Reklama
nowa bazylika mniejsza w diecezji bielsko-żywieckiej
Diecezja bielsko-żywiecka dostąpiła 23 lipca 2017 r. wyjątkowego zaszczytu. Do Rychwałdu przybył kard. Robert Sarah, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, i osobiście podniósł do godności bazyliki mniejszej rychwałdzki kościół pw. św. Mikołaja, będący także sanktuarium Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej
4
300. rocznica koronacji • nowe korony
28 lipca 2017 r., w pierwszą rocznicę pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę, nowe złote korony zostały nałożone na Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej
5
dookoła świata
8-9
Michael Novak • wspomnienie
Z ks. Robertem A. Sirico – przyjacielem i współpracownikiem Michaela Novaka, przewodniczącym Instytutu Actona – rozmawia Włodzimierz Rędzioch
10-12
w oczekiwaniu na kard. Roberta Saraha
Książki kard. Roberta Saraha tłumaczone są na kilkadziesiąt języków. W Polsce i na świecie wyjątkową popularnością cieszy się wywiad rzeka pt. „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze”
13
temat numeru: książę William i księżna Kate w Polsce
– Gdy dorosnę, chcę być policjantem, by móc Cię chronić – powiedział swej matce, księżnej Dianie, siedmioletni William. – Nie możesz być policjantem – zaprotestował na te słowa jego młodszy brat Harry. – Ty musisz być królem
Wizyta księcia Williama i księżnej Kate niewątpliwie pozostanie w naszej pamięci i zapisze się w naszej najnowszej historii
14-16
cykl wakacyjny: Turcja - utracona ziemia chrześcijan
Spośród siedmiu miast Apokalipsy, które znajdują się dziś na terytorium muzułmańskiej Turcji, tylko w jednym do dziś obecni są chrześcijanie. To Izmir – starożytna Smyrna
22-23
na drogach misjonarza miłosierdzia
Na prośbę abp. Tomasza Pety, metropolity astańskiego, cztery karmelitanki bose z klasztoru Miłosierdzia Bożego w Częstochowie w maju 2007 r. wyjechały do Kazachstanu, by tam założyć klasztor kontemplacyjny.
24-25
o. Gabriel Bartoszewski OFMCap • 60. rocznica kapłaństwa
W codziennych kontaktach bardzo pogodny. W pracy naukowej niezwykle dociekliwy
26-27
ks. Sylwester Zych • ostatnia ofiara PRL-u
Choć śmierć ks. Sylwestra Zycha nastąpiła jeszcze w PRL-u, można ją potraktować jako wydarzenie symboliczne, skupiające w sobie jak w soczewce patologie polskiej transformacji rozpoczętej umowami okrągłostołowymi, które położyły się cieniem na fundamentach III RP
28-29
100. rocznica objawień fatimskich
Rok 2017 – stulecie objawień fatimskich. Chcemy usłyszeć, czego Matka Boża od nas oczekuje, aby nasz świat nie uległ zagładzie
30
liturgia tygodnia
Autor jednej z piosenek religijnych, by podkreślić trud wyboru, pyta: „Co jest najważniejsze, co jest najpiękniejsze, co prawdziwe, jedyne, największe, za co warto życie dać?”. To lub podobne pytanie powinien postawić sobie każdy myślący, a tym bardziej wierzący człowiek, który pragnie właściwie przeżyć swoje życie.
32-33
poradnik duszpasterski
Temat, który chcę poruszyć w tym krótkim felietonie, nie jest łatwy. Zresztą to chyba mało powiedziane – to temat trudny
34
lekcja historii o Powstaniu Warszawskim
O rodzinnej tradycji pracy u podstaw i uczeniu historii w Muzeum Powstania Warszawskiego z Anną Cywińską rozmawia Wiesława Lewandowska
36-37
38
reforma sądownictwa
Z posłanką PiS Krystyną Pawłowicz – profesor prawa, członkiem Krajowej Rady Sądownictwa – rozmawia Mateusz Wyrwich
40-41
z prasy zagranicznej
43
43
Niedziela Młodych
Mam przyjaciela. To wierzący, przystojny, inteligentny człowiek, słowem – idealny kandydat na męża. Pewnego dnia, gdy byliśmy na drugim roku studiów, odebrałam telefon
Wiara wyzwala, kanapa zniewala, Jezus jest Królem – z entuzjazmem wołała młodzież ze Wspólnoty Emmanuel podczas Międzynarodowego Forum Młodych, które odbyło się w dniach 16-20 lipca w Częstochowie i stanowiło kontynuację ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
50-53
54
różne
57
Niedziela bielsko-żywiecka
„Ewangelizacja w Beskidach” jest już na półmetku. 5. edycja przebiega pod hasłem „Być dobrym jak chleb”. – W tej edycji poznajemy bliżej postać św. Brata Alberta.
W urokliwym zakątku w Świętoszówce, na posesji Anny i Benedykta Samolów, znajduje się kapliczka Matki Bożej Ratującej. Przyjeżdżają tutaj ludzie, by pomodlić się, odpocząć, pomyśleć...
Dotacje Narodowego Funduszu Zdrowia na funkcjonowanie bielskiego Hospicjum im. Jana Pawła II wystarczają na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem połowy całego obłożenia.
Niedziela częstochowska
Patrzymy na nasz kontynent, na Polskę i niejednokrotnie jesteśmy zaskoczeni tym, co dzieje się na tym pięknym lądzie.
Byli w miejscach, gdzie bije serce Kościoła. Tam, gdzie rodziło się chrześcijaństwo i kształtowała się nasza wiara.
Od niedawna w pejzaż Kleszczowa wpisana jest nowa instytucja – Dom Pomocy Społecznej – Dom św. Barbary, w którym ponad 40 seniorów odnajduje wiosnę w jesieni swego życia.
Niedziela podlaska
Początki miejscowości Prostyń giną gdzieś w mrokach historii. Wiadomo, że w XIV wieku wieś szybko się rozwijała dzięki rzece Bug, która była wówczas ważnym szlakiem komunikacyjno-handlowym.
W parafii Miedzna w dniach od 10 do 15 lipca odbywały się półkolonie wakacyjne „po Bożemu”. Ich uczestnikami były dzieci z szkoły podstawowej.
Zajazd Wysokomazowiecki. Ojczyzna wzywa! po raz 9. zagościł w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu 16 lipca.
Niedziela kielecka
4 sierpnia wybiegłam na Miodową: na każdym domu i kamienicy powiewały biało-czerwone flagi. Płakałam ze wzruszenia... Po tylu dniach łapanek, egzekucji, strachu zobaczyłam, że jest Polska.
Kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w dekanacie słomnickim leży na Małopolskiej Drodze św. Jakuba.
3 i 4 lipca 2017 r. ponad 30 historyków z kraju i zza granicy – z 13 ośrodków naukowych, uczestniczyło w konferencji naukowej „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku.
Niedziela małopolska
Przejażdżka kucykiem, zabawy dla dzieci, grill, konkurs ciast i loteria fantowa – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na parafian i gości podczas zorganizowanego już po raz trzeci festynu ku czci św. Anny – drugiej patronki parafii pw. św. Mikołaja w Krakowie.
– Gratulujemy wam wspaniałych dziejów strzeleckiej parafii i dziękujemy za wszystkie wiekopomne dzieła, które tu powstały – mówił ks. inf. Adam Kokoszka, reprezentujący tarnowską kurię, w uroczystość dziękczynienia za dar wiary, w 400. rocznicę erygowania parafii w Strzelcach Wielkich.
Jeszcze kilka godzin wcześniej padało. A organizatorzy wydarzenia „Chrystus na barce. Modlitwa o pokój dla Europy” raz po raz wylewali wodę z zadaszenia, które miało chronić ołtarz. Równocześnie przekonywali internautów, że jedyny deszcz, jaki będzie spływał wieczorem, to ten Bożych łask. I tak się stało!
Niedziela lubelska
Idźcie i głoście z Maryją – pod takim hasłem w dniach 28 czerwca – 7 lipca odbyło się letnie oratorium dla dzieci, zorganizowane przez siostry dominikanki z ul. Lawendowej w Lublinie.
W parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie bieżący rok obfituje w liczne wydarzenia. Wiele z nich wpisuje się w obchody 30-lecia parafii.
Ze Zbigniewem Śliwińskim, dyrektorem Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”, rozmawia Agnieszka Marek.
Niedziela legnicka
W parafii Trójca, 11 lipca, po raz kolejny uczczono pamięć ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Miesiące przygotowań, wiele godzin ćwiczeń i ponad 2 tygodnie prób. I się udało. Premiera oratorium „Ja jestem” już za nami.
Z bp. Markiem Mendykiem o poszukiwaniu Najważniejszego, miejscach spotkania z Bogiem i gimnastyce duszy rozmawia Monika Łukaszów.
Niedziela łódzka
Cóż może nam powiedzieć św. Maria Magdalena? Nam ludziom XXI wieku? Światu współczesnemu, tak bardzo zeświecczonemu? – pytał w homilii podczas odpustu św. Marii Magdaleny główny celebrans uroczystości ks. Jan Bieda.
Tegoroczne kolonie, organizowane przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Ich Rodzinom „Muminki”, odbyły się w dniach 1-14 lipca w Zakopanem.
Zapewniają młodym aktywną i ciekawą formę wypoczynku, pomagają w rozwijaniu umiejętności, kształtowaniu tożsamości i tworzeniu właściwych relacji międzyludzkich.
Niedziela przemyska
Środek wakacji, temperatura w ciągu dnia sięga 30 stopni, na zaporze solińskiej jak zwykle tłumy, ale między nimi idzie rozśpiewana grupka młodych. Niosą w ręku fragmenty ze Słowem Bożym, flagi z napisem „Jezus jest Panem”, obrazki Jezusa Miłosiernego i głoszą napotkanym Dobrą Nowinę.
Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Członkowie klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Płomyk” działającego od 30 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej oddają krew, propagują dawstwo organów i szpiku, chętnie dzielą się zdobytym doświadczeniem z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
Niedziela rzeszowska
Wśród wszystkich wydarzeń, jakie mają miejsce w tarnowieckiej parafii w trakcie wakacyjnych miesięcy, szczególne miejsce zajmuje uroczystość odpustowa ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, zwanej inaczej Matką Bożą Szkaplerzną.
Głogów Małopolski założony przez jednego z polskich magnatów Krzysztofa Głowę w 1570 r., miał być w zamierzeniu idealnym przykładem renesansowego miasteczka i miał konkurować z Rzeszowem.
Z wysokości 15 m, ze szczytu kopca, w zasadzie w zasięgu wzroku rozpościera się cały tutejszy świat. To co było, to co zostało i nadal na nas oddziałuje. Ruiny średniowiecznego zamku, biała witoldowa fara, dom rodzinny poety...
Niedziela sandomierska
Z ks. Wiesławem Podgórskim, misjonarzem w Ekwadorze, rozmawiał ks. Adam Stachowicz.
Po raz kolejny w placówce odbyły się zmagania w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Na sali gimnastycznej zgromadzoną młodzież oraz zaproszonych członków kapituły powitał dyrektor placówki Mariusz Potasz.
Wojewódzkie Święto Policji w tym roku odbyło się w Sandomierzu. Świętowanie rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz.
Niedziela sosnowiecka
Religijne obchody Święta Policji odbyły się 16 lipca w kościele św. Barbary w Sosnowcu. Wzięli w nich udział policjanci z kilkunastu jednostek miejskich, z komendantem insp. Dominikiem Łączykiem na czele.
Minął pierwszy miesiąc wakacji. Z przerwy w edukacji i słonecznego lata korzystają nie tylko dzieci i młodzież, lecz także dorośli, którzy wybierają się w tym okresie na urlopy.
Współpraca rozpoczęła się 8-9 lat temu. Pracujący wówczas na Ukrainie ks. Rafał Chajduga na zaproszenie Rycerzy Kolumba przyjechał do Polski z ukraińskimi dziećmi.
Niedziela świdnicka
Wraz z wakacjami rozpoczęła się organizowana już po raz ósmy akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, która jest głośną inicjatywą Grażyny Orłowskiej-Sondej ze Studia Wschód TVP Wrocław i Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty.
W sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji policjantów pracujących w Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu oraz funkcjonariuszy Straży Miejskiej.
Trwają wakacje, w czasie których często podróżujemy do różnych miejsc. Jako wierzący katolicy chętnie udajemy się do stolicy chrześcijańskiego świata – Rzymu.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Mija 74. rocznica rzezi wołyńskiej. 11 lipca 1943 r. w czasie „krwawej niedzieli” oddziały UPA-OUN zaatakowały jednocześnie 99 polskich miejscowości na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
„Boże, Ty wszystko możesz. Dziękuję Ci za pomoc w morskiej tragedii, z której wyszedłem szczęśliwie dzięki szybkiej i energicznej akcji załogi pod kierunkiem kapitana Szcześniaka”.
Dnia 12 maja 2017 r. przy pomniku „Pamięci Młodzieży Wileńskiej” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbyły się obchody 75. rocznicy mordu dokonanego na polskiej młodzieży w Ponarach.
Niedziela toruńska
W kalendarzu liturgicznym 16 lipca wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel. To dzień, w którym dziękujemy Maryi za Jej czułą troskę w znaku szkaplerza i zawierzamy swoją drogę do świętości.
Z ks. prał. Józefem Nowakowskim, emerytowanym proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu, rozmawia Helena Maniakowska.
Monstrancja Fatimska to dar przygotowany przez sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia, którego pomysłodawcą był ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.
Niedziela warszawska
Rocznie Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedza ponad 600 tys. zagranicznych gości. Miejsce to zwiedziło już wiele koronowanych głów.
To była jedna z najważniejszych powstańczych barykad. Istniała od pierwszych dni Powstania Warszawskiego aż do jego upadku. Przez Aleje Jerozolimskie przez dwa miesiące powstania nie przedarł się żaden pojazd, nie przejechał ani jeden niemiecki czołg.
W położonym ponad 40 km na południe od Warszawy Grójcu w XV wieku wzniesiono gotycką świątynię, z którą wiążą się losy słynnego z „Kazań sejmowych” najwybitniejszego grójczanina.
Niedziela wrocławska
O pasji pielgrzymowania z ojcem biskupem Jackiem Kicińskim rozmawia Adrianna Sierocińska.
W Wabienicach w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny obok Oleśnicy znajduje się obraz związany z miejscowością na Podolu – Potok Złoty w archidiecezji lwowskiej, która związana była z możnym rodem Potockich.
W malowniczym terenie Równiny Wrocławskiej, nad Bystrzycą rozciąga się niewielka, bo licząca 1600 osób wspólnota Kościoła zamieszkała w sześciu wioskach – Bogdaszowice, Kębłowice, Małkowice, Romnów, Skałka i Stoszyce.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Pod takim hasłem odbędą się wyjątkowe rekolekcje z okazji 25-lecia istnienia diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
9 lipca br. w lubaczowskiej konkatedrze ks. Tadeusz Rudnik obchodził 60-lecie swego kapłaństwa.
Nowa droga leśno-gminna relacji Aleksandrów-Margole-Bukownica została uroczyście otwarta 10 lipca. Nazwaną ją Aleją Lecha i Marii Kaczyńskich.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Zielonej Górze gościmy co roku aktorów, reżyserów, artystów rożnych dziedzin, krytyków. Odbywają się przedstawienia teatralne, są wyświetlane filmy, rozmawia się o książkach, jest Salon Poezji.
Dom Maryi, Dom Nadziei, Szpital Duchowy, Szpital dla Dusz – tak młodzież już nazywa Salezjański Dom Ewangelizacyjny Królowej Pokoju (SDE), który powstaje w Lubrzy nieopodal Świebodzina.
Z ks. Jakubem Włodarczakiem – studentem Instytutu Liturgiki Pastoralnej w Padwie – rozmawia ks. Adrian Put.