Reklama
Przed Mszą św. Rycerze Kolumba prowadzili modlitwę różańcową w intencji ojczyzny. Obecne były poczty sztandarowe NSZZ Solidarności z różnych zakładów pracy. Uroczystość zgromadziła wielu parafian, gości jak i osób uczestniczących w duszpasterstwie ludzi pracy. Kościół pw. św. Wojciecha i M.B. Częstochowskiej w Krośnie jest miejscem modlitwy ludzi pracy już od wielu lat. W tej świątyni każdego 19 – dnia miesiąca w rocznicę śmierci bł. Ks. Jerzego celebrowana jest Msza św. w intencji Ojczyzny, ludzi pracy oraz Solidarności. Liturgię przygotowują pracownicy miejscowych zakładów pracy wraz z swoim duszpasterzem. Budujący jest widok wielu osób chętnie włączających się we wspólna modlitwę, którym leży im na sercu troska o ludzi pracy, a także o dobro wspólne, któremu na imię Polska. Parafianie oraz członkowie Solidarności wraz z jej przewodniczącym Krzysztofem Falem, a w poprzednich latach Tadeuszem Majchrowiczem gromadzą się na Mszy św. każdy 19 dzień miesiąca. Po wspólnej modlitwie uczestnicy Mszy św. przychodzą na plebanie, aby spotkać się i porozmawiać o sprawach dotyczących pracy w zakładach i firmach, Związku Zawodowego NSZZ Solidarność, jak też sytuacji panującej w wymiarze religijnym , społecznym i gospodarczym naszego kraju. W czasie rozmowy rodzą się też różne ciekawe pomysły dotyczące tematów pracowniczych, duszpasterstwa ludzi pracy np: funkcjonowania Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które jest usytuowane przy kościele parafialnym. Jedną z takich inicjatyw była też tablica upamiętniająca Kapelana Solidarności, co zostało pozytywnie przyjęte, a następnie wspólnymi siłami zostało zrealizowane. Jako ludzie pracy w sposób szczególny potrzebują obecności i wstawiennictwa bł. Ks. Jerzego, aby za Jego przyczyną polecać nie łatwe problemy tak odnoszące się do życia osobistego jak też dotyczące całego naszego narodu.
Uroczystości tego dnia dopełniło poświęcenie tablicy pamięci ks. Prał. Tadeusza Szeteli pierwszego proboszcza i inicjatora budowy nowego kościoła parafialnego. W niełatwych komunistycznych warunkach tworzył parafię najpierw przy nie wielkim kościółku pw. św. Wojciecha w 1967 jako rektor tej świątyni, a rok potem już proboszcz nowej parafii. Chociaż sytuacja gospodarcza nie sprzyjała, to jednak pragnienie posiadania większej świątyni ze względu na powiększającą się parafię sprawiło, że zapadła decyzja ks. Proboszcza Tadeusza i parafian o budowie nowego kościoła. Po 10 latach budowa świątyni dobiegła końca w 1995, która dwa lata potem została poświęcona przez ks. Arcybiskupa Józefa Michalika. Pragnieniem obecnego proboszcza i parafian było ufundowanie tablicy jak wyraz pamięci i wdzięczności śp. ks. Tadeuszowi za ofiarną pracę przy budowie kościoła parafialnego jak i za pracę duszpasterską. Obecnie dzięki inicjatywie ks. Proboszcza w kościele w bocznej nawie jest usytuowana kaplica poświęcona wielkim Polakom jak św. Jan Paweł II i bł. ks. Jerzy Popiełuszko wraz z ich relikwiami, jest też Krzyż z kościoła pw. Św. Stanisława z Żoliborza w Warszawie.
Uroczystość poświęcenia tablic w kościele pw. św. Wojciecha i M.B. Częstochowskiej w Krośnie jest świadectwem wdzięczności za przykład mężnej wiary bł. ks. Jerzego Popiełuszki Kapelana Solidarności oraz wielkiego patrioty śp. Ks. Tadeusza Szeteli. Wszystko po to, aby dalej wzrastała wiara i miłość Boga w sercach ludzi, aby robotnicy kształtowali etos pracy w oparciu o chrześcijańskie wartości i na wzór swojego Patrona byli im wierni Ewangelii w dzisiejszych niełatwych czasach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu