Reklama

Kościół

Apelowe „głosów zbieranie” 2024 r.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

apelowe głosów zbieranie

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

31 grudnia 2024 r.
Przed dwoma laty odszedł z „życia do Życia” papież Benedykt XVI. Kiedy przebywał pośród nas w Polsce. 27 maja 2006 roku na Błoniach Krakowskich powiedział, że Jezus jest dzisiaj ignorowany, ośmieszany, zaliczany jako król przeszłości, a nie teraźniejszości. Ale nie bójcie się, bo nasza wiara musi się konfrontować z niewiarą innych. I jeszcze jedna myśl. Dosłownie na tydzień przed odejściem ze Stolicy Piotrowej – po polsku – skierował do nas życzenia: „Życzę Polakom nowego pragnienia zawierzenia Bogu we wszystkim!” O takie pragnienie prosimy dzisiaj na progu starego i nowego roku, Roku Świętego 2025 przez Maryję.

30 grudnia 2024 r.
Jednym z teologicznych przewodników wspomnianego dziś papieża Benedykta XVI był niemiecki teolog Romano Guardini. To jemu zawdzięczamy bardzo mocne stwierdzenie: „Tylko chrześcijaństwo odważyło się włączyć ciało ludzkie w życie wewnętrzne Boga”. Takiego zdania nie wypowiedział dotąd nikt, a ono oddaje pełnię tajemnicy Bożego Narodzenia. Dlatego Jan Paweł II dopowie w adhortacji o „Kościele w Europie”: „Każda antropologia bez odniesienia do Boga i Chrystusa jest kłamstwem”.

29 grudnia 2024 r.
Po otwarciu Drzwi Świętych Roku Jubileuszowego, 24 grudnia br. przez Ojca Świętego Franciszka w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie, dzisiaj dokonał się kolejny akt; zarówno w Bazylice Świętego Jana na Lateranie – Matce wszystkich kościołów, jak również w naszych katedralnych świątyniach. W archikatedrze w Częstochowie jak również tutaj na Jasnej Górze. Chcemy być prawdziwie „pielgrzymami nadziei” na wzór Maryi. I pozwólcie – dziękując Ojcu Mieczysławowi za to wspomnienie sprzed trzynastu lat, że kiedy Ojciec Święty Benedykt XVI wręczał mi paliusz metropolity, powiedziałem o naszej codziennej modlitwie za papieża. A on uśmiechnął się i powiedział: Maryja Spes nostra – Maryja naszą nadzieją. I to na pewno nie jest przypadek, że mój biskup święceń kapłańskich, Sługa Boży Piotr Gołębiowski z Sandomierza miał właśnie takie hasło: Maryja naszą nadzieją. Idźmy z tą nadzieją w naszą codzienność i w Nowy Rok Pański 2025.

28 grudnia 2024 r.
Kolejny już dzień na płaszczyźnie wiary przeżywamy blask betlejemskiego żłóbka i narodziny Jezusa, które są rozświetlane ciemnością cierpienia i krzyża. Trzeba uciekać do Egiptu. Trzeba dowiedzieć się o śmierci dzieci betlejemskich. Trzeba wyznać wiarę, jak św. Szczepan diakon. Ale idźmy za Chrystusem, bo to jest Jedyną Drogą prowadzącą do życia. Jan Paweł II zaznaczy wprost: „Nie ma życia na próbę, nie ma miłości na próbę i nie ma śmierci na próbę”.

23 grudnia 2024 r.
Te grudniowe dni 1655 roku przypominają nam o bohaterskiej obronie wobec oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów. To jest powracająca cecha prawdy historycznej, wolności Ojczyzny i Kościoła. Nie zapominajmy o tym, bo inaczej będziemy sami podcinać korzenie, z których wyrastamy.

22 grudnia 2024 r.
W ewangelicznym przekazie Nawiedzenia spotykamy dwa błogosławieństwa wypowiedziane przez Elżbietę. Pierwsze odnosi się do Maryi: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana”. A drugie odnosi się już do poczętego pod Jej sercem Syna Bożego: „Błogosławiony jest owoc Twojego żywota”. Ojciec Święty Franciszek w dzisiejszej Audiencji odwołał się do tego spotkania i do błogosławieństwa wypowiadanego do wszystkich matek rodzących swoje dzieci. Powiedział wprost: „Błogosławcie kobiety matki, błogosławcie ich dzieci, nawet te ukryte pod ich sercem. Bo tego potrzebuje dzisiejszy świat”. A w tym samym duchu wspomnijmy jeszcze wypowiedź Benedykta XVI: „Każde poczęte dziecko jest dowodem, że Bóg nie wypuszcza stworzenia ze swoich rąk na wieki. Niezależnie od jego stanu życia czy choroby.

21 grudnia 2024 r.
Kto ma odwagę myśleć o przyszłości, musi odkrywać w sobie poczucie sensu życia, a takiego sensu nie można odkryć poza Chrystusem. Dlatego Jan Paweł II ośmielił się nazwać Święta Bożego Narodzenia „Świętem Odnalezionego Sensu”. Ten Sens to jest Bóg objawiający się w Chrystusie.

20 grudnia 2024 r.
Przed trzydziestu laty Jan Paweł II pisząc List do Rodzin ostrzegał, że świat nam współczesny nie toleruje tajemnicy: ani pochodzenia człowieka od Boga jako mężczyzny i niewiasty, ani tajemnicy grzechu pierworodnego, ani tajemnicy Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny. A cóż dopiero powiedzieć, że oto Dziewica staje się Matką Odkupiciela. Jesteśmy znakiem sprzeciwu, bo świat chce wszystko rozwiązywać. A tajemnica jest wskazaniem na porządek Kogoś wyższego, Kto nas przerasta i umysłem i sercem. Dlatego prośmy Niepokalaną Dziewicę, żeby nam przewodziła w pielgrzymce wiary ku Chrystusowi w Jego Kościele.

18 grudnia 2024 r.
Święty Józef, który nie wypowiedział na kartach Pisma Świętego Nowego Testamentu ani jednego słowa, wraz z Maryją jest wzorem „posłuszeństwa w wierze Bogu”, w Jego zamysłach. Jest dla nas również dzisiaj Przewodnikiem. A pragnę wspomnieć książkę Księdza Profesora Janusza Królikowskiego, naszego członka Komisji Maryjnej KEP pod znamiennym tytułem: „Nie mamy prawa milczeć!” Przyszedł bowiem czas, że „to co moralnie złe, nie może być zadekretowane prawnie jako dobro”. Święty Józefie, módl się za nami!

17 grudnia 2024 r.
W dekoracji Adwentowej upowszechnił się zwyczaj Dzieciątka schodzącego po stopniach do żłóbka. Prawdopodobnie do tego obrazu nawiązał też Ojciec Święty Franciszek, kiedy był tutaj pośród nas, 28 lipca 2016 roku. Kiedy za Ojcami Kościoła powiedział, że Bóg przeszedł jakby schodami przez Maryję do ludzi. Dzisiaj, kiedy świętujemy 88 rocznicę jego urodzin, zapamiętajmy jego dar, którym podzielił się już po pielgrzymce. Że, tutaj otrzymał „dar spojrzenia Matki”. Tego życzę sobie i każdemu z nawiedzających i wpatrujących się w Jej Oblicze.

16 grudnia 2024 r.
Historia nie jest tylko zapisem faktów, ale może być również siłą duchową zdobywaną na kolanach. A dzisiaj, nie możemy przeoczyć bolesnej rocznicy Kopalni „Wujek”, z 16 grudnia 1981 roku. Winniśmy im pamięć przed Bogiem, prosząc o Boże miłosierdzie dla nas, dla Polski i świata. Spełnia się tym samym słowo zapisane przez Karola Wojtyłę, że „Polska jest nadal ziemią trudnej jedności Polaków i nie zjednoczy się inaczej, jak tylko poprzez Eucharystię”.

15 grudnia 2024 r.
Wyrażamy radość wobec Boga, że Światło Betlejemskie dotarło do nas poprzez Austrię i Słowację. I zdajemy sobie sprawę, że ono jest istotnym i rzeczywistym światłem, które przychodzi od Chrystusa. Jest bowiem czymś więcej nawet niż światło znicza olimpijskiego w Paryżu, chociażby w ostatnich zmaganiach sportowych. Bo pokój jest przede wszystkim darem podobnie jak miłość, również, jak nadzieja. Dlatego wsłuchajmy się w słowa naszej poetki Anny Kamieńskiej: „Być radosnym – komuś? Bo bez tego adresu - dla kogoś, nie ma ani prawdziwej mądrości, ani prawdziwego budowania przyszłości”.

14 grudnia 2024 r.
W jutrzejszą, trzecią niedzielę Adwentu, która nosi tytuł Gaudete – radujcie się, usłyszymy proroka Sofoniasza, który mówi, że Pan Bóg chce odnowić swoją miłość nad nami. A jednocześnie tłumy będą pytały Świętego Jana Chrzciciela: Co mamy czynić? Nie zagłuszajcie sumień i czyńcie sprawiedliwość i miłosierdzie!

13 grudnia 2024 r.
Wspominając dzisiaj bolesną rocznicę trudnej jedności Polaków, odwołajmy się do słów św. Jana Pawła II, które wypowiedział na polskim Wybrzeżu: „Miłość przebacza, ale nie zapomina”. Bo zgoda na zapominanie, oznacza również zgodę na utratę niepodległości, tożsamości narodowej i religijnej. Matko Królowo Polski, módl się za nami! Wszyscy Święci Polscy niebiescy Patronowie, módlcie się za nami!

12 grudnia 2024 r.
Dzisiejszy fragment Ewangelii przyniósł nam postać św. Jana Chrzciciela, proroka z nad Jordanu, który swoim życiem zaświadczył o Chrystusie. Wskazał na Niego jako Baranka Bożego, gładzącego grzechy świata. Podobny los oddania życia za Chrystusa spotkał bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Jan Paweł II prosił przy jego grobie, „żeby z tej śmierci wyrosło dobro” i przemiana naszego Narodu. Podejmijmy tę prośbę.

11 grudnia 2024 r.
Pośród dróg adwentowych słyszymy dzisiaj słowa Chrystusa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. I znajdziecie ukojenie dla dusz naszych, bo jestem cichy i pokornego serca”. Potwierdzamy prawdę tych słów, że człowiek skarleje tym bardziej jeśli oddala się od Chrystusa jako Światła nadziei.

10 grudnia 2024 r.
Na progu Roku Świętego, jesteśmy wdzięczni Bogu za łaskę Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która trwa już od 9 miesięcy. Dzisiaj jest 249 dzień Nawiedzenia wspólnot parafialnych naszej Archidiecezji. I przypomnijmy, że Ojciec Święty Franciszek w ostatnich latach wpisał do Litanii loretańskiej właśnie tytuł „Matki Nadziei”. Dlatego prosimy Ją: Matko Nadziei, na drogach naszych świeć…

9 grudnia 2024 r.
W dniu wczorajszym złożyliśmy hołd kwiatów wobec Niepokalanej Matki, stojącej na progu klasztoru i tej Cudownej Kaplicy. Ale zawsze powraca świadomość, że kiedyś w tym samym miejscu, przez 28 lat stał pomnik zniewolenia, cara Aleksandra II. Musimy być świadomi, że bez pomocy Maryi możemy ulec każdej ludzkiej słabości i zniewoleniu. Dlatego na progach i trasach peregrynacyjnych - tak jak dzisiaj w Krzepicach - prosiliśmy nie tylko o ocalenie miłości i życia w naszych rodzinach, ale ocalenie niewinności naszych dzieci, i wierności łasce naszym ludziom młodym, którzy podejmują decyzję na dziś, i na przyszłość.

8 grudnia 2024 r.
Zabłysło światło nadziei, że Chrystus wrócił do Notre Dame w Paryżu. Ale trzeba przypomnieć bolesne fakty, że w tym roku, we Francji spłonęło blisko 50 kościołów, w tym większość z podpaleń. I trzeba to brać pod uwagę, kto jest za to odpowiedzialny, że niszczone są korzenie Chrześcijańskiej Europy. Przypomnę, że papież Benedykt XVI w czasie wrześniowej pielgrzymki do Austrii, w 2007 roku powiedział: „Nie można dopuścić do tego, że Europa Zachodnia będzie przypominała o chrześcijaństwie tylko poprzez kamienie”. Dlatego módlmy się do Matki Niepokalanej o moc wiary i zawierzenia Bogu na wszystkie doświadczenia.

6 grudnia 2024 r.
Historia dowodzi, że św. Mikołaj nie był postacią bajkową, ale konkretną, żyjącą na przełomie III i IV wieku, chrześcijanin, biskup Mirry, dzisiaj spoczywający w Barii. On dowodzi, że chrześcijaństwo - którego bronił przed Ariuszem, negującym Bóstwo Chrystusa - nie jest żadną ideologią i wymysłem ludzkim, ale więzią Boga z człowiekiem. Pozwólcie, że zaświadczę, iż na prośbę i zaproszenie ks. abp Tomasza Pety, 7 lipca 2023 roku, z radością - jako biskup maryjny tego miejsca - koronowałem figurę Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje, w Kazachstanie wobec naszych rodaków i Kazachów. Wcześniej Ojciec Święty Franciszek poświęcił piękny obraz Matki Bożej Wielkiego Stepu. Pamiętajmy o Kresach niezależnie od granic, które nas dzisiaj dzielą. To są nasi bracia, nasze siostry, nasze polskie pokolenia.

5 grudnia 2024r.
W mrokach tegorocznego Adwentu, jak również różnych zabłąkanych wydarzeń i sytuacji w naszej Ojczyźnie, przyjmijmy moc słowa Bożego. Prorok Izajasz woła do nas dzisiaj: „Złóżcie nadzieję w Panu na zawsze”. A psalmista Psalmu 118 stwierdza: „Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”.

4 grudnia 2024 r.
W czasie czerwcowej Pielgrzymki do Polski, w 1983 roku, Jan Paweł II tutaj na Jasnej Górze spotkał się z młodzieżą akademicką i młodzieżą polską. I wówczas ksiądz Antoni Dunajski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wypowiedział bardzo ważne słowa: „Ojcze Święty! Nie jesteśmy straconym pokoleniem, pokoleniem straconych złudzeń, dlatego przychodzimy tutaj do Matki”. A wcześniej Jan Paweł II beatyfikował polskich świętych: Rafała Kalinowskiego, Matkę Urszulę Ledóchowską i brata Alberta, pokazując, że oni są znakami zwycięstwa, a nie klęski. Bo do zwycięstwa powołany jest naród i każdy człowiek. Dlatego módlmy się, żeby obecne pokolenie akademickie i szkolne, stać było na świadectwo wiary, pomimo przeciwnych wiatrów.

3 grudnia 2024 r.
Przeżywając trudną polską rzeczywistość, przyznajemy rację poecie Księdzu Wacławowi Buryle, który zapisał, że Jan Paweł II chodzi po niebie i wciąż prosi Boga za Polską, żeby odnalazła zgubiony alfabet wiary, to znaczy Dekalog.

2 grudnia 2024 r.
Od strony Pana Boga Adwent jest czasem spełnionym, czasem oczekiwania człowieka na Boga. Syn Jednorodzony stał się człowiekiem, ale Pan Bóg wciąż czeka na człowieka. Żeby Chrystus zrodził się w nas na nowo. A w nas jest wciąż pełno odruchów antyadwentowych. Zmarły w 2020 roku Ksiądz Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Czesław Stanisław Bartnik podkreślał: Jest wiele jeszcze w nas mocy, aby się „uchrystusowić” z pomocą Jego łaski. Maryjo, Matko spełnionego Adwentu, módl się za nami!

1 grudnia 2024 r.
W tajemnicy naszego Chrztu zostaliśmy obdarowani trzema cnotami Boskimi: wiarą, nadzieją i miłością. W nauczaniu papieża Benedykta spotykamy odwrócenie tychże tajemnic, poprzez następujące zadanie: „Kochaj, wierz i nie trać nadziei”. A więc na pierwszym miejscu miarą naszego sądu będzie miłość. Wiara i nadzieja przeminą.

30 listopada 2024 r.
Dziękujemy Panu Bogu, że z ziemi polskiej były i są powołania misyjne. Ale czy nie boli nas świadomość, że w nowych programach edukacyjnych brakuje słowa wychowanie i nie ma pojęć: Bóg, naród, patriotyzm. Czy nie oznacza to, że Polska stanie się niedługo krajem misyjnym, potrzebującym nawrócenia, poczynając od pojedynczych serc. Nie prześpijmy tego Adwentu!

29 listopada 2024 r.
Wszyscy, jak tutaj jesteśmy zdajemy sobie sprawę, że chrześcijanin to nie jest tylko człowiek zapisany w dokumentacji parafialnej, w dokumentacji chrzcielnej, ale to jest człowiek rozumny i wolny, który przylgnął do Chrystusa umysłem, sercem, ciałem i duszą. Maryjo, uproś nam pomnożenie naszej wiary i przylgnięcie do naszego Pana i Zbawiciela.

28 listopada 2024 r.
Nie trudno zauważyć, że żyjemy w czasach, kiedy prawda utożsamiana jest z opiniami większości, zwłaszcza parlamentarnych Europy, Polski, czy świata. Ale wówczas bardzo łatwo dojść do przekonania, że prawda może sprzeciwiać się miłości. Tak jak na przykład w podręcznikach, które teraz ma się zaproponować dzieciom i młodzieży. Oddzielić prawdę o człowieku od miłości, jako daru z siebie. I dobrze, że dzisiaj są na straży modlitwy Podchorążowie, którzy są strażnikami, nie tylko historii, ale prawdy o nas, i gotowości oddania życia z miłości do Ojczyzny.

27 listopada 2024 r.
Ktoś powiedział, że ludzie święci podobni są do gwiazd. Trudno je osiągnąć, ale w ciemnościach pokazują drogę. Błogosławiony ks. Kard. jeszcze jako biskup lubelski na progu Adwentu 1946 roku zapisał dla nas ważną przestrogę, bardzo aktualną: „Chrześcijaństwo może stać się błogosławieństwem dla zlaicyzowanego i śpiącego świata, ale bez Kościoła nikt nie może uratować człowieka poniżonego przez wojny i ten współczesny nam świat”.

26 listopada 2024 r.
Po raz kolejny zdumiewamy się aktualnością Ewangelii. Usłyszeliśmy słowa Chrystusa: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono”. Że wielu przyjdzie i będzie wołało: oto ja jestem, oto tu, oto tam. A my wierzymy w Chrystusa, który jest Jedynym Zbawicielem człowieka i świata. I dlatego wsłuchajmy się w głos Kościoła, który mówi nam o radości i nadziei, ale zarazem o lęku i bojaźni przed tym, co czeka świat, który odwraca się od Boga. Dlatego prosimy, Maryjo, Matko dobrej nadziei, niezawodnej nadziei, módl się za nami!

24 listopada 2024 r.
Ojciec Święty Franciszek przekazując dzisiaj krzyż i obraz Matki Bożej Łaskawej młodzieży w Korei, powiedział: „Odwagi, nie bójcie się przyjąć Chrystusa Ukrzyżowanego. Bo bez odniesienia do Niego każda ludzka nadzieja jest złudna i pusta”. Azja przyjmuje na nowo krzyż i Chrystusa. A Europa i Polska? Zdejmuje się krzyże, wizerunek Jana Pawła II i zamyka się po 18 latach konkurs dla dzieci o Błogosławionym Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Maryjo, uproś nam łaskę powrotu do Chrystusa i Jego krzyża, w którym pokładamy nadzieję.

23 listopada 2024 r.
Dnia 22 listopada 1981 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II podpisał adhortację apostolską o rodzinie „Familiars consortio”. I zapisał, że „jej celem jest ocalenie całej prawdy o wielkości i godności rodziny”. W tym samym duchu podjęliśmy w naszej Archidiecezji Peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, błagając Ją: „Maryjo ocal miłość i życie naszych rodzin”. Zauważmy, jak to wołanie jest nam dzisiaj bardzo potrzebne, zwłaszcza wobec programów tak zwanej edukacji seksualnej już od przedszkola, gdzie jest mowa o wszystkim, ale nie ma o prawdziwej miłości i o odniesieniu do Boga.

22 listopada 2024 r.
Przed tygodniem dane mi było sprawować Eucharystię w kościele polskim pod wezwaniem Świętego Ducha w Wilnie. Jak również razem z Episkopatem Litwy w Ostrej Bramie w języku polskim. Proszono mnie wówczas w miejscu, gdzie modlił się również Jan Paweł II przed Jezusem Miłosiernym: „Nie pozwólcie, aby zacierano ślady Jana Pawła II w Polsce”. To wołanie jest bardzo rzeczywiste, gdy dowiadujemy się, że premier Czech wręcza na ręce Nuncjusza Apostolskiego w Pradze najwyższe odznaczenie czeskie dla św. Jana Pawła II. A w stolicy Słowacji, w Bratysławie uhonorowano go obywatelstwem tego miasta. Czy Święci są po to, żeby nas zawstydzać? Mogą być i po to…

10 listopada 2024 r.
W wigilię 106 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski warto przypomnieć dwa jasnogórskie światła nadziei, które się spełniły. Pierwsze światło, że w dniach 11 i 12 października 1917 roku rozebrano posąg cara Aleksandra II, który stał przez 28 lat, w miejscu aktualnie ustawionej figury Matki Bożej Niepokalanej. A drugie światło, że już 4 listopada 1918 roku z Jasnogórskiej wieży opuszczono białoczerwoną flagę niepodległości. Maryja zawsze była i jest Patronką naszej wolności, która poprzez prawdę i zmagania uczy nas wierności Bogu, krzyżowi i Ewangelii.

9 listopada 2024 r.
Zwłaszcza w obecnym czasie, Polsce potrzeba świadectwa wiary polskich kolejarzy na różnych odcinkach waszego życia i pracy. Bo kto wierzy w Boga nigdy nie jest sam. A kto wierzy w pośrednictwo Maryi nie schodzi na ślepy tor, ale zmierza ku życiu i nadziei na życie wieczne.

8 listopada 2024 r.
W wywiadzie ks. prof. Janusza Pasierba ze Zbigniewem Herbertem odnajdujemy dwa bardzo ważne zadania. Trzeba ludziom mówić, że są lepsi niż są, bo inaczej uwierzą, że są gorsi niż są. Niech św. Michał Archanioł wraz z Maryją, Królową Aniołów wspomaga nas w tych zadaniach.

7 listopada 2024 r.
W każdym człowieku i każdym z nas jest podwójna grawitacja. Jedna zdaje się ciążyć ku ziemi i wszystko zamykać w wymiarach doczesności. A druga z pomocą łaski Boga – poprzez wolność człowieka – kieruje nas ku Bogu, ku życiu prawdziwemu i wiecznemu. Dlatego prośmy Maryję, jako Wspomożycielkę wiernych, żeby wypraszała nam zwycięstwo nad tym światem i nad wszystkimi jego wyzwaniami.

6 listopada 2024 r.
Przed kilkoma miesiącami Ojciec Święty Franciszek modlił się i życzył nam, aby Polska była krainą życia. Dziękujemy dzisiaj za światełko nadziei w postaci nowonarodzonego dziecka, złożonego w „Oknie życia” u Sióstr Służebniczek w Częstochowie. Ten maleńki chłopiec jest już siódmym dzieckiem złożonym w tym „Oknie życia”. Prośmy przez przyczynę Matki Życia i Nadziei, abyśmy mieli odwagę bronić życia.

5 listopada 2024 r.
W tych dniach w sposób szczególny powracają do nas słowa: „Wierzę w ciała zmartwychwstanie i życie wieczne”. To bardzo ważne sformułowanie i wyznanie naszej wiary, zwłaszcza w kontekście jutrzejszej kolejnej dyskusji w Parlamencie nie na temat wolności dla kobiet, ale „otwarcia drzwi ku śmierci dla dzieci”. A czy jest bezpieczniejsze miejsce dla poczętych dzieci niż pod sercem matek? Zdajmy sobie sprawę z odpowiedzialności przed Bogiem, teraz i w przyszłości.

4 listopada 2024 r.
Wśród wielu obrazów czy zdjęć św. Jana Pawła II warto zapamiętać niezwykłe ujęcie, kiedy klęczy w swoim farnym kościele w Wadowicach i dotyka ręką chrzcielnicy. Z tą świadomością, którą później wyraził słowami: „Tutaj wszystko się zaczęło”. Bo 20 czerwca 1920 roku otrzymał imię Karol Józef, które wpisało go w życie Boga. Kolejnym ważnym ujęciem jest z pewnością data: 16 października 1978 roku, kiedy przybrał imię Jana Pawła II. Ale jest jeszcze jedna data: 27 kwietnia 2014 roku, to data jego kanonizacji. Wtedy został ogłoszony Świętym Kościoła Rzymsko-Katolickiego, przypominając, że świętość nie jest luksusem. Ale właśnie od Chrztu Świętego jest miarą życia chrześcijańskiego, do której stale musimy dorastać.

30 października 2024 r.
Dzisiaj szczególnie na tym miejscu - jak słyszeliśmy odwołujemy się do Maryi w tytule Pośredniczki wszelkiej łaski. Ona jest Matką w porządku łaski, Pierwszą po Chrystusie, która wstawia się za nami, z nadzieją na spełnienie naszych próśb i naszych zawierzeń. Przyzywamy Ją teraz szczególnie jako Królową Wszystkich Świętych. W tym „korowodzie świętych” pamiętajmy o naszym zanurzeniu się w tajemnicy Chrztu w życie Boga. Bo wówczas wszelka łaska jest rozpięta nad nami, jak owa „tęcza pomiędzy niebem i ziemią”. Dlatego czymś obcym dla nas w programach wychowania są tak zwane „tęczowe piątki”, bo one prowadzą raczej donikąd. Dlatego przyzywamy Maryję, Matkę również Miłosierdzia, żeby wstawiała się za nami u Syna.

29 października 2024 r.
Wdzięcznym sercem ogarniam wraz z moimi współbraćmi w biskupstwie i kapłaństwie, osobami życia konsekrowanego i wiernymi świeckimi wejście w setny rok istnienia naszej Diecezji Częstochowskiej. Dziękujemy Bogu za dar Nawiedzenia, który przeżywamy przygotowując się do tej pięknej rocznicy na progu Roku Świętego. Ale wspomnijmy też dzisiaj setną rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych naszych polskich poetów, o którym napisano, że „jego życie i poezja miały za zadanie budzić śpiących ze snu”. Jakżeż nam to jest dzisiaj potrzebne – obudzić sumienia śpiących poprzez prawdę.

28 października 2024 r.
Papież Pius XI najbardziej „polski papież” przed Janem Pawłem II. Wyświęcony na biskupa przez kard. Kakowskiego w Warszawie, już jako nuncjusz apostolski, pozostał z nami w czasie inwazji bolszewickiej w 1920 roku do 1921 roku. I to on 28 października 1025 roku bullą papieską powołał trzy nowe polskie diecezje: częstochowską, katowicką i łomżyńską. I przypomnijmy bardzo ważne słowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego dziś już błogosławionego: „Historia, czas to jest miłość i miarą czasu winna być miłość”. Dlatego miłość do Chrystusa w Kościele przez Maryję niech będzie naszą siłą. Z wdzięcznością za posługę ogarniamy modlitwą dzisiaj Księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojdę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka.

27 października 2024 r.
W dniu uwolnienia 28 października 1956 roku Ksiądz Kardynał Wyszyński nie zapisał żadnej notatki. Ale trzeba przypomnieć, że nie pozwolono mu tego dnia przybyć tutaj na Jasną Górę, tylko od razu do Warszawy celem „uspokajania ludzi”. Wspomnijmy, że już 13 stycznia 1957 roku władze komunistyczne znalazły „nowy program”, jako odpowiedź dla Jasnogórskich Ślubów. Powołano Klub Inteligencji Ateistycznej w Warszawie, a później rozszerzono ten program na wielkie miasta Polski. Po blisko 70 latach, przypominając postać Prymasa, pielgrzymki św. Jana Pawła II czy męczeńską śmierć Ks. Jerzego Popiełuszki, czy nie widzimy podobieństw wprowadzania programów, które z duchem Narodu i wiary nie mają nic wspólnego ani teraz ani ku przyszłości. Dlatego zawierzmy Bogu przez Maryję na wzór Błogosławionego Kardynała.

25 października 2024 r.
W tych dniach i w kolejnych tygodniach z pewnością będziemy słyszeć o zjawisku uwolnienia i wolności za kaucją. My nie możemy na tym poprzestać, trzeba iść w głąb. Do prawdziwej i pełnej wolności wyswobodził nas Chrystus, od wszelkiego przeprawia, kłamstwa, grzechu i śmierci. Dlatego tutaj zawsze byliśmy wolni, pomimo rozbiorów i okupacji, bo wolność jest w nas. Prośmy Maryję, Patronkę naszej polskiej wolności i solidarności o ochronę w nas samych wolności od grzechu i śmierci.

14 października 2024 r.
Ogarniając naszą wspólną modlitwą wszystkie środowiska szkolne, uniwersyteckie, życzymy nauczycielom i profesorom jedności poprzez prawdę i to prawdę wewnętrzną. Bo wiedzę można zdobywać, nawet dzisiaj poprzez „sztuczną inteligencję”, ale w niej nie ma miłości. Ażeby wychować człowieka do wiedzy potrzebna jest miłość.

12 października 2024 r.
Ojciec Święty Franciszek najbliższy rok 2025 ogłosił jako Rok Święty, a jednocześnie zadał nam tytuł: „Pielgrzymi nadziei”. Tenże sam papież do Litanii Loretańskiej dodał tytuł dla Maryi: „Matka nadziei”. Ale dzisiaj w wigilię Dnia Papieskiego, kiedy dziękujemy Bogu za osobę i pontyfikat św. Jana Pawła II, wiemy, że to on był szczególnym świadkiem nadziei dla Kościoła, dla świata, dla naszej Ojczyzny. I pouczył nas, że „idąc przed siebie, trzeba mieć zawsze świadomość celu”. Matko nadziei, módl się za nami!

11 października 2024 r.
Godzi się przypomnieć, że 11 października 1962 roku z woli Ojca Świętego Jana XXIII rozpoczął obrady Sobór Watykański II, który był powiewem wiatru Ducha Świętego. Tego wiatru, który był w Wieczerniku Ostatniej Wieczerzy. A dzisiaj Kościół wspomina tego dobrego Pasterza, dziś już Świętego Jana XXIII. W jego testamencie możemy odczytać słowa: „W chwili rozstania, a właściwie mówiąc wam do widzenia zostawiam wam to, co najważniejsze: Jezusa Chrystusa, Jego Święty Kościół, Jego świętą Ewangelię. A w Ewangelii modlitwę „Ojcze nasz…” a z Ewangelii prawdę i dobro”. Prosimy, Święty Janie XXIII, módl się za nami!

10 października 2024 r.
Przyznajmy, że kiedyś w naszych rodzinach, kiedy spotykaliśmy się z przekroczeniem granic zła, można było usłyszeć słowa przestrogi: „Czy ty się Boga nie boisz?” I rozumiemy, że tu nie chodzi o przestrzeganie kogoś przed karą Bożą, ale zranieniem Boga, który objawił się w Chrystusie, jako Miłość Miłosierna. Dlatego prośmy o dar Ducha Świętego, dar bojaźni Bożej, żebyśmy odzyskali wolność dzieci Boga, niegodzących się na zło.

9 października 2024 r.
Cieszymy się, że Ks. Bp Marek Solarczyk kontynuuje duchowe ojcostwo nad szkołami św. Jana Pawła II, poczynając od Bpa Jana Chrapka, abp Zygmunta Zimowskiego i bpa Henryka Tomasika. Jest tym, który dziedziczy ten szczególny pobyt Jana Pawła II w Radomiu, kiedy na lotnisku wojskowym Papież wyznał, że wierzy w wiatr Ducha Świętego, który na progu tego Trzeciego Tysiąclecia odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. I z tą ufnością przyjmijcie Boże błogosławieństwo.

6 października 2024 r.
W wigilię święta Matki Bożej Różańcowej, postawmy sobie bardzo ważne pytanie: Czy dorastamy do prostoty wiary i modlitwy Jana Pawła II, który powiedział, że modlitwę różańcową ukochałem, bo dzięki niej znajduję się w głębi tajemnic Jej Syna, Jezusa Chrystusa.

5 października 2024 r.
Jestem przekonany, że w tych dwóch miesiącach październikowym i majowym szczególnie brzmi ta maryjna pieśń:
„Jak szczęśliwa Polska cała,
w niej Maryi kwitnie chwała.
Od Bałtyku po gór szczyty,
kraj nasz płaszczem Jej okryty.”
Nie tylko płaszczem, ale i różańcami, które trzymamy w rękach, rozważając tajemnice Jej Syna i obecność Maryi w dziele zbawczym Chrystusa. Błogosławiony ks. kard Stefan Wyszyński mówił: „My musimy być maryjni, bo to jest polska racja stanu. To znaczy być, albo nie być”.

4 października 2024 r.
Już w XIII wieku św. Tomasz z Akwinu wołał, że należy zawsze głosić Chrystusa Ukrzyżowanego, a zwłaszcza w niebezpiecznych czasach. Przypominam jest to XIII wiek. A „czasy” to są przede wszystkim ludzie, którzy wybierają Chrystusa, albo życie poza Chrystusem.

3 października 2024 r.
Za św. Augustynem możemy potwierdzić, że modlitwa różańcowa jest swoistym zwierciadłem i wyznaniem wiary. Przeglądajmy się w nim każdego dnia, żeby zobaczyć, czy wierzymy w to, co wypowiadamy, co rozważamy i każdego dnia radujmy się naszą wiarą. Bo my wierzymy w Boga, który jest Życiem. A przez Maryję idziemy ku Chrystusowi, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

2 października 2024 r.
Z woli samego Chrystusa Kościół jest misyjny. Do niego należy zadanie misyjności czyli rozgłaszanie Ewangelii aż po krańce świata. Dlatego w tym samym duchu dostrzegamy naszą posługę, drodzy współbracia zaangażowani w służbę zdrowia. Dlatego dedykuję wam słowa, które zapisał jeszcze kard. Józef Ratzinger „Kto dotyka miłości, ten dopiero zaczyna rozumieć, czym jest życie”. I odwrotnie rozumiemy czym jest życie, jeśli pochylamy się z miłością.

1 października 2024 r.
Wobec toczących się sporów ideologicznych, czy światopoglądowych o prawdę, dokonujących się na uniwersytetach, akademiach czy nawet szkołach, Kościół ma dwa wyjścia. Albo „płynąć z prądem” i wtedy staje się nieatrakcyjny i niepotrzebny, albo być „znakiem sprzeciwu”, a wtedy rodzi wrogość i walkę. Dlatego prośmy Ducha Świętego, Ducha Prawdy, Ducha Miłości, żebyśmy przylgnęli do Chrystusa, jako Prawdy, Drogi i Życia. Matko Kościoła, módl się za nami!

30 września 2024 r.
Kościół w modlitwie prefacji przyzywa Maryję, jako Matkę niezawodnej nadziei. To w tym duchu wołał Jan Paweł II „Totus Tuus Maryjo!” Ale do ludzi młodych: „Wy jesteście nadzieją świata, Kościoła i moją nadzieją”. Przyjmijmy ten program. Zwłaszcza, że bardzo aktualnie brzmią słowa ostrzeżenia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Nie ufajcie ludziom, którzy kłamstwo czynią drogą do osiągnięcia celu”. Te słowa wypowiadał w 1974 roku, a jakżeż one dzisiaj są aktualne dla całego świata, przy każdych naszych wyborach.

29 września 2024 r.
Dzisiaj nie sposób nie wspomnieć pobytu Ojca Świętego na Podhalu. Dnia 8 czerwca 1979 roku był w Nowym Targu na lotnisku. I wtedy pielgrzymowano do niego z figurą Matki Bożej Ludźmierskiej, Gaździną Podhala. Jej zawierzał siebie i cały Kościół, i Polskę. A kiedy przyjechał w 1999 roku do Zakopanego, pod Wielką Krokwią powiedział patrząc na krzyż na Giewoncie: „W górę serca! Brońcie krzyża! Bo na Was zawsze można liczyć.” Ja dzisiaj powtarzam to do was, Kochane Dzieci i Kochane wasze Rodziny, niech to dziedzictwo Jana Pawła II będzie w naszym sercu, ale i w naszym życiu spełnione.

28 września 2024 r.
Pamięć i macierzyńska troska Kościoła wskazuje nam dzisiaj na postać św. Wacława króla czeskiego męczennika. Miał zaledwie 22 lata, jak zginął przy kościele, po modlitwie zanoszonej do Boga w intencji swojego brata zabójcy. Mijają pokolenia, chrześcijaństwo wypłowiało na tamtej ziemi, z której wzięliśmy początek przez tajemnicę Chrztu. A jednocześnie święci nie przemijają i trzeba żebyśmy dziękowali Bogu za te nowe wspólnoty modlitewne, apostolskie, które powstają na polskiej ziemi.
Pozwólcie, że jeszcze jedno wspomnienie. Gdy po pielgrzymce Jana Pawła II pielgrzymowałem do grobu swojego Patrona w czeskiej Pradze, spotkałem na ulicach – wyblakłe – następujące napisy: „Odmówiono nam prawdy!”. Obyśmy nigdy nie doświadczyli tego poprzez obecne i przyszłe pokolenia. Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami!

27 września 2024 r.
W Ewangelii św. Jana odczytujemy misję Ducha Świętego według słów samego Chrystusa. Duch Prawdy, gdy przyjdzie doprowadzi was do całej prawdy. Przypomni wam wszystko co wam powiedziałem, przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości Bożej, o Sądzie Bożym i uczyni was świadkami, aż po krańce ziemi. Dlaczego te słowa muszą w nas być głęboko zanurzone? Bo odczytując raport niezależnych kanadyjskich uczonych socjologów i aksjologów, przestrzegano, że w najbliższych kilku latach dojdzie do takiej sytuacji, że ludzie utracą zdolność odróżnienia prawdy od kłamstwa. Czy to się nie dzieje już dzisiaj? Czy nie mamy w tym swojego udziału? Dlatego prosimy św. Jana Pawła II i bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego, aby duch Prawdy zmienił oblicze ziemi, tej ziemi.

26 września 2024 r.
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jaka była wina Patronów dnia dzisiejszego Świętych Męczenników z III wieku, Kosmy i Damiana? Odpowiedzieli: „Jesteśmy chrześcijanami…” To był wyrok skazujący. Są trzy cechy charakteryzujące nas jako chrześcijan: sposób myślenia, mówienia i życia. Prośmy o jedność w tych trzech sprawach, które będą świadectwem.

25 września 2024 r.
Na przełomie 1992 roku otrzymaliśmy nowy KKK. Pragnę przypomnieć, że ten katechizm jest drugim w historii Kościoła. Jan Paweł II wskazał nam tam cztery filary, które są źródłem naszej jedności i siły. To musi odkryć młodzież i to muszą odkryć rodziny. Na pierwszym miejscu jest wiara, artykuły wiary czyli Skład Apostolski. Na drugim są sakramenty święte Kościoła. Na trzecim Przykazania Boże i życie moralne, na czwartym: modlitwa. Nie zmarnujmy tego skarbu, aby być sobą.

24 września 2024 r.
Bardzo się cieszymy z odnowionych dróg na Jasną Górę młodzieży maturalnej zarówno z archidiecezji lubelskiej jak i diecezji rzeszowskiej czego dowodem jest obecność tutaj ks. bpa. Edwarda Białogłowskiego. To jest bardzo ważna decyzja wobec tych wszelkich ruchów, które dokonują się na terenie szkół. Lekcje religii są w 23 krajach Europy jako prawo, dlatego ks. kard. Grzegorz Ryś przypomniał dzisiaj na konferencji, że Konkordat nie jest przywilejem dla Kościoła. To jest prawo człowieka przypominające autonomię zarówno Kościoła jak i państwa. Dlatego niech Maryja będzie na każde pokolenie Pierwszą Wychowawczynią.

23 września 2024 r.
Patron dnia dzisiejszego św. Ojciec Pio, powiedział, że tym, co nam najbardziej zagraża to tak zwany „święty spokój” pomiędzy duszą ludzką a diabłem. A św. Jan Paweł II, któremu o. Pio prawdopodobnie powiedział, że zostanie kiedyś następcą św. Piotra dopełni tę myśl i powie, że „największym niebezpieczeństwem i grzechem tego czasu jest utrata poczucia grzechu, bo ona może spowodować utratę poczucia obecności Boga”.

22 września 2024 r.
Różne przesłania przekazał nam św. Jan Paweł II. Między innymi zapisał, że „bierność jest winą”. Że jeśli ktoś przechodzi obojętnie jest winien. Dlatego dziękujemy dzisiaj Bogu za tę „nową polską solidarność”. Nie tylko w zbiórkach pieniężnych dla pomocy powodzianom i przywracaniu tych utraconych miejsc, ale przede wszystkim o jedność ducha i poświęcenie. Bo wspólnota to nie jest suma interesów gospodarczych czy politycznych, ale to jest suma poświęceń – jeden dla drugiego.

21 września 2024 r.
Radujemy się, że ks. abp Wiesław Śmigiel, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Rodziny jest na pierwszym zawierzeniu maryjnym na Jasnej Górze. Witamy bardzo serdecznie ks. abp Mieczysława Mokrzyckiego, którego nie trzeba przedstawiać inaczej, jak świadek świętości i pontyfikatu Jana Pawła II. Jest także Warszawsko-Praski ks. bp Romuald Kamiński, żebyście wiedzieli, jak jesteśmy razem z wami. I przypomnę tylko mocne słowa Jana Pawła II: „Kościół zdradziłby człowieka, gdyby nie głosił mu orędzia o rodzinie”.

20 września 2024 r.
W Obliczu Jasnogórskiej Matki realizujemy program apostolski wyrażony przez św. Jana: „Nie miłujcie słowem, ale czynem i prawdą”. I nie dajmy sobie wmówić, że w dramacie powodzi najważniejsze są pieniądze, miliony czy miliardy. Najważniejsza jest solidarność ducha, „przeliczona” w każdym przypadku wzajemnej pomocy. Bo bez solidarności ducha i modlitwy nie będzie suwerenności Polski i wtedy nie liczmy na inną pomoc poza Bogiem.

19 września 2024 r.
Dla ludzi wierzących Maryjność jest przynależąca do polskiego katolicyzmu. I w tym samym duchu znajdujemy wypowiedź kard. Karola Wojtyły: „Kto wpatruje się w Oblicze Matki i uznaje Jej Syna jako swojego Pana i Boga ten nigdy nie ulegnie degradacji.

18 września 2024 r.
Czego uczy nas po wielu wiekach św. Stanisław Kostka? Prostoty wiary, ale jednocześnie hierarchii wartości: „Do wyższych rzeczy jestem stworzony”. I na pytanie: Stanisławie, czy ty kochasz Matkę Bożą? Odpowiedział: „Kocham, bo Ona jest moją Matką”. Czy stać nas na taką prostotę mówienia do Maryi, a przez Nią do Jezusa?

17 września 2024 r.
Poczynając od „Bogurodzicy” poprzez „Apel Jasnogórski” musimy stwierdzić, że w Polsce nie ma „terroru pamięci religijnej”. Tak jak nie ma też „terroru pamięci historycznej” – jak twierdzą niektórzy. Nasza pamięć jest zawsze skierowana ku przyszłości i nasza pamięć służy tożsamości Narodu, i Kościoła.

16 września 2024 r.
W tym czasie powraca do nas szczególne wołanie św. Jana Pawła II z Krakowskich Błoń z czerwca 1979 r.: „Musicie być mocni, mocą wiary nadziei i miłości, bo tej mocy potrzeba wam jak nigdy dotąd”. Takie słowa powtórzył również papież w 2006 r. Benedykt XVI, wołając o moc wiary nadziei i miłości. Bo nadzieja - uczył dalej Jan Paweł II - odnosi się nie tylko do czasu i przyszłości, ale jest ufnym wołaniem do Boga o wypełnienie się Jego woli.

15 września 2024 r.
Dzisiejsza 24 niedziela zwykła jest także wspomnieniem Matki Bożej Bolesnej. I postawmy pytanie, czego uczy nas Maryja podtrzymująca martwe ciało Syna Bożego? Przechodzenia przez ciemność wiary i trudną miłość, która nie ucieka przed cierpieniem. Dlatego bądźmy solidarni w cierpieniu z naszymi braćmi i siostrami w dramacie powodzi i odnówmy śpiewanie „Suplikacji” w naszych wspólnotach.

14 września 2024 r.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki Tygodnika Katolickiego „Niedziela” były słowa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki: „Musimy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą”. Z pewnością te słowa były zainspirowane „promieniowaniem ojcostwa” bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który wyświęcił go na kapłana,. Bo on wyraźnie mówił: „Gdy Naród miał usta zamknięte, pozostawał Kościół”.

5 września 2024 r.
Wśród wielu sytuacji, które przeżywamy, warto zastanowić się nad wypowiedzią Sługi Bożego abpa Fultona Shena ze Stanów Zjednoczonych: „Nasz świat jest tak pogmatwany, nie przez głupotę intelektu, ale skrzywienie woli. Bo wiemy dużo, ale nie dokonujemy właściwych wyborów”. Dlatego prosimy Maryję, aby była Matką Dobrej Rady i Wspomożycielką wiernych na wszystkich drogach.

4 września 2024 r.
Wobec różnych „wirusów” utraty pamięci historycznej trzeba wspomnieć dzisiaj dwie bolesne daty. 85 lat temu w Częstochowie przeżyliśmy „krwawy poniedziałek” i rozstrzeliwania na ulicach i w rowach przeciwlotniczych przed katedrą i kościołem św. Zygmunta, łącznie blisko tysiąc osób, mieszkańców Częstochowy i okolic. Wspomnijmy też dzisiaj patronujące Siostry Męczenniczki Nazaretanki z Nowogródka. Jedenaście Nazaretanek, które 1 sierpnia 1943 roku zostały rozstrzelane w zamian za uwolnienie mieszkańców Nowogródka… Tylko miłość Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego daje siłę do pokonania cierpienia i śmierci.

3 września 2024 r.
Ileż to już razy musimy udowadniać, że Polska będąc krajem religijnym, czyli zespolonym wiarą w objawionego Boga nie jest państwem wyznaniowym. Ale jednocześnie świeckość państwa nie może prowadzić nasze dzieci i młodzież do ateizmu. Maryjo, pierwsza Wychowawczyni Chrystusa i wspólnoty Kościoła, módl się za nami!

2 września 2024r.
Słowa św. Jana Pawła II przypominają, że pamięć i macierzyńska troska Kościoła pozwalają człowiekowi i narodom odzyskiwać utraconą tożsamość. A dzisiaj jesteśmy świadkami w kolejnym naszym zmaganiu o wyrugowanie pamięci historycznej Kościoła ze wspólnoty Narodu, poczynając od przedszkoli i szkół. A przecież szkoła jest narodowa, należy do narodu, a nie do opcji politycznej czy partyjnej. Dlatego prośmy Maryję, ażebyśmy byli wierni tożsamości Chrztu Świętego, żebyśmy nie utracili ducha kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

1 września 2024 r.
Dzisiejsza bolesna 85 rocznica rozpoczęcia drugiej wojny światowej wyznacza nam zadanie, abyśmy odzyskiwali więź pomiędzy religijnością a patriotyzmem. Bo zarówno prawdziwa i czysta religijność jak również miłość Ojczyzny nie są przeciwko komukolwiek.

31 sierpnia 2024 r.
„Polska Solidarność” lat osiemdziesiątych wołała o wolność i prawa ludzkie. W 1991 roku przybył Jan Paweł II i mówił nam o zagospodarowaniu polskiej wolności, której nie otrzymaliśmy na zawsze. I przestrzegał: „Naród, który zabija własne dzieci jest Narodem bez przyszłości”. A dzisiaj doczekaliśmy czasu, że w imię wolności mamy prawo i „na życzenie” – zabijać. Matko polskiej wolności, Matko nowego życia, módl się za nami!

28 sierpnia 2024 r..
Wobec lansowanej „nowomowy” i rewolucji kulturowej; zarówno w Europie jak i w Polsce, trzeba rozważyć słowa św. Jana Pawła II, że „kultura jest tym, co czyni człowieka bardziej człowiekiem, a nie tym, co go „zużywa” i niszczy jego człowieczeństwo”.

27 sierpnia 2024 r.
Święty Augustyn dał świadectwo o swojej matce św. Monice, że „zrodziła go dwukrotnie”. Raz do życia ziemskiego, a poprzez wiarę, cierpliwą modlitwę, i łzy wyprosiła mu również drogę i radość życia wiecznego. A ona odpowiedziała pięknie przed swoją śmiercią: „nie ważne gdzie złożycie moje ciało i do jakiej ziemi. Najważniejsze, żebyście o mnie pamiętali przy Pańskich ołtarzach”. W duchu tej wiary modlimy się za naszych rodziców, żyjących i zmarłych.

23 sierpnia 2024 r.
Pisał przed laty Cyprian Kamil Norwid, że „mało jest ludzi, którzy chcą się objawić”. Dziękujemy Bogu, że są ludzie, którzy się objawiają poprzez drogę pielgrzymią, którzy wiedzą skąd pochodzą i dokąd idą, i do Kogo idą? Ale przestrzegał dalej Norwid: „Strzeż się nie złych ludzi, ale nie-ludzi”. To jest wołanie wprost z Modlitwy Pańskiej, „zbaw nas ode złego”. Maryjo, módl się za nami!

20 sierpnia 2024 r.
Był rok 1826, kiedy miejscowość Częstochówka połączyła się z nową Częstochową, stając się administracyjnie miastem Częstochową. Ale stawiamy pytanie: Czym byłaby Częstochowa bez wymiaru i charakteru maryjnego, bez Maryi i bez charyzmatu tego miejsca? Dlatego prosimy, za Janem Pawłem II naszym szczególnym orędownikiem, który podarował nam tutaj i „umiędzynarodowił” to miejsce poprzez dary: złotej róży, różańca, przestrzelonego i zakrwawionego pasa papieskiej sutanny, i złotej korony „Totus Tuus”, pobłogosławionej na dzień przed śmiercią w 2002 roku. Matko Boska Częstochowska, módl się za nami! Święty Janie Pawle II, módl się za nami!

18 sierpnia 2024 r.
W dniu wczorajszym minęła 22 rocznica Aktu zawierzenia świata i Kościoła Miłosierdziu Bożemu. Stało się to w Krakowie w Łagiewnikach, 17 sierpnia 2002 roku. A dwadzieścia lat wcześniej Ojciec Święty napisał encyklikę o Bożym Miłosierdziu. I w niej już wtedy przestrzegał, że „wszelka desakralizacja życia ludzkiego prowadzi do dehumanizacji samego człowieka”. Dlatego tym bardziej dzisiaj powinniśmy już rozumieć, dlaczego światu potrzebne jest Boże Miłosierdzie: żeby ocalić człowieka i świat.

17 sierpnia 2024 r.
W niewielkiej książeczce, która nosi tytuł „Kromka chleba”, dziś już bł. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, możemy odczytać słowa, które wypowiedział tutaj na Jasnej Górze, w 1962 roku, powtarzam: 1962 rok. „Katolicyzm w Polsce jest realną siłą ducha ludzi tego Narodu i trzeba tę siłę uszanować, i pomnożyć, bo ona jak żadna inna służy jedności Narodu”.

13 sierpnia 2024 r.
Błogosławiony Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński powiedział przed laty, że „program Kościoła w Polsce nie może być sztywny, ale nasza stałość, to przede wszystkim modlitwa Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo..., Skład Apostolski i zawierzenia”, które wypowiadał na Jasnej Górze w 1979 roku św. Jan Paweł II. I naszą siłą podkreślał to jest więź Narodu z Kościołem Chrystusowym poprzez Maryję. I tego nie wolno utracić.

12 sierpnia 2024 r.
W pierwszej części nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego, który podarował nam Jan Paweł II w 1992 roku, w języku polskim znajdujemy słowa św. Augustyna, które właściwie mogą stanowić podstawowe zadanie naszego pielgrzymowania do Matki na Jasną Górę. „Niech twoje wyznanie wiary będzie dla ciebie rodzajem zwierciadła. Przeglądaj się w nim każdego dnia, żeby zobaczyć, czy wierzysz w to, co wypowiadasz. I każdego dnia raduj się twoją wiarą”.

11 sierpnia 2024 r.
W 2016 roku podczas pielgrzymki papieża Franciszka ludzie młodzi usłyszeli, że „mają zejść z kanapy i wyruszyć w drogę”. Dzisiaj dziękujemy Bogu, że właśnie Kościół w Polsce jest Kościołem młodych pielgrzymujących. Że nie jesteśmy Kościołem siedzącym i milczącym, ale Kościołem modlitwy i drogi, nawrócenia i błogosławieństw.

10 sierpnia 2024 r.
Przypomnijmy, że był kiedyś taki czas, jeszcze za pasterzowania kard. Karola Wojtyły w Krakowie, że nie pozwolono, aby Matka Boża nawiedzająca polskie diecezje była na jego terenie. I on tutaj na Jasnej Górze po zakończeniu tej peregrynacji z pustymi ramami, powiedział: „To jeszcze bardziej wzbudziło w nas miłość do Matki, bo my nie jesteśmy czcicielami obrazów najpiękniejszych, ale kochamy i czcimy Matkę, żywą osobę Matki Odkupiciela”. Przyjmijmy Ją do siebie!

9 sierpnia 2024 r.
Święty Jan Paweł II stwierdził, że „życie jest pielgrzymką ciągłych odkryć”. Potwierdzacie to, poprzez swoją drogę i poprzez swoje zmagania i odkrycia. Patronka dnia dzisiejszego św. Edyta Stein – Teresa Benedykta od Krzyża Męczennica z Auschwitz z kolei zapisze: „Kto szuka prawdy, szuka Boga, a kto nie szuka Boga, nie szuka prawdy, bo nie chce żyć zgodnie z prawdą”.

8 sierpnia 2024 r.
W Ewangelii św. Łukasza w scenie ofiarowania Pana Jezusa odczytujemy słowa, że „oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę przeniknie miecz boleści, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu”. Czy zaczynamy rozumieć i przeżywać, że Maryja na wzór swojego Syna jest zwłaszcza dla naszego czasu „znakiem sprzeciwu” wobec wszelkich odmienności płci. I to, co się dzieje na Olimpiadzie w Paryżu napawa nas lękiem. Dlatego udajemy się do Maryi w tajemnicy Jej macierzyństwa i człowieczeństwa, które przekazała Synowi Bożemu dla naszego zbawienia.

7 sierpnia 2024 r.
Historia nie jest tylko zapisem faktów. Jeśli się jej nie zafałszuje, może stać się siłą duchową. Wspomnijmy, że na terenie nowo powstałej Diecezji Świdnickiej znajduje się jedno z najstarszych sanktuariów maryjnych w Polsce – Bardo, które skrywa figurkę Matki Bożej zwanej Strażniczką Wiary Świętej. Ta figura pochodzi z 1044 roku, a więc na progu naszego Chrztu - pomimo wielu wojen; również religijnych i zmagań - jest świadectwem wiary i mocy ducha. Tego życzymy Diecezji Świdnickiej i całej Polsce.

6 sierpnia 2024 r.
Świadek tajemnicy Taboru i Przemienienia Pańskiego, św. Piotr w swoim Liście pasterskim twierdzi, że „nie za wymyślonymi mitami poszliśmy, ale za konkretną osobą Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela”. Wierzymy, że stało się to dzięki posłuszeństwu w wierze i miłości Maryi, która rodząc Chrystusa, dała Mu prawdziwe Ciało i Krew dla naszego zbawienia.

4 sierpnia 2024 r.
W dniu jutrzejszym, 5 sierpnia, przypada setna rocznica Mszy Świętej Prymicyjnej na Jasnej Górze młodego wówczas ks. Stefana Wyszyńskiego. Pragnął zaprosić Maryję jako swoją nową Matkę na wieczność. A dzisiaj, „klęczy” potężny w spiżowym pomniku przed wejściem na Jasną Górę i przypomina nam, że „czas to miłość”, i wskazuje, że każde zwycięstwo przychodzi przez Maryję. Bo Ona prowadzi do Jezusa.

3 sierpnia 2024 r.
Oddajmy jeszcze raz głos bł. Kard. Stefanowi Wyszyńskiemu: „Kościół w Polsce nigdy nie miał zwyczaju opuszczać Narodu. Nie ma tego zwyczaju i dzisiaj. Kocham Polskę bardziej niż własne serce”.

2 sierpnia 2024 r.
W dniu jutrzejszym przypada setna rocznica święceń kapłańskich bł. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Właściwie, jak sam powiedział, chciałby odprawić tylko jedną mszę świętą, bo tak był słaby przystępując do święceń. Ale dzięki Bogu jego życie pasterskie dokonało się dopiero 28 maja 1981 roku i dzisiaj zasługuje na miano męża stanu, a nie polityka, męża stanu i duszpasterza ludzi. A jaka jest różnica pomiędzy mężem stanu a politykiem? Polityk myśli o przyszłych wyborach, żeby nie przegrać, a mąż stanu myśli o przyszłych pokoleniach. Dlatego prośmy o mężów stanu zwłaszcza w kategoriach obrony życia od poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Błogosławiony Księże Kardynale, módl się za nami!

1 sierpnia 2024 r.
Wspominając dzisiaj 80 rocznicę Powstania Warszawskiego i znajdując się w samym centrum zmagań o prawdę historyczną; również Narodu polskiego i Kościoła wspomnijmy słowa bł. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego: „Kościół nie uznaje sklerozy historycznej i ustrojowej, i dlatego zawsze stoi po stronie człowieka”.

13 lipca 2024 r.
Uczestnicząc we wspólnocie Kościoła wraz z Maryją, potwierdzamy naszym pielgrzymowaniem, że sprawa ochrony życia jest sprawą Narodu, a nie jakiejś grupy czy nawet partii. Uczył nas bowiem Jan Paweł II, że prawo do życia to nie jest prawo światopoglądowe, czy wyznaniowe, ale to jest prawo człowieka. Maryjo, Matko Życia, módl się za nami!

12 lipca 2024 r.
Przed 45 laty, kończąc czerwcową pielgrzymkę do Ojczyzny na Krakowskich Błoniach Jan Paweł II prosił nas, abyśmy nie podcinali korzeni z których wyrastamy. Korzeni wiary i życia narodu. Czyż nie dziwne jest, że krzyż papieskich pielgrzymek postawiono w Warszawie na Placu – dzisiaj – Józefa Piłsudskiego. A Kraków się nie doczekał na Krakowskich Błoniach krzyża, tylko zatoczono wielki kamień. Dlatego dziękujemy dzisiaj Bogu i ludziom, za ten jasny promień decyzji parlamentarnej o odrzuceniu projektu, który otwierał i poszerzał granicę cywilizacji śmierci.

28 czerwca 2024 r.
W dniu jutrzejszym będziemy przeżywać Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Dlatego modląc się w intencjach Ojca Świętego i za jego osobę, dziękujemy za przypomnienie na ostatniej audiencji w przemówieniu do Polaków bardzo ważnych słów Jana Pawła II: „Nie ma solidarności bez miłości. A solidarność oznacza jeden drugiego brzemiona noście, a nigdy jeden przeciw drugiemu”. To nie jest echo powracających słów, to jest zobowiązanie naszego ochrzczonego Narodu.

26 czerwca 2024 r.
Przyznajmy, że czujemy się zawstydzeni, że podczas, gdy w Polsce nie wprowadza się już „Historii i teraźniejszości” do szkół dla edukacji naszych dzieci i młodzieży; gdy usuwa się symbole religijne na czele z krzyżem i obrazy, z Muzeum II wojny światowej: św. Maksymiliana, Rodziny Ulmów, to ta wierna Pielgrzymka Węgrów prawdziwie nas zawstydza pokazując korzenie i tożsamość. Jan Paweł II wprost powiedział: „Nie będzie jedności Europy bez fundamentu Ewangelii, gdy sumienia nie będą przepalone Ewangelią”. Prośmy Maryję, Królową Polski, Królową Węgrów, Królową Europy i świata, żeby uprosiła nam moc Ducha Świętego na wszystkie wyzwania.

26 czerwca 2024 r.
Przyznajmy, że czujemy się zawstydzeni, że podczas, gdy w Polsce nie wprowadza się już „Historii i teraźniejszości” do szkół dla edukacji naszych dzieci i młodzieży; gdy usuwa się symbole religijne na czele z krzyżem i obrazy, z Muzeum II wojny światowej: św. Maksymiliana, Rodziny Ulmów, to ta wierna Pielgrzymka Węgrów prawdziwie nas zawstydza pokazując korzenie i tożsamość. Jan Paweł II wprost powiedział: „Nie będzie jedności Europy bez fundamentu Ewangelii, gdy sumienia nie będą przepalone Ewangelią”. Prośmy Maryję, Królową Polski, Królową Węgrów, Królową Europy i świata, żeby uprosiła nam moc Ducha Świętego na wszystkie wyzwania.

25 czerwca 2024 r.
W duchu słów św. Jana Pawła II pragnę podkreślić, że „pamięć historyczna i macierzyńska troska Kościoła” pozwalają zarówno Polakom jak i Węgrom potwierdzać swoją tożsamość i być bliżej siebie jako świadectwo dla narodów Europy i świata.

24 czerwca 2024 r.
Nasze pielgrzymowanie na Jasną Górę i do innych Sanktuariów jest potwierdzeniem tegorocznego programu Kościoła w Polsce: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. To jest żywy obraz wiary. Ale pamiętajmy jednocześnie o ostrzeżeniu św. Jana Pawła II, który powiedział, że „wszelka bierność jest sprzeczna z duchem Ewangelii. A bezczynność jest w naszych czasach winą”. Obyśmy nie podejmowali takiej drogi.
Pragnę wspomnieć o radości Kościoła i wspólnoty Kościoła polskiego poprzez dar święceń biskupich Ks. Bpa Krzysztofa Nykiela, Regensa Penitencjarni Apostolskiej, pochodzącego z naszej częstochowskiej ziemi, choć kapłana Archidiecezji Łódzkiej. Miały one miejsce 22 czerwca br. w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie. Ksiądz Biskup przebywając tutaj na początku czerwca, na swoich rekolekcjach zawierzał siebie Bogu. A w sobotę tam w Bazylice Rzymskiej wyznał o niezwykłej i przewodniej roli Maryi w jego życiu osobistym i kościelnym.

23 czerwiec 2024 r.
Znając historię św. Jana Chrzciciela skupiamy się na jego ścięciu w więzieniu przez Heroda z powodu Herodiady małżonki jego brata. Ale przypomnijmy sobie fakt bliskości św. Jana Chrzciciela z Jezusem poprzez Maryję i Elżbietę, ale również poprzez wskazanie na Jezusa, jako Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata. Dlatego Jan umiera za Chrystusa, jako pierwszy męczennik i czego nas uczy dzisiaj? Abyśmy mieli odwagę wbrew temu światu nazywać zło po imieniu, przez kogokolwiek jest popełniane, a nie skupianie się tylko na „oczyszczaniu samego Kościoła”. Bo wszystkim nam potrzeba Ducha Świętego jako Tego, który ukazuje nam prawdę o Jezusie i daje moc dla jego świadectwa.

18 czerwca 2024 r.
Pozwólcie, że w imię mojej rodzinnej i kościelnej więzi sandomiersko radomskiej, wspomnę „tryptyk radomski”. Dnia, 18 czerwca 1972 roku powrócił na trasę nawiedzenia Obraz Matki Bożej, po sześciu latach uwięzienia tutaj na Jasnej Górze, za kratami. Ten Obraz wynosili na ołtarz przed kościołem Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu na własnych ramionach kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła. „Powróciła Matka, bo Kościół musi mieć Matkę” – tak wołał Kardynał Wyszyński. Drugim wydarzeniem cztery lata później, 25 czerwca 1976 roku, Radom ośmielił się za zaprotestować i stał się „miastem z wyrokiem”. A ksiądz Roman Kotlarz , który błogosławił ludzi idących w tym proteście, zginął w sierpniu tego samego roku – śmiercią męczeńską. I trzeci z tego tryptyku trop to koronacja Obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Błotnicy 22 sierpnia 1977 roku. Był to jeden z ostatnich obrazów koronowanych przez kard. Karola Wojtyłę, w zastępstwie ciężko chorego już Kardynała Wyszyńskiego. Dziś Sanktuarium w Błotnicy jest w duszpasterskiej służbie Ojców Paulinów. Przypominamy przeszłość, żeby wziąć w swoje ręce przyszłość przez Macierzyńskie, Niepokalane Serce Maryi.

17 czerwca 2024 r.
Czego uczy nas patron dnia, św. Brat Albert Adam Chmielowski? Że to nie tylko linie papilarne ukazują tożsamość człowieka, ale przede wszystkim jego wnętrze i czyny wypływające z wiary.

16 czerwca 2024 r.
Jubileuszowa – 25. - Pielgrzymka Dzieci Podwórkowych Kółek Różańcowych związanych z Radiem Maryja przebiegała pod bardzo ważnym hasłem: „Jestem w Kościele”. W tym samym duchu trzeba widzieć wyjątkowe przyklęknięcie Jana Pawła II przy chrzcielnicy w Wadowicach, w czerwcu 1979 roku. Dotykając rękoma tej chrzcielnicy, z pewnością był świadomy, że 20 czerwca 1920 roku, kiedy został włączony w życie Boga, tam się wszystko zaczęło. I mógł powiedzieć jestem w Kościele. A dzisiaj, kiedy przeżywamy 25 rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w tymże kościele, odkrywamy wraz z nim, że Kościół ma Matkę i Kościół jest Matką. Każdy z nas ma w nim swoje miejsce. Matko Kościoła, Módl się za nami! Święty Janie Pawle II, módl się za nami!

15 czerwca 2024 r.
Będąc w „szkole Maryi” czas byśmy zrozumieli, że prawdziwa wiara w Boga i wypływające z niej czyny, podobnie jak prawdziwa miłość są wymagające. Dlatego w tym samym duchu przyjmijmy wołanie św. Jana Pawła II: „Nie chciejmy Polski, która by nas nic nie kosztowała!”

14 czerwca 2024 r.
W żywej pamięci Kościoła powracają męczennicy. Dzisiaj Kościół w Polsce wspomina bł. Ks. Bpa Michała Kozala. Jutro Archidiecezja Krakowska będzie cieszyła się wraz z Kościołem w Polsce beatyfikacją Ks. Michała Rapacza, Męczennika komunizmu. A w tym roku przeżywamy również 40 już rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ojciec Święty Jan Paweł II wynosząc na ołtarze 108 Męczenników z różnych stanów i powołań, powiedział do nas w Warszawie: „Błogosławieni Męczennicy wołają dziś do naszych serc, że Bóg Jest i jest Miłością. Uwierzcie na dobre i na złe! I niech ta nadzieje przenika wszelkie próby, które będziecie przechodzić”. Przyjmijmy to wołanie i zaufajmy jeszcze raz Męczennikom polskiej ziemi!

13 czerwca 2024 r.
Przypomnijmy, że na wczorajszej audiencji Ojciec Święty Franciszek w słowie skierowanym do Polaków powiedział, żebyśmy byli zasłuchani w Słowo Boże, a nie pozostawiali go w pustce. Żeby każdy z nas dał swoją odpowiedź. Kapłaństwo jest tajemnicą Serca Jezusowego, dlatego prośmy, żeby dzisiaj ludzie młodzi byli odważni, kiedy Chrystus wzywa ich po imieniu. Żeby to wołanie nie pozostawało bez odpowiedzi i w pustkę.

12 czerwca 2024 r.
W dzisiejszej Ewangelii Chrystus powiedział, że „nie przyszedłem znieść Prawa ani Proroków. Nic się nie zmieni, ani jota ani jedna kreska, bo niebo i ziemia przeminą, ale moje sława nie przeminą”. To w tym samym duchu pouczył nas św. Jan Paweł II na ziemi polskiej. „Że od tych Bożych Dziesięciu Słów zależy przyszłość świata Europy i Polski. Te Dziesięć Bożych Słów i wypływająca z nich moralność są znakiem budowania lub upadku narodów”. Przyjmijmy jeszcze wołanie Ojca Świętego Franciszka z tego naszego dnia: „Jesteście narodem od wieków chrześcijańskim: Polonia semper Fidelis – Polska zawsze wierna”. Bądźcie wierni Bogu.

8 czerwca 2024 r.
Rozumność i wolność to są dwie władze człowieka upodabniające nas do Boga. Dlatego kiedy stajemy wobec kolejnych wyborów, prośmy Maryję, żeby rozum rozpoznawał prawdę i odróżniał ją od kłamstwa. A wolność, żeby nie oznaczała samozniewolenia.

7 czerwca 2024 r.
Powraca do nas dzisiaj bardzo niepokojące pytanie św. Jana Pawła II: „Czy historia może płynąć wbrew prądowi sumień?” Może. Bo wybieramy wolność, która jest zniewoleniem. Maryjo, Matko dróg niepodległości Polski, módl się za nami! Święty Janie Pawle II, módl się za nami!

6 czerwca 2024 r..
Kiedy dzisiaj kończymy Oktawę Uroczystości Bożego Ciała, czyli tajemnicy Ciała i Krwi Chrystusa z tradycyjnymi procesjami, przynajmniej wokół kościołów, to warto przypomnieć zobowiązujące słowa św. Jana Pawła II: „Ziemio polska, zjednocz się wokół Eucharystii, bo tej jedności bardziej niż kiedykolwiek dotąd potrzeba”. I niech się świat dziwi, że takie oktawy, takie przeżycia są nadal naszą siłą, siłą jedności. Bądźmy sobą i umiejmy się pięknie różnić od innych!

5 czerwca 2024 r.
Trzeba przypomnieć, że szczególną sposobnością Pierwszej Pielgrzymki do Ojczyzny Jana Pawła II był jubileusz tysiącletniej już wtedy daty śmierci św. Stanisława Biskupa Męczennika na Skałce. Ta śmierć miała miejsce 11 kwietnia 1079 roku. Jan Paweł II przypomniał, że „był to człowiek, w którym nasza ziemia ujrzała, że jest związana z Bogiem; że niebo łączy się z ziemią”. I dlatego dzisiaj spytajmy siebie: dlaczego pozwalamy na oddzielenie spraw „tej ziemi” od Boga, od krzyży i więzi człowieka z Bogiem, każdego z nas, w tym wymiarze kolejnego pokolenia. Dlatego trzeba rozpocząć - jak zawsze - od pierwszej szkoły człowieczeństwa i związania z Bogiem, czyli od rodziny. Maryjo, Matko rodzin, Królowo Męczenników, módl się za nami!

2 czerwca 2024 r.
45 lat temu, 2 czerwca 1979 r. Jan Paweł II na Placu Zwycięstwa w Warszawie wypowiedział bardzo znamienne słowa. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!” Ale nim wypowiedział słowa kończące Eucharystię i homilię wcześniej powiedział: „Kościół, przyniósł Polsce Chrystusa, to znaczy klucz do zrozumienia podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowiek sam siebie nie może zrozumieć bez Chrystusa”. Minęło dwa pokolenia. Śpiewaliśmy wówczas - też z pełną mocą - słowa pieśni: „My chcemy Boga”… Dzisiaj musimy to znów z mocą powtórzyć:

„My chcemy Boga w rodzin kole,
w troskach rodziców w dziatek snach.
My chcemy Boga w książce w szkole,
w godzinach wytchnień w pracy dniach”.
Matko, prowadź! Święty Janie Pawle II, wstawiaj się za nami!

1 czerwca 2024 r.
W ostatnich dniach, w Rzymie odbywało się Światowe Spotkanie Dzieci z papieżem Franciszkiem. Upomniały się, że nie tylko młodzież ma swoje prawo do Światowych Dni, ale również i one. Ojciec Święty podając im ręce prosił o modlitwę, zwłaszcza o pokój poprzez przebaczenie. To jest nam wszystkim bardzo potrzebne. Zwłaszcza, że Maryja zarówno w Fatimie jak i w Lourdes objawiając się dzieciom prosiła o odmawianie różańca właśnie w sprawie pokoju, jako podstawowego daru dla nas. Błogosławiony, a wkrótce już święty Carlo Acutis, piętnastoletni święty, który odkrył „autostradę do nieba poprzez Eucharystię” i kult do Matki Bożej, powiedział do swoich rówieśników, a dzisiaj ja to powtarzam do wszystkich dzieci: „Nie jesteście kopią kogokolwiek, Pan Bóg was stworzył oryginalnie i jedynych, bo was ukochał przez waszych rodziców”. Maryjo, Królowo Rodzin, módl się za nami!

30 maja 2024 r.
Żaden z czterech Ewangelistów nie zanotował o obecności Maryi w Wieczerniku, w czasie Ostatniej Wieczerzy. Ale Jan Paweł II postawił nam ważne pytanie: „Któż mógłby być bliżej Ciała i Krwi Chrystusa niż Maryja? Dlatego Ona jest Niewiastą Eucharystii, bo jest obecna przy każdej sprawowanej na świecie Eucharystii. I jeszcze jedna myśl, tu nie chodzi o statystykę, tutaj chodzi o wiarę. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podała kiedyś, że na jedną minutę naszego ziemskiego przemijającego czasu stoi przy ołtarzu ponad trzystu kapłanów na całym świecie. I tutaj mamy odpowiedź na pytanie, kto ocala ten świat?
Maryjo, ocal miłość i życie naszych rodzin i naszych wspólnot.

29 maja 2024 r.
W „szkole Maryi”, Niewiasty Eucharystii głębiej uświadamiamy sobie, że Kościół jest „eucharystyczną siecią zbawczą”, zarzuconą na cały świat. A jutrzejsza Uroczystość Bożego Ciała nie jest świętem przypatrywania się, ale przede wszystkim spotkania, przyjęcia Jezusa i wprowadzenia Go w naszą codzienność. Ale żeby Go przyjąć, wcześniej trzeba się z Nim pojednać, a dopiero wtedy wychodzimy ku braciom.

28 maja 2024 r..
Podczas Milenium w czerwcu 1966 roku bł. Kard. Stefan Wyszyński mówił w Warszawie, że jesteśmy Narodem ochrzczonym, to znaczy patrzącym w jutro, bo jutro jest w rękach Boga. I dlatego przypominam wam już bardzo wiele razy, że naszym zadaniem jest miłować każdego i konkretnego człowieka, a kto nienawidzi już przegrał.

27 maja 2024 r.
Kościół wspomina dzisiaj św. Pawła VI papieża. Jego pontyfikat przebiegał w latach 1963 do 1978, można powiedzieć na progu pontyfikatu naszego papieża św. Jana Pawła II. Byli bardzo blisko siebie, nie tylko poprzez nauczanie, ale realizację dróg Kościoła Soborowego. W jednej z audiencji przypomniał, co odróżnia chrześcijanina, jaka jest cecha odróżniająca go od innych ludzi? I powiedział: „Obowiązkiem naszym jest miłować bliźniego kimkolwiek jest, i miłować nawet nieprzyjaciół. To wynika z miłości Boga względem każdego człowieka. Ale naszym obowiązkiem jest również kochać Kościół, pomimo jego słabości i grzeszności, bo każdy człowiek jest odkupiony przez Chrystusa”.

26 maja 2024 r.
Przy Sercu Niepokalanej Matki zawierzamy wszystkie nasze matki żyjące, jak również te już z „drugiego brzegu” naszego życia. I dedykuję wam wszystkim: duchowym i fizycznym matkom słowa poezji ks. prof. Jerzego Szymika: Ojciec pisał na dwóch kamiennych tablicach, Syn pisał palcem po ziemi, a Duch ogniem w naszych sercach – pisze – to samo słowo: miłość!

25 maja 2024 r.
Jutrzejsza Uroczystość Trójcy Przenajświętszej jest jedną z najważniejszych i najważniejszą tajemnicą naszej wiary. Wyznajemy bowiem, że Bóg jest, jest Jedyny, że Bóg jest wspólnotą Osób: Ojca i Syna, i Ducha Świętego i że jest Miłością. Tej miłości nasze matki uczą się od Kościoła, poprzez pokolenia przechodzące przez polską ziemię. To one służą nam miłością i życiem. To one pierwsze kreślą znak krzyża w Imię Trójcy Przenajświętszej na czole swoich zrodzonych dzieci. Dlatego bardzo was proszę, Drogie Matki, wszystkie polskie matki – w kraju czy poza granicami – czyńcie ten znak krzyża nie tylko w uroczystych chwilach, ale w codziennych waszych potrzebach i posłaniach dla waszych dzieci.

24 maja 2024 r.
W centrum tarczy herbowej bł. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego znajduje się Oblicze Matki Bożej Częstochowskiej, podtrzymującej Bożego Syna. I Kardynał wielokrotnie dowodził sobą - nie tylko w przemówieniach, ale swoją postawą - że miłość do Maryi jest sprawdzianem polskiego ducha. Postawmy więc pytanie, z jakiego ducha wypływają – po raz kolejny – inspiracje, postulaty usunięcia krzyży i lekcji religii ze szkoły?

23 maja 2024 r.
W czasie Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu, w czerwcu 1987 roku Jan Paweł II powiedział bardzo ważne słowa. Po pierwsze, że w Kościele nie ma sprzeciwu wobec wolności człowieka. Wolność przyniósł nam Chrystus i to On jest tym, który wyzwala człowieka w całej pełni. Po drugie. wiara nie jest sprawą tylko wnętrza człowieka, ale przede wszystkim również świadectwa wobec życia społecznego i nawet politycznego. Dlatego chciejmy dzisiaj dziękować Bogu za dar Eucharystii, również za dar modlitwy „Margaretek”, które wspomagają kapłanów w ich posłudze ku wolności i wyzwoleniu człowieka z jego nieszczęść i niewoli.

22 maja 2024 r.
Przed 11 laty 23 maja 2013 roku papież Benedykt XVI ustanowił święto Jezusa Chrystusa Jedynego i Najwyższego Kapłana, a jednocześnie przypomniał nam, że kapłaństwo jest tajemnicą Serca Jezusowego. To z Jego boku wypłynęła Krew i woda, i zrodził się Kościół i sakramenty wiary. Ale w tym samym duchu kiedyś wypowiedział się Jan Paweł II na pytanie dlaczego potrzebni są nam kapłani? Odpowiedział krótko: Bo Chrystus jest potrzebny!

21 maja 2024 r.
Musimy przyznać, że mało który święty jest w Polsce tak popularny, jak św. Jan Nepomucen, męczennik tajemnicy spowiedzi. Można jego figury spotkać przy każdym strumieniu czy rzekach. Jest to jakiś znak również dla nas. Bo Ojciec św. Jan Paweł II określił wprost, że „największym grzechem naszego czasu jest utrata poczucia grzechu”. Gdzie grzech czy zło staje się normą człowieczeństwa. Dlatego prośmy tego Świętego Męczennika, żeby wyprosił dla nas pasterzy, kapłanów wierność aż do końca, w łasce odradzania ludzi dla Boga.

18 maja 2024 r.
W tę setną pielgrzymkę Służby Zdrowia wpisuje się dzisiaj również 104 rocznica urodzin św. Jana Pawła II. W Liście apostolskim Savifici doloris - o chrześcijańskim sensie cierpienia - jeden z tytułów brzmi: „Jezus Chrystus cierpienie przezwyciężone miłością”. Dzisiaj przez Chrystusa w Duchu Świętym ten tytuł dedykujemy Wam dziękując za codzienną służbę: „Cierpienie przezwyciężone miłością”.

16 maja 2024 r.
Wszyscy doświadczamy, że żyjemy w czasach zamętu zarówno pojęć jak i światopoglądów. Dlatego trzeba przypomnieć słowa papieża z Wadowic, które wypowiedział w czerwcu 1991 roku w Lubaczowie: „światopogląd i neutralność, czy autonomia Kościoła i państwa nie może oznaczać zgody na ateizację”. I eliminowanie symboli religijnych z naszego życia publicznego jest dyskryminacją, a nie wolnością.

15 maja 2024 r.
Ksiądz Biskup Leszek Leszkiewicz z Tarnowa przywołał tęsknotę Cypriana Kamila Norwida „za krainą, gdzie podnoszą kruszynę chleba z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba”. W najbliższych dniach będziemy wspominać ofiarę tych, którzy gdzieś pod Monte Casino zostawili swój dar życia. Ta wolność krzyżami się mierzy i jak mówią słowa piosenki: ta ziemia do Polski należy, bo oni za nią oddali swoje życie. A jeszcze jeden poeta Czesław Miłosz mówił: „Ojczyzno! Wzbudź w nas taką miłość, ażebyśmy w tobie umierać pragnęli”. Przychodzimy dzisiaj z tą tęsknotą pragnieniami i ofiarą z życia naszych pokoleń, abyśmy byli wolni i stanowili wolną oddaną Bogu Ojczyznę.

14 maja 2024 r.
Kiedy w wymiarze pokoleniowym patrzymy na dzieci Pierwszokomunijne i na zdających egzaminy maturalne, to postawmy sobie bardzo mocne pytanie: Kim dla nich jest św. Jan Paweł II? Urodzony 104 lata temu, zmarły 19 lat temu. Obchodziliśmy również 10 lecie kanonizacji Jana Pawła II i to do nas wszystkich zobowiązuje, żeby Jan Paweł II nie był tylko postacią historyczną, z „zamierzchłej przeszłości”, ale kimś żywym, żyjącym w tajemnicy Kościoła i przekazujący nam dziedzictwo, które trzeba odczytywać, a nie oklaskiwać. Tak jak mówił dzisiaj cytowany Cyprian Kamil Norwid. Dlatego bądźmy wierni, chociażby temu przesłaniu, które wypowiedział do nas na Błoniach Krakowskich w czerwcu 1979 roku i ono musi powracać: „Proszę was, abyście nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która objawiła się w krzyżu Jezusa Chrystusa, a bez której życie ludzkie nie ma korzeni, ani sensu”.

13 maja 2024 r.
Wspominając dzisiaj 107 rocz. objawień fatimskich, jak również 43 zamachu na życie Jana Pawła II głębiej rozumiemy, że tu nie chodzi tylko o wspomnienie historii i dobrą pamięć, ale przede wszystkim o siłę wiary i ufnej modlitwy, że miłosierdzie Boże będzie zawsze potężniejsze od zła i śmierci.

10 maja 2024 r.
Bardzo często słyszymy o „nowej ewangelizacji” i świat nam podpowiada, że jest to jakiś nowy system rozszerzania Ewangelii. A tu chodzi, jak zawsze o ducha wiary i przylgnięcia osobowego do Jezusa, ażeby w Nim uznać naszego Pana i Zbawiciela.

9 maja 2024 r.
Dzisiaj mija 40 dzień od Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczystość Wniebowstąpienia Chrystusa od kilku lat przeniesiona jest na niedzielę. Ale dzisiejszy dzień i wieczór wybrał Ojciec Święty Franciszek, żeby ogłosić Bullę Roku Świętego 2025. Jest bardzo charakterystyczny tytuł: „Nadzieja zawieść nie może”, bo rozlana jest w naszych sercach przez Ducha Świętego. Dlatego życzymy sobie tej nadziei, która jest pokonaniem wszelkiego lęku i wszelkiego zła.

7 maja 2024 r.
Jak mówi hasło roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce wszyscy od momentu naszego Chrztu: „uczestniczymy we wspólnocie Kościoła”. Jesteśmy zanurzeni w życie Boga, wewnętrzne życie Boga. A to, że Kościół ma swoją misję i posłania, to świadczy obecność: abpa Tomasza Pety z Kazachstanu, bpa Jana Sobiło z Ukrainy i bpa Jana Ozgi z Kamerunu. To jest dar Kościoła Polskiego dla Kościoła Powszechnego. Chciejmy - solidaryzując się z modlitwami w intencji maturzystów - być blisko nich, bo tak jak dzisiaj pisali: „Relacja z drugim człowiekiem, kształtuje człowieka”. A cóż dopiero powiedzieć o relacji człowieka z Bogiem, która jest podstawą dla naszego braterstwa i dla naszej odpowiedzialności.

6 maja 2024 r.
Dzisiejsze pierwsze Nieszpory wskazują na Maryję, jako Matkę łaski Bożej, a jednocześnie odkrywamy, że do Litanii Loretańskiej Ojciec Święty Franciszek dołączył następujący tytuł: Matka nadziei. Nadzieja jest nam potrzebna ku przyszłości, ale patrząc od strony Boga, a nie tylko naszych własnych pragnień. Dlatego prosimy Maryję, aby była dla nas Matką spełnionej nadziei w Chrystusie, zarówno w Europie, w Afryce, gdzie posługuje Ksiądz Biskup Jan Ozga, jak i w całym świecie.

5 maja 2024 r.
Wobec nasilających się zamachów na życie i próby wpisywania prawa do zabijania do konstytucji narodowych i w kontekście dzisiejszej modlitwy Sybiraków – ludzi cierpienia i śmierci, chciejmy przyjąć i wołać tak, jak codziennie prosimy Maryję na trasach peregrynacji: „Maryjo, ocal miłość i życie naszych rodzin!”…

4 maja 2024 r.
Gdzie, jak nie w szkole Maryi uczymy się dla siebie, uzasadnienia tej prawdy, że tylko życie poświęcone innym i gotowe dla poświęcenia innym warte jest przeżycia.

3 maja 2024 r.
Z pewnością wiele razy słyszeliśmy już słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane tutaj na Jasnej Górze: „Tutaj zawsze byliśmy wolni”. O jaką wolność chodzi? O jaką Polskę chodzi? Sprawdzianem jest miłość Boga i Ojczyzny i odpowiedzialność za siebie i przyszłe pokolenia.

1 maja 2024 r.
W tych dniach bardzo często słyszymy i będziemy słyszeć o europejskości. Dlatego warto przywołać słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane, 8 czerwca 1991 roku w Warszawie, że „upokarzająco jest słyszeć z zewnątrz i wewnątrz, jakobyśmy dopiero teraz weszli do Europy. Sprawcą europejskości i jej miarą jest Jezus Chrystus, który przyniósł prawdę, łaskę i wolność”. A my w Europie jesteśmy już – dzisiaj licząc – od przeszło 1058 lat. I niech Duch Święty prowadzi dzieje naszej ziemi i każdego z nas.

30 kwietnia 2024 r.
Ostatnie dni kwietnia są dobrą sposobnością, żeby przypomnieć martyrologium duchowieństwa polskiego. Jest to związane z datą wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. Ale trzeba przypomnieć, że zginęło w czasie drugiej wojny światowej 20% księży, ponad trzy tysiące. Kiedy dzisiaj modlimy się o ich następców, zdajemy sobie sprawę, że w nich spełniały się słowa Chrystusa: „Nie dziwcie się, że świat was będzie nienawidził, bo wpierw Mnie nienawidził”. A oni ginęli za to, że byli chrześcijanami, katolikami i Polakami. Związanie tych dwóch rzeczywistości jest naszym wewnętrznym zadaniem!

29 kwietnia 2024 r.
W dniu 28 maja 1981 roku odszedł do Domu Ojca – dziś już błogosławiony – ks. kard. Stefan Wyszyński. Odszedł jako nie tylko Prymas Tysiąclecia, ale duchowy Ojciec naszego Narodu. I mówił, że tego tytułu „ojciec” nauczył się nawet nie na Soborze Watykańskim II będąc ojcem Soboru, ale „tego nauczyli mnie ludzie z wiosek pod Hrubieszowem, Dubienką i Kryłowem, którzy mówili do mnie „Ojcze Biskupie”. Bo zrozumiałem, że gdzie jak nie w Kościele, musi być dobrze przeżywane ojcostwo. Bo zbyt dużo jest wśród nas biurokratów, urzędników, a zbyt mało ojców”. A cóż dopiero powiedzieć, kiedy po jego już odejściu, uczyliśmy się przez 27 lat głębokiego ojcostwa Jana Pawła II. Czy dzisiaj jesteśmy wierni temu dziedzictwu?

28 kwietnia 2024 r.
Nie sposób dzisiaj nie powrócić na wzgórze Lecha w Gnieźnie, gdzie Arcybiskup Guido Antonio Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce pobłogosławił krzyże misyjne, misjonarzy i misjonarki z Polski, którzy udają się na krańce świata, żeby przepowiadać Ewangelię życia i zbawienia. To jest kolejny dar od 50 lat tak zwanych „Fideonistów” – Fidei Donum, czyli dar tych, którzy w imię wiary idą i głoszą Chrystusa. Dziękujemy dzisiaj Bogu za naszą młodzież Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i chcemy być wierni słowu Ojca Świętego Franciszka, który w ostatnich dniach wołał do nas: „Bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II i nie dajcie się skusić pozorom wolności, wchodząc w cywilizację śmierci”.

26 kwietnia 2024 r.
W dniu jutrzejszym będziemy przeżywać dziesiątą rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II. To on nas nauczył odwagi, żebyśmy nie bali się być świętymi. Bo świętość nie jest luksusem, ale miarą życia prawdziwie chrześcijańskiego. I w jednej z wypowiedzi powiedział: „Świętość to jest życie w prawdzie. Dlatego nie uczestniczcie w kłamstwie pod żadnym pozorem”.

25 kwietnia 2024 r.
W kolejnym pokoleniu zmagamy się - poprzez modlitwę - o dar nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Ale powiedzmy sobie szczerze, czy w naszych wspólnotach rodzinnych, szkolnych, kościelnych bardziej wsłuchujemy się w autorytet mediów, czy przyjmujemy autorytet Chrystusa i Jego Ewangelię?

24 kwietnia 2024 r.
W Ewangelii Świętego Jana dzisiaj usłyszeliśmy, że „Jezus jest Światłem świata, które zstąpiło na ziemię, aby każdy, kto w Niego uwierzy nie chodził w ciemnościach, ale miał światło życia”. Ale znamy również z tej samej Ewangelii słowa mówiące, że „ludzie bardziej umiłowali ciemność, aby na jaw nie wyszły zamysły serc wielu”. Dlatego jesteśmy przekonani, że im bardziej ściemnia się światło prawdy i łaski Chrystusowej, i prawo moralne w nas, tym bardziej potrzeba nam Ducha Świętego, którego Jezus obiecał swojemu Kościołowi, aż po krańce ziemi.

23 kwietnia 2024 r.
Na naszej drodze pielgrzymiej Kościół ukazuje nam Przewodników drogi, żeby nie zbłądzić, żeby się nie zniechęcić. Pierwszym Przewodnikiem jest wskazany przez Autora listu do Hebrajczyków „Jezus Chrystus, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala”. A po Chrystusie otrzymaliśmy Maryję, główną Patronkę naszej Ojczyzny, a dalej Święty Wojciech wspominany dzisiaj w liturgii Męczennik z 997 roku oraz Święty Stanisław Biskup i Męczennik ze Skałki z 1079 rok. To nie jest przeszłość, to jest życie Kościoła dzisiaj dla nas i przez nas kontynuowane.

22 kwietnia 2024 r.
Kiedy na różnych forach słyszymy o wielkich planach europejskich, warto przywołać słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie wobec relikwii Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika, z czerwca 1997 roku: „Nie będzie jedności Europy bez jedności ducha. Nie będzie zjednoczenia Europy bez odwołania się do sumień przepalonych Ewangelią”. Jak daleko odeszliśmy od tych słów? Jeśli będziemy jedno z Bogiem, to dopiero wówczas będziemy jedno ze sobą.

21 kwietnia 2024 r.
Ewangelia Dobrego Pasterza podsuwa nam poszukiwanie odpowiedzi na trzy Jezusowe pytania: Czego szukacie? Kim jestem dla was? Czy i wy chcecie odejść? Niech Maryja uprasza nam moce Ducha Świętego, abyśmy w Jezusie uznawali swojego Pana, Zbawiciela i Jedynego Pasterza.

20 kwietnia 2024 r.
Jutro przeżywać będziemy Czwartą Niedzielę Wielkanocną, Niedzielę Dobrego Pasterza. Dlatego trzeba sobie przypomnieć naszą wzajemną linię obdarowania, poczynając od pasterzy poprzez kapłanów, osoby konsekrowane i naszą odpowiedzialność wobec ludu Bożego. Ale jednocześnie dziękujemy za waszą modlitwę o wierność łasce wszystkich kapłanów, głosicieli Ewangelii, szafarzy sakramentów i budowniczych wspólnoty Kościoła. Módlmy się za siebie nawzajem.

19 kwietnia 2024 r.
Trzeba dzisiaj przed Obliczem Matki Jasnogórskiej, Maryi z Nazaretu wspomnieć bolesną rocznicę 81 rozpoczęcia Powstania w Getcie Warszawskim, zwłaszcza w kontekście ważnej dla nas beatyfikacji rodziny Ulmów i tysięcy Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Ponad sześć i pół tysiąca ludzi z naszej Ojczyzny zostało obdarowanych Orderem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Polacy zachowali się godnie w czasach najcięższej próby. A dzisiaj, w którą stronę idą nasze sumienia, za życiem czy przeciw życiu? Maryjo, ocal miłość i życie naszych rodzin!

18 kwietnia 2024 r.
Wobec narastających prób oddzielenia człowieka od religii i w ogóle wolności od religii, trzeba rozważyć słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w czasie Kongresu Eucharystycznego w Warszawie: „Nikt i nic nie wykreśli tego faktu, jakim jest Krzyż postawiony na Golgocie; i nikt nie wykreśli tego faktu, jakim jest Eucharystia – sakrament obecności Boga pośród ludzi”.

17 kwietnia 2024 r.
Trudno nie zauważyć, że żyjemy w czasach zamętu wokół prawdy. I to nie omija także prawdy o Zmartwychwstałym Chrystusie, żyjącym w Kościele. Dlatego króluje pojęcie tolerancji, ale ona odnosi się przede wszystkim do osób, szanując osoby, a nie odnosi się do prawdy. Dlatego proponuje się „kompromisy” wobec prawdy. Prośmy Matkę Chrystusa, który jest naszą Prawdą i Życiem, umocnij naszą wiarę!

16 kwietnia 2024 r.
Na co dzień doświadczamy, że spełniają się słowa przestrogi Świętego Jana Pawła II, że demokracja bez odniesienia do wartości i Dekalogu - Dziesięciu Bożych Przykazań może być zakamuflowanym totalitaryzmem. A tym bardziej, demokracja nie może wyznaczać granic moralności. Maryjo, wspomóż nas w naszym chrześcijańskim wiernym Chrystusowi myśleniu i w naszej postawie na co dzień.

15 kwietnia 2024 r.
W kontekście toczących się wojen zwłaszcza na Ukrainie, czy w Ziemi Świętej, chciejmy przyjąć naukę Kościoła, która mówi, że pokój nie jest tylko brakiem wojny i pokój nie jest jakąś pasywną cnotą. Chrystus powiedział bardzo wyraźnie: „Błogosławieni jesteście, którzy czynicie pokój, a nie że żyjecie w pokoju. Pokój rodzi się w pojedynczym sercu i ci, którzy czynią pokój według dobrze uformowanego sumienia - ocalają świat.

14 kwietnia 2024 r.
Niewątpliwie misją uniwersytetów i akademii katolickich jest uzasadnienie, że nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą a rozumem. Że one są komplementarne wobec siebie i wiara oświeca rozum. Ale przestrzegał nas dzisiaj święty Jan Apostoł w swoim Liście, że jeśli będziemy mówić, że znamy Jezusa i przyznajemy się do Niego, a nie przestrzegamy Jego Przykazań - tak jak w dyskusjach na temat poczęcia życia pod sercem matki - to czynimy siebie kłamcami i nie ma w nas prawdy. Dlatego przychodzimy tutaj, żeby zapatrzeć się w Oczy i Serce Maryi i potwierdzić wiarę w życie.

13 kwietnia 2024 r.
Czego uczy nas Maryja w radości wielkanocnej? Abyśmy od czytania Słowa Bożego i wsłuchiwania się w Słowo Boże i przechodzili do spotkania. Bo wiara jest spotkaniem i więzią. Nie jest stanem posiadania, ale tak jak nas uczy Kościół nowym przylgnięciem całym sobą do Jezusa. Maryjo ucz nas takiego przylgnięcia…

11 kwietnia 2024 r.
Dnia, 11 kwietnia 1079 roku zginął śmiercią męczeńską na Skałce Biskup Krakowski, Stanisław. To o nim w poemacie „Stanisław” pisał kard. Karol Wojtyła. „Był taki człowiek, w którym moja ziemia ujrzała, że jest związana z niebem. Był taki człowiek, byli ludzie… i ciągle tacy są…” Dlatego przyjmijmy jego dar męczeństwa, ale jednocześnie zadanie, które wyznaczył nam Ojciec Święty Franciszek w ostatnich tygodniach: „Proszę, aby Polska była ziemią życia od poczęcia aż po jego kres. Proszę was o to”.

10 kwietnia 2024 r.
Kiedy dzisiejsza młodzież maturalna czy z Diecezji Drohiczyńskiej, czy z każdej innej strony naszej Ojczyzny wchodziła w życie, jako Naród i Kościół przeżywaliśmy bardzo ważne wydarzenia. Najpierw 2 kwietnia 2005 roku śmierć Jana Pawła II; zjednoczyła Naród, ale jak na długo?... 10 kwietnia 2010 roku, 14 lat temu katastrofa smoleńska, podzieliła Naród prawdą i „niepamięcią”. Dlatego potrzebne nam było obdarowanie z 1 maja 2011 roku beatyfikacją Jana Pawła II, a 27 kwietnia 2014 roku kanonizacją. Po co przypominamy te daty? Żeby pamięć zawsze prowadziła do odkrywania prawdy, nawet tej ukrytej, bo ona się przebija.

9 kwietnia 2024 r.
W dzisiejszym fragmencie Ewangelii św. Jana usłyszeliśmy, że trzeba nam się powtórnie narodzić z wody i ducha. Wspomnijmy trzy wydarzenia: nasze powtórne narodzenie; a zarazem „pierwsze narodzenie”, kiedy 14 kwietnia 966 roku zostaliśmy jako Naród zanurzeni w wodach Chrztu Świętego w imię Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. I wspomnijmy drugą datę 14 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku katastrofa smoleńska i przywołajmy kwiecień 1940 roku mord naszych oficerów i żołnierzy w Katyniu. Bez tego pierwszego fundamentu Narodu i Kościoła utracony byłby sens ofiar tych dwóch tragedii. Dlatego wpisujemy przez Maryję w życie Boga ich ofiarę życia i miłości do Ojczyzny i Kościoła.

7 kwietnia 2024 r.
W świadomości naszego Narodu wpisały się szczególnie dwa oblicza: Oblicze Jasnogórskiej Matki i Oblicze Matki Bożej Miłosierdzia z Wilna. To nie tylko wspomnienie z Inwokacji Adama Mickiewicza, ale to jest głęboka miłość do Bogarodzicy. Ale trzeba jeszcze dopowiedzieć, że właśnie w Wilnie znajduje się Obraz Jezusa Miłosiernego z lat trzydziestych. A sama Koronacja Obrazu Matki Bożej była 2 lipca 1927 roku. To nie są przypadki, to jest łaska czasu i to jest również zadanie na nasze i przyszłe pokolenia.

6 kwietnia 2024 r.
Na progu tajemnicy Miłosierdzia Bożego, weźmy jako zadanie, odpowiedzi Jana Pawła II na następujące pytania: Co nam najbardziej zagraża? – Grzech, który udaje dobro i kłamstwo, które udaje prawdę. A o co modli się papież? – O miłosierdzie Boże nad światem i nad każdym człowiekiem.

5 kwietnia 2024 r.
Początek Peregrynacji, którą rozpoczynamy w naszej Archidiecezji w dniu jutrzejszym, jest jednocześnie zakończeniem drugiego etapu peregrynowania Matki Bożej po ziemi polskiej od 1957 roku. Przypomnijmy jeszcze jeden szczegół, że na osiem dni przed śmiercią dziś już bł. kard. Stefan Wyszyński poprosił, żeby ten Obraz był przy jego łożu boleści i śmierci. Zawierzył siebie i Kościół w Polsce na kolejne lata, prosząc, żeby ta peregrynacja trwała nadal. I po zakończeniu w maju przyszłego roku, peregrynacja znów obejmie polskie diecezje, poczynając od tych, które ostatni raz witały Ją przed blisko 50-laty. Niech Maryja przechodzi przez nasze rodziny i nasze wspólnoty, zwłaszcza dzisiaj w kontekście zmagań o życie. Dlatego hasło naszej peregrynacji brzmi: „Maryjo! Ocal miłość i życie w naszych rodzinach”. Proście razem ze mną…

4 kwietnia 2024 r.
W poezji Karola Wojtyły jeszcze z okresu krakowskiego spotykamy takie wielkanocne przesłanie: „Chrystus dziś szuka twojego kształtu wiary, aby wejść w niepokój wszystkich ludzi”.

3 kwietnia 2024 r.
Z nauczania św. Jana Pawła II: „Niech was nie opuszcza pewność wiary, że na wasze drogi wychodzi sam Zmartwychwstały Chrystus, szczególnie w tajemnicy Eucharystii, żyje i idzie z nami”. Przy pomniku Jana Pawła II: Jeszcze raz potwierdzamy, że jesteśmy z nim, a on jest z nami. Tylko dzieli nas brama, którą my przekroczymy, a którą on nam pokazał, że Pascha to nie jest wejście w nicość. Ale to jest wejście przez miłość w życie, do pełni życia. Dlatego święty Janie Pawle II oręduj za nami u Pana i błogosław nam z domu Ojca.

2 kwietnia 2024 r.
Z nauczania św. Jana Pawła II: „Niech was nie opuszcza pewność wiary, że na wasze drogi wychodzi sam Zmartwychwstały Chrystus, szczególnie w tajemnicy Eucharystii, żyje i idzie z nami”. Przy pomniku Jana Pawła II: Jeszcze raz potwierdzamy, że jesteśmy z nim, a on jest z nami. Tylko dzieli nas brama, którą my przekroczymy, a którą on nam pokazał, że Pascha to nie jest wejście w nicość. Ale to jest wejście przez miłość w życie, do pełni życia. Dlatego święty Janie Pawle II oręduj za nami u Pana i błogosław nam z domu Ojca.

27 marca 2024 r.
Przechodząc drogami Triduum Paschalnego ku Zmartwychwstaniu, spełnijmy życzenia św. Jana Pawła II, wypowiedziane przed laty. Żebyśmy odkrywali na nowo poczucie obecności Boga objawionego w Jezusie Chrystusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym, że On żyje w swoim Kościele i idzie z nami. I drugie zadanie: odkryć poczucie obecności grzechu, który jest wprost termometrem życia religijnego i woła o Zbawiciela.

26 marca 2024 r.
Kiedy w dzisiejszej Ewangelii słyszymy zapowiedź zdrady Judasza i zapowiedź zaparcia się Piotra, pomimo wcześniejszych deklaracji, że życie odda za Jezusa, warto wspomnieć, że 26 marca 2000 roku Piotr wrócił do Wieczernika w osobie Jana Pawła II po 455 latach. A następnie wszedł na Golgotę. Przypomnijmy wtedy jego stan zdrowia, jego słabe siły fizyczne. A jednocześnie zatrzymał się w Grobie i powiedział: Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał! Grób jest pusty! Chrystus powróci”. Niech ta aklamacja będzie naszym zadaniem, na te dni, które przeżywamy.

21 marca 2024 r.
Przed czterema laty odszedł do domu Ojca śp. ks. prof. Czesław Stanisław Bartnik, twórca tak zwanego personalizmu integralnego, na Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II. W swoich ostatnich przesłaniach zwrócił uwagę, że musimy być dzisiaj mocni zmysłem wiary, który jest darem Ducha Świętego dla całego ludu Bożego, żeby nie błądzić, żeby nie zejść na manowce. I druga sprawa, żeby przyczynić się do czynnej obrony Kościoła, żeby nie być obojętnym wobec wydarzeń, które są naszym udziałem.

20 marca 2024 r.
Zmarły w ostatnim czasie polski poeta Ernest Bryl, w książce poetyckiej pod znamiennym tytułem: „Dzień się już nachylił ma się ku wieczorowi”, napisał bardzo krótki wiersz: „Różne bywają zmiany czasu od ogólniejszej do szczegółowej aż do godziny wezwania po imieniu kiedy kończy się już czas…”

19 marca 2024 r.
W Wadowicach na Górce, w Klasztorze Ojców Karmelitów znajduje się obraz Świętego Józefa, który został obdarowany przez Jana Pawła II jego papieskim pierścieniem. Jan Paweł II uczył nas tych cech prawdziwego ojcostwa, które odznacza się poprzez odpowiedzialną miłość i odwagę. I o to chcemy prosić dla naszych braci, którzy podejmują zadania rodzicielskie i małżeńskie, ażeby zawsze byli sobą wobec Boga i ludzi.

18 marca 2024 r.
Przeżywamy wigilię Uroczystości Świętego Józefa. Nie tylko Opiekuna i Żywiciela Syna Bożego i Maryi, ale również szczególnego Stróża i Obrońcę życia Zbawiciela. Dlatego tym bardziej trzeba przypomnieć zapomnianą przez media publiczne uroczystość upamiętnienia ocalenia dziewcząt żydowskich przez siostry zakonne. W tym wypadku chodzi o Warszawę i o Siostry Nazaretanki, ale w sposób szczególny wspomnijmy również Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, które uratowały ponad kilkaset dziewcząt i dzieci żydowskich. Dlaczego doświadczamy tej dyskryminacji również medialnej przy ataku chociażby na Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu, która to rozgłośnia i całe dzieło upamiętnia poprzez nazwiska tych, którzy oddali życie - jak rodzina Ulmów - i wiele innych osób w Polsce ratujących życie żydowskich dzieci i tej społeczności. Dlatego prośmy Świętego Józefa wraz z Maryją Matką Zbawiciela o równe prawa w naszej Ojczyźnie i poszanowanie prawdy, a nie zamilczanie.

16 marca 2024 r.
„To jest moja matka ta Ojczyzna. To są moi bracia i siostry”. Te słowa wypowiedziane w czasie Eucharystii w Kielcach, 4 czerwca 1991 roku są dla nas zobowiązaniem. Kim jest Ojczyzna i kim są nasi Rodacy w kraju, i poza jego granicami.

15 marca 2024 r.
Bardzo prostą katechezę przeprowadził kiedyś Jan Paweł II wobec ludzi młodych i dzieci. Zapytał się: czy wiecie dlaczego ramiona Chrystusa na krzyżu są rozwarte i nigdy się nie zamykają? Bo pragną przygarnąć każdego i każdą z was, chyba że sami zadecydują o swoim oddaleniu.

14 marca 2024 r.
Przedłużając ducha rozważań Księdza Piotra Szeląga z Katedry Częstochowskiej, postawmy sobie pytanie, które w Liście apostolskim postawił Jan Paweł II. Jakie są zadania pasterzy Kościoła, niezależnie od tego kim są, czy kapłanami, biskupami arcybiskupami, czy papieżem? Są te same: głosić Ewangelię, sprawować sakramenty święte wiary Kościoła i budować wspólnotę Kościoła. Czy rozumiemy, jak jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, żeby zrealizować swoje powołania i miejsce w Kościele?

11 marca 2024 r.
Trwając dzisiaj przed Obliczem Matki Bożej Jasnogórskiej, potwierdzamy łańcuch wiary Kościoła. Albowiem do 1925 roku ziemia częstochowska była w granicach Diecezji Włocławskiej. Cieszymy się, że z kolei ona po przeżyciu 900-lecia wprowadza nas jako macierzysta kiedyś diecezja w stulecie naszej Archidiecezji Częstochowskiej, a będzie to w roku 2025. Dlatego już dzisiaj prosimy: „Maryjo, ocal miłość i życie w naszych rodzinach”.

10 marca 2024 r.
Nie po raz pierwszy zdumiewamy się pedagogiką i logiką wiary Kościoła. Trzecia Niedziela Adwentu zwana Gaudete przybliża nas z radością ku świętom Bożego Narodzenia. A dzisiejsza Czwarta Niedziela Wielkiego Postu nosi tytuł Letare, mówi o radości i bliskości Świąt Wielkanocnych. Albowiem chrześcijaństwo to nie jest tylko cierpiętnictwo i krzyż, ale to jest zwycięstwo miłości Boga i człowieka.

8 marca 2024 r.
Przed 60 laty Arcybiskup Karol Wojtyła przekraczał próg Katedry Krakowskiej jako nowy metropolita i powiedział słowa, które dzisiaj wybieram jako klucz do naszego spotkania: „Przekraczając próg tej świątyni wchodzę nie tylko z szacunkiem, ale z drżeniem serca, z owym niepokojem wieków”. Myślę, że stając na tym miejscu, nie tylko przychodzimy dla szacunku historycznego, ale przyklękamy i przyjmujemy jego słowa już jako Jana Pawła II, wypowiedziane tutaj na Jasnej Górze: „Tutaj bije serce narodu w sercu Matki, a jeśli to serce bije nieraz tonem niepokoju i zatroskania, to trzeba to wołanie przyjąć, bo ono wypływa z macierzyńskiego Serca Maryi. A również tym symbolem niepokoju jest ten kielich życia, złożony przez kobiety i dziewczęta polskie w czerwcu 1983 roku. Niech on będzie znakiem życia, znakiem kultury i cywilizacji życia, a nigdy cywilizacji śmierci i zgody na zabijanie.

7 marca 2024 r.
Jutrzejszy dzień nie jest świętem religijnym, ale muszę przyznać, że nie spotkałem piękniejszego tekstu poświęconego powołaniu i godności kobiety poza encykliką Jana Pawła II. I chyba tylko on ośmielił się nazwać wasze powołanie geniuszem, „geniuszem kobiety”. Dlatego powiedział tak bardzo wprost: „Dziękuję Ci kobieto, że jesteś kobietą, dziękuję Ci matko, że jesteś matką, dziękuję Ci osobo konsekrowana, że jesteś”. Przypomnijmy jeszcze bardzo potrzebny głos pana profesora Strzębosza z ostatnich dni, pierwszego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, że życie pod sercem matki to nie jest jej ciało tylko już osobne istnienie, osobne życie. Dlatego prosimy Maryjo, bądź nam Matką i Wychowawczynią na każdej drodze.

6 marca 2024 r.
Odkrywamy na co dzień, że szczera, ufna modlitwa, codzienna modlitwa chroni nas od nieodpowiedzialności za siebie i za drugich. I dzisiaj, kiedy odmawiamy Modlitwę Pańską i wypowiadamy słowa „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. to chyba lepiej rozumiemy, że nie chodzi tutaj o ten chleb na stole, ale przede wszystkim o zaspokojenie pragnień prawdziwej nadziei, prawdy o nas i sprawiedliwości społecznej. Dlatego prośmy i nie ustawajmy!

5 marca 2024 r.
Wspominamy dzisiaj bardzo bolesną rocznicę. 5 marca 1940 roku wydano i podpisano rozkaż skazujący naszych oficerów, żołnierzy i wszystkich więźniów w Katyniu. I na tę bolesną stację rzuca światło słowo św. Jana Pawła II: „Miłość przebacza, ale nie zapomina”. Nie wolno nam zapomnieć, bo wtedy przestaniemy pamiętać, kim jesteśmy i za kogo oni oddali swoje życie?

4 marca 2024 r.
Jeszcze przed pierwszą Pielgrzymką do Ojczyzny, 4 marca 1979 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II podpisał swoją programową encyklikę „Redemptor hominis”, o Odkupicielu człowieka. Zawarł w niej bardzo ważne zdanie, które dziś brzmi szczególnie mocno: „Kościół nie może odstąpić człowieka, którego narodziny, życie, powołanie, cierpienie i śmierć są nierozerwalne z Jezusem Chrystusem. I choćby człowiek nie zdawał sobie z tego sprawy, jego życie toczy się w Jezusie Chrystusie. Dlatego nie wolno przeciwstawiać praw Boga w sercu człowieka.

3 marca 2024 r.
Musimy przyznać że ostatnie słowa z dzisiejszego fragmentu Ewangelii według św. Jana trochę wprowadzają nas w niepokój. Chrystus „znając wszystkich nie potrzebował żadnego świadectwa o człowieku, bo On jeden wie, co kryje się w sercu człowieka. On jeden to wie”. Nie lękajmy się tych słów, choć one odnoszą się do każdego i każdej z nas. On wie co kryje się w sercu każdego. Zaufajmy Chrystusowi przez Maryję!

2 marca 2024 r.
W jutrzejszej Ewangelii zobaczymy Chrystusa oczyszczającego świątynię jerozolimską. On jeden miał do tego prawo, a my nie dajmy się ponieść pokusie, która towarzyszy już od kilkudziesięciu lat, żeby oddzielać Chrystusa od Kościoła. A mówiąc o Kościele pomijać Chrystusa, Jego osądy i Jego treści, które są związane z całością Ewangelii. Umiejmy przyjąć to zadanie Kościoła w Polsce „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, który jest Chrystusowy, a nie tylko podlegający ludzkim ocenom i osądom.

1 marca 2024 r.
W tym czasie wielkopostnym niech powraca do nas świadomość słów Chrystusa: „Nikt mi życia nie odbiera, Ja sam od siebie je daję, bo Ja za was w ofierze poświęcam samego Siebie”. W tym duchu trzeba nam odczytywać powrót męczenników przez pamięć i modlitwę o nich, poczynając od naszego błogosławionego męczennika ks. Jerzego, który zginął właśnie pod Włocławkiem, zatopiony w nurtach Wisły; poprzez odkrytą dla naszego pokolenia i dla całego Kościoła rodzinę Ulmów, w całym wymiarze życia wspólnotowego. Jak również tych męczenników Żołnierzy Niezłomnych, którzy bezimiennie oddawali życie, abyśmy mogli żyć w wolnej niepodległej Polsce.

29 lutego 2024 r.
W nauczaniu św. Jana Pawła II znajdujemy następujące sformułowanie: „Macierzyńskie zapośredniczenie łaski u Chrystusa”. Wydaje się być trudne, ale to po prostu trzeba powiedzieć: Maryja słucha, prosi i wymaga. Słucha - bo zna każdego z nas po imieniu od momentu naszego Chrztu, bo jesteśmy Chrystusowi. Prosi Chrystusa za nami, czego nam potrzeba wpierw nim Ją poprosimy. Ale wymaga i nieustannie tutaj na tym miejscu mówi do nas: „Uczyńcie wszystko cokolwiek mój Syn wam powie”.

25 lutego 2024 r.
Nasz polski poeta Roman Brandstaetter napisał, że „Maryja jest Matką każdej dobrej przemiany”. Ona wskazując na Chrystusa była zawsze otwarta na Ducha Świętego. Dlatego prosimy wraz z Nią: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”…

24 lutego 2024 r.
Święty Jan Paweł II wskazując na krzyż na Giewoncie powiedział: „Ten krzyż patrzy na Polskę. Brońcie krzyża!” A dopełnieniem tego spojrzenia są krzyże w Gdańsku z kotwicami jako symbolami ukrzyżowanej nadziei. I to jest wskazanie, do Kogo mamy iść? Kto jest dla nas Drogą do życia? Jan Paweł II uczył nas łączenia rozumu z wiarą i odwagi wobec wyzwań idących ze świata.

23 lutego 2024 r.
Jakżeż trudno przebić się w naszym świecie prawdzie, że Kościół, który ma obowiązek wychodzić do świata – z nakazu Chrystusa – nie jest posłany po to, żeby go wywracać, czy nawet upodobnić się do niego. Ale żeby światu głosić Dobrą Nowinę. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” To jest ten sam nakaz Chrystusa.

22 lutego 2024 r.
Dnia 22 lutego 1931 roku, Pan Jezus objawiając się Siostrze Faustynie Kowalskiej powiedział, że szczęśliwy będzie ten człowiek, który będzie żył w cieniu Jego promieni Miłosierdzia. My dzisiaj tutaj potwierdzamy naszą radość z tego, że jesteśmy w promieniach Oblicza Matki j Jej Syna. Bądźmy wierni tym drogom poprzez nasze osobiste i wspólnotowe zawierzenia.

20 lutego 2024 r.
W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu najczęściej słyszymy o tajemnicy kuszenia Jezusa przez szatana. Podlegał również pewnym pokusom, którym i my podlegamy. Dlatego warto zwrócić uwagę na ostrzeżenie Cypriana Kamila Norwida, żebyśmy pamiętali kim jesteśmy, jako chrześcijanie? Żebyśmy nie stawali się niewolnikami, którym gdy przypięto skrzydła, oni pójdą nimi zamiatać ulice.

19 lutego 2024 r.
Przed laty św. Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Europa” - o Kościele w Europie pisał proroczo, że „dzisiaj, kiedy w wielu sferach życia publicznego niewiara staje się czymś naturalnym, a wiara wymaga uwierzytelnienia społecznego, to tym bardziej potrzeba nam świadków wiary, poczynając od każdego i każdej z nas”.

18 lutego 2024 r.
W swoistym testamencie, z czerwca 1979 roku, Jan Paweł II na Krakowskich Błoniach prosił nas: „Abyście nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która objawiła się w krzyżu Jezusa Chrystusa, a bez której życie ludzkie nie ma korzeni, ani sensu”. Ten krzyż stanął po raz pierwszy na ziemi polskiej 1058 lat temu, w kwietniu 966 roku. Wówczas zaistnieliśmy jako Polska i Kościół na ziemi polskiej. A czymże jest dzisiaj projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, żeby wykreślić Chrzest Polski z programu nauczania dzieci szkół podstawowych? Czyż to jest tylko „niepamięć”, czy podcinanie korzeni z których wyrastamy?

17 lutego 2024 r.
Każdy z nas przychodzący tutaj ma swój zapis pamięci serca, ale jak podkreśla nasz poeta Leszek Długosz: „Pamiętać, to przede wszystkim dochować wierności. bo sprawiedliwość prawda i miłość to są kategorie, które nie należą do żadnych układów. One są znakami z innego świata i dlatego każdy z nas musi w nich odnaleźć swoją twarz”.

16 lutego 2024 r.
Wspominając swe młodzieńcze lata w Wadowicach, Ojciec Święty powiedział, że to co najbardziej go pociągało do Ewangelii, to, że nie była ona „łatwą obietnicą”. A tutaj na Jasnej Górze w 1983 roku do młodzieży, która przyznała, że „nie jest pokoleniem straconych złudzeń”, bo on jest z nimi. powiedział: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was tego nie wymagali”. Ten program jest nie tylko dla młodzieży. Ten program jest dla każdego z nas i na każdy czas.

15 lutego 2024 r.
Pragnę przypomnieć, że już w wolnej Polsce, po tzw. wolnych wyborach trwało zmaganie o przyznanie Telewizji Trwam miejsca na multipleksie. I właśnie 10 lat temu, w nocy z 14 na 15 lutego, sprawowaliśmy Eucharystię razem z ks. abp. Zygmuntem Zimowskim, dziękując Bogu za to zwycięstwo Maryi, kolejny Jej znak dla Narodu polskiego. Jednocześnie trzeba powiedzieć, że było to wyrazem siły modlącej się wspólnoty. Dlatego uwierzmy w moc modlitwy, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

11 lutego 2024 r.
Nasze dzisiejsze czuwanie jest przedostatnim etapem, przed przyjęciem i Nawiedzeniem Matki Bożej w naszej Archidiecezji w dniu 6 kwietnia 2024 r. Ale pozwólcie, że wspomnę czas Wielkiego Postu 1973 r., kiedy jako seminarzysta pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu witałem Matkę Bożą w imieniu moich kolegów żołnierzy, którzy zostali skierowani na służbę wojskową do Bartoszyc. Dzisiaj z dziękczynieniem -razem z ks. bpem Krzysztofem Nitkiewiczem, Pasterzem Kościoła Sandomierskiego - modlimy się o dar nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Oby nigdy nie zabrakło w Polsce i w naszych diecezjach kapłanów, osób konsekrowanych i misjonarzy.

10 lutego 2024 r.
Przy dzisiejszym podzielonym jubileuszu 100-lecia Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza i przeszło 50-leciu pracy na Jasnej Górze i w Polsce, czego możemy się uczyć od bł. ks. Jakuba Alberione i Matki Scholastyki od Opatrzności Bożej? Poprzez posługę Sióstr: miłości do Jezusa Eucharystycznego, odkrycia Oblicza Jezusa w Eucharystii. Oby to było naszym udziałem w czasie każdej celebracji i w każdym uczestnictwie, kiedy przyjmujemy Go później do swojego serca.

9 lutego 2024 r.
Wsłuchując się w słowa modlitwy mszalnej w Kolekcie, tutaj codziennie na Jasnej Górze dziękujemy Bogu, że otrzymaliśmy Maryję jako Przedziwną Pomoc i Obronę. I każde pokolenie odwołując się do Niej, do Jej pośrednictwa u Syna ma obowiązek potwierdzać sobą Jej wyjątkową rolę na drogach naszego zawierzenia Bogu.

8 lutego 2024 r.
Dzień 8 lutego poświęcony jest szczególnej modlitwie i trosce w intencji ludzi sprzedanych w handlu. To jest proceder, który jest godny boleści, ale jest i głosem niepokoju wobec świata. Ponad 50 milionów ludzi rocznie jest sprzedawanych w niewolę wszelkiego typu na różnych odcinkach świata. Dlatego kiedyś w tym samym duchu pytał nas mocno św. Jan Paweł II, po co człowiek wyrusza na podbój kosmosu i zdobywa księżyc, kiedy nie szanuje się praw człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Chyba jedynie po to, żeby tam wylądować i popełnić samobójstwo z nicości. Prośmy Boga o miłosierdzie nad światem i nad każdym człowiekiem prześladowanym.

3 lutego 2024 r.
Mimo że wczorajsze święto nazywamy liturgicznie świętem Ofiarowania Pańskiego, to ceńmy sobie to polskie nazwanie go świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest taki obraz polskiego malarza Piotra Stachiewicza, kiedy Maryja trzymając świecę w swoich rękach, ochrania nasze polskie domostwa przed wilkami. Zapytajmy siebie, czy najmłodsze pokolenie jeszcze wie, co to znaczy Gromnica i czy w naszych domach ma ona swoje godne uzasadnione miejsce? Bo jak mówi pani Anna Nagórska poetka z Zaklikowa to jest ostatni oręż człowieka przed jego przejściem na drugi świat: Jestem już stara i słaba, ale jeszcze odważnie chwycę Ostatni Oręż człowieka – Gromnicę, przed przejściem na drugi świat…

2 lutego 2024 r.
Osoby Życia Konsekrowanego są słusznie nazywane świadkami większej miłości do Chrystusa w Kościele i wobec świata. Dlatego przyjmijmy to zadanie i naszą modlitwę, żebyśmy wszyscy byli gotowi do obrony tej nadziei, która jest w nas, a którą składamy w Bogu ku większej wierze i miłości.

1 lutego 2024 r.
Są takie mocne słowa zapisane w Ewangelii i wypowiedziane przez Pana Jezusa. „Na cóż by się przydała sól zwietrzała? Tylko na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi”. I w tym samym duchu wypowiedziała się św. Teresa z Avila: Tym byłby świat, bez zakonów, zakonnic i zakonników, taką zwietrzałą solą. A dziś znów słyszymy pytania, czy są oni jeszcze światu potrzebni? Tak, dla jego zachowania i nie zatracania się w pustkę i nicość.

31 stycznia 2024 r.
W dzisiejszej Kolekcie mszalnej Kościół przyzywa św. Jana Bosko jako ojca i wychowawcę młodzieży. I w tym samym duchu pytał się kiedyś Karol Wojtyła, w swoim dramacie „Promieniowanie ojcostwa”. Ojciec – czymże brzmi to słowo? Winno brzmieć bezinteresowną miłością.

30 stycznia 2024 r.
Sługa Boży abp Fulton Sheen zauważył na podstawie Biblii, że Maryja była obecna przy trzech narodzinach. Najpierw przy narodzinach Jana Chrzciciela z Elżbiety. Pozostała bowiem u niej aż trzy miesiące, pomagając. Później zrodziła Syna Bożego w ludzkiej naturze i trzecie narodziny pod krzyżem, kiedy Chrystus przekazał Jej Jana, jako syna, a przez wiarę nas wszystkich. A św. Jan Paweł II dopowie, że „Maryja jest obecna w każdej naszej celebracji Eucharystycznej”, spotykamy Ją codziennie.

29 stycznia 2024 r.
W styczniu 1982 r. internowani napisali list do Jana Pawła II, prosząc: „Bądź z nami, tak jak my jesteśmy z Tobą!”. Ojciec Święty odpowiedział krótko modlitwą na audiencji: „Maryjo, bądź z nimi w każdy czas!” Bo rozumiemy, że „modlitwa jest spotkaniem dwóch pragnień, Serca Bożego i serca ludzkiego”. A w tym spotkaniu ma swój szczególny udział Serce Maryi. Bądź z nami w każdy czas!

28 stycznia 2024 r.
W tych dniach wspominamy wyzwolenie obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau. W czerwcu 1979 r. byłem współuczestnikiem Eucharystii, którą tam sprawował Jan Paweł II, nazywając to miejsce „współczesną Golgotą”, gdzie Chrystus umierał na naszych oczach, aby zmartwychwstać. Wśród szeregu ocalonych koncelebransów, ubranych w czerwone ornaty był Sługa Boży Ks. Franciszek Blachnicki. Od tamtego czasu świat nie pozwolił postawić krzyża na tej współczesnej Golgocie. A cóż się dzieje z naszym państwem, kiedy zdejmuje się krzyż w imię neutralności światopoglądowej czy ateistycznej? Bez Chrystusa nie ma fundamentu życia. Maryjo, Matko Życia, módl się za nami! Święty Janie Pawle II, módl się za nami!

27 stycznia 2024 r.
Błogosławiony Kard. Stefan Wyszyński wskazując na trzy podstawowe wspólnoty: wspólnotę rodzinną, wspólnotę szkolną i wspólnotę Kościoła, przypominał, że to rodzice mają pierwsze prawo i obowiązek do wychowania swoich dzieci. Religijnego wychowania swoich dzieci według systemu wartości chrześcijańskich. Dlatego w obecnym zmaganiu edukacyjnym, warto z tego prawa korzystać i upomnieć się o prawa rodziców do swoich dzieci na terenie szkoły, a następnie do tego dzieła przyłączy się całą duszą Kościół.

26 stycznia 2024 r.
Kiedyś ogłoszono – z dumą – „Bóg umarł”! W naszych czasach doczekaliśmy również określenia „postchrześcijaństwo”, że już nie ma żywego chrześcijaństwa i więzi z Chrystusem. A jak przypomina nam św. Jan Paweł II każde pokolenie Polaków stoi wobec podstawowego dylematu opowiedzieć się za „cywilizacją życia”, która to cywilizacja daje przyszłość albo za „cywilizacją śmierci”, która przyniesie nicość.

21 stycznia 2024 r.
W duchu słów Ojca Świętego Franciszka: „nie dajmy się okraść z radości Ewangelii”. Bo Ewangelia jest księgą spotkań – a nie tylko spisanych wydarzeń – spotkań z Chrystusem, który jest jedyną Nadzieją, Nadzieją świata i naszą Nadzieją.

20 stycznia 2024 r.
W tym kolejnym trudnym czasie dla Polski warto zamyśleć się nad słowami bł. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego: „Polska jest jednością bo jest Chrystusowa, a im bardziej chcemy być Chrystusowi, to tym bardziej musimy być Maryjni. A bez Chrystusa nigdy nie będzie jedności”.

19 stycznia 2024 r.
Zmarły przed stu laty św. Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski, a kiedyś Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wskazał nam na trzy źródła mocy dla odnowienia Narodu. Te źródła są niezmienne. Pierwsze to jest pochylenie się nad żłóbkiem Chrystusa. Drugie wpatrywanie się w krzyż Chrystusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala i trzecie – Eucharystia. Wierność tym źródłom należy do nas…

18 stycznia 2024 r.
Zaskakująco w swojej encyklice o nadziei chrześcijańskiej Spe salvi papież Benedykt XVI wskazał, że źródłem nadziei jest Sąd Ostateczny. Pamiętamy słowa Chrystusa z Ewangelii św. Mateusza: „Byłem głodny, byłem spragniony, byłem chory, byłem w więzieniu… Wszystko cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych Mnieście uczynili”. Ale pamiętajmy również o utraconej nadziei, że czego nie uczyniliście jednemu z braci najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili.

17 stycznia 2024 r.
Wśród pierwszych słów, które Jan Paweł II wypowiedział na ziemi polskiej w czerwcu 1979 r. było następujące zdanie: „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa- Klucz dla zrozumienia dziejów człowieka tej ziemi”. I stawiamy sobie dzisiaj pytanie: Czy można zrozumieć polskość i wszystko co Polskę stanowi bez Chrystusa, Jego Kościoła, i bez odniesienia do Jego Matki?

16 stycznia 2024 r.
W okresie Bożego Narodzenia bardzo często powracało do nas pytanie: dlaczego Bóg stał się człowiekiem? Odpowiedź od początku Kościoła była jednoznaczna. Żeby człowiek odzyskał swoją godność dziecka Bożego, utraconą godność. W tym samym duchu pouczył nas kiedyś w tajemnicy Bożego Narodzenia św. Jan Paweł II nazywając tę tajemnicę „świętem Odnalezionego Sensu życia”. A tym Sensem jest „Chrystus wczoraj, dziś, ten sam także na wieki”.

15 stycznia 2024 r.
Świętość jest życiem samego Boga, dlatego strzeżmy tego daru, który otrzymaliśmy w sakramencie Chrztu Świętego, na czas i na wieczność. Czego uczy nas św. Paweł Pierwszy Pustelnik z Teb, żyjący siedemnaście wieków temu? Że prawdziwa wolność człowieka to jest wolność ducha, ku której wyswobodził nas Chrystus, abyśmy się stali dziećmi Boga na zawsze.

13 stycznia 2024 r.
Na drogach naszego pielgrzymowania, tego daru nowego czasu odkrywamy wartość modlitwy i zawierzeń. Dlatego poprzez własne serce polecam szczególnie dwie modlitwy św. Jana Pawła II. Jedna wypowiedziana w Krakowie-Łagiewnikach, 17 sierpnia 2002 r., zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu. „Ojcze Przedwieczny ofiaruję Ci Ciało i Krew Pana naszego Jezusa Chrystusa…” A wcześniej, we wrześniu 1993 r., Jan Paweł II stanął w Wileńskiej Ostrej Bramie i po różańcu odmówił następującą modlitwę: „Maryjo, Matko Miłosierdzia czuwaj nad nami wszystkimi, żeby nie był daremny krzyż Chrystusa. Żeby człowiek nie zagubił się na drogach dobra i prawdy, i żeby odkrywał Boga bogatego w miłosierdzie.

10 stycznia 2024 r.
Patron dnia dzisiejszego św. Grzegorz z Nyssy, z IV w. przypomina nam, że są trzy rzeczy charakterystyczne dla chrześcijanina. Pierwszy to jest sposób myślenia, drugi sposób mówienia, a trzeci sposób życia. Te trzy sprawy są ze sobą bardzo ściśle powiązane.

9 stycznia 2024 r.
W duchu św. Pawła Apostoła każdą sprawę przedstawiajmy Bogu. Bo Jemu zależy na nas. Bo tylko On jest źródłem naszej nadziei.

8 stycznia 2024 r.
Wobec czasu niepokoju społecznego warto przywołać słowa, które Jan Paweł II wypowiedział do połączonych izb Parlamentu Sejmu i Senatu w Polsce: „Im mniej jest prawdy, tym mniej jest wolności. Bo wolność opiera się zawsze na prawdzie”. Dlatego dzisiaj prosimy: Święty Janie Pawle II, czuwaj nad nami wszystkimi! Bo jak sam powiedziałeś: „To jest moja Matka, ta ziemia! To są moi bracia i siostry!” Czuwaj nad nami!

7 stycznia 2024 r.
W czasie dzisiejszej Uroczystości Chrztu Pańskiego usłyszeliśmy słowa z Listu św. Jana Apostoła, że jesteśmy zwycięzcami. Bo zwycięstwem naszym jest nasza wiara, która zwycięża świat i wszystko to, co jest na świecie. A Pan Bóg łącząc nas z sobą poprzez sakrament Chrztu Świętego dał nam drogę. Najpierw otrzymaliśmy Maryję, przez Nią otrzymaliśmy Jezusa, jako Syna Bożego Odkupiciela, a przez Niego w Duchu Świętym idziemy do Ojca. Dlatego uwielbiajmy Boga: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu jak była na początku teraz i zawsze i na wieki wieków Amen.

6 stycznia 2024 r.
Jest łaską czasu, że istnieje zbieżność pomiędzy dzisiejszą Uroczystością Objawienia Pańskiego, a jutrzejszą Niedzielą Chrztu Pana Jezusa. Te rzeczywistości są z jednej strony historyczne. Dokonały się ponad dwa tysiące lat temu, ale jednocześnie i przede wszystkim mają charakter religijny. Bo przypomnijmy 1058 lat temu nasz Naród zaczął chodzić w świetle, w momencie Chrztu Polski. A dzisiaj próbuje się nas najpierw oderwać od Jana Pawła II – świadka wiary i tożsamości Narodu, żeby zatracić drogę do tajemnicy naszego zanurzenia w życie Boga. Nie chcemy chodzić w ciemnościach lecz w świetle wiary, dziękując Bogu za dar naszego powołania do życia i do wieczności.

5 stycznia 2024 r.
Na różnych drogach człowiek zmierza do spotkania z Jezusem. Krótka była droga pasterzy z pół betlejemskich, ale już długa była droga Mędrców ze Wschodu, aby uznać w Nim Boga-Człowieka. A co nam przeszkadza, ludziom XXI wieku na naszych drogach spotkań, aby dążyć do Jezusa? Przemądrzałość, która oddziela rozum od wiary i brak pokory, aby przyklęknąć, i uznać Jezusa Bogiem i Zbawicielem.
W duchu dzisiejszego rozważania chcemy jeszcze wspomnieć osobę bpa Ryszarda Karpińskiego z Lublina. Szczególnego protektora i opiekuna Polonii i Polaków rozbieganych po całym świecie, również szczególnego pielgrzyma na Jasną Górę - stację zawierzenia Bogu. Mógł dzisiaj już powiedzieć: „Teraz, o Panie, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, aby moje oczy ujrzały zbawienie w Jezusie”. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

4 stycznia 2024 r.
W tych pierwszych dniach Nowego Roku Pańskiego 2024, powracają „Wojtyłowe” pytania: Czy historia może płynąć wbrew prądowi sumień? I w którą stronę płyną nasze sumienia, z Bogiem czy przeciwko Bogu?

3 stycznia 2024 r.
Święty Łukasz w Dziejach Apostolskich podkreśli prawdę, że „nie dano ani na ziemi, ani na niebie innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni poza imieniem Jezus”. Dlatego prośmy Ducha Świętego, przez szczególne orędownictwo Maryi, żeby odnowiło się w nas przekonanie i moc, płynące z każdej modlitwy różańcowej, kiedy wypowiadamy słowo Jezus i kiedy wypowiadamy słowa Jezu ufam Tobie! To jest taka polska tożsamość na ten trudny kolejny czas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-01-23 12:09

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara ratuje od utraty człowieczeństwa

– Jeśli nie będziemy mieć w sobie wiary, nie znajdziemy wewnętrznej siły do zmagania się z przeciwnościami losu – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” 26 kwietnia poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Duchowny przypomniał, że św. Jan Paweł II określił Maryję jako „przodującą w wierze”. – Maryja usłyszała słowo Boże, tak olbrzymie, że wprost nie do objęcia; tak nieprawdopodobne, że omal niewiarygodne, a jednak przyjęła je z wiarą – podkreślił ks. Grabowski.
CZYTAJ DALEJ

Kolejna noc Papieża w Klinice Gemelli minęła spokojnie

2025-02-21 08:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

Klinika Gemelli

Klinika Gemelli

Ojciec Święty spędził kolejną noc w Klinice Gemelli. Jak podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, noc minęła spokojnie, Franciszek wstał z łóżka i zjadł śniadanie.

Ostatni komunikat lekarski został wydany wczoraj wieczorem. Oto jego treść: „Stan kliniczny Ojca Świętego nieznacznie się poprawia. Nie ma gorączki, a jego parametry hemodynamiczne są nadal stabilne. Dziś rano przyjął Komunię, a następnie podjął pracę”.
CZYTAJ DALEJ

Osobisty wybór Jezusa

2025-02-21 19:40

Magdalena Lewandowska

W parafii na Nowym Dworze spotkali się kapłani, świeccy i osoby konsekrowane, by dalej modlić się i współpracować na drodze synodalnej.

W parafii na Nowym Dworze spotkali się kapłani, świeccy i osoby konsekrowane, by dalej modlić się i współpracować na drodze synodalnej.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze odbyło się synodalne spotkanie dekanatu Wrocław-Zachód Kozanów.

Nie zabrakło wspólnej modlitwy, dzielenia się Słowem Bożym i własnymi doświadczeniami z prac parafialnych zespołów synodalnych. Katechezę o uzdrowieniu niewidomego od urodzeniu przez Pana Jezusa wygłosił ks. Paweł Nizioł. Zauważył, że kiedy człowiek widzi taki znak, jego serce dokonuje wewnętrznego osadu: albo opowiada się za Chrystusem, albo przeciwko Niemu. Zaczyna wierzyć albo staje się wobec Jezusa wrogo nastawiony. – Gdy Jezus uzdrowił niewidomego, w sercach ludzi zaczynają dokonywać się wybory, każdy zajmuje jakieś stanowisko. Jedni twierdzą, że doszło do cudu, inni nie wierzą. Co ciekawe podział przebiega nie między grupami – faryzeuszami, sąsiadami – ale wewnątrz nich. Ten podział przebiega przez serce człowieka. To pokazuje nam, że tak naprawdę nie ważne, do jakiej grypy się należy: starszych, młodszych, duchownych, świeckich, mężczyzn, kobiet. Wybór Jezusa to mój osobisty wybór, w którym nikt mnie nie zastąpi. To ja decyduję w swojej wolności, grupa nie podejmie za mnie decyzji. To musi być moja osobista decyzja – podkreślał ks. Paweł Niozioł. Zauważył, że ta decyzja wymaga ciągłej aktualizacji: – Nie podejmujemy jej raz na zawsze, nasza wiara wymaga ciągłego wybierania Chrystusa na nowo. Wymaga naszego nawracania się.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję