Reklama
edytorial
Czy Polakom wystarczy sił, aby iść pod prąd i wobec coraz bardziej zateizowanych, zmaterializowanych i często wynaturzonych społeczności świadczyć o tym, że światem rządzi Bóg... Polska ma wielką rolę do spełnienia w związku z szerzącą się kulturą śmierci.
Gdy patrzymy na nasze życie społeczne, na politykę, na stosunki w zakładach pracy, a nierzadko i w rodzinach, to niestety z bólem musimy zauważyć, że często jesteśmy podobni do zgrai ujadających czworonogów
3
z Watykanu
4
dookoła świata
5
dookoła Polski
6-7
9-11
analiza - kard. Paul Josef Cordes
W Niemczech mamy do czynienia ze zorganizowanym i dobrze płatnym katolicyzmem.
14-16
18-19
Tryptyk ze św. Józefem cz. 1
O św. Józefie – postrachu duchów piekielnych, który nie rozczarował Boga – z o. Augustynem Pelanowskim, paulinem, rozmawia Agnieszka Bugała
20-21
temat numeru: pasja życia
Aleksander Doba to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. W 2010 r. jako pierwszy w historii człowiek przepłynął samotnie kajakiem Ocean Atlantycki między kontynentami, nie używając żagli i silników.
24-26
księża poeci - ks. Wacław Buryła
Dobrze, że na świecie są poeci, bo w nadmiarze słów i obrazów, który stał się naszym codziennym udziałem, poezja pozwala zanurzyć się na chwilę w ciszy, odkryć nową wartość słów i dotknąć piękna. „
30
wiara i życie
W historii egzegezy opowiadanie o uciszeniu przez Jezusa burzy na jeziorze doczekało się wielu symbolicznych – czy może lepiej: alegorycznych – interpretacji.
31
liturgia tygodnia
W liturgii Kościoła powraca dziś postać proroka znad Jordanu – Jana Chrzciciela. Jego zadaniem było wskazać na Mesjasza, przygotowując i prostując ludzkie drogi do Jezusa. „Ty będziesz prorokiem Najwyższego” – prorokował jego ojciec Zachariasz (por. Łk 1,76).
32-33
felieton
Wciąż mamy siostry, księży i biskupów, którym chce się walczyć o swój Kościół, świeckich, którzy nie chcą iść w paradach zniszczenia, media, które stawiają opór kłamstwu
35
fakty i opinie
Misją Kościoła nie jest wspieranie tej czy innej opcji politycznej, ale prowadzenie ludzi do zbawienia
38
z prasy zagranicznej
39
moim zdaniem
40
felietony
Sprawa to niesłychana. W Parlamencie Europejskim zorganizowano strajk. Strajk tłumaczy. Jest on specyficzny, gdyż kierownictwo administracji PE nie przyjmuje go do wiadomości.
42-43
Dobry Start - wyprawka szkolna
Rządowy projekt Dobry Start to spora niespodzianka dla rodziców i uczących się dzieci.
46-47
rodzina - poradnik
O tym, że najważniejsze w życiu są drobiazgi, wie każdy, kto choć raz sięgnął po jakikolwiek poradnik czy artykuł lifestyle’owy w kolorowym czasopiśmie, zajrzał na forum internetowe lub po prostu włączył telewizor
Jan Chrzciciel to asceza. Właśnie to słowo nasuwa mi się jako pierwsze, gdy o nim pomyślę. Jest bardzo męskim świętym. Choćby dlatego, że trudno znaleźć cukierkowate obrazki z jego wizerunkiem
48
49
Niedziela Młodych
Jesteśmy więźniami! Ilu z nas podpisałoby się pod takim stwierdzeniem? Zapewne niewielu. Możemy przecież chodzić po ulicach, podróżować gdzie chcemy, a w naszych domach nie ma krat w oknach. Jesteśmy zatem wolni! Czy jednak naprawdę?
Od kilku lat starosądeckie błonia na początku wakacji tętnią życiem, stając się najbardziej radosną strefą – Strefą Chwały. Z organizatorem Strefy Chwały Festiwal – Rekolekcji Ludzi Nowej Kultury, prezesem stowarzyszenia Muza Dei Andrzejem Dubielem rozmawia Lucyna Ruchała
50-53
bliżej świata - Jordania
Przeżywająca głęboki kryzys ekonomiczny Jordania to kraj uchodźców. Oni są jednym z głównych powodów kłopotów państwa króla Abdullaha II
54
różne
57
Smakuje jak napój z kiwi i jest bardzo zdrowy. Pomysł i przepis – od Sióstr Nazaretanek.
58-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
6. Chrześcijański Marsz dla Życia i Rodziny 10 czerwca przeszedł ulicami Cieszyna.
O świętości małżeństwa, miłości i aktualnych zagrożeniach rodziny mówiła dr Wanda Półtawska w Ustroniu w czerwcu podczas ostatniej przed wakacjami „Podróży życia”.
W kościele św. Józefa w Janowicach odbył się IV Festiwal Muzyki Gospel „Praise the Lord” pod patronatem dziekana dekanatu wilamowickiego – ks. prał. Stanisława Morawy oraz wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego.
Niedziela częstochowska
VII Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej zgromadziła w Zawierciu prawie tysiąc ministrantów.
Człowiek jako stworzenie Boże ma swoje odniesienie do Boga i na płaszczyźnie spotkania Boga osiąga prawdziwą wielkość.
Z biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej Andrzejem Przybylskim, w pierwszą rocznicę konsekracji biskupiej, rozmawia Ewa Oset.
Uczestniczyłem ostatnio w spotkaniu formacyjnym dla organistów. Trochę posmutniałem widząc, że mamy ich w archidiecezji coraz mniej, a przynamniej coraz mniej takich, którzy wykonują swoje posłannictwo w sposób profesjonalny i duchowy.
Niedziela podlaska
Po raz drugi ulicami Ciechanowca przeszedł Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie odbyło się 6 czerwca br.
Ludzie bez wartości, wiary, właściwego przygotowania duchowego, psychologicznego nie są gotowi do życia w jakiejkolwiek wspólnocie oraz tworzenia trwałych relacji.
Z ks. dr. Piotrem Arbaszewskim, dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej, rozmawia Monika Kanabrodzka.
Niedziela kielecka
29 maja 2018 r. na długo pozostanie w naszych sercach i pamięci. Tego dnia odbyła się długo wyczekiwana uroczystość nadania naszej szkole imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
XXIII edycja Diecezjalnego Konkursu Biblijnego rozstrzygnięta. Gala finałowa połączona z rozdaniem nagród i wręczeniem dyplomów, z udziałem laureatów, opiekunów i wychowawców w Kieleckim Centrum Kultury odbyła się 7 czerwca.
Niewielkie Piotrkowice-Zarzecze w gminie Wodzisław mogą poszczycić się zabytkową odremontowaną świątynią pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Niedziela małopolska
Uczestnicy Dialogów dziękowali Metropolicie za możliwość spotkania z nim i prosili organizatorów, by zadbali o większą frekwencję wśród słuchaczy.
Świętowanie jubileuszy połączono z odpustem parafialnym. Uroczystości towarzyszyła wystawa archiwalnych zdjęć przypominających prymicje obu kapłanów.
Choć należą do diecezji tarnowskiej, część mieszkańców Bochni i okolic wyrusza na Jasną Górę z Pieszą Pielgrzymką Krakowską. O grupie bocheńskiej opowiada jej entuzjasta i do niedawna koordynator – Jarosław Leśniak
Niedziela lubelska
W sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Chełmie odbyły się doroczne uroczystości odpustowe. Przewodniczył im bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Już po raz 15. ulicami Lublina przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Pod hasłem „Dziękuję, że żyję” zgromadziło się kilka tysięcy osób.
W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, dzień święta patronalnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, rozpoczął się Światowy Zjazd Absolwentów.
Niedziela legnicka
Pod takim hasłem ulicami Legnicy przeszedł 9 czerwca już po raz dziesiąty Marsz dla Życia i Rodziny.
Tak właśnie określa się popularną w Legnicy szkołę, a właściwie zespół szkół prowadzonych przez Ojców Franciszkanów przy parafii św. Jana. Ta dobrze znana w regionie szkoła w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia.
Ks. prał. Władysław Jóźków, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Legnicy, obchodzi w tym roku 60-lecie swojego kapłaństwa. Z jubilatem, o długiej kapłańskiej drodze życia i posłudze duszpasterskiej w trudnych czasach, rozmawia Monika Łukaszów.
Niedziela łódzka
Z Ingą Pozorską, kierownikiem zespołu Mocni w Duchu, o o. Józefie Kozłowskim w 15. rocznicę jego śmierci i o tym, co zrobić, by przyciągnąć młodych do Jezusa, rozmawia Anna Skopińska.
Ponad tysiąc Łodzian wzięło udział w tegorocznym łódzkim Marszu dla Życia i Rodziny.
– Czy archidiecezji łódzkiej mogło się zdarzyć coś piękniejszego niż kapłaństwo Księdza Arcybiskupa? – pytał kard. Konrad Krajewski podczas jubileuszu 60-lecia święceń kapłańskich abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego seniora.
Niedziela przemyska
Błogosławiony Michał Czartoryski jest dumą Jarosławia. Ogłoszony został przed 13 laty patronem Jarosławia. Urodził się 19 lutego 1897 r. w Pełkiniach pod Jarosławiem.
Krótki życiorys na tle historii obrazów z wizerunkiem Matki Bożej Kozielskiej.
Dni 9-11 czerwca stały się dla wszystkich krośnian czasem wspominania pobytu Jana Pawła II na podkarpackiej ziemi. 21. rocznica pobytu Jana Pawła II obchodzona była bardzo uroczyście poprzez wiele inicjatyw zorganizowanych przy sanktuarium św. Jana Pawła II.
Niedziela rzeszowska
„Wierni chcą w nas widzieć ludzi Boga, a nie funkcjonariuszy religijnych” – mówił ks. Robert Skrzypczak do księży diecezji rzeszowskiej przeżywających Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.
Po raz pierwszy 10 czerwca odbył się w Rzeszowie Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin pod hasłem „Bóg niewzruszenie wierzy w rodzinę”.
W tym roku przypada 670. rocznica lokowania Binarowej. Z tej okazji parafia pw. św. Michała Archanioła podjęła się organizacji uroczystości mającej na celu godne przeżycie i uczczenie tej rocznicy.
Niedziela sandomierska
Uroczysta procesja do Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu rozpoczęła wspólne jubileuszowe dziękczynienie Panu Bogu za dwa wieki istnienia diecezji.
13 czerwca w Kurii diecezjalnej w Sandomierzu odbyła się konferencja prasowa przed głównymi obchodami 200-lecia powstania diecezji oraz spotkanie promocyjno-wydawnicze publikacji związanych z obchodzonym jubileuszem.
Po raz kolejny zorganizowany został rodzinny Sandomierski Rajd Rowerowy „Rowerem z Ojcem Świętym”.
Niedziela sosnowiecka
XIV edycja Diecezjalnego Konkursu Piosenki Maryjnej ,,Pieśnią sławimy Maryję” już za nami. Wręczenie nagród i koncert finałowy odbyły się 5 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach.
Ks. kan. Tadeusz Maj, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu, obchodzi złoty jubileusz kapłaństwa.
Z ks. Gerardem Małodobrym, proboszczem parafii św. Siostry Faustyny w Będzinie, rozmawia Agnieszka Raczyńska.
Niedziela świdnicka
Urodziła się 5 lipca 1953 r. we Wrocławiu. Jej rodzice przybyli na Dolny Śląsk jako repatrianci – ojciec z Wołynia, a mama z okolic Stanisławowa. Osiedlili się w Pichorowicach i w tutejszym kościele zawarli sakramentalny związek małżeński.
Wśród laureatów konkursu znalazła się świdnicka katechetka dr Małgorzata Wawszczyk, na co dzień pracująca w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy.
Dla wałbrzyskiej wspólnoty parafialnej pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego dzień tegorocznej uroczystości Zesłania Ducha Świętego był wyjątkowy.
Na początku powtórzmy pytanie obecne w Katechizmie Kościoła Katolickiego, postawione na zakończenie poprzedniego artykułu: Jeśli Bóg Stwórca troszczy się o wszystkie swoje stworzenia, to dlaczego istnieje zło?
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Historia parafii naszej archidiecezji jest niezwykle fascynująca i zasługująca na docenienie z racji wielu istotnych wątków, które przechodzą do dziedzictwa naszego lokalnego Kościoła.
Wśród wielu świętych Kościoła znajduje się postać św. Jozafata Kuncewicza, biskupa i męczennika. Jego świątobliwe życie przypada na XVII wiek.
W dniach 1-3 czerwca w Szczecinie odbył się VI Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin (ZDR), połączony ze spotkaniem europejskich rodzin wielodzietnych.
Niedziela toruńska
Pod takim hasłem odbyło się XXII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą. Czuwania te od wielu lat gromadzą rzesze młodych entuzjastów, w tym młodzież z naszej diecezji
Skuteczność wychowania w rodzinie (lub jej brak), depresja wśród nastolatków oraz narkotyki jako pułapka na drodze do dorastania – oto tematy poruszone podczas Forum Wychowawców, które odbyło się 25 maja w Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu.
Z ks. Zdzisławem Szauerem, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Chełmoniu, rozmawia ks. Paweł Borowski.
Niedziela warszawska
W archikatedrze warszawskiej bp Marian Duś wraz z kolegami kursowymi świętował 50-lecie kapłaństwa i 80. rocznicę urodzin.
Radość, uwielbienie, młodzież i rodziny z dziećmi. Setki osób w Świątyni Opatrzności Bożej zgromadziło się, aby świętować dwudziestolecie warszawskiej wspólnoty „Woda Życia”.
Uczył, by w każdym narodzie odróżniać ludzi dobrych od osób postępujących źle. Opowiadał się za powstaniem państwa żydowskiego, a podczas wojny pomagał ratować Żydów. Mimo takich faktów nadal są środowiska zarzucające kard. Augustowi Hlondowi antysemityzm.
Niedziela wrocławska
Pielgrzymka s. Józefy Jezierskiej dobiegła końca. Życie miała piękne i bogate. Pomnażając swoje talenty chętnie się nimi dzieliła – za to z pewnością Pan Bóg ją wynagrodzi.
O polskim przekładzie książki „Moi papieże” z ks. dr. Patrykiem Gołubcowem, dyrektorem wydawnictwa TUM we Wrocławiu, rozmawia Agnieszka Bugała.
W święto patrona miasta, Jana Chrzciciela, nie będziemy mówić o św. Janie, bo on nigdy nie odwiedził Wrocławia. Opowiemy o tych świętych, błogosławionych i sługach Bożych, którzy zostawili ślady stóp na miejskim bruku i serdeczne wspomnienia mieszkańców.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Do sanktuarium w Krasnobrodzie pielgrzymowały 3 czerwca Koła Gospodyń Wiejskich z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Szkoła Podstawowa w Zawalowie, aby uczcić 100-lecie niepodległości Polski, zorganizowała Międzygminny Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej ,,Patriotyzm w sercu dziecka’.
Pod takim hasłem odbyło się XXII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą. Czuwania te od wielu lat gromadzą rzesze młodych entuzjastów, w tym młodzież z naszej diecezji.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Tysiące wiernych przybyło 17 czerwca do Rokitna, by uczestniczyć w głównych obchodach odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna, Patronki diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
W tym roku po raz pierwszy przeżywaliśmy w Rokitnie wielki odpust diecezjalny. Każdego dnia rokitniańskie sanktuarium nawiedzały poszczególne grupy pielgrzymów, reprezentujących różne środowiska.
Z ks. dr. Dariuszem Gronowskim, postulatorem w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, rozmawia Kamil Krasowski.