Reklama
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
6
Z KRAJU
7
MEDIALNE ECHO VATICANUM II
„Kolumny gazet, mikrofony radiowe i telewizyjne kamery są amboną, z której współczesne społeczeństwo czerpie wiele dla swych moralnych i duchowych postaw” – Jan Paweł II
10-11
12
KORESPONDENCJA Z FRANCJI
W „Niedzieli” z 9 grudnia 2012 r. opisałem wzrastający ruch oporu przeciwko planowanej ustawie zezwalającej na „małżeństwo” par tej samej płci i adoptowanie dzieci przez te związki. 17 listopada i 8 grudnia 2012 r. demonstracje w różnych regionach Francji zgromadziły w sumie 300 tys. ludzi, z tego połowę w Paryżu.
14-15
16-17
OSTATNI SZKOLNY KOLEGA KAROLA WOJTYŁY O ŚP. STANISŁAWIE JURZE
22-23
WIARA I ŻYCIE
Czasem nie wiemy, do czego może nam się przydać konkretna wypowiedź Jezusa
23
24-25
2 II - ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO
Uroczystość Ofiarowania Pańskiego, znana w Polsce jako święto Matki Bożej Gromnicznej, opleciona została w tradycji literackiej oraz malarskiej wyobrażeniami Maryi, która niesie Jezusa - Światło i rozprasza ciemności mroków zła i wszelkich zagrożeń. Jest to jednak zawężenie treści tego święta
26
PREZENTACJE
Ukazał się długo oczekiwany pierwszy tom z serii wydawniczej: „Musica Claromontana - Studia”. Książka nosi tytuł: „Liturgia w klasztorach paulińskich w Polsce. Źródła i początki”.
27
28
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
29
FAKTY I KOMENTARZE
Miało być tanie państwo, niższe podatki i kraina mlekiem i miodem płynąca. Tymczasem - zamiast przyjaznego obywatelom państwa - jest państwo wyjątkowo drogie, nieefektywne, traktujące obywatela nie jak chlebodawcę, którym przecież jest, lecz jak intruza, który jest dojną krową.
33
34-35
27 I 2013 - 60. ŚWIATOWY DZIEŃ TRĘDOWATYCH
W ostatnią niedzielę stycznia br. po raz 60. obchodzić będziemy Światowy Dzień Trędowatych. Jest to znakomita okazja do przypomnienia światu o losie ludzi, którzy przez całe stulecia cierpieli nie tylko z powodu choroby wywołanej bakterią Hansena, ale przede wszystkim z powodu braku miłości.
36-37
Apel Prezesa Fundacji Polskiej Raoula Follereau na 60. Światowy Dzień Trędowatych
36-37
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Przepis polecają Siostry Honoratki z Dworku św. Antoniego w Olsztynie k. Częstochowy. Jest to dom rekolekcyjno-wypoczynkowy, przepięknie położony na Szlaku Orlich Gniazd. Można tu przyjechać na rekolekcje, kilkudniowy wypoczynek lub wpaść tylko na niedzielny obiad.
38
NIEDZIELA MŁODYCH
Z Kubą Kornackim rozmawia Łukasz Jacek Sośniak
39-42
Niedziela bielsko-żywiecka
Grupa narciarzy pielgrzymów po raz trzeci w historii wyjedzie 2 i 3 lutego na jakubowy szlak. Wszystko po to, aby modlitewnie i krajoznawczo przeżyć dwa dni we wspólnocie osób wędrujących.
Za nami pierwsza tura rekolekcyjnych spotkań przygotowana dla maturzystów. Jak dotąd odbyły się już rekolekcje dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych w Krakowskim Seminarium Duchownym, pozostają jeszcze terminy w czasie ferii województwa śląskiego.
Jeszcze nie tak dawno przechodzący przez Rynek w Cieszynie mogli dostrzec naprzeciwko ratusza wystawę, która zawierała połączone ze sobą plansze ze zdjęciami i opisami do zdjęć. Co właściwie te plansze przedstawiały? 20 plansz ukazywało życie i działalność Polaków na Zaolziu.
Po raz 15. Fundacja Edukacyjna Perspektywy i dziennik „Rzeczpospolita” ogłosiły ogólnopolski rankingu szkół. Całkiem nieźle wypadły w nim katolickie placówki edukacyjne z Podbeskidzia.
Niedziela częstochowska
Bp Jan Wątroba 13 stycznia przewodniczył Mszy św. w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie z okazji 125. rocznicy kanonizacji patrona parafii.
Wspomnienie św. Franciszka Salezego (24 stycznia) obliguje nas do zastanowienia się nad znaczeniem słowa, także tego, którym posługują się dziennikarze, mający dbać o prawdę o naszej rzeczywistości.
Dziękczynienie za dar życia i kapłańskiej służby ks. prał. Jana Dudy w 40. rocznica przybycia do Zawiercia ks. Jana, który przez lata dokonał w tym mieście ponadczasowych - twórczych i duszpasterskich - dzieł.
Parafia wieluńska istniała na początku XIV wieku, jako, że pod rokiem 1308 pośrednio, w jednym z dokumentów watykańskich, wymieniony został proboszcz wieluński.
Niedziela podlaska
W piątek 7 grudnia 2012 r. przy parafii pw. św. Anny w Sterdyni odbyło się spotkanie młodzieży pragnącej założyć oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Rozmowa o powstaniu styczniowym z doktorem historii, specjalizującym się w średniowiecznej historii szlachty Podlasia, a także historii naszego regionu, autorem licznych książek i publikacji historycznych w języku polskim i litewskim.
Niedziela kielecka
Z ks. Sebastianem Lewczukiem, kapelanem w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Kielcach, rozmawia Agnieszka Dziarmaga
Dom sióstr jadwiżanek w Skorzeszycach, tak jak ich posługa nieodłącznie związane są z tutejszą parafią św. Rozalii i tętniącym życiem przez okrągły rok Centrum Spotkań i Dialogu - miejscem, do którego przybywają ludzie z całego kraju, by ładować duchowe akumulatory.
To czas dla organizacji pro-life i promocji rodzin, to czas dla ruchu marszowego - przekonywali liderzy Centrum Wspierania Inicjatyw na Rzecz Życia i Rodziny, organizatorzy Marszu Życia z Warszawy Jacek Sapa, Jarosław Kniołek i Marek Plotzke.
Niedziela małopolska
Są jednym z najdłużej funkcjonujących amatorskich zespołów folklorystycznych w Polsce. Tańczą i śpiewają na scenach w kraju i poza jego granicami, osiągając sukcesy. Ocalają od zapomnienia ludową kulturę, aktywizują kolejne pokolenia dzieci i młodzieży nie tylko z Nowej Huty.
Bywa, że nie podejmujemy dyskusji z niewierzącymi, gdyż brakuje nam wiedzy. Z takiego założenia wyszedł autor wydanej w ubiegłym roku przez „Frondę” książki: „Katolicki pomocnik towarzyski, czyli jak pojedynkować się z ateistą”.
Świadkowie, ludzie wiary - nie tylko wielcy święci, ale ci, których spotykamy w naszym życiu, których przykład utwierdza nas w wierze. Dziś wspominamy wyjątkową osobę, która 31 stycznia obchodziłaby swoje 97. urodziny.
Niedziela lubelska
Przygotowania do powstania styczniowego trwały kilka lat. Patrioci rewolucjoniści wykonywali i gromadzili uzbrojenie, emisariusze wędrowali po kraju, a przyszli dowódcy tworzyli plany taktyczne i sieci konspiratorów.
Ulicami Lublina przeszedł dziękczynno-pokutny marsz Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę.Setki osób z różańcem w dłoniach i modlitwą na ustach przemierzyło ulice miasta, by przez wstawiennictwo Maryi wypraszać u Boga łaski potrzebne dla Polski.
W 150. rocznicę powstania styczniowego w Muzeum Lubelskim otwarto wspaniałą wystawę pt. „Gloria victis”. Ekspozycję, przygotowaną przez Grażynę Jakimińską, Małgorzatę Koperwas oraz Tomasza Markiewicza, trzeba koniecznie obejrzeć.
Niedziela legnicka
Kard. Vinko Puljić, metropolita Sarajewa gościł w Bolesławcu. Przyjechał na zaproszenie biskupa legnickiego Stefana Cichego oraz kustosza sanktuarium i bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. Andrzeja Jarosiewicza.
Po raz pierwszy ulicami Lubina, 6 stycznia, przeszedł Orszak Trzech Króli. Uroczyste świętowanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 11.30 w kościele św. Jana Bosko, której przewodniczył bp Marek Mendyk.
Krzeszów to mała miejscowość w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku, położona tuż przy czeskiej granicy.
Niedziela łódzka
W piątek 11 stycznia w bazylice archikatedralnej został zainaugurowany cykl „Dialogi w katedrze”. Podczas pierwszego spotkania abp Marek Jędraszewski odpowiadał na pytania związane z wiarą i rozumem.
Przechodząc ul. Sienkiewicza obok kościoła Ojców Jezuitów, nie sposób nie wstąpić do znajdującej się tu księgarni. Nie tylko dlatego, że to jedna z nielicznych w naszym mieście księgarń katolickich.
– Kto jest największym wrogiem Kościoła? – takie pytanie postawił pewien dziennikarz Matce Teresie z Kalkuty, opiekunce umierających w Indiach.
Niedziela przemyska
Rok 2013 jest rokiem szczególnym dla jarosławskiej bazyliki. Ten przepiękny kościół konsekrowano 300 lat temu w 1713 r.
Był dla mnie nie tylko Biskupem. Przełożonym, ale prawdziwym Ojcem, u którego mogłem znaleźć oparcie i pomoc w każdej sytuacji i o każdej porze.
Modlitewnie, kolorowo i to co chyba najważniejsze: razem - tak w kilku słowach można opisać Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Jarosławia.
Niedziela rzeszowska
Przy okazji pochodu Trzech Króli w bogatej asyście zorganizowano także wystawę szopek wykonanych przez różne szkoły w naszej diecezji. Z kilkuset szopek zgłoszonych na konkurs (zorganizowany przez Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie) na wystawę wybrano ponad sto, i rzeczywiście stanowiły ozdobę rzeszowskiego Rynku.
Minęło 25 lat od święceń biskupich bp. Edwarda Białogłowskiego - biskupa pomocniczego i wikariusza generalnego diecezji rzeszowskiej. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1988 r.
Niektórzy są „złotoustymi” mistrzami w ubieraniu swoich karkołomnych życiowych decyzji w piękne słowa. Ceniony zakonnik zrzuca habit - zdarza się! On jednak, zamiast odejść w cichości - oznajmia w internecie, że „odważył się wreszcie, żeby żyć i kochać”.
Niedziela sandomierska
W Katolickim Domu Kultury św. Józefa w Sandomierzu odbył się finał XI Diecezjalnego Przeglądu Jasełek i Inscenizacji Bożonarodzeniowych .
Życie pokazuje przekonująco, że nawrócenie jest czymś o wiele bardziej powszechnym niż można się tego spodziewać.
Co roku w Opatowskim Ośrodku Kultury w ramach „Godów Opatowskich” odbywa się Przegląd Zespołów Kolędniczych i Festiwal Kolęd i Pastorałek.
Niedziela sosnowiecka
W naszej diecezji trwa peregrynacja relikwii bł. Anieli Salawy, patronki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce.
W sobotę, 12 stycznia w kaplicy zakonnej Przenajświętszego Oblicza Pana Jezusa, u sióstr karmelitanek Mszę św. o beatyfikację sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej odprawił i homilię wygłosił ks. Michał Musialski.
Niedziela świdnicka
Ponad 90 polskich miast przeszło 6 stycznia ulicami w barwnym korowodzie Orszaku Trzech Króli. Rodzi się nowa niepowtarzalna tradycja, która zachęca wiernych do wspólnego kolędowania. Największe uliczne jasełka przyciągają coraz więcej uczestników.
świeceni blaskiem Słowa Bożego, przy tych palących się świecach, rozpoznajmy Chrystusa - światłość narodów i nasze zbawienie.
Pierwsze czytanie dzisiejszej niedzieli, wyjęte z księgi Nehemiasza, wspomina inną wybitną osobistość z czasów powrotu Izraelitów z niewoli babilońskiej - kapłana Ezdrasza.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Architektoniczny kunszt renowacji kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Przywodziu budzi szlachetny podziw. Strop świątyni porównywalny jest swym blaskiem z perłą Pomorza, jakim jest położone niedaleko sanktuarium Matki Bożej w Brzesku.
Oboje są lekarzami. W okresie istnienia systemu totalitarnego, gdy biskupi, księża, siostry zakonne i alumni nie mieli ubezpieczenia zdrowotnego, państwo Juchniewiczowie spieszyli im z darmową pomocą lekarską.
11 stycznia br. na spotkaniu noworocznym zorganizowanym przez burmistrza Golczewa miała miejsce uroczystość wręczenia ks. kan. Maciejowi Szmucowi aktu nadania przez Radę Miejską w Golczewie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Golczewo.
W elektronicznej poczcie znalazłem apel od przyjaciół, by bronić życia chorych i niedołężnych, biorąc udział w sondażu ogłoszonym przez „Gazetę Wyborczą”. Nie jestem fanem „Gazety”, rzadko do niej zaglądam, ale zachęcony wszedłem na wskazaną stronę w Internecie.
Niedziela toruńska
Pomoc misjom stanowi ważny temat podejmowany na łamach „Głosu z Torunia”. W tym roku temu służy cykl „Moje afrykańskie spotkanie z misjami”.
Mongolia to kraj pięć razy większy niż Polska, ale zamieszkuje go ok. 2,5 mln ludzi.
Stało się już tradycją, że w okresie Bożego Narodzenia Toruński Zespół Wokalny „Schola Cantorum Thoruniensis” zaprasza mieszkańców Torunia na koncert kolęd. Tym razem wydarzenie to było szczególnie uroczyste.
Niedziela warszawska
Dokładnie trzydzieści lat temu, 2 lutego 1983 r., Jan Paweł II mianował kardynałem arcybiskupa warszawsko-gnieźnieńskiego Józefa Glempa.
Rozpoczęła się zbiórka podpisów pod wnioskiem o ogólnopolskie referendum edukacyjne. Chodzi o odwołanie obniżenia wieku szkolnego, ale także o zlikwidowanie gimnazjów i przywrócenie należnej rangi nauczania historii w szkołach średnich.
Dzięki swojej postawie święci mogą być dla nas mistrzami, idolami i trenerami jednocześnie - mówił Przemysław Babiarz na pierwszym w tym roku spotkaniu Dominikańskiej Szkoły Wiary przy ul. Freta.
Często słyszy się o spektakularnej posłudze sióstr zakonnych w szkołach, hospicjach, czy na misjach. Rzadko jednak dostrzega się ich codzienną pracę, którą wykonują w parafiach.
Zainspirował mnie znajomy, który parę dni wcześniej napisał, że jego dzieci po wizycie na Jasnej Górze najbardziej zapamiętały to, że nocowali w Domu Olbrzyma i że była tam Hana Montana. Następnego dnia Weronika powiedziała coś śmiesznego, więc zrobiłam nowy wpis.
Niedziela wrocławska
Bank Niemowlaka? Swoista lokata. Oddaje się w depozyt rzeczy dla niemowląt, (których akurat w domu nie potrzebujemy, a są w dobrym stanie) z tą świadomością, że Bank puści je w obrót. Lokata jest wysoka - punkty w niebie i nadzieja, że gdy nam będzie czegoś trzeba - Opatrzność też się o nas zatroszczy.
W trwającym Roku Wiary archidiecezja wrocławska przeżywać będzie wyjątkowe wydarzenie. Do każdej z parafii zawita krzyż wielkopiątkowy bł. Jana Pawła II, który Papież-Polak trzymał w ramionach podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w 2005 r.
O tym, że da się połączyć szusowanie na nartach z konferencją o życiu duchowym oraz o przyjaźni i wierze, opowiadają Magda Ludwina i Tomek Piechnik ze wspólnoty Hallelujah, organizatorzy obozów rekolekcyjno-sportowych dla młodzieży
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Koncert odbył się w niedzielne popołudnie, 30 grudnia 2012 r. w Miejskim Domu Kultury. Gościnnie wystąpił zespół wokalno-instrumentalny „Twoje Niebo” z Przemyśla.
Nakładem Wydawnictwa Trio ukazała się powieść reżysera, scenarzysty, a od niedawna też pisarza Wiesława Helaka pt. „Lwowska noc”. Tytułowa noc to jeden z najczarniejszych okresów w kilkusetletniej historii Lwowa - czas wojny i okupacji do momentu wyjazdu zeń Polaków.
Rozmowa z organistą i kompozytorem, który z małego Lubaczowa wypłynął na szerokie wody międzynarodowej kariery artystycznej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Od kilku miesięcy w Centrum Pomocy Człowiekowi im. Jana Pawła II na os. Słonecznym w Gorzowie trwają prace nad uruchomieniem ośrodka wychodzenia z bezdomności.
16 lutego rozpocznie się nowy cykl zajęć w Diecezjalnym Studium nad Małżeństwem i Rodziną im. Biskupa Wilhelma Pluty. To nie tylko okazja do zdobycia wiedzy na ważne tematy, to również - jak przekonało się już wiele osób - prawdziwa przygoda.
W 2012 r. minęło 550 lat od spotkania w Głogowie króla Polski Kazimierza Jagiellończyka z czeskim władcą Jerzym z Podiebradu (1462 r.). To był dobry pretekst do przypomnienia wpływu i znaczenia dynastii Jagiellonów na losy tego nadodrzańskiego miasta i jego mieszkańców.