których życie było zagrożone. Powód? Pieniądze. Minister Religa zapowiedział twardo, że w tym roku podwyżek nie będzie.
Jedna złotówka z każdego egzemplarza książki Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu”, który został sprzedany w maju w kioskach na terenie całego kraju, będzie przekazana na zakup wózka inwalidzkiego dla Janusza Świtaja, sparaliżowanego mężczyzny, który publicznie domagał się niedawno eutanazji. Po otrzymaniu wsparcia i pracy mężczyzna nie chce już umrzeć.
10-metrowy tort, pokazy tańców, koncert muzyki andyjskiej, konkursy, loteria, film dokumentalny i przede wszystkim uroczysta Msza św. w języku hiszpańskim. Tak 13 maja wyglądały obchody 10-lecia duszpasterstwa obcokrajowców języka hiszpańskiego u Franciszkanów w Krakowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu