Abp Adrian Galbas, przekraczając drzwi katowickiej katedry, został powitany przez prepozyta kapituły katedralnej katowickiej. Ucałował krucyfiks, zrobił znak krzyża pobłogosławioną wodą, a w dalszej procesji kropił nią wiernych.
Bulla nominacyjna została odczytana już w dniu rozpoczęcia posługi abp. Galbasa jako koadiutora 5 lutego 2022 r. Chargé d’affaires Nuncjatury Apostolskiej w Polsce ks. prałat Pavol Talapka odczytał na początku dzisiejszej liturgii specjalny komunikat, w którym wyjaśnił, że po przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji abp. Wiktora Skworca jego następcą zostaje właśnie dotychczasowy koadiutor archidiecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Słowo pozdrowienia wygłosił abp Wiktor Skworc. Po powitaniu wszystkich, z abp. Galbasem na czele, wskazał na znaczenie dla historii Śląska katowickiej katedry. „Była i jest miejscem świadczenia miłosierdzia. Tu wybrzmiewało orędzie pokoju i nadziei w najtrudniejszych czasach. Była miejscem azylu dla zagrożonych” – mówił, podkreślając, że przede wszystkim jest miejscem nauczania biskupów katowickich, a nawet głosił tu papież Jan Paweł II. Przytaczając omówione w liturgii znaczenie świątyni życzył, by poprzez posługę abp. Adriana Królestwo Boże wzrastało. Na koniec poprosił go o zajęcie miejsca na katedrze biskupów katowickich.
Widocznym znakiem objęcia urzędu pasterskiego jest właśnie zajęcie miejsca na katedrze biskupiej. Katedra jest miejscem, z którego arcybiskup będzie nauczał, głosząc słowo Boże, przewodniczył liturgii oraz będzie pełnił urząd pasterza, troszcząc się o wzrost wiary całego ludu Bożego. Katedra biskupia w kościele katedralnym stanowi centrum jedności i wspólnoty wiernych archidiecezji ze swoim arcybiskupem.
Następnie pozdrowienia abp. Galbasowi przekazali biskupi współpracownicy, przedstawiciele księży, osób zakonnych i wiernych świeckich. Podczas pozdrowień chór zaśpiewał skomponowany specjalnie na tę uroczystość utwór nawiązujący do zawołania biskupiego abp. Galbasa – „Pax Christi”.