Reklama
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
6
Z KRAJU
7
20. ROCZNICA ŚMIERCI - MĘCZENNIK ZA WIARĘ
Dla ks. Giuseppe Puglisiego, sycylijskiego kapłana pracującego w trudnej dzielnicy Palermo, Brancaccio, dzień 15 września 1993 r., był szczególny - obchodził wtedy 56. urodziny w 33. roku kapłaństwa.
Z kardynałem Salvatore De Giorgim - emerytowanym arcybiskupem Palermo - rozmawia Włodzimierz Rędzioch
8-9
GDY PRZYSZŁY PAPIEŻ BYŁ JESZCZE W ARGENTYNIE
O zaskakującym telefonie od kard. Jorge Bergoglio, o tym, jak można obchodzić urodziny dwa razy w roku, oraz o zwyczajach zabranych przez papieża Franciszka z Argentyny do Rzymu z s. Karoliną Frąk ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, dyrektorem Domu Dziecka w Buenos Aires rozmawia Anna Przewoźnik.
10-11
DZIEŃ ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU - 15 WRZEŚNIA 2013
Z Antonio Gasparim - szefem międzynarodowej katolickiej agencji informacyjnej Zenit - rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś.
O etyce dziennikarskiej, sumieniu dziennikarzy i medialnych manipulacjach z red. Maciejem Iłowieckim - autorem książki „Pilnowanie strażników” - rozmawia Przemysław Radzyński.
12-15
16-17
18-19
20-21
24
LISTY W ROKU WIARY
Propozycja napisania w Roku Wiary listu, skierowanego do dowolnego adresata, na temat problemów związanych z praktykowaniem oraz przekazywaniem wiary przyniosła interesujące owoce.
Nie ma już Ciebie tu, na ziemi, prawie 3 lata. Odszedłeś w wieku 88 lat, a ja, pomimo że tyle lat byliśmy razem, nie zdążyłem Ci podziękować za dar wiary i Ewangelii. Piszę więc ten list do Ciebie na adres Nieba, aby choć w ten sposób powiedzieć: „dziękuję, że wierzę”.
26-27
III TYDZIEŃ WYCHOWANIA • 15-21 WRZEŚNIA 2013
Czy jako rodzice i wychowawcy jesteśmy bezbronni wobec narastającej fali nihilizmu wśród młodych ludzi? Nawet jeśli odpowiedź nie będzie w pełni zadowalająca, trzeba robić wszystko, by być coraz skuteczniejszym. Temu celowi służą m.in. Tygodnie Wychowania.
28-29
POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
Mija 60 lat od uwięzienia przez komunistów Prymasa Polski, dziś sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Tę rocznicę upamiętnia powieść Pawła Zuchniewicza „Prymas w Stoczku. Polskie Betlejem”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa PROMIC
30
LITURGIA TYGODNIA
Wsłuchujemy się dziś w dwie krótkie Jezusowe przypowieści: o znalezieniu zagubionej owcy i drachmy. Obie podsumowane są bardzo podobnymi wypowiedziami głównych bohaterów - mężczyzny i kobiety.
32-33
WYDARZENIA
„Obudzić olbrzyma” - tak brzmi hasło II Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się w dniach 19-22 września. Miejscem spotkania członków ruchów i wspólnot katolickich będzie jedna z największych warszawskich parafii.
Każde małżeństwo i każda rodzina może wziąć udział w XXIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę w dniach 21-22 września 2013 r. Mottem pielgrzymki są słowa: „Polska odnawia małżeńskie śluby”.
34
NA BIEŻĄCO
Włoski artysta grafik z Bolonii - Gianni Bortolotti opowiedział mi taką historię: „Byłem małym chłopcem, biegaliśmy pod nasyp, wspinaliśmy się, żeby zobaczyć tych żołnierzy, którzy nas wyzwolili.
35
REFLEKSJE WRZEŚNIOWE
W czasie leniwych wakacyjnych dni jakby na obrzeżach zbiorowej uwagi dokonał się cud.
42-43
O prof. Józefie Szaniawskim, w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci w Tatrach (4 września 2012 r.) z Filipem Frąckowiakiem rozmawia Marta Jacukiewicz.
43-46
FELIETONY
47
PROSTO I JASNO
Premier Donald Tusk podczas 23. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju ogłosił „koniec kryzysu w Polsce”. Podczas otwarcia tej prestiżowej imprezy, w obecności wybitnych gości z Polski i z zagranicy, powiedział metaforycznie, że kryzys „łomotał do naszych drzwi”, ale jego rząd go nie wpuścił.
48
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
49
50-51
52
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Przepis na omlet ze świeżymi pomidorami poleca siostra Olga, nazaretanka pracująca na misjach na Wschodzie.
54
Niedziela bielsko-żywiecka
Jesteśmy sobie nawzajem tak bardzo potrzebni, i dlatego tak dobrze się rozumiemy, bo łączy nas ta sama wiara. Od wieków sąsiadujemy w sensie geograficznym, ale łączą nas też liczne wydarzenia historyczne, bogata tradycja, a także bliskie słowiańskie języki.
Posługa wobec człowieka chorego jest służbą i taką musi pozostać, bo w przeciwnym razie, o czym niestety często słyszymy, nie liczy się człowiek, tylko ekonomia. W takim układzie człowiek nie jest podmiotem, ale środkiem do gromadzenia dóbr.
Niedziela częstochowska
Powstanie Styczniowe, które trwało od 22 stycznia 1863 r. do października 1864 r. i jego 150. rocznica, to okazja do głębszej refleksji nad tym największym polskim zrywem narodowym, mającym charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew.
Tradycyjnie w drugą niedzielę sierpnia br. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym na Kalwarii w Praszce odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Kalwaryjskiej.
Niedziela podlaska
Trudno wyobrazić sobie świat sensownie urządzony bez świadomości grzechu, bez przebaczenia, bez miłosierdzia i bez nieustannego nawracania się.
Tradycyjnie już pod koniec sierpnia na Podlasiu odbył się Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. To już piąty raz młodzież i dorośli maszerowali śladami wileńskich partyzantów.
Z inicjatywy księży z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach w 2003 r. został utworzony klub KKS Orzeł.
Niedziela kielecka
To jedna z chlubiących się najstarszym rodowodem parafii na Ponidziu, której geneza wiąże się zapewne z aktywnością gospodarczą i migracyjną na Szlaku Bursztynowym.
Wkoło kipi miejskie, życie, ludzie gonią za swoimi sprawami, a pośrodku miejskiej dżungli one - siostry niepokalanki. Od 1891 r. pracują blisko ludzi: w biurach, na uczelniach, w redakcjach, katechizują młodzież i dzieci, opiekują się osobami starszymi w szpitalach i domach opieki, prowadzą przedszkola - wychowując i niosąc miłość tam, gdzie jej brak.
Jak co roku pod koniec wakacji w parafii Domaszowice organizowany jest rodzinny festyn, przygotowywany przez proboszcza wspólnoty ks. Dariusza Sieradzego oraz parafian.
Niedziela małopolska
Ma 90 lat. Za sobą niezwykłe życie, które wpisało się w historię Polski, w tym szczególnie w okres II wojny światowej i okupacji.
„Całą Ewangelię - Całe Ciało - Całemu Światu” pod takim hasłem od 14 do 16 listopada w Krakowie-Nowej Hucie odbędzie się Forum Ewangelizacyjne.
Sierpniowe pielgrzymowanie dobiegło końca. Duchowe pielgrzymowanie trwa jednak cały czas. Święta maryjne skłaniają nas do wyruszenia na pielgrzymi szlak, niezależnie od pory roku, środków transportu i zasobności portfela. W uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zaprasza nas do siebie Matka Boża Patronka Rodzin Robotniczych w Płokach k. Trzebini.
Niedziela lubelska
Obchodzony 31 sierpnia Dzień Solidarności i Wolności zapisał się w historii Lublina modlitwą w intencji ojczyzny oraz żyjących i zmarłych działaczy ruchu solidarnościowego.
Zgodnie z oazową tradycją, uczestnicy wakacyjnych rekolekcji organizowanych przez Ruch Światło-Życie spotkali się w sanktuarium maryjnym w Wąwolnicy, by podsumować czas budowania przyjaźni z Bogiem i bliźnimi.
Caritas Archidiecezji Lubelskiej chce pobić rekord Guinnessa na najdłuższy ciąg jednonominałowych monet.
Niedziela legnicka
Już 20 lat „Niedziela” pracuje na rzecz Kościoła legnickiego. Pamiętam chwilę, gdy pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak zaprosił nas do współpracy.
Pierwsza niedziela września br. jest dla naszej diecezjalnej edycji „Niedzieli” 20. rocznicą jej istnienia. Zaczęła bowiem ukazywać się w diecezji legnickiej od 1993 r.
W ostatnim dniu wakacji diecezja legnicka wzbogaciła się o kapitułę, związaną z diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie. Działalność Kapituły Krzeszowskiej - tak będzie odtąd nazywana - została zainaugurowana 31 sierpnia przez biskupa legnickiego Stefana Cichego.
Niedziela łódzka
W74. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września w bazylice archikatedralnej rozbrzmiewała modlitwa za wszystkich, którzy walczyli i oddali życie w obronie Polski. Mszę św. w intencji ojczyzny sprawował arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski przy współudziale kilkunastu prezbiterów.
Jeśli ktoś przychodzi po chleb, jeśli z trudem przezwyciężając wstyd prosi o niego, to musi to być ktoś, kto naprawdę potrzebuje pomocy - podkreśla Anna Sznajder, kierownik Stacji Opieki Środowiskowej działającej przy łódzkim Konwencie Bonifratrów.
Święta Teresa urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon we Francji. W wieku piętnastu lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Bosych. Zmarła 30 września 1897 r. w Lisieux, przeżywszy zaledwie 24 lata.
Niedziela przemyska
Po raz pierwszy Podkarpackie Wesele bez Toastu połączone było z zawarciem sakramentu małżeństwa przez parę nowożeńców: Aleksandrę i Tomasza. Liturgii przewodniczył abp Edward Nowak z Rzymu, a ślub błogosławił przemyski biskup pomocniczy Stanisław Jamrozek.
Kiedy w czwartkowy pogodny poranek zabiły dzwony w wierzawickiej parafii, wówczas w wielu sercach pojawił się niepokój, a nawet lęk przepełniony troską o naszego Księdza Kanonika, który od kilku dni przebywał w szpitalu.
Wielkie współczucie dla cierpień Maryi zaowocowało w przeszłości dwukrotnym wspominaniem Jej boleści. W starej diecezji kolońskiej już w 1423 r. obchodzono „Współcierpienie Maryi dla zadośćuczynienia za gwałty, jakich dokonywali na kościołach katolickich huszyci”.
Niedziela rzeszowska
Dożynki są dziękczynieniem Bogu i ludziom za plony ziemi i pracy rąk ludzkich, a zwłaszcza za nasz „chleb powszechni”.
Ich motto brzmi: „Wszystko dla Jezusa przez Bolejące Serce Maryi”. W godle mają Serce Matki Bożej przeszyte siedmioma mieczami. 15 września obchodzą swoje święto patronalne. Mowa o siostrach ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej, potocznie zwanych Serafitkam.
14 września Kościół w sposób szczególny czci Chrystusowy Krzyż, narzędzie męczeństwa, ale i hańby oraz pogardy w antycznym świecie.
Niedziela sandomierska
Członkowie Ruchu Światło-Życie, sympatycy oraz uczestnicy wakacyjnych rekolekcji oazowych spotkali się 31 sierpnia w Sandomierzu. Przybyli zarówno młodzi z gałęzi młodzieżowo-dziecięcej Ruchu, jak i rodziny z Domowego Kościoła.
W nowo wybudowanej świątyni 1 września rolnicy z gmin powiatu ostrowieckiego, przy udziale władz samorządowcyh oraz parlamentarzystów dziękowali za plony ziemi.
Internet dla wielu ludzi w moim wieku jest bardzo ważny w codziennym życiu, również tym duchowym - mówi Piotr Krupa - wychowanek oazowy naszej diecezji.
Niedziela sosnowiecka
IV Spotkanie Młodych Diecezji Sosnowieckiej odbędzie się 26-29 września w Sosnowcu i w Dąbrowie Górniczej. Jednym z najważniejszych punktów spotkania będzie ewangelizacja Dąbrowy Górniczej.
Są w życiu daty, o których się pamięta - drogie sercu i niezwykle istotne. 19 września 1978 r. stał się datą ważną dla wówczas żyjących, jak i dalszych pokoleń związanych z Jaroszowcem. Wtedy ustanowiona została niezależna parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w tej miejscowości.
Wrzesień to miesiąc, w którym szczególnie czczony jest Chrystusowy Krzyż. Poruszając się po polskich drogach trudno nie zauważyć krzyży, ustawionych przy poboczach wysiłkiem nieraz całych społeczności, czy też prywatnych fundatorów.
Niedziela świdnicka
Papież Benedykt XVI w Watykanie w 2011 r. przypomniał, że „rodzina jest Kościołem domowym i winna być pierwszą szkołą modlitwy”. Taką ikoną i wzorem Kościoła domowego - powołanego do wspólnej modlitwy - jest Święta Rodzina z Nazaretu.
Nadzieja każe im walczyć o każdy dzień życia, bo może właśnie ten dzień przyniesie wyzwolenie… Gross-Rosen był jednym z najokrutniejszych obozów hitlerowskich w czasie II wojny światowej.
Wszyscy czterej ewangeliści, każdy na swój sposób, opowiadają nam o niewiastach pod krzyżem.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Już po raz 24 w monumentalnym, odbudowywanym z wielkim pietyzmem kościele Mariackim w Chojnie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, które od czternastu lat wpisuje się, jako centralny punkt obchodzonych w Chojnie Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu.
Żyjemy z ofiar dobrych ludzi i nigdy nam nie brakuje na utrzymanie siebie i naszego domu - mówi misjonarz - Skoro Bóg nas powołał do swojej wspólnoty, to również Jemu bezgranicznie zaufaliśmy w zakresie wszystkiego, co nam potrzeba, abyśmy dalej mogli ewangelizować, by przemieniać.
Trzeciego września br. minęła 25. rocznica zakończenia w Szczecinie jednego ze strajków, które zmieniły bieg najnowszej historii Polski.
Niedziela toruńska
15 września 2013 r. o godz. 16 na placu przy kościele Ojców Paulinów w Toruniu, u zbiegu ulic Szosa Lubicka i Przy Skarpie, odbywa się uroczyste zakończenie peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z udziałem arcybiskupów i biskupów oraz przedstawicieli wszystkich parafii z diecezji toruńskiej.
Z rolniczego trudu rodzi się chleb, dar Opatrzności Bożej i podstawowy produkt naszego życia. Dożynki jako radosne święto zakończenia prac żniwnych i podziękowanie rolnikom za tegoroczny chleb, wszelkie plony i całoroczną pracę znane są w tradycji polskiej już od XVI wieku.
Znowu do szkoły…”. Niejeden rodzic we wrześniu słyszy te słowa z ust dziecka. Trudno po wakacjach wziąć się do nauki. Jednak dzieci zdrowe, nie mające większych problemów, szybko przystosowują się do nowej rzeczywistości. Inaczej wygląda sytuacja ucznia niepełnosprawnego, zwłaszcza umysłowo.
Niedziela warszawska
To dopiero pierwszy etap walki o usuniecie „Czterech Śpiących” i postawienie w tym miejscu pomnika rotmistrza Pileckiego - podkreślają warszawscy radni PiS.
W polskich parafiach drzemie olbrzymi potencjał. II Kongres Nowej Ewangelizacji w Warszawie będzie szkołą dla tych, którzy chcą tego olbrzyma obudzić.
Niedziela wrocławska
W miejscu, gdzie dawniej było dworzyszcze Mikołaja Kopernika, dziś znajduje się siedziba Archidiecezjalnej Caritas.
Kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, członkowie różnych ruchów kościelnych, przedstawiciele świata nauki i kultury z metropolii wrocławskiej oraz diecezji opolskiej i gliwickiej, parafianie ze wspólnoty pw. św. Faustyny we Wrocławiu uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych śp. prof. dr hab. Józefa Łukaszewicza.
Relacja ze Zjazdu Formacyjnego KSM-u Archidiecezji Wrocławskiej oraz IV Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych do Henrykowa.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Po drugiej stronie granicy, mniej więcej na wysokości Lubaczowa, na terytorium Ukrainy znajduje się niewielkie miasteczko Bojaniec. Jadąc z Żółkwi w kierunku Włodzimierza Wołyńskiego, nietrudno zauważyć złotą kopułę greckokatolickiej cerkwi pw. Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Nowe życie, nowe życie, nowe życie daj mi! Na Exodusie Młodych w Zwierzyńcu zaczęło się moje nowe życie.
Święty Hubercie, patronie myśliwych i leśników, polecam się w szczególny sposób Twojej opiece i proszę, abyś swoim wstawiennictwem przed Bogiem wspierał mnie we wszystkich potrzebach. Wyjednaj mi łaskę naśladowania Twoich cnót.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
To nieduża parafia. Jak w przypadku wiejskich często bywa. Liczy 1100 wiernych wraz z filiami, z czego w Laskach Lubuskich mieszka 200 osób. Tymczasem parafianie prężnie tu działają. Od 50 lat.
Od 15 do 21 września trwać będzie Ogólnopolski Tydzień Wychowania. To dość młoda inicjatywa (po raz pierwszy w 2011 r.). Ma podkreślić rolę wychowania, którego celem jest integralny rozwój człowieka, i skłonić do myślenia - co jest w porządku, a co można i trzeba poprawić?