"Trzy przykazania Ostatniej Wieczerzy" – to tytuł tegorocznej jesiennej Sesji Duszpasterskiej, która w dniach 25-27 listopada br. odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Do udziału w zostali zaproszeni duchowni diecezjalni i zakonni posługujący w parafiach archidiecezji łódzkiej.
Gościem sesji duszpasterskiej i głównym prelegentem był kard. Lazzaro You Jeung Sik – Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, który przyjechał z Watykanu na specjalne zaproszenie metropolity łódzkiego. Jak zauważył prelegent - w tych dniach również i my pragniemy udać się z Jezusem i Jego uczniami do sali na górze – Wieczernika – i wejść do szkoły Pana, by słuchać Jego słów i kontemplować Jego gesty. Ostatnia kolacja była momentem intensywnym, obfitującym w wydarzenia. Skupmy się tylko na trzech słowach Jezusa: są to trzy przykazania ściśle ze sobą powiązane: przykazanie umywania sobie wzajemnie nóg; przykazanie powtarzania pamiątki łamania chleba i przelanej krwi, przykazanie wzajemnej miłości. Są to trzy wyrazy tej samej rzeczywistości, którą mamy przezywać na nowo – zauważył hierarcha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W pierwszej konferencji Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa podzielił się swoim życiem - drogą do kapłańska oraz życiem kapłańskim, biskupim i codzienną posługą jako pracownika Kurii Rzymskiej, wskazując na to, że będąc urzędnikiem, nie przestał był duchownym, który służy Chrystusowi w posłuszeństwie Kościołowi i Ojcu Świętemu.
"Abyście czynili jak ja uczyniłem" – to tytuł drugiej konferencji, w której kard. Lazzaro You Jeung Sik wskazał na gest umywania nóg, który - jest symbolem Jezusowej radykalnej służby aż po mękę, śmierć zapowiadając w ten sposób swoje zmartwychwstanie – tłumaczył duchowny. - Aby wprowadzić ten bardzo ubogi i codzienny/powszedni gest, Jan zapowiada go bardzo uroczyście: wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie… . Ten gest jest objawieniem wielkiego wydarzenia, które Jezus wypełnia w posłuszeństwie Ojcu: przez swoją śmierć i zmartwychwstanie obmywa grzechy świata. On nie jest Sługą, On jest Oblubieńcem, który kocha Kościół i wydaje się za Niego, aby Go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy Słowo, aby stawić Go przed sobą jako chwalebny, nie mający skazy, czy zmarszczki czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany! - mówił kardynał.
Reklama
W trzeciej konferencji zatytułowanej "To czyńcie na moją pamiątkę” – duchowny mówił o celebracji Ostatniej Wieczerzy – o Eucharystii. – Jezus stopniowo czyni apostołów uczestnikami swojej misji: najpierw powołuje ich do siebie, ustanawiając ich jako Kolegium, następnie naucza i posyła, aby głosili Królestwo Boże. Podczas Ostatniej Wieczerzy nakazuje im, by nieustannie łamali chleb: to czyńcie na moją pamiątkę! Wreszcie powierzam misję powszechną, do wszystkich. W tej apostolskiej misji utwierdzeni zostali w pełni w dzień Zielonych Świąt! – podkreślił hierarcha. – Posługa kapłańska z pewnością nie kończy się na sprawowaniu Eucharystii, choć polecenie czyńcie to na moją pamiątkę ma niewątpliwie centralne miejsce w Jego misji. Przez to – czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego – Jezus ustanawia apostołów kapłanami Nowego Przymierza – tłumaczył duchowny.
"Miłujcie się wzajemnie" – ten Jezusowy apel skierowany do Jego słuchaczy, do apostołów – stał się tematem ostatniej konferencji kardynała z Watykanu. – Miłość wzajemna nie jest sugestią, zwykłą propozycją, ona jest z istoty przykazaniem. To wam przykazuję! Jezus daje nowe przykazanie i jednocześnie go wymaga, między innymi dlatego, że jest to jedyny sposób, aby w pełni zrealizować siebie samego. Tylko w darze z siebie i w wzajemności owego daru każdy może naprawdę stać się tym, do czego jest powołany, ponieważ został stworzony na obraz Boga, który jest komunią Osób. On to podarowuje i nakazuje, bo wie, że tylko w ten sposób nasza radość będzie pełna. I tego właśnie pragnie każdy z nas, aby jego radość była w nas, i by radość jego uczniów była pełna – tłumaczył kardynał.
Duchowni w ciągu dwudniowych sesji mogli wysłuchać wykładów na temat tożsamości kapłańskiej, podzielić się swoimi spostrzeżeniami wynikającymi z życia kapłańskiego oraz podzielić się swoimi wątpliwościami związanymi z codziennym życiem w parafii.
Kardynał Lazzaro You Jeung Sik to południowokoreański duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk
teologicznych specjalizujący się w dziedzinie teologii fundamentalnej. W latach 2003-2005 kardynał
Sik był biskupem koadiutorem Diecezji Daejeon, w latach 2005-2011 biskupem diecezjalnym Daejeon,
a od 2021 arcybiskupem ad personam tejże diecezji. W 2021 roku Ojciec Święty Franciszek mianował
go Prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa, a w 2022 roku mianował go kardynałem diakonem i
członkiem Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.
Sesje duszpasterskie odbywają się dwa razy w roku – jesienią i wiosną – i są spotkaniem formacyjnym
i pastoralnym skierowanym do kapłanów diecezjalnych i zakonnych posługujących na terenie
archidiecezji łódzkiej. Już po raz trzeci sesja duszpasterska - odbywająca się w Wyższym Seminarium
Duchownym w Łodzi obejmowała dwa cykle dwudniowych spotkań – 25-26 listopada oraz 26-27
listopada.