W ramach cyklu "Muzyka u Ojców Jezuitów" prof. Mirosław Pietkiewicz da koncert na odnowionych organach w kościele przy ul. Sienkiewicza 60, w niedzielę 20 października o godz. 19.00. Koncert poprowadzi Janusz Janyst, a w programie znajdą się utwory J. S. Bacha, J. Bauera, T. Kisewttera, F.Liszta, M. Sużyńskiego, T. Paciorkiewicza. Wstęp wolny.
Teatr "Logos" przy kościele środowisk twórczych (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22) zaprasza jeszcze w październiku na spektakle: O Łazarzu wg Zbrodni i kary F. Dostojewskiego (22 i 23 października) oraz Wieża Babel Thomasa Mertona (29 i 30 października). Początek spektakli o godz. 19.00. Zaproszenia pod numerem telefonu: 637-65-45.
Łódzka katedra została konsekrowana przez bp. Wincentego Tymienieckiego i kard. Aleksandra Kakowskiego w 1922 r. 15 października br. dokładnie w 80. rocznicę konsekracji abp Władysław Ziółek sprawował uroczystą Eucharystię, a dzień wcześniej w bazylice archikatedralnej miało miejsce czuwanie młodzieży pod hasłem: Odkryj głębię swojego ducha z udziałem bp. Ireneusza Pękalskiego. W duchu spotkań lednickich poprowadził je dominikanin, o. Jan Góra.
Inauguracja nowego roku akademickiego łódzkich uczelni katolickich miała miejsce w sobotę 12 października. Po Mszy św. w katedrze odbyło się w auli WSD ślubowanie nowych studentów. Wykład inauguracyjny wygłosił gość z KUL - ks. prof. Władysław Prężyna.
W Liceum i Gimnazjum Katolickim im. Jana Pawła II w Łodzi otwarto salę poświęconą Patronowi szkoły. Zgromadzono w niej pamiątki związane z Ojcem Świętym: książki, fotografie, medale itp. Sala została poświęcona przez abp. Władysława Ziółka, który odprawił Mszę św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego dla uczniów i grona pedagogicznego szkoły na czele z dyrektorem - ks. prał. Tadeuszem Bednarkiem.
"Każdy, kto chce władać państwem, (...) musi naprzód nauczyć się władać sobą. Każdy, kto chce, by naród był pracowity, sam musi być pracowity" - te i inne słowa Prymasa Tysiąclecia zacytował abp Władysław Ziółek, błogosławiąc nowe insygnia województwa łódzkiego (laskę przewodniczącego sejmiku oraz łańcuchy marszałka i przewodniczącego) podczas ostatniej w tej kadencji sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego. Gazety piszą, że słowa Arcybiskupa łódzkiego przyjęto burzą oklasków.
Portal Łódzki, czyli korytarz szybkiej kolei łączący oba miasta - od Łodzi Fabrycznej do Warszawy Centralnej, z odnogą na Lotnisko Okęcie - ma być lekarstwem na coraz większą pauperyzację naszego miasta. Dzięki szybkiemu połączeniu łatwiej byłoby utworzyć megametropolię. Pieniądze na ten cel pochodziłyby również z Unii Europejskiej. Takie plany snuli w Łodzi uczestnicy seminarium zatytułowanego "Szybkie połączenie kolejowe Łódź-Warszawa". Optymistów nie brakuje.
Przemoc, narkotyki, alkohol, bezdomność to najczęstsze powody, dla których młodzi (i nie tylko młodzi) ludzie sięgają po słuchawkę, by zadzwonić do telefonu zaufania. W archidiecezji łódzkiej działa Telefon Młodych, w mieście zespół terapeutów prowadzi od pięciu lat młodzieżowy telefon zaufania "Zakręt". Próbują skutecznie pomóc każdemu, kto o tę pomoc poprosi. Czasem wystarczy rozmowa, innym razem konieczna jest interwencja. Ten numer warto zapamiętać: 637-17-15 (od godz. 10.00 w sobotę do godz. 22.00 w niedzielę).
Zespół naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymał nagrodę zbiorową prezydenta miasta Łodzi za pracę Lokalne strategie przeciwdziałania bezrobociu i biedzie. Czy praca nadaje się do wykorzystania przez praktyków w tej dziedzinie? Jeszcze nie wiemy.
20% uczniów szkół podstawowych i gimnazjum - zdaniem specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Hipotecznej w Łodzi - nie nadąża za tempem przekazywania i przyswajania podstawowej wiedzy. Problemy z nauką są przyczyną kłopotów wychowawczych; dziecko często staje się nadpobudliwe i agresywne. Poradnia nie jest w stanie pomóc wszystkim, wyrównawczych klas w szkołach też brakuje, nie ma pieniędzy dla nauczycieli za godziny dodatkowo przepracowane z oporniejszymi uczniami. Słabsi na straty!?
Przed szkołą przy ul. Jaracza 111 kierowca poloneza zignorował osobę przeprowadzającą dzieci przez jezdnię i potrącił uczennicę. Na szczęście niegroźnie. Dostał za to mandat w wysokości 500 zł i zaledwie 6 punktów karnych. Nic dziwnego, że podobne przykłady drogowego piractwa zdarzają się często.
Pomóż w rozwoju naszego portalu