Reklama

Zielona Góra: Przyjaciele Radia Maryja

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Moje miejsce

Reklama

28 września w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze odbył się dzień skupienia przedstawicieli biur i kół przyjaciół Radia Maryja, na który przybyło 60 osób z zielonogórskich parafii, a także z Głogowa, Gubina, Łagowa, Nowej Soli, Ochli, Ośna Lub., Sulechowa, Świebodzina, Starego Kisielina i Świdnicy.
Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. Stanisława Golca, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia we Wrocławiu. W homilii wskazał on, że kiedy Chrystus był u szczytu powodzenia, gdy wszyscy byli pełni podziwu dla jego czynów, wypowiedział słowa: "Syn człowieczy będzie wydany w ręce ludzi". W momencie powodzenia, sławy trudno jest pojąć smak krzyża. Apostołowie nie zrozumieli, że droga do chwały musi prowadzić przez cierpienie. Dopiero po Zmartwychwstaniu Chrystusa zrozumieli tę tajemnicę. Krzyż i cierpienie można zrozumieć poprzez Zmartwychwstanie. Kościół Chrystusa musi kroczyć drogą krzyża. Tą drogą według o. Stanisława kroczy także Radio Maryja. Idzie ono właściwą drogą przez krzyż i cierpienie, ale idzie razem z Chrystusem, z Kościołem, z Ojcem Świętym i chce być zawsze z ludem Bożym. I to jest potęgą tego Radia.
Część formacyjna spotkania poświęcona była miejscu słuchaczy Radia Maryja w Kościele i Ojczyźnie. Kanwą spotkania były rozważania na temat patriotyzmu, miłości do ojczyzny. Jak podkreślił o. Stanisław, tego patriotyzmu nam dzisiaj brakuje, a pojęcia patriotyzm, miłość do ojczyzny "wygubiły się", szczególnie u ludzi młodych, którzy nie wynieśli tych pojęć z domu i szkoły. Polska w przeszłości miała oparcie w silnej rodzinie, dlatego mimo zaborów przetrwała. Dzisiaj trudno jest nam obronić duchową sferę narodu, przez próg rodziny weszły media, telewizja. Polacy w wierze szukają obrony przed złem, a miłość do Boga idzie w parze z miłością do ojczyzny. W ciągu wieków byliśmy doświadczani przez różne próby zniewolenia. Miłość do ojczyzny jest naszym dziejowym zadaniem. Słowa o. S. Golca są zachętą do aktywniejszego włączenia się w swoim środowisku w działalność społeczną służącą Kościołowi i ojczyźnie. Nie ma czasu i miejsca na bierność.

Renata Podgórska

Reklama

10 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej ks. kan. Janusz Idzik zaprosił nauczycieli i pracowników oświaty do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie. Uczestniczyli oni najpierw w modlitwie różańcowej, prowadzonej przez miejscowych nauczycieli oraz parafialną scholę oraz Mszy św. W homilii ks. Tadeusz Wołoszyn zaakcentował potrzebę utrwalania u dzieci i młodzieży obiektywnych, niezmiennych wartości, takich jak dobro, prawda, wartość drugiego człowieka. - Bóg dla setek pokoleń zajmował najwyższe miejsce w hierarchii wartości. W dzisiejszych umysłach ten paradygmat uległ znacznemu przeobrażeniu. Zamiast ubiegać się o Boże błogosławieństwo w życiu, ważniejsze wydaje się ulokowanie swoich nadziei w wypróbowanej firmie ubezpieczeniowej. Według Kaznodziei życie wiary polega na ciągłym szukaniu i spotykaniu, błąkaniu się i powracaniu do Boga. Życie jest bowiem pielgrzymowaniem ku Bogu.
Na zakończenie Mszy św. ks. kan. S. Idzik przywitał gości z Lubuskiej Akademii Nauczycieli: Bożenę Ronowicz i Zbigniewa Kościka i wszystkich nauczycieli zaprosił na drugą, szkoleniową część spotkania. Prelegenci z Zielonej Góry mówili, na czym polegają i jak wyglądają poszczególne stopnie awansu zawodowego nauczycieli w świetle obowiązujących przepisów. B. Ronowicz zachęciła nauczycieli do podejmowania studiów podyplomowych w Lubuskiej Akademii Nauczycieli, które są wielką pomocą, zwłaszcza przy blokowym sposobie nauczania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lucyna Karwat

Gorzów Wlkp.

29 września odbył się pierwszy Gorzowski Jarmark miodu św. Michała zorganizowany przez zarząd wojewódzki związku pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. oraz Mirosława Pacucha, kierownika oddziału Muzeum Etnograficznego. Na wystawie zaprezentowano różne odmiany miodu, odnóża pyłkowe, propolis, świece woskowe oraz drobny sprzęt pszczelarski. Gorzowski Jarmark odwiedziło prawie tysiąc osób. W tradycji ludowej miód zawsze symbolizował dobro, piękno, bogactwo, słodycz, szczerość, miłość i bezinteresowność. Wystawcy i hodowcy miodu starali się przekazywać licznym zwiedzającym podstawowe wiadomości o potrzebie stałej troski o zdrowie, w której miód odgrywa istotną rolę.
Północny rejon województwa lubuskiego zaliczany jest do rejonów najmniej skażonych wyziewami przemysłowymi i dlatego znajduje się tam dużo pasiek towarowych, liczących ponad 70 rodzin pszczelich.

Słubice

Reklama

11 października w auli Collegium Polonicum w Słubicach odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2002/2003. Wykład inauguracyjny pt. "Idee i ruchy społeczne XX wieku - doświadczenia i perspektywy" wygłosił prof. dr hab. Henryk Olszewski. Immatrykulacji nowych studentów zarówno polskich, jak i niemieckich kierunków studiów dokonał rektor UAM prof. dr hab. Stanisław Lorenc. Collegium Polonicum w Słubicach jest wspólną placówką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, której szczególnym zadaniem jest prowadzenie wspólnej działalności dydaktycznej i naukowej. W roku akademickim 2002/2003 naukę rozpoczęło ok. 1400 studentów na 12 kierunkach.

Zielona Góra

15 października powstał ogólnopolski zespół księży i świeckich ds. duszpasterstwa nauczycieli z siedzibą w Zielonej Górze. O jego utworzeniu zdecydowali uczestnicy pierwszego spotkania diecezjalnych duszpasterzy, zwołanego w Warszawie przez bp. Edwarda Dajczaka, delegata Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa nauczycieli. Zespół ma zajmować się tworzeniem programów duszpasterskich i koordynowaniem ich realizacji w poszczególnych diecezjach. Bp E. Dajczak delegatem ds. duszpasterstwa nauczycieli został wiosną tego roku. Warszawskie spotkanie zorganizował, by zorientować się, jak prowadzone są duszpasterstwa kadry nauczycielskiej we wszystkich diecezjach kraju i utworzyć centrum koordynujące ich pracę. Przyjechało 30 duszpasterzy, a także członkowie Stowarzyszenia "Warsztaty w drodze", którzy dzielili się doświadczeniami i pomysłami na przyszłość. Postanowiono, że już w styczniu odbędzie się ogólnopolskie spotkanie wszystkich ruchów i stowarzyszeń katolickich zrzeszających nauczycieli. Natomiast na czerwiec zaplanowano pierwsze rekolekcje i sympozjum duszpasterzy oraz świeckich zaangażowanych w duszpasterstwo nauczycieli na Jasnej Górze. W tym roku księża i nauczyciele realizują program pod hasłem: "Nauczyciel świadkiem wiary w szkole".

Jednym zdaniem

W dniach 9-10 października bp Adam Dyczkowski, bp Paweł Socha i bp Edward Dajczak uczestniczyli w Konferencji Episkopatu Polski we Wrocławiu.

W dniach 11-13 października w Zielonej Górze ks. Robert Patro poprowadził szkolenie dla animatorów grup domowych dla bierzmowanych, w którym wzięły udział osoby z Przytocznej, Świebodzina, Skąpego, Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry.

12 października podczas strażackiego festynu w Drągowinie odbyło się poświęcenie odbudowanej remizy OSP.

W dniach 12-13 października Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz parafie w Żarach i Tarnopolu zorganizowały sejmik krajoznawczy pod hasłem "Polacy z Tarnopolszczyzny - pomostem pojednania narodów". 13 października w kościele pw. św. Józefa w Żarach została odprawiona Mszy św. w intencji Polaków z Kresów.

12 października w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu odbył się dzień skupienia Akcji Katolickiej, który poprowadzi asystent diecezjalny AK ks. Zbigniew Kucharski.

12 października staraniem Stowarzyszenia "Wspólnota Bukowińska" i Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze odbyło się uroczyste otwarcie Domu Bukowińczyka w skansenie w Ochli.

13 października bp Adam Dyczkowski uczestniczył w uroczystościach z okazji 800-lecia fundacji Klasztoru Klarysek w Trzebnicy przez św. Jadwigę Śląską. Bp A. Dyczkowski wygłosił słowo Boże podczas uroczystej Mszy św.

13 października 40-osobowa orkiestra armii Stanów Zjednoczonych zagrała w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Słońsku. Amerykańscy żołnierze biorą udział w manewrach wojskowych NATO w Wędrzynie.

13 października w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach odbyło się ostatnie w tym roku nabożeństwo Nocy Fatimskiej, podczas którego zostały poświęcone różańce uczniów klas II. Czuwanie modlitewne poprowadził zespół "A To My". Nabożeństwo zakończyła Msza św., której przewodniczył ks. kan. Tadeusz Dobrucki.

14 października Zarząd Miasta Gorzowa Wlkp. pozytywnie zaopiniował wniosek parafii pw. św. Wojciecha z prośbą o przejęcie sąsiadującej nieruchomości o powierzchni 126 m2.

Zaproszenia

Zielonogórski KIK zaprasza na wykład bp. Edwarda Dajczaka pt. "Kościół przed i po Soborze Watykańskim II", który odbędzie się 29 października o godz. 19.00 w sali jasnogórskiej przy parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mistrzyni, która przełamuje bariery – Karolina Kucharczyk-Urbańska

2024-12-10 18:11

[ TEMATY ]

sport

świadectwa

Bartłomiej Zborowski

Karolina Kucharczyk-Urbańska

Karolina Kucharczyk-Urbańska

Ludzie trenują i pokazują, że niemożliwe nie istnieje – mówi Karolina Kucharczyk-Urbańska, wielokrotna mistrzyni paralimpijska, której imponujące osiągnięcia sportowe dowodzą, że determinacja i pasja mogą pokonać każdą przeszkodę. Zdobywczyni trzech złotych i jednego srebrnego medalu paralimpijskiego oraz rekordzistka świata w skoku w dal osób z niepełnosprawnością inspiruje zarówno na stadionie, jak i poza nim.

Karolina Kucharczyk-Urbańska w tym roku ponownie sięgnęła po złoto podczas igrzysk paralimpijskich w Paryżu. Jej imponująca kolekcja obejmuje medale z mistrzostw świata, Europy i trzech paralimpiad. Pierwsze wielkie zwycięstwo odniosła już 15 lat temu, rozpoczynając niezwykłą sportową podróż, której celem jest ciągłe doskonalenie siebie.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Co za skandal i hipokryzja

2024-12-09 17:20

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

“Co za skandal i hipokryzja: ludzie są zabijani, podczas gdy handel, który powoduje tę przemoc i śmierć, nadal kwitnie!” Jest to potępienie, które nie szczędząc ostrych słów, papież wygłasza dziś, 9 grudnia, na platformie X ze swojego konta w dziewięciu językach @Pontifex. Papież powtarza oskarżenie, które wyraził podczas swojej podróży do Demokratycznej Republiki Konga w 2023 r., kiedy w nuncjaturze w Kinszasie spotkał się z grupą ofiar przemocy wojennej i powiedział: „Dość! Koniec ze wzbogacaniem się kosztem najsłabszych, koniec ze wzbogacaniem się zasobami i pieniędzmi splamionymi krwią!”.

“Wiele wojen, napędzanych nienasyconą chciwością na surowce i pieniądze, napędza gospodarkę opartą na broni, która rozwija się dzięki niestabilności i korupcji. Co za skandal i hipokryzja: ludzie są zabijani, podczas gdy handel, który powoduje tę przemoc i śmierć, nadal kwitnie!” - napisał Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Forum Wychowawcze w Jarosławiu

2024-12-11 09:48

archiwum szkoły

Forum Wychowawcze odbywało się już po raz szósty

Forum Wychowawcze odbywało się już po raz szósty

6 grudnia 2024 r. w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Anny Jenke w Jarosławiu odbyło się VI Forum Wychowawcze. W tym wyjątkowym wydarzeniu, które już na stałe wpisało w harmonogram pracy jarosławskiego „Katolika”, wzięli udział abp Adam Szal – metropolita przemyski, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Bożego Ciała przy Kolegiacie w Jarosławiu ks. prał. Marian Bocho, Burmistrz Miasta Jarosławia mgr inż. Marcin Nazarewicz oraz zaproszeni prelegenci Grażyna Buła i Piotr Rostecki.

Dyrektor szkoły, wprowadzając zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów w tematykę tegorocznego forum, wyjaśnił, że Anna Jenke, uważnie obserwując rzeczywistość, w której funkcjonowali jej uczniowie, umieściła w swoim duchowym pamiętniku 3 maja 1969 r. takie oto stwierdzenie: „Trzeba zaradzić wszelkim formom zła…”. Trzy miesiące później, Sługa Boża, zwróciła się do jarosławskich pedagogów i rodziców z następującym apelem: „W tej chwili jest w Polsce 1,5 miliona alkoholików, czyli 4 razy więcej niż przed wojną… Szerzy się też narkomania. To już nie «Zachód», ale nasza polska młodzież. Wpadają w to także dobrzy, najlepsi, którzy chcieli ratować rozbitych rówieśników. Lecimy w przepaść i to z dużym przyspieszeniem”. Okres dorastania – tłumaczył ks. dr Grzegorz Delmanowicz – to czas intensywnego rozwoju psychofizycznego, w którym młodzi ludzie stają przed szeregiem wyzwań i pokus. Dlatego pragniemy edukować naszych uczniów na temat ryzyka, jakie niesie za sobą kontakt z substancjami psychoaktywnymi. Badania dowodzą, że skuteczna profilaktyka może zmniejszyć ryzyko uzależnienia, a właściwe wsparcie rodziny i szkoły odgrywa w tym procesie kluczową rolę. Chcemy popatrzeć dziś na życie Sługi Bożej i razem z Nią uczyć tego, jak chronić swoje życie przez takimi zagrożeniami, jak alkoholizm, nikotynizm i narkomania. Wraz z Anną Jenke pragniemy odkryć wartość przyrzeczenia o zachowaniu abstynencji od alkoholu, papierosów, czy narkotyków, które składaliśmy przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii. Razem z Patronką szkoły chcemy rozważyć głębię harcerskiego ślubowania, w myśl którego Sługa Boża podejmowała wstrzemięźliwość od tytoniu, napojów alkoholowych i narkotyków, widziała w abstynencji pomoc w panowaniu nad słabościami oraz ważny aspekt walki z nałogami.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję