Jan Gutenberg stworzył pierwsze w Europie prawdziwe przedsiębiorstwo książkowe. Sprawił, że książka stała się bardziej powszechna. W 1978 r. grupa wydawców i dziennikarzy francuskich wystąpiła z inicjatywą założenia Bractwa Kawalerów Gutenberga. Jego idea została przeszczepiona do innych krajów Europy.
Polski oddział Stowarzyszenia zainaugurował działalność w 1995 r. Wśród członków Bractwa znajdują się przedstawiciele krajowej branży poligraficznej i wydawniczej oraz osoby związane z kulturą, polityką i finansami. Są to zarówno ludzie świeccy, jak i duchowni. Znaleźli się oni w elitarnym gronie skupiającym ponad 400 przedstawicieli państw należących do ścisłej czołówki pod względem rozwoju przemysłu drukarskiego.
Jednym z najważniejszych celów statutowych Bractwa jest wspieranie kultury polskiej, a także popularyzacja języka polskiego, doskonalenie i rozwój sztuki drukarskiej, wspieranie czytelnictwa i szerzenie oświaty, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga zajmuje się również działalnością wydawniczą. Od początku swej działalności wspiera biblioteki, przekazując im darowizny rzeczowe w postaci książek. Przekazuje je także dla polskich organizacji na Białorusi, Litwie, Ukrainie i w Kazachstanie.
- Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga to zrzeszenie ludzi, którzy dzielą ideę słowa drukowanego, kultury polskiej, również ideę rozwoju czytelnictwa i edukacji wśród najmłodszych Polaków. To priorytety Stowarzyszenia - podkreśla Jacek Kuśmierczyk, kanclerz Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga. - Koronną akcją naszego Bractwa jest rozdawnictwo książek, które kierujemy do bibliotek szkolnych w całej Polsce ze szczególnym wyróżnieniem szkół w niezamożnych regionach naszego kraju. Koncentrujemy się głównie na działalności charytatywnej.
Do Bractwa w Polsce należy ok. 200 osób. W 2008 r. powstała idea pielgrzymki członków Bractwa na Jasną Górę. Podczas pierwszej pielgrzymki został poświęcony sztandar Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga. Kawalerem Polskiej Konfraterii Kawalerów Gutenberga został wtedy m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, który podczas tegorocznej pielgrzymki - 4 października - przewodniczył Eucharystii. W homilii ks. Skubiś zwrócił uwagę na to, że praca drukarza jest służbą dla społeczeństwa i powinna być traktowana w sposób szczególny. - Pamiętajmy, że nasza służba - ta służba, która zaczęła się od osiągnięć Jana Gutenberga, i dzisiaj dochodzi do niezwykłych osiągnięć w dziedzinie informatyki - powinna być naznaczona miłością. Gdy pracujemy nad tworzeniem dzieł drukarskich, gdy ułatwiamy pracę dziennikarzom, pamiętajmy, że razem powinniśmy tworzyć wielkie dzieło, któremu na imię Miłość - mówił redaktor naczelny „Niedzieli”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu