Św. Jan Bosko (1815-1888) swoje kapłańskie życie poświęcił wychowaniu młodzieży, zwłaszcza opuszczonej. Temat ten jest wciąż aktualny, stąd przykład św. Jana Bosko oraz jego zrozumienie dla tego problemu. Z całą mocą i siłą starał się pomagać Chrystusowemu Kościołowi, przysparzając mu również gorliwych kapłanów, zwłaszcza w założonym przez siebie Towarzystwie św. Franciszka Salezego. Dziś czasami w programach telewizyjnych przemknie jakaś informacja o pracy salezjanów, o poświęcaniu się młodym, o ich pracy na misjach, na ogół jednak niewiele o nich wiemy, choć i oni sami, i ich założyciel zasługują na szczególną uwagę.
Wsród swoich podopiecznych św. Jan Bosko starał się nadrobić niedomagania rodzin, przede wszystkim w miłości dzieci i zrozumieniu ich potrzeb rozwojowych. Uczył chrześcijańskiego życia i wychodził naprzeciw ludzkim problemom. I chociaż dzisiejsze młode pokolenie to ludzie przeważnie tkwiący w nowoczesnych mediach, myślę, że ich podstawowe potrzeby często pozostają niezaspokojone. W dzisiejszym świecie łatwo się zagubić, zapomnieć, a nawet zostać oszukanym. Jakże dużo niebezpieczeństw czyha dziś na młodych w internecie - będącym wspaniałym oknem na świat, ale też straszliwym śmietnikiem tego świata. Jakże niebezpieczne w konsekwencji okazuje się bycie tam szczerym, dzielenie się sobą, korzystanie z zamieszczanych ofert, „dobrych” rad.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ten nowoczesny świat stanowi wielkie wyzwanie dla Kościoła. Do niedawna przez budowanie wspólnoty Kościoła rozumieliśmy obecność fizyczną ludzi razem się modlących i praktykujących dla jednego celu. Dzisiaj mówimy także o wspólnocie wirtualnej, która buduje się za pośrednictwem internetu, i jest nową jakością w naszym zasięgu.
Dlatego przed dzisiejszymi duszpasterzami stoi ogromna praca intelektualna, mająca na celu łączenie ludzi, tworzenie nowych światów, angażowanie w nowe projekty, prowadzenie młodych, by się nie zagubili. Do takiej pracy potrzeba tego samego, co w czasach św. Jana Bosko: wielkiej miłości do ludzi i zrozumienia ich problemów, by dotrzeć do ich dusz w czasie wielkiego zabiegania. Do tego potrzebna jest również wielka modlitwa, Boża łaska i pomoc Ducha Świętego. Mądrość Przedwieczna pokazuje się nam zatem w nowej szacie i w nowych możliwościach, zawsze związana z działaniem rozumu i woli. Dzięki ludzkiej myśli człowiek odnajduje się wobec samego Boga. Geografia Boskiego przechodzenia przez świat nie jest nam znana, ale jest oczywista i pewna, trzeba tylko bacznie przyglądać się rzeczywistości, by nie przeoczyć Boga, który przebóstwia ludzi swoją łaską.