Nowe diademy są repliką koron ofiarowanych 300 lat temu przez Ojca Świętego Klemensa XI podczas pierwszej koronacji Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. W 1717 r. – w związku z dekretem Klemensa XI i papieską koronacją obrazu – parę koron wykonanych w Rzymie ofiarowała kapituła watykańska Bazyliki św. Piotra. Od imienia papieża zostały one nazwane klementyńskimi. To właśnie ta para koron została skradziona w nocy z 22 na 23 października 1909 r., w niezupełnie jasnych okolicznościach. Po kradzieży klementyńskich koron nowe diademy ufundował na przełomie 1909 i 1910 r. papież Pius X, na prośbę o. Euzebiusza Rejmana, przeora jasnogórskiego, za pośrednictwem arcybiskupa lwowskiego Józefa Bilczewskiego i ks. Adama Stefana Sapiehy – ówczesnego szambelana papieskiego, późniejszego biskupa krakowskiego i kardynała.
Ponowna koronacja Cudownego Wizerunku odbyła się 22 maja 1910 r. Stolica Apostolska uprzedziła w ten sposób zamiar cara Mikołaja II, który również był skłonny ufundować nową parę koron dla Cudownego Obrazu Matki Bożej. Zamiar władcy Rosji był zgodny z dalekosiężnymi planami imperialnej polityki rusyfikacyjnej, mającej z biegiem czasu utożsamiać Królową Korony Polskiej z Matką Bożą czczoną oficjalnie w rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Inicjatywa powstania repliki klementyńskich koron sprzed 300 lat zrodziła się już kilka lat temu, kiedy Michele Affidato, mistrz złotnictwa z Crotone, przybył z pielgrzymką na Jasną Górę i postanowił ofiarować Maryi swój dar. – Replikę wykonano na podstawie zachowanych rycin, rysunków i obrazka, będących swoistymi dokumentami wyglądu Matki Bożej Częstochowskiej w XVIII wieku – poinformował o. Marian Waligóra OSPPE, przeor Jasnej Góry. Nowe korony zostały pobłogosławione 17 maja 2017 r. w Watykanie przez Ojca Świętego Franciszka w obecności o. Waligóry. Nazajutrz po tym wydarzeniu ojcowie paulini udali się do Crotone, do sanktuarium Madonna di Capocolonna, gdzie od XII wieku, podobnie jak na Jasnej Górze, czczony jest obraz Matki Bożej. Tam nastąpiło podpisanie współpracy między sanktuariami i oficjalne przekazanie koron paulinom z Jasnej Góry.
Po nałożeniu klementyńskich koron na Cudowny Obraz kolejnym wydarzeniem 300-lecia koronacji będzie otwarcie 2 sierpnia br. w Zamku Królewskim w Warszawie jubileuszowej wystawy. Główne uroczystości 300-lecia będą miały miejsce 26 sierpnia br. na Jasnej Górze. Szczegółowe informacje – w następnych numerach „Niedzieli”.
Na podst. BPJG i Radia Jasna Góra