Badania religijności
Polacy bardzo religijni
Reklama
Polacy są przywiązani do wiary i biorą udział w praktykach religijnych - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Socjologii UKSW w maju tego roku na reprezentatywnej grupie osób.
81,4 proc. badanych deklaruje się jako wierzący lub głęboko wierzący, a 79 proc. bierze udział w praktykach religijnych - mniej lub bardziej regularnie. Blisko dwie trzecie - 64,1 proc. uczestniczy w niedzielnej Mszy św. Polacy są też przywiązani do tradycji i pielęgnują zwyczaje związane ze świętami religijnymi - zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą przestrzega 98 proc. badanych, cześć zmarłym oddaje 96,1 proc.
Jednak mniej osób modli się indywidualnie - 46,8 proc. i uczestniczy w „nadprogramowych” nabożeństwach: w majowym - 55,9 proc., do Miłosierdzia Bożego - 40,5 proc., w fatimskim - 28,6 proc. W Drodze Krzyżowej bierze udział 63,1 proc. badanych. Księdza po kolędzie przyjmuje 92,2 proc. ankietowanych, a intencję mszalną zamówiło w roku ubiegłym 45,7 respondentów.
Z badań wynika też, że Dekalog nadal mocno kształtuje oceny etyczne Polaków - dla 81,6 proc. jest on „zdecydowanie wiążący”. Badania potwierdzają jednak opisywaną przez socjologów religii selektywność wiary. Choć niewierność małżeńską odrzuca 88,7 proc. badanych, aborcję - 67,8 proc., eutanazję 60,5 proc., to rozwód już tylko 55,5 proc., zapłodnienie in vitro - 38,5 proc., a co drugi badany - 49,9 proc. akceptuje stosowanie środków antykoncepcyjnych. Większość Polaków - 61,9 proc. nie akceptuje stosunków homoseksualnych.
Z badań UKSW wynika także, że największym zaufaniem cieszy się papież: bardzo dużym - 46,9 proc. i dużym - 33,7 proc.; prymas odpowiednio - 25,2 proc. i 30,8 proc.; proboszcz - odpowiednio 25 i 25,9 proc.; biskup diecezji - 21,1 i 29 proc.; episkopat - 16,7 i 25,9 proc.
Badania zastały przeprowadzone przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w dniach 1-10 maja 2009 r. na reprezentatywnej grupie 1334 Polaków powyżej 18. roku życia, zróżnicowanych pod kątem wieku, płci, wykształcenia, sytuacji społeczno-zawodowej i regionu zamieszkania. Było to badanie z serii Polski Pomiar Postaw i Wartości. Jego celem było zdobycie aktualnych danych dotyczących kluczowych charakterystyk statystyczno-socjologicznych polskiego społeczeństwa.
Badaniami dotyczącymi religijności i moralności Polaków kierował ks. prof. Sławomir H. Zaręba. Zespół badawczy pod jego kierownictwem przygotuje też publikację podsumowującą wyniki ankiet.
Tomasz Musiał
Ks. Mazurkiewicz o wyborze przewodniczącego PE
Moment zasypywania podziałów w Europie
Sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej ks. Piotr Mazurkiewicz po wyborze Jerzego Buzka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego powiedział, że jest to ważny dzień i dla Polaków, i dla Unii Europejskiej. - Myślę, że Polska przeżywała kilka takich momentów, od 1989 r., od upadku komunizmu, przez wstąpienie do NATO, członkostwo w Unii Europejskiej, a teraz doświadczanie pełnego partnerstwa wewnątrz Unii - powiedział ks. Mazurkiewicz w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. - To oznacza, że nie jesteśmy już gdzieś w drugim rzędzie, ale, jak się okazuje, Polacy mogą sprawować także pierwszoplanowe stanowiska w europejskiej polityce. Zdaniem ks. Mazurkiewicza, wybór Jerzego Buzka jest ważny także dla wszystkich nowych członków Unii Europejskiej, których symbolicznie reprezentuje polski polityk. Stanowi to wyraz poszanowania dla ich partnerstwa i godności, co jest istotne dla całej Europy. - Kiedy mówimy o zasypywaniu podziałów, istotne jest, że nie chodzi o ujednolicanie, ta odmienna Europa znajduje także uznanie; chodzi o prawo do bycia równoprawnym Europejczykiem jako człowiek, który przynależy do nieco innej niż zachodnioeuropejska kultury, która ma za sobą nieco inną historię. W związku z tym także w swoim postrzeganiu bieżącej polityki i na przyszłość Unii Europejskiej Jerzy Buzek wchodzi z całym tym bagażem doświadczenia - uważa ks. Mazurkiewicz.
20. rocznica
Polska-Stolica Apostolska
Dnia 17 lipca minęło 20 lat od wznowienia stosunków dyplomatycznych Polski i Stolicy Apostolskiej. W wyniku tego porozumienia po 50 latach przerwy do Warszawy mógł przybyć nuncjusz apostolski - został nim abp Józef Kowalczyk. Utworzono też Ambasadę Polską przy Watykanie.
Wznowienie stosunków dyplomatycznych poprzedziło przyjęcie przez Sejm 17 maja 1989 r. ustawy regulującej stosunki prawne między Kościołem a Państwem oraz istotne przemiany polityczne i społeczne w kraju. Wieloletnie rozmowy między przedstawicielami Stolicy Apostolskiej i Episkopatu oraz rządu zostały uwieńczone 17 lipca 1989 r.
Krótko
Znowu zaiskrzyło na linii prezydent-MSZ. Tym razem poszło o nominacje ambasadorskie. Min. Radosław Sikorski zarzucił prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, że zwleka z podpisaniem dokumentów, które są potrzebne do funkcjonowania polskich ambasad na świecie. Prezydent Kaczyński miał pretensję, że rząd ignoruje jego konstytucyjne kompetencje przy powoływaniu ambasadorów.
Sejm znowelizował ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która ujednolica prawa emerytalne i rentowe parlamentarzystów z prawami pozostałych obywateli. Zgodnie z ustawą o emeryturach z FUS, kobieta po ukończeniu 60 lat, a mężczyzna 65 lat otrzymują pełną emeryturę i mogą ją łączyć z wynagrodzeniem pochodzącym z innych źródeł. Ta ogólna zasada dotyczy wszystkich, także posłów i senatorów.
Sejm zdecydował o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Teraz ustawa trafiła do Senatu.
Politycy rządowi kopiują pomysły Andrzeja Leppera, aby podreperować budżet pieniędzmi ze skarbca NBP. Grożą władzom banku, które nie zgadzają się z tymi pomysłami, że „ustawowo przeksięgują te pieniądze”. Zdaniem komentatorów, jest to obliczone na zrzucenie odpowiedzialności za przyszłoroczną podwyżkę podatków.
Sąd odmówił wpisania Sławomira Siwka jako p.o. prezesa TVP. Telewizją publiczną nadal będzie zarządzał Piotr Farfał.
Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę medialną.
Media publiczne, szczególnie radio, dogorywają. Sprawę wzięli w swoje ręce twórcy, którzy ogłosili, że pod patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego napiszą nową ustawę. Według nich, media muszą być finansowane z abonamentu.
17 lipca w wieku 82 lat zmarł prof. Leszek Kołakowski, filozof.
Spada poparcie dla rządu, rośnie dla PO. Liczba zwolenników rządu w porównaniu do czerwca zmniejszyła się o 3 punkty i wynosi 35 proc., natomiast poparcie dla PO wzrosło o 2 proc. więcej niż w czerwcu i wynosi 54 proc. PiS ma - według OBOP - 23-procentowe poparcie.
Paweł Piskorski ostro pracuje, aby Stronnictwo Demokratyczne było liczącym się graczem na scenie politycznej. Akces do SD zgłosił Andrzej Olechowski, który będzie najprawdopodobniej kandydatem na prezydenta partii. Partia Piskorskiego rozpoczęła też sprzedaż nieruchomości, z których pozyska kilkadziesiąt milionów złotych.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.
Pomóż w rozwoju naszego portalu