Chleb od wieków jest owocem pracy rolników. Na polach, które oni uprawiają, w złocistych łanach pszenicy i żyta, rodzi się nasz chleb powszedni, o który modlimy się do Boga słowami: „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” (Łk 11,3). Ponieważ wszyscy - nie tylko mieszkańcy wsi, ale także miast i miasteczek - w równym stopniu przyjmujemy i spożywamy chleb, „owoc ziemi i pracy rąk ludzkich”, powinniśmy razem wyrazić nasze dziękczynienie. Wyjątkową okazją do dziękczynienia Bogu i rolnikom za chleb w polskich domach są dożynki stanowiące doroczne święto dziękczynienia za plony. W takich słowach zapraszał abp Andrzej Dzięga do wzięcia udziału w dożynkach, które odbyły się w niedzielę 26 sierpnia br. w Pyrzycach.
Patrząc na dojrzewające zboże, dostrzegamy dynamizm życia, ukryty w małym ziarnie, którego człowiek nie jest w stanie wyprodukować, ponieważ jego rozwój zależy od Boga, Stwórcy i Dawcy Życia. Każdy rolnik, pochylający się nad polską ziemią, doskonale wyczuwa to, że życie jest święte, że pogoda, rozwój ziarna, plony, a ostatecznie każdy bochen codziennego chleba są darami Boga. Dożynki gromadzą gospodarzy i gospodynie, którzy do świątyń przynoszą chleb i żniwne wieńce, warzywa i owoce, kwiaty i zioła, stanowiące ukoronowanie ich ciężkiej pracy, aby podczas Mszy św. dziękować Bogu za opiekę, pogodę, plony ziemi i prosić o błogosławieństwo dla pracy, rodzin i gospodarstw. Taka właśnie była intencja modlitewna pełnego głębokich symboli spotkania na placu przy kościele NMP Bolesnej w Pyrzycach, które jak zawsze perfekcyjnie przygotowane zostało przez ks. kan. Leszka Koniecznego we współpracy z Urzędem Miejskim w Pyrzycach. Przez godzinę zaprezentowano blisko 50 wieńców przywiezionych przez przedstawicieli wielu parafii. Wyrażały one głęboką prawdę o miłości do matki ziemi oraz hołd wdzięczności składany Bogu za Jego dary. Ksiądz Arcybiskup wraz z bp. Janem Gałeckim z zainteresowaniem wysłuchali bogatych w treści świadectw rolników mówiących o inspiracjach dotyczących wykonania wieńców, jak i ich relacji o przebiegu tegorocznych żniw. Kunszt wykonania wszystkich wieńców doceniła także nieformalna komisja złożona z przedstawicieli parlamentarzystów, samorządowców i naukowców.
Uroczysta dożynkowa Eucharystia sprawowana przez abp. Andrzeja Dzięgę, bp. seniora J. Gałeckiego oraz ponad 40 kapłanów zgromadziła na błoniach przed kościołem szeroką gamę osób związanych z sektorem rolnictwa: rolników, producentów, przetwórców, leśników, pszczelarzy, ogrodników, związkowców rolników. Wstępem do Mszy św. było rocznicowe wspomnienie ks. kan. Waldemara Gasztkowskiego - diecezjalnego duszpasterza rolników, który w 30-lecie działania tegoż duszpasterstwa przypomniał wszystkie najważniejsze dotychczasowe wydarzenia i inicjatywy. Starostami tegorocznych dożynek byli Danuta i Wiesław Świderscy z Lucina (gm. Przelewice), którzy gospodarują rodzinnie na 95-hektarowym areale, specjalizując się w profilu roślinnym.
Na początku Mszy św., trzymając w dłoniach dorodny bochen chleba wypieczony z tegorocznego zboża, poprosili Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego o odprawienie dziękczynnej ofiary w intencji rolników i ich rodzin, jednocześnie zapewniając o tym, że chleb będzie zawsze sprawiedliwie dzielony. Dostojny celebrans dożynkowej Mszy św. w słowie Bożym pochylił się nad wymową tekstów biblijnych z uroczystości NMP Częstochowskiej, która przypada 26 sierpnia. Wyakcentował znaczenie troski o pokarm i zabezpieczenie wszystkich niezbędnych potrzeb człowieka, tak jak dyskretnie uczyniła to Maryja w Kanie. Pochylając się nad głęboką wymową podziękowania Bogu za dary ziemi, Ksiądz Arcybiskup wskazał na mądrość współpracy ze Stwórcą w dziele przetwarzania skarbów, jakie rodzi ziemia. Z wielkim pietyzmem w sercu dziękował wszystkim rolnikom za ich trud, za ogrom poświęcenia wnoszony w całoroczną pracę, która owocuje właśnie dożynkami. Docenił wartość czasem heroicznej pracy, która nie jest zawsze nastawiona na zysk, ale przede wszystkim na służbę drugiemu człowiekowi. W tym kontekście zwrócił się z apelem do przedstawicieli władz różnorodnego szczebla, aby jeszcze bardziej intensyfikowali prace nad dowartościowaniem pracy rolników, wyrównaniem nierównomiernego ich traktowania, np. gdy chodzi o dopłaty unijne. Odniósł się także do aktualnych problemów rolnictwa w tym do tzw. GMO, a więc żywności modyfikowanej, przypominając o ogromnej wartości daru natury, który ofiarował nam Pan Bóg. Po homilii nastąpiło błogosławieństwo i poświęcenie chlebów oraz wieńców dożynkowych, a następnie Ksiądz Arcybiskup w nawiązaniu do wspomnienia NMP Częstochowskiej odnowił ze wszystkimi zgromadzonymi Jasnogórskie Śluby Narodu. Piękną oprawę i wymowę miała również procesja z darami przygotowana przez samorząd pyrzycki, a także śpiew liturgiczny wykonany przez chór „Cantylena” z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Węgorzynie. U kresu zaś Mszy św. po słowach przedstawicieli samorządu wojewódzkiego oraz gospodarzy dożynek - władz powiatu i gminy Pyrzyce - jak zawsze wzruszającym był obrzęd dzielenia się nawzajem bochenkami chleba, co uwidoczniło wspólnotę serc rolników i mieszkańców miast.
Ukoronowaniem podniosłych dożynkowych uroczystości były liczne występy artystyczne, m.in. zespołu kleryków AWSD w Szczecinie „Clerboyz” oraz chóru „Cantylena”. Niezwykle cenną była prezentacja Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Pyrzycka”, która zaprezentowała książki o regionie, a także wystawa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pyrzycach pt. „Szlak św. Ottona”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu