Sympozjum
Spowiednicy i rekolekcjoniści
Pod hasłem „Młodzież, wiara, Kościół” z udziałem ok. 70 kapłanów odbyło się 28. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych Seminariów i Spowiedników Kapłańskich. Spotkanie w dniach 28-31 stycznia br. zorganizowała Komisja Duchowieństwa KEP. Obecni byli biskupi: abp Józef Górzyński, członek Komisji Duchowieństwa KEP, i bp Paweł Socha, były przewodniczący tej komisji. Ks. Wojciech Rzeszowski, sekretarz Komisji Duchowieństwa, gdy wyjaśniał hasło tegorocznych obrad, podkreślił w rozmowie z Radiem Jasna Góra, że nawiązuje ono do ubiegłorocznego synodu biskupów poświęconego młodzieży oraz spotkania papieża Franciszka z młodymi w Panamie. – Dzisiaj młodzież wzrasta w innym świecie, w dużej mierze jest to świat wirtualny, trochę odcięty od rzeczywistości. Nie zawsze przekaz wiary dokonuje się w rodzinie czy w kulturze, dlatego zwłaszcza wspólnoty parafialne, religijne, duszpasterze mają bardzo szczególne zadanie, żeby stworzyć taką przestrzeń, w której ci młodzi będą mogli czuć, smakować i doświadczać tego, czym jest Kościół, doświadczać wiary – powiedział ks. Rzeszowski. – Ktoś musi im tę wiarę przekazać, ktoś musi im ją głosić – dodał.
Reklama
W odpowiedzi na pytania, dlaczego katecheza i Kościół wydają się dla młodych ludzi mniej interesujące, dlaczego odchodzą, ks. Rzeszowski przyznał: – Musimy zapytać, w jaki sposób wyjść do młodych. Papież Franciszek często powtarza: skończył się czas czekania, teraz jest czas wychodzenia, poszukiwania. Myślę, że bardzo ważne jest przeorientowanie Kościoła, bo dotychczas często cieszyliśmy się, że tych ludzi mamy dużo, i raczej to oni przychodzili do nas, a nie my wychodziliśmy do nich. Teraz natomiast proporcje się zmieniają i przypominamy sobie to, co mówi Jezus w Ewangelii: „Idźcie i nauczajcie”, a nie czekajcie i nauczajcie. Ten wymiar dynamiki misyjnej i tego wychodzenia jest dzisiaj szczególnie ważny, zwłaszcza w odniesieniu do ludzi młodych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Według abp. Górzyńskiego, najważniejszym zadaniem kapłana przewodnika jest wskazać młodzieży podstawową rolę wiary w rozeznawaniu i podejmowaniu życiowych decyzji.
Sympozjum było jednocześnie czasem modlitewnego skupienia i kapłańskiej formacji. Obok wykładów kapłani wysłuchali także nauk rekolekcyjnych, które głosił ks. Piotr Adamczyk, dyrektor rozgłośni Radio Dobra Nowina.
Koncert Orkiestry Dętej
Muzyką modlą się i dziękują
Jasnogórska Orkiestra Dęta 26 stycznia br. wystąpiła z koncertem noworocznym. To jedyny taki występ w roku, podczas którego muzycy mogą się pochwalić wysokim kunsztem wykonania utworów oraz różnorodnością repertuaru. Na co dzień Jasnogórska Orkiestra Dęta uczestniczy w najważniejszych uroczystościach na Jasnej Górze. Przygotowuje oprawę muzyczną procesji eucharystycznych i odpustów jasnogórskich. Uświetniała również wszystkie wizyty i pielgrzymki św. Jana Pawła II na Jasną Górę oraz pielgrzymki papieży: Benedykta XVI i Franciszka.
Reklama
Orkiestra powstała w 1961 r. z inicjatywy ówczesnego przeora klasztoru o. Jerzego Tomzińskiego. Zadanie utworzenia zespołu o. Tomziński powierzył muzykowi Alfredowi Stępniewskiemu, który przez blisko 40 lat pełnił obowiązki kapelmistrza intrad i dyrygenta orkiestry. Po jego śmierci stanowisko objął Marek Piątek, członek orkiestry, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. Członkami orkiestry są muzycy Filharmonii Częstochowskiej, studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej we Wrocławiu, uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie oraz wybrani instrumentaliści amatorzy. Opiekunem orkiestry dętej przez 21 lat był kustosz o. Ignacy Rękawek, a w październiku 2018 r. rolę tę przejął nowy kustosz o. Waldemar Pastusiak.
Podczas koncertu kapelmistrz Marek Piątek, dyrygent orkiestry, podziękował przede wszystkim ojcom i braciom paulinom na czele z generałem zakonu o. Arnoldem Chrapkowskim i przeorem o. Marianem Waligórą. Powiedział m.in.: – Grać tu, u stóp Matki Bożej, to przepiękny i największy zaszczyt. My się modlimy i dziękujemy Bogu za wszystkie dary – muzyką.
Kolędowanie
Orkiestra i Chór OSP z Mszany Dolnej i Piekiełka
Poraz 22. na Jasnej Górze kolędowała Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Mszany Dolnej i Piekiełka pod dyrekcją Piotra Rataja. 27 stycznia br. wraz z muzykami tradycyjnie przybyły rodziny i bliscy. – To dla nas ogromnie ważny moment, ponieważ u początku nowego roku tutaj, u Matki Bożej na Jasnej Górze, składamy prośby, podziękowania i jednocześnie kolędujemy, czyli śpiewamy nowo narodzonemu Panu Jezusowi w tym szczególnym czasie – powiedział ks. Jerzy Raźny z Mszany Dolnej.
– Tradycje muzyczne, w górach szczególnie pielęgnowane, są przekazywane z pokolenia na pokolenie i pokazywane innym, chociażby podczas naszej obecności tutaj – powiedział Andrzej Czernek, naczelnik OSP Piekiełko. – Tę radość z narodzenia Chrystusa wyrażamy przez muzykę, przez śpiew, bo – jak słyszałem – nikt tak nie potrafi tej radości śpiewem wyrazić, jak górale.