Przypominając, że „wciąż potrzebujemy ewangelicznych ideałów” , bp Piotrowski zauważył uczestnictwo Rycerzy w dziele ewangelizacyjnym w nawiązaniu do posługi ich założyciela, którego „historię tworzą nie tyle pisma i zarządzenia, ale dzieła, których dokonał”. - Jego wizja jest aktualna, bo jest ewangeliczna, a Ewangelia to jest Jezus Chrystus - podkreślił bp Piotrowski. O wierność tej wizji apelował w 2003 r. św. Jan Paweł II, zachęcając zarazem Rycerzy do poszukiwania nowych dróg.
Bp Piotrowski zachęcał ich także do odwagi. - Wasza dojrzałość wiary pozwala wam pokonywać zło i stawać się nowym stworzeniem (…) - powiedział. Proponował im „odkrywanie geniuszu czasu” - „co mogę, a czego nie mogę, co zrobić później, a co wcześniej”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Idąc z Chrystusem i czerpiąc z tego źródła miłości, jaką jest jego Boskie Serce, nie lękajmy się świata, który - ośmielę się powiedzieć - nie ma odważnych ludzi, ale jedynie tragarzy cudzych idei. Kocha się w przebierańcach różnego typu, pozbawionych wszelkich ideałów moralnych i obyczajowych. Nie dajmy się uwieść - przestrzegał biskup kielecki.
Reklama
Przypomniał także, że we wspólnocie Kościoła „Bóg powołuje nas do świadectwa” - zarówno kobiety, mężczyzn, rodziny, osoby konsekrowane, kapłanów. - Podążamy przez nasze życie wierząc, że zawsze z nami jest Bóg, święci i błogosławieni - bł. Wincenty Kadłubek, patron waszej parafii i bł. Michael McGivney - mówił biskup kielecki.
Za dziesięcioletnią owocną posługę dziękował Rycerzom proboszcz w Domaszowicach ks. Dariusz Sieradzy.
Zakon Rycerzy Kolumba został zalegalizowany w Stanach Zjednoczonych 29 marca 1882 r. Poza wspieraniem się wzajemnym i swych rodzin, Rycerze reagują na bieżące potrzeby, np. klęski żywiołowe, prowadzą szeroką działalność charytatywną, wspierają powołania, angażują się w obronę życia ludzkiego, sponsorują różne dzieła Kościoła, prowadzą program ubezpieczeniowy dla członków i ich rodzin. W Polsce rozpoczęli swą działalność w 2005 roku.
W diecezji kieleckiej Rady Rycerzy Kolumba istnieją m.in. w: kieleckiej parafii św. Jadwigi Królowej, w Domaszowicach, Chęcinach, Włoszczowie, Łosieniu, Rembieszycach, Złotnikach, Szczaworyżu, Zagości, Miechowie, Skorzeszycach i Chmielniku, a każda z nich liczy od ponad 20 do ponad 40 członków i ma swojego kapelana. Rycerze z Domaszowic wspierają swoich parafian, organizują liczne wydarzenia, pomagają Domowi Samotnej Matki w Wiernej i hospicjum we Lwowie.