Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jestem

Pod takim hasłem odbyło się XXII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą. Czuwania te od wielu lat gromadzą rzesze młodych entuzjastów, w tym młodzież z naszej diecezji

Niedziela zamojsko-lubaczowska 25/2018, str. IV

[ TEMATY ]

młodzi

Legnica

Archiwum autora

Przed Zamkiem Królewskim w Warszawie

Przed Zamkiem Królewskim w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lednica to największe w Polsce modlitewne spotkanie młodzieży chrześcijańskiej. Jego organizatorem jest Duszpasterstwo Akademickie Ojców Dominikanów w Poznaniu, a pomysłodawcą – śp. o. Jan Góra, dominikanin z Poznania. Pierwsze spotkanie młodych na Polach Lednickich odbyło się w 1997 r. Jan Paweł II na pokładzie śmigłowca, który krążył wówczas nad Bramą Rybą, najbardziej charakterystycznym miejscem na lednickich polach, symbolicznie wprowadził wówczas młodych w trzecie tysiąclecie.

Papieskie przesłanie

Reklama

Spotkaniom nad Lednicą patronował od początku Jan Paweł II, który każdego roku kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten kontynuował papież Benedykt XVI, a w tym roku była okazja wysłuchania przesłania papieża Franciszka, który mówił: – Szczególne pozdrowienie kieruję do tych wszystkich, którzy w sobotę będą uczestniczyli w Spotkaniu Młodych na Lednicy, by rozważyć słowa Pana Jezusa: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni”. Cieszę się waszą inicjatywą i obecnością. Drodzy młodzi, bądźcie pewni, że On zawsze postrzega was jako cenny dla świata skarb. W każdej chwili także wy wpatrujcie się w oblicze Bożego Syna, gdziekolwiek jesteście, cokolwiek przychodzi wam czynić. Tylko wówczas będziecie mogli zobaczyć, jacy naprawdę jesteście. Oddajcie Mu swój umysł, swoje dłonie, ciało, by dzięki wam mógł dotrzeć do tych, którzy potrzebują pomocy. Świętując na Lednicy stulecie odzyskania niepodległości waszej Ojczyzny, gestem, jaki zwykł czynić św. Jan Paweł II, ucałujcie polską ziemię także w moim imieniu. Zawierzam was opiece Maryi Królowej Polski i z serca błogosławię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na wezwanie duszpasterzy Lednicy: o. Wojciecha Prusa i o. Mateusza Kosiora zgromadziło się tam ponad 100 tys. pielgrzymów. W tegorocznym uwielbieniu Boga na Polach Lednickich wzięła udział również 58-osobowa grupa młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z parafii: Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu oraz św. Bartłomieja w Sitańcu.

Dla Niepodległej

Rok 2018 jest szczególny – to 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego też względu spotkaniu młodych towarzyszyła bogata symbolika związana z jubileuszem. Każdy uczestnik spotkania otrzymał m.in. biało-czerwoną flagę – dar od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który w tym roku sam odwiedził Pola Lednickie i wraz z młodymi modlił się, śpiewał i tańczył.

Ten niezwykły dzień rozpoczęliśmy w Gnieźnie – u grobu św. Wojciecha, gdzie wraz z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i licznie zgromadzoną młodzieżą z całej Polski wzięliśmy udział w Jutrzni –niezwykłej porannej modlitwie Ludu Bożego.

Reklama

Na Pola Lednickie dotarliśmy ok godz. 12.00. Potem mogliśmy wysłuchać wielu ciekawych konferencji. Centralnym punktem spotkania była wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Wraz z Księdzem Arcybiskupem Mszę św. sprawowało wielu biskupów oraz ponad 1200 kapłanów. Homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś z Łodzi. – Jezus mówi: Jestem przy tobie, jestem na tobie skupiony, patrzę w twoją duszę – mówił abp Ryś. – Nie patrzę tylko po wierzchu. Patrzę, co twoja choroba robi z twoją duszą. To znaczy postawić człowieka w środku – zobaczyć jego duszę, ocalić jego duszę, zobaczyć jego wnętrze, zobaczyć jego pragnienia, jego marzenia, jego nadzieje, które są przetrącone, bo nie może zrobić wielu rzeczy. Jezus widzi życie człowieka, przyszedł go zbawić, przyszedł, żeby żył. Bóg wiele razy wyciąga do nas rękę, która jest pełna darów.

– Ty dla Boga jesteś najważniejszy. Ty – w swoim głodzie, w swojej słabości. On chce cię nakarmić, uleczyć twoją rękę i duszę (...) Uleczony możesz teraz wyciągnąć rękę, która kogoś wesprze, kogoś nakarmi, która komuś pomoże. Możesz powiedzieć: „Jestem przy tobie, jestem obecny. Nauczyłem się tego od Boga”. Stań w środku, nie bój się. Bóg chce, żebyś stał w środku, nie wstydź się. Poddaj się temu wzrokowi, bo on widzi cię sercem i ten wzrok dociera do twojej duszy, twoja dusza zostanie ocalona – apelował do młodych abp Ryś.

Wybrali Chrystusa

Entuzjazm zebranych sięgnął zenitu podczas uwielbienia po Komunii św. Na zakończenie spotkania młodzi przeszli tradycyjnie przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia, czyli Bramę Rybę, w symbolicznym geście wyboru Chrystusa. Brama ma kształt ryby, bo był to znak rozpoznawczy pierwszych chrześcijan.

Reklama

Każdy z uczestników lednickiego spotkania otrzymał „Zwierciadło Prawdziwego Spojrzenia”, które ma posłużyć do spotkania ze spojrzeniem Boga. Ojcowie Domininaknie tłumaczą: „Tylko przeglądając się w obliczu Pana Jezusa, odkrywamy, jacy naprawdę jesteśmy. „Jestem” – drogi w oczach Bożych, nabieram wartości, bo Bóg mnie miłuje. Prawdziwe spojrzenie na siebie i innych owocuje przemianą, której znakiem jest symbol tegorocznego spotkania. Zachwyceni naszym pięknem w Bożych oczach, będziemy ten zachwyt przekazywać innym. Staniemy się bezinteresownym darem dla innych. Otrzymaliśmy również świecę – symbol światła i pokoju. Jak co roku na Polach Lednickich, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, rozbłysły dziesiątki tysięcy świec. Jest to znak płonącej wiary. Razem z tym światłem mamy codziennie Panu Bogu odpowiadać: „Jestem!”.

Jestem, by pielgrzymować

Warto w tym miejscu wspomnieć, że spotkanie nad Lednicą nie było jedynym punktem naszego pielgrzymowania. Odwiedziliśmy również katedrę św. Jana Chrzciciela w Warszawie, mieliśmy okazję zwiedzić Telewizję Polską oraz piękną warszawską starówkę.

Oby duchowe owoce modlitewnego czuwania, które zgromadziło ponad 100 tys. młodych z całej Polski, były widoczne w naszym codziennym życiu. Szczególnie ważne jest, aby każdy odkrył cel swojego życia. Bo Lednica to wybór Chrystusa. Wybór, który nas kształtuje, ale jednocześnie zobowiązuje. Jest to nasza odpowiedź na Bożą inicjatywę miłości. Dlatego trzeba, bym ja i Ty codziennie powtarzał te słowa: Panie Jezu Chryste, Ciebie wybieram jako mojego Pana i za apostołem Piotrem powtarzam: Ty jesteś Chrystus, Boga Syn, Zbawiciel! Tobie oddaję moją przeszłość, dzień dzisiejszy i przyszłość oraz całą moją wieczność. Ty jesteś moją Prawdą, Ty jesteś moją Drogą, moim Życiem i moją Miłością. Teraz i na wieki.

2018-06-20 08:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdjęli słuchawki i słuchali o Bogu

O spotkaniach młodych organizowanych przez bp. Grzegorza Rysia w Krakowie mówiło się dużo i dobrze. Dziś swoją markę buduje łódzka Arena Młodych – „zapasy z Bogiem”, na które abp Ryś zaprasza młodzież już po raz trzeci.

Pamiętam rozmowę z nauczycielką jednego z krakowskich gimnazjów, która ze swoją klasą była na takim ewangelizacyjnym spotkaniu. – To było coś niesamowitego, kiedy ci młodzi, rozbrykani ludzie potrafili usiąść i z zainteresowaniem słuchać bp. Rysia. W dobie wszechobecnego pośpiechu, natłoku informacji i kryzysu wartości ten szaleniec Boga idzie pod prąd i do tych moich dzieciaków, które mają różne problemy, po prostu dociera. Oni potrafili zdjąć słuchawki i słuchać o Bogu! – powiedziała z uznaniem.
CZYTAJ DALEJ

Panie, ucz mnie słuchać mądrze i odpowiadać miłością ofiarowaną!

2024-11-01 13:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Zanim zacznę słuchać siebie, muszę słuchać uważnie Boga. Kiedy nie słucham jedynie siebie, lecz Boga, słyszę, że jestem kochany, że Bóg jest gotów mi przebaczyć, że chce wiele uczynić dla mnie, że był gotów wejść na krzyż z miłości do mnie.

Jeden z uczonych w Piśmie podszedł do Jezusa i zapytał Go: «Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?». Jezus odpowiedział: «Pierwsze jest: „Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”. Drugie jest to: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Nie ma innego przykazania większego od tych». Rzekł Mu uczony w Piśmie: «Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznie powiedziałeś, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego znaczy daleko więcej niż wszystkie całopalenia i ofiary». Jezus, widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: «Niedaleko jesteś od królestwa Bożego». I nikt już nie odważył się Go więcej pytać.
CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: osiem błogosławieństw to Jezusowa konstytucja

– Błogosławieństwa to rodzaj dalekowzrocznej konstytucji, która przekracza granice tego świata – powiedział abp Wacław Depo. W uroczystość Wszystkich Świętych metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule w Częstochowie oraz poprowadził procesję z modlitwami za zmarłych.

Arcybiskup wskazał, że Jezusowa konstytucja, którą wygłosił podczas kazania na górze, była trudna w Jego czasach i jest także trudna dziś, ponieważ Jego błogosławieństwa i droga „nie mają nic wspólnego z żadnym programem politycznym, żadnymi obietnicami, których się później nie spełnia”. – Jezus niezmiennie jest Ten sam – na górze błogosławieństw i na Golgocie. On myśli o konkretnym człowieku, który jest chory, ubogi, bezrobotny, smutny, płaczący, oszukany, okradziony, prześladowany czy wyśmiany dlatego, że ma odwagę być uczciwy i moralny – wyjaśnił hierarcha.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję