Panele dyskusyjne, koncerty, otwarte podziemne krypty, zwiedzanie niedostępnych na co dzień skarbów kultury, możliwość nocnej spowiedzi, modlitwy i ponad 35 tys. zwiedzających - tak przebiegały 19 i 20 czerwca we Wrocławiu pierwsze Noce Kościołów.
Na pomysł zorganizowania Nocy Kościołów wpadł dyrektor Katolickiego Radia Rodzina ks. Cezary Chwilczyński: - Od wielu lat słyszymy o organizowanej w wielu polskich i europejskich miastach Nocy Muzeów. Dlaczego zatem i całego wymiaru sakralnego, kulturowego, artystycznego dziejącego się w Kościele nie pokazać w atrakcyjnej i interesującej formie, w taką szczególną noc. Czy warto? Ogromne zainteresowanie i zadowolenie tysięcy ludzi mówi, że na pewno. Ponieważ Katolickie Radio Rodzina nie ogranicza swojej działalności tylko do nadawania programów, ale jest także animatorem życia kulturalnego na Dolnym Śląsku, tym razem podjęliśmy szczególne wyzwanie i po raz pierwszy zorganizowaliśmy Noce Kościołów - wyjaśnia ks. Chwilczyński.
Kantata dla Wrocławia
Reklama
Głównym punktem pierwszego wieczoru była prapremiera Kantaty Tumskiej „Wrocław - miasto spotkań”. Dzieło napisał poeta i wicedyrektor Radia Rodzina Janusz Dariusz Telejko, a muzykę skomponował pianista i kompozytor Francesco Bottigliero. - Kantata jest dedykowana wszystkim mieszańcom Wrocławia oraz jego wybitnym osobistościom: metropolicie wrocławskiemu abp. Marianowi Gołębiewskiemu oraz prezydentowi Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi - mówił twórca libretta Janusz Telejko. Kompozytor Bottigliero przyjechał do Wrocławia z Salerno na południu Włoch, od dwóch lat jest narzeczonym wrocławianki: - Wrocław to czarodziejskie miasto. Na pewno tak jest, jestem o tym przekonany. Dlatego bardzo cieszę się, że mogłem dla niego napisać kantatę - opowiada włoski kompozytor. Utwór został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność tłumnie zgromadzoną we wrocławskiej bazylice garnizonowej. Sam dyrygent Bottigliero był zaskoczony tak ciepłym przyjęciem dzieła - skupienie na twarzach słuchaczy, długie i gorące oklaski i podziękowania za głębokie przeżycia artystyczne. Kantatę wykonała Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej i chóry: Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”, Uniwersytetu Ekonomicznego „Ars Cantandi”, Chór Chłopięcy Archidiecezji Wrocławskiej oraz wybrani soliści z Warszawy i Wrocławia, m.in. Aleksandra Kubas, Arnold Rutkowski czy Bogdan Makal.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rozmowy o rzeczach ważnych
Podczas Nocy Kościołów dyskutowano także o sprawach ważnych dla Kościoła, Polski i Europy - wielu słuchaczy przychodziło na te interesujące rozmowy. Wśród prelegentów aż siedmiu paneli dyskusyjnych byli m.in.: metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, biskup protestancki Ryszard Bogusz, europosłowie: Jerzy Buzek, Jacek Protasiewicz, minister Władysław Stasiak oraz liczni duchowni, goście świeccy z Polski i zagranicy, m.in. posłeł parlamentu litewskiego Michał Mackiewicz. Podczas panelu „Chrześcijańska Europa?”. Metropolita Wrocławski mówił o zagrożeniu dla Europy, jakim jest brak szacunku dla godności osoby ludzkiej i uderzanie w rodzinę i małżeństwo: - Jeżeli w to uderzymy, to przegramy chrześcijańską Europę - przekonywał abp Gołębiewski. Prof. Buzek stawiał pytania o głęboką chrześcijańską wiarę w naszym życiu, czy pamiętamy o chrześcijańskich korzeniach Europy, czy jesteśmy w stanie przyznawać się do chrześcijaństwa? Zastanawiał się również, w jaki sposób przenosić chrześcijańskie wartości na język codziennej polityki. W czasie spotkania zaskoczony i wzruszony Jerzy Buzek uhonorowany został Wrocławskim Laurem Radiowym - nagrodą corocznie przyznawaną przez Radio Rodzina ludziom zasłużonym, działającym dla dobra społeczeństwa. Także redaktorzy „Niedzieli Wrocławskiej” poprowadzili panel „Kobieta w Kościele” - Agnieszka Bugała była moderatorem spotkania, w którym wzięli udział ks. prof. Roman Rogowski, psycholog Elżbieta Łozińska i s. Anna Bałchan SMI, zajmująca się niesieniem pomocy kobietom pracującym na ulicy. Prezentację o św. Edycie Stein - „Spacer po Wrocławiu z Edytą” przygotował Krzysztof Kunert.
Co ukrywają w podziemiach Urszulanki?
Noce Kościołów obfitowały także w wydarzenia niecodzienne. Swoje krypty otworzyła wrocławska katedra. Chętni oblegali klasztor Sióstr Urszulanek, w którym znajduje się Mauzoleum Piastów Śląskich, na co dzień niedostępne dla zwiedzających. - Organizatorzy wpadli na wspaniały pomysł z tą Nocą Kościołów. Nigdy wcześniej nie miałyśmy możliwości zobaczenia tylu ciekawych obiektów, odwiedzenia niedostępnych miejsc. To rzeczywiście niezwykły wieczór i nie przeszkadzają nawet długie kolejki, bo warto czekać - mówiły po wyjściu od Sióstr Urszulanek pani Barbara Kondek i Janina Uszko z Wrocławia. Dużą popularnością cieszyły się otwarte furty wrocławskiego Seminarium Duchownego oraz klasztorów Sióstr Marianek i Elżbietanek. Seminarium swoje drzwi zamknęło grubo po północy, chętni mogli zobaczyć, jak żyją młodzi klerycy i sami z nimi porozmawiać. Posłuchać było można m.in. koncertu Tomka Kamińskiego, odbył się także Jarmark Cysterski, na którym można było spróbować zakonnych specjałów. Przez cały czas działała Strefa Full Miłosierdzia, gdzie była okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu, osobistej rozmowy z Bogiem i nocnej spowiedzi. Wstęp na wszystkie przedsięwzięcia organizowane w ramach Nocy Kościołów był bezpłatny. Organizatorzy po tegorocznym sukcesie zapowiadają kontynuację w przyszłym roku.