Dzień Migranta i Uchodźcy
Ludzie w drodze
Ojciec Święty Benedykt XVI zaproponował, by z okazji 99. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy rozważyć temat: „Migracje - pielgrzymka wiary i nadziei”. Jakże ważne jest to współczesne zjawisko dla 215 mln ludzi żyjących poza swoim domem, ale ważne też dla ich najbliższych i dla całego duszpasterstwa emigracyjnego.
Polskę ostatnio opuściło 2 mln naszych rodaków. Większość z nich mieszka i pracuje w krajach europejskich - 1,7 mln, głównie w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Straciliśmy i wciąż tracimy młodych, wykształconych ludzi, którzy we własnym kraju nie znajdują zatrudnienia i z konieczności podejmują tułaczkę migracyjną. W Irlandii mieszka ponad 125 tys. naszych rodaków, którzy stanowią najliczniejszą w tym kraju mniejszość narodową. W Szwecji Polacy w ubiegłym roku stali się trzecią co do wielkości grupą cudzoziemską. Mieszka tam prawie 73 tys. osób urodzonych w Polsce. Rekordowa liczba rodaków osiedliła się w Holandii. Dziś żyje tam 108 tys. Polaków.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Emigrantom z Polski towarzyszą kapłani diecezjalni i zakonni oraz siostry zakonne. Wciąż jest ich jednak za mało. Należąc do Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, które od 80 lat prowadzi opiekę duszpasterską w 20 krajach, widzę potrzebę ustawicznego wołania do Boga o nowych duszpasterzy polonijnych, „by żaden Polak nie zagubił się na obczyźnie” - jak mówił kard. August Hlond.
Reklama
Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy przeżywaliśmy w naszym kraju pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, który 13 stycznia przybył do centrali duszpasterstwa emigracyjnego księży chrystusowców w Poznaniu. Podczas Mszy św. powiedział: - Cieszę się, że 99. już Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy mogę przeżywać w Domu Generalnym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. Wszak ta wspólnota charyzmatyczna powołana została z woli papieża Piusa XI, aby otaczać opieką duszpasterską polskich migrantów i uchodźców.
Ks. Wiesław Wójcik TChr, Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego
Z żałobnej karty
Zmarła Jadwiga Kaczyńska
W wieku 87 lat zmarła Jadwiga Kaczyńska - matka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i śp. Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, urodziła się 31 grudnia 1926 r. w Starachowicach. Pochodziła z rodu Jasiewiczów herbu Rawicz. W czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Po ukończeniu studiów polonistycznych od 1953 r. pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN, a także jako nauczycielka języka polskiego. W 1948 r. poślubiła porucznika Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego Rajmunda Kaczyńskiego. W 1949 r. urodziła synów Jarosława i Lecha. Przy porodzie jako położna asystowała matka Tadeusza Gajcego.
W 2005 r. Jadwiga Kaczyńska została uhonorowana tytułem Człowieka Roku „Życia Warszawy” za stworzenie domu, w którym rodził się świat wartości zmieniających Polskę.
Warszawa - zapowiedź
Dziedziniec Dialogu
W dniach 11-13 października br. w Warszawie odbędzie się Dziedziniec Dialogu. To spotkanie ludzi wielu wyznań i światopoglądów. Spotkanie organizują Papieska Rada Kultury z jej przewodniczącym kard. Gianfranco Ravasim oraz archidiecezja warszawska.
Inicjatywa, która była już organizowana w wielu miastach Europy i znana jest jako Dziedziniec Pogan, odbędzie się tym razem w Warszawie.
Cudzysłów
Gdy widzimy, co ludzie wyprawiają z Kościołem, z Chrystusem żyjącym w Eucharystii, z Mszą św., Ewangelią, Krzyżem, mówimy, że Bóg był bardzo odważny, powierzając to wszystko ludziom.
Stefan Kardynał Wyszyński
Krótko
Sąd oddalił pozew parlamentarzystów Ruchu Palikota, którzy domagali się usunięcia krzyża z Sali Plenarnej Sejmu. Przed wydaniem wyroku sąd - już na pierwszej rozprawie - oddalił wszystkie wnioski dowodowe powodów, włącznie z ich przesłuchaniem.
Polska wyśle kilkunastu żołnierzy do ogarniętego konfliktem Mali, podają nieoficjalne źródła. Polacy będą brali udział w misji szkoleniowej wojsk Unii Europejskiej.
Sytuacją w Polsce jest rozczarowanych aż 60 proc. respondentów - wynika z najnowszego badania CBOS.
Po akcji w Sanoku na policję spadła krytyka. Podczas akcji podejrzany popełnił samobójstwo, a wcześniej zastrzelił przebywającą z nim 17-letnią dziewczynę. W czasie, gdy rozgrywał się dramat, kierownictwo policji bawiło się na Podhalu, m.in. w restauracji należącej do parlamentarzysty PO.
„Do Rzeczy” - taki tytuł będzie miał nowy tygodnik byłych dziennikarzy „Uważam Rze”. Redaktorem naczelnym, zgodnie z poprzednimi zapowiedziami, będzie były naczelny „Rzeczpospolitej” Paweł Lisicki.
Wydanie paszportu jest od 17 stycznia 2013 r. dużo łatwiejsze. Wszystko dzięki nowym przepisom, które pozwalają składać wnioski o wydanie dokumentu w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania.
Nowotwory są w naszym kraju już pierwszą przyczyną zgonów osób przed 65. rokiem życia. Takie dane przekazało opinii publicznej Polskie Towarzystwo Onkologiczne.
Grypa szaleje. 214 tys. zachorowań na grypę zanotowano w Polsce między 8 a 15 stycznia. 20 osób zmarło z powodu tej choroby.
Dopalacze zabijają. W ostatnim czasie zanotowano wzrost zatruć po spożyciu tych środków. Czyżby w Polsce rząd przegrał wojnę z dopalaczami?
Dreamlinery zostały uziemione. LOT postanowił dostosować się do zarządzenia amerykańskiej administracji, która nakazała przegląd maszyn z powodu często występujących usterek.