W dniu 22 września o godz. 12 w Czarkowach w gminie Nowy Korczyn (woj. świętokrzyskie) pod pomnikiem Zwycięstwa Legionów Józefa Piłsudskiego odbędą się uroczystości religijno-patriotyczne. Mszę św. polową za dusze legionistów poległych w boju pod Czarkowami 23 września 1914 r. odprawi ks. kan. Marek Małczęć. Przypomniane zostaną słowa listu śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego skierowane do uczestników uroczystości 20 września 2009 r.:
„Pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia wszystkim organizatorom i uczestnikom uroczystych obchodów 95. rocznicy Boju pod Czarkowami, istotnego elementu Bitwy Korczyńskiej. W naszej historii ten bohaterski bój, stoczony tutaj 23 września 1914 roku przez żołnierzy Legionów Polskich, zajmuje szczególne miejsce. To właśnie tu legioniści Józefa Piłsudskiego, niedługo po wyruszeniu na front, starli się z nieprzyjacielem w otwartej bitwie. To właśnie tu została złożona danina krwi w walce o wolność i wydźwignięcie do niepodległego bytu naszej ojczyzny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jestem pełen uznania dla władz samorządowych i społeczności Gminy Nowy Korczyn, że z taką pieczołowitością pielęgnują Państwo pamięć o tym niezwykle ważnym i symbolicznym dla wszystkich Polaków wydarzeniu. Z satysfakcją objąłem honorowy patronat nad uroczystymi obchodami rocznicy bitwy.
Reklama
Czarkowy są miejscem pełnym pamiątek polskiej historii. Te ziemie gościły polskich monarchów. Podczas insurekcji był tu Tadeusz Kościuszko. Nieopodal znajduje się Kopiec Grunwaldzki, usypany w 1910 r. z okazji 500. rocznicy zwycięstwa nad Krzyżakami. Właśnie w takim miejscu przyszło polskim legionistom stoczyć krwawy bój z oddziałami rosyjskimi, na który wyruszyli z myślą o wolnej Polsce. Oddajemy dziś hołd ich męstwu i poświęceniu.
Na cmentarzu w Czarkowach spoczywają bohaterowie Bitwy Korczyńskiej, którzy oddali życie za naszą wolność i niepodległość. W 1928 r. odsłonięty tu został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego pomnik, upamiętniający pierwsze boje Józefa Piłsudskiego i jego podkomendnych. W 1945 r. zburzony przez żołnierzy Armii Czerwonej, w wolnej Polsce odbudowany staraniem Państwa społeczności w roku 1992. Pochowani są tu również bohaterscy żołnierze Września 1939 roku i Armii Krajowej. To miejsce jest sanktuarium naszej narodowej pamięci. Pochylamy głowy przed tymi, którzy złożyli ojczyźnie ofiarę najcenniejszą - ofiarę swego życia.
Cześć Bohaterom Bitwy Korczyńskiej, cześć Walecznym, którzy zaświadczyli, że «jeszcze Polska nie zginęła»!”.
Patronat śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego nad wszystkimi, którzy służą Ojczyźnie, TRWA.