Niedziela misyjna 20 października rozpoczęła Tydzień Misyjny w Kościele katolickim - czas poświęcony szczególnie modlitwie za misjonarzy i poznawaniu dzieł misyjnych. W tym roku towarzyszy mu hasło "Poznawać Chrystusa w wierze". Obecnie na misjach przebywa trzech księży archidiecezji łódzkiej: ks. Robert Jantczak w Argentynie, ks. Dominik Kociołek w Urugwaju i ks. Maciej Paramuszczak na Mauritiusie (wywiad z ks. Paramuszczakiem zamieścimy w Niedzieli Łódzkiej na początku listopada). W kilkunastu parafiach archidiecezji działają koła Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Ich mali uczestnicy nie tylko modlą się za misjonarzy, ale przeznaczają na rzecz misji drobne kwoty (zaoszczędzone np. na słodyczach) oraz korespondują z misjonarzami. Duszpasterzem archidiecezjalnym Dzieł Misyjnych jest ks. dr Tomasz Falak z parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Julianowie.
Parafia archikatedralna i jej organista Jakub Garbacz są organizatorami festiwalu muzycznego pod nazwą "Dni muzyki dawnej". Pierwsze koncerty miały miejsce 22 października. Kolejne odbywać się będą w bazylice archikatedralnej we wtorki i czwartki o godz. 19.00. Można jeszcze posłuchać: 29 października - Scholę WSD w Łodzi pod dyrekcją ks. Grzegorza Kopytowskiego z towarzyszeniem Ilony Kubiaczyk (organy) i Tomasza Płusy (skrzypce) oraz 31 października - Zespół wokalny "All´Antico". Na organach - Marcin Szelest. Wstęp wolny. Organizatorzy zapowiadają kwestę na pokrycie kosztów festiwalu.
Do końca grudnia potrwają w szkołach podstawowych w Łodzi przesiewowe badania uczniowskich kręgosłupów. Przeprowadzają je doświadczeni lekarze i fizjoterapeuci pod kierunkiem prof. Mirosława Janiszewskiego z Uniwersytetu Medycznego. Można jeszcze dołączyć do programu. Informacje: tel. 0-501-04-11-08. Statystyczne dane nie są optymistyczne - aż 75% dzieci ma wady postawy, najczęściej z powodu nieodpowiedniej diety i złych nawyków.
Przy łódzkim oddziale Polskiego Związku Niewidomych (ul. Piotrkowska 17, na parterze) otwarto nową bibliotekę: ponad 2 tys. tytułów nagranych na kasetach, około tysiąca w alfabecie Braille´a.
Zdania na temat zakończonego niedawno łódzkiego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur są podzielone. Organizatorzy i niektórzy krytycy są zadowoleni. Uczestnicy imprez podkreślają, że propozycji było zbyt dużo, ich dobór często przypadkowy, a organizacja pozostawiała sporo do życzenia. Najczęściej jednak źle komentowany jest nowy (choć jakby skądś znany!) obyczaj starannego oddzielania (dosłownie!) widzów VIP od "pospólstwa". Do tego stopnia, że pojawiły się imprezy zupełnie niedostępne dla ludzi zwykłych a zainteresowanych. Na koncercie "I Bóg zaśpiewał" tych, którzy nie byli godni zasiadania na widowni reprezentowali snujący się w tle statyści przebrani za łódzką biedotę fabryczną. I Bóg zapłakał....
Rośnie agresja wśród dzieci i młodzieży, ok. 50% uczniów doświadcza agresji ze strony kolegów na terenie szkoły lub w drodze do niej. Atakują uczniowie starsi w wieku 14-17 lat z poczucia bezkarności i dla pieniędzy. Liczba rozbójniczych wymuszeń rośnie wraz ze wzrostem bezrobocia i biedy. W Instytucie Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego opracowany został podręcznik dla nauczycieli, którzy powinni uczyć dzieci panowania nad złością, rozładowywania konfliktów i szacunku dla innych. Często bowiem agresja u dzieci jest wynikiem przedłużających się stresów i frustracji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu