Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 50/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

TVP oddział w Katowicach

Złoty jubileusz działalności ośrodka telewizyjnego

Na Jasnej Górze 1 grudnia 160 pracowników i współpracowników TVP Katowice i ich rodzin dziękowało za 50 lat działalności ośrodka telewizyjnego w Katowicach. Mszę św. odprawił metropolita katowicki abp Damian Zimoń, z którym koncelebrowali m.in.: przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry o. Stanisław Tomoń.
- Złoty jubileusz został niejako złożony w dłonie Matki Najświętszej tu, na Jasnej Górze, w sercu naszej Ojczyzny, w duchowej stolicy Polski, gdzie tyle razy pracownicy Ośrodka Telewizji w Katowicach pomagali nam przeżywać uroczystości (…) które w sercu Polski nabierają szczególnej mocy i są prawdziwym duchowym ładunkiem dla każdego z nas - powiedział o. Waliczek.
Na wstępie Mszy św. sekretarz arcybiskupa metropolity ks. Bartłomiej Kuźnik odczytał okazjonalny list wystosowany w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI i podpisany przez abp. Fernando Filoniego, substytuta Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. - Do tych pięknych słów, które nadeszły ze Stolicy Apostolskiej, do tych życzeń dołączam i razem tutaj z ojcem przeorem też wam składam najlepsze życzenia. Tyle razy się spotykamy w Katowicach, ja wam błogosławię, ile razy przejeżdżam obok Telewizji Katowice - powiedział w homilii abp Zimoń.
Po Mszy św. podczas spotkania w Sali Papieskiej wystąpił Męski Kwartet Wokalny „Doloris Pueris”. Pracownicy telewizji otrzymali okolicznościowe ryngrafy i błogosławieństwo z Jasnej Góry. Ośrodek Telewizji w Katowicach „na podstawie szczególnych zasług i uczestnictwa w posłannictwie i rozwoju jasnogórskiego sanktuarium” został przyjęty do Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry oraz wyróżniony medalem Konfederacji. Dyplom i medal odebrał z rąk ojca przeora Miłosz Stawecki, dyrektor i redaktor naczelny TVP Katowice.
Uroczystości jubileuszowe zakończył Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski: - Jesteśmy wdzięczni Telewizji Katowice za szerzenie miłości do Ojczyzny, także do naszej małej Ojczyzny, którą jest nasz region Górnego Śląska i Częstochowy. Wyrażam wielką wdzięczność w imieniu Częstochowy i Jasnej Góry za bogatą obsługę tego tak świętego miejsca - powiedził abp Nowak.

Ogólnopolskie forum szkół katolickich

„Rodzina u podstaw edukacji patriotycznej i obywatelskiej”

Pod powyższym hasłem odbyło się spotkanie ok. tysiąca dyrektorów i nauczycieli szkół katolickich, które odbyło się na Jasnej Górze w dniach 29 listopada - 1 grudnia. Forum zorganizowała Rada Szkół Katolickich na czele z przewodniczącym ks. dr. Sylwestrem Jeżem. 30 listopada Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej. Eucharystię koncelebrował m.in. bp Stanisław Napierała, asystent Rady Szkół Katolickich w Polsce, oraz ok. 50 kapłanów. W homilii kard. Grocholewski przypomniał, że zadaniem szkoły katolickiej jest nie tylko nauczanie wiary, ale całościowe wychowanie dzieci i młodzieży w perspektywie formowania osobowości, przekazywania wiedzy, przygotowania do zawodu lub do dalszych studiów. Podczas forum kard. Grocholewskiemu nadano tytuł „Przyjaciel Szkół Katolickich w Polsce”. Wśród prelegentów byli: prof. dr hab. Cezary Mik (UKSW); ks. dr hab. Marek Dziewiecki (UKSW); o. prof. dr hab. Leon Dyczewski (KUL); ks. dr hab. Grzegorz Ryś (PAT), prof. dr hab. Katarzyna Olbrycht. 1 grudnia Mszę św. dla uczestników forum odprawił o. dr Józef Płatek, były generał Zakonu Paulinów.

Krótko

26-28 listopada modliło się na Jasnej Górze ponad 1,3 tys. maturzystów archidiecezji częstochowskiej. Wraz z młodzieżą przybyli: bp Antoni Długosz, bp Jan Wątroba i ks. prał. Marian Duda, rektor Papieskiego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

26 i 27 listopada pod hasłem: „Kapłan - pasterz jako uczeń Jezusa Chrystusa” przebiegało spotkanie ok. 70 kapłanów uczestników Zgromadzenia Narodowego oraz Pielgrzymki Unii Apostolskiej Kleru. W spotkaniu wzięli udział arcybiskup senior warszawski Stanisław Wielgus; bp Gerard Bernacki z Katowic, członek Unii, oraz bp Paweł Socha z Zielonej Góry.

1 grudnia modliło się ok. 400 osób zrzeszonych w Papieskiej Unii Misyjnej. Tematem sesji misjologicznej i czuwania nocnego były słowa: „Siewcy wiary, służcie Kościołowi…”. W spotkaniu wzięli udział: bp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misyjnych, oraz członkowie Komisji: bp Adam Szal z Przemyśla i bp Paweł Stobrawa z Opola. Organizatorem był ks. Jan Piotrkowski, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce i członek Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

1 grudnia w Adwentowym Dniu Skupienia wzięło udział ok. tysiąca animatorów Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Spotkaniu przewodniczyli ks. Wojciech Pancewicz, wicemoderator Ruchu w diecezji warszawsko-praskiej, oraz ks. Stanisław Gancarek, wicemoderator w archidiecezji częstochowskiej.

2 grudnia przybyła 26. Pielgrzymka Romów. Ponad 400 pielgrzymom towarzyszył ks. Stanisław Opocki, krajowy duszpasterz Romów.

Zapowiedzi

22 grudnia - Jasnogórskie Wieczory Organowe

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koniec roku szkolnego. Ponad 74 tysiące uczniów uczy się w szkołach katolickich

2026-06-24 14:05

[ TEMATY ]

edukacja

Szkoła katolicka

Adobe Stock

26 czerwca uczniowie w Polsce kończą rok szkolny 2025/2026. Według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej w szkołach dla dzieci i młodzieży kształci się blisko 4,9 mln osób. Do szkół katolickich uczęszcza 74 170 uczniów, czyli około 1,5 proc. wszystkich uczniów w kraju. Część tych placówek prowadzą zgromadzenia zakonne, w tym siostry zakonne.

W piątek w całej Polsce odbędą się uroczystości zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Uczniowie odbiorą świadectwa i rozpoczną wakacje. Dla nauczycieli, wychowawców, rodziców, duszpasterzy i osób konsekrowanych będzie to dzień podsumowania miesięcy nauki, egzaminów, konkursów oraz codziennego towarzyszenia dzieciom i młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02

[ TEMATY ]

lekarz

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję