Reklama
edytorial
Niedawno w „Niedzieli” pisaliśmy o młodej Norweżce, która uciekła do Polski i poprosiła o azyl. Schroniła się w Warszawie przed norweskim urzędem ds. dzieci Barnevernet, który zamierzał odebrać jej córkę. To sygnał ostrzegawczy dla rodzin, które mogą stracić dzieci.
Jak już zapowiadaliśmy, 14 lutego br. odbędzie się na Jasnej Górze międzynarodowe sympozjum Ruchu „Europa Christi” poświęcone Apostołom Słowian – świętym Cyrylowi i Metodemu.
3
z Watykanu
4
dookoła świata
5
dookoła Polski
6
na bieżąco
7
8
cel: Zjednoczone Emiraty Arabskie
Półwysep Arabski – cel wizyty papieża Franciszka w dniach 3-5 lutego 2019 r. – to kraina bez wzajemności. W przeciwieństwie do Zachodu nie spotyka się tu równości religijnej, a w zasadzie przeważnie także wolności religijnej. Wydaje się wątpliwe, by „pontifex maximus” mógł taką wzajemność uzyskać, aby zaradzić tej sytuacji.
10-11
temat numeru: 11 lutego - Światowy Dzień Chorego
Docierają tu chorzy z różnych stron świata. Proszą o zdrowie i wyjeżdżają pocieszeni. Tę duchową klinikę założyła 161 lat temu w Lourdes Matka Jezusa. I wciąż dobitnie pokazuje, Kto jest ostatecznym źródłem naszych witalnych sił
Z ks. dr. hab. Robertem Skrzypczakiem – autorem wstępu otwierającego niezwykłą książkę pt. „Św. Józef Moscati. Historia świętego lekarza” – rozmawia Lidia Dudkiewicz
12-15
wybitne osobowości: ks. Marek Chrzanowski
Cudem są kwitnące jabłonie i majowy deszcz, cudem są nasi rodzice i rodzeństwo. Każdy, jeżeli tylko zechce, może doświadczyć cudów w swoim życiu
16-17
święci Cyryl i Metody - Apostołowie Słowian
– Temat Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi” 2019 brzmi: „Europa Christi – Europa dwóch płuc – Europa Ewangelii, prawdy i pokoju”.
14 lutego obchodzimy święto świętych Cyryla i Metodego, apostołów Słowian i patronów Europy. W 2019 r. wybrzmi ono dobitnie, ponieważ mija właśnie 1150 lat od śmierci św. Cyryla. Z tej okazji na Jasnej Górze w dniach 13 i 14 lutego odbędzie się sympozjum poświęcone tym świętym, rozpoczynające III Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”
18-20
Europa Christi
21
cyberbezpieczeństwo
O cyberzagrożeniach, realności cyberwojny i lekceważeniu cyberbezpieczeństwa z dr. Piotrem Łuczukiem rozmawia Wiesława Lewandowska
24-25
kard. Stefan Wyszyński
Św. Jan Paweł II po swoim wyborze na Stolicę Apostolską skierował do prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego słowa, które wówczas usłyszał niemal cały świat: „Czcigodny i umiłowany mój Księże Prymasie! Pozwól, że powiem po prostu, co myślę.
28
wiara i życie
31
liturgia tygodnia
Znamienny jest początek pierwszego czytania: „W roku śmierci króla Ozjasza...”. To rok 739 przed narodzeniem Chrystusa. Był to okres bardzo trudny w historii Izraelitów. W ciągu 18 lat nastąpiła totalna klęska, zostali uprowadzeni do niewoli asyryjskiej.
32
fakty, opinie
Niektórzy politycy i komentatorzy próbują wokół dramatu zabójstwa prezydenta Gdańska zbudować polityczną kampanię nienawiści.
38
z prasy zagranicznej
39
muzycznie
W naszym rodzimym muzycznym biznesie od pewnego czasu trwa tendencja wzrostu zainteresowania rodzimą muzyką. To zaś wprost przekłada się na obecność polskich piosenek na listach przebojów, rodzime albumy goszczą w zestawieniach bestsellerów.
41
COP24 w Katowicach
Katowice stały się, po Kioto i Paryżu, kolejnym kamieniem milowym na drodze do zrównoważonej globalnej polityki klimatycznej
42
felietony
44
blisko człowieka
Wchodząc do mieszkania w ramach wizyty duszpasterskiej, ksiądz zauważył gazetę otwartą na horoskopach.
46
szpalty z sercem - hospicjum dla dzieci
Polskie słowo „hospicjum” i litewskie „hospisas” brzmią podobnie. Oznaczają to samo: zapewnienie wszechstronnej i możliwie najlepszej opieki w domu lub w oddziale stacjonarnym chorym, którzy zbliżają się do kresu swoich dni
47
rodzina - poradnik
W poniedziałek 11 lutego obchodzimy ustanowiony przez św. Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego. Jest to czas, w którym powinniśmy nie tylko pomyśleć o niedomagających, lecz także uświadomić sobie kruchość własnego ziemskiego życia i to, że nasze ciało każdego dnia staje się coraz słabsze, zmierza ku nieuchronnej śmierci.
Piękne były zeszłoroczne walentynki. Mogliśmy podziękować Bogu za to, że Popielec to ruchoma data. Połączenie obu okazji w jednym dniu przyczyniło się w pewnym stopniu do pogłębienia refleksji nad istotą dnia św. Walentego.
48
kultura
50
51
Niedziela Młodych
Za dużo się działo, żeby tak po prostu wrócić do codzienności. Nie tylko w Panamie, ale i w Polsce. Poszczególne diecezje w łączności z 34. Światowymi Dniami Młodzieży dla tych, którzy zostali w Polsce, przygotowały wyjątkowe spotkania. Poniżej prezentujemy jedynie wybrane. I przedstawiamy ludzi, którzy doświadczyli czegoś ważnego
Słabość... Nie najlepiej ją kojarzymy. Powiemy intuicyjnie, że słabość trzeba w sobie zwalczać, trzeba ją eliminować, bo blokuje nas ona w rozwoju czy – mówiąc bardziej górnolotnie – w drodze do świętości. Jak to jest zatem, że w Słowie Bożym czytamy: „Moc bowiem doskonali się w słabości”? W dodatku te słowa wypowiedział do św. Pawła sam Chrystus!
52-55
Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej
W Bazylice Jasnogórskiej odbył się 1 lutego br. noworoczny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod batutą ppłk. Leszka Mieczkowskiego, zatytułowany „Przekażcie sobie znak pokoju”
56
Budujemy Dom dla Chrześcijan w Iraku
57
Niedziela bielsko-żywiecka
– Nie wystarczy mówić, że wyzwolenie dokonuje się na drodze miłości, lecz trzeba z całą mocą przekonywać – a w takich miejscach jak Oświęcim szczególnie – że jedynie miłość wyzwala.
Jezus jest Słowem od Boga”, dobrze, że w czasie naszego czuwania, modlitwy i łączności z młodzieżą zgromadzoną w Panamie, takie słowo jest dla nas skierowane – mówił bp Roman Pindel, 26 stycznia, podczas Mszy św. w kościele NMP Królowej Świata w Bielsku-Białej Cygańskim Lesie.
Rodzina Bosko Cup świętowała uroczyście swoje 10. urodziny. Najpierw rozegrali mecze w ramach 11. halowych finałów, by finalnie podziękować Bogu na Mszy św. w Brennej za 10-lecie rozgrywek
Niedziela częstochowska
Z ks. Jackiem Marcińcem, duszpasterzem osób chorych i niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej, rozmawia Beata Pieczykura
Trzeci pasterz diecezji częstochowskiej – bp Stefan Bareła żył Kościołem i Kościołem oddychał. Tak mówią, wspominając go jego wychowankowie, koledzy czy współpracownicy.
Trwa remont perełki architektonicznej, jaką jest kościół św. Jakuba w Częstochowie. Świątynia, która usytuowana jest w centrum miasta, na pl. Wł. Biegańskiego, jest nie tylko świadkiem współczesnego życia jej mieszkańców i osób przybywających tutaj, ale także świadkiem historii
W ramach inicjatywy „Panama z klasą” bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej spotykał się z młodzieżą ze szkół średnich, by przekazać jej przesłanie zakończonych w Panamie Światowych Dni Młodzieży. Mówił także o synodzie biskupów, który odbył się w zeszłym roku nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”
Niedziela podlaska
W święto Nawrócenia św. Pawła 25 stycznia br. pięciu diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie przystąpiło do egzaminu Ex Universa Theologia, podsumowującego czas nauki w seminarium. Obejmuje on, jak wskazuje nazwa, zagadnienia z zakresu całej teologii.
Szkolne Koła Caritas to odpowiednik parafialnych oddziałów, tyle że dla młodych ludzi w wieku szkolnym. W naszej diecezji działa ich spora ilość, wśród nich jest jedno ze starszych – SKC powstałe przy Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Pawła Kamińskiego w Sokołowie Podlaskim. Powołane w 2003 r. przez dyrektora ks. Walentego Wojtkowskiego ma już 16 lat
Z Agnieszką Olendzką, nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach, opiekunką Szkolnego Koła Caritas, rozmawia Monika Kanabrodzka
Niedziela kielecka
Dobrym kieleckim zwyczajem stały się rokroczne spotkania, już kolejnych pokoleń kielczan, na Karczówce, w rocznice powstania styczniowego. Poza czasami szczególnych represji, okupacji czy wojen, odbywały się one tutaj zawsze.
Miniony rok był czasem ważnych rocznic historycznych dla Polski i dla kilku diecezjalnych parafii, w tym Starochęcin. Jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zbiegł się dla wspólnoty w Starochęcinach z rocznicą 300 lat kościoła św. Stanisława, który służy mieszkańcom od wielu wieków.
Jedna wiara, jeden duch i jedna miłość połączyła setki tysięcy młodych w Panamie, państwie, który łączy Amerykę Północną i Południową. Przyjechali tam, by modlić się z Piotrem naszych czasów, papieżem Franciszkiem. Z Polski pojechała największa grupa z Europy ponad 3 tys. młodych, a z diecezji kieleckiej 86 osób wraz z biskupem Janem Piotrowskim
Niedziela małopolska
"Modlę się i nic. Czy Bóg śpi?” – to temat styczniowych „Dialogów” z abp. Markiem Jędraszewskim, które odbyły się w kościele św. Anny w Krakowie
Rokrocznie wiele tysięcy pielgrzymów udaje się do znanych sanktuariów na całym świecie, aby za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny prosić o potrzebne łaski. Z pewnością pielgrzymi trud jest potrzebny i owocny, jednak Matka Boża może pomagać w każdym miejscu. O cudzie za Jej wstawiennictwem są przekonani rodzice 13-letniego Andrzejka ze Staszkówki
Cierpienie i trud dnia codziennego, choroba czy samotność mogą być źródłem mocy dla Kościoła i jego misji, co pokazuje projekt „Sercem Wspieram Misje”
Niedziela lubelska
Wyjątkową rocznicę 75 lat sakramentu małżeństwa świętowali w Kurowie państwo Leonarda i Józef Pękalowie
Dla tych, którzy tęsknili za atmosferą Światowych Dni Młodzieży, przygotowano wspólne oglądanie Mszy św. Posłania pod przewodnictwem papieża Franciszka.
Tuż po śmierci i pogrzebie Księdza Arcybiskupa wiele środowisk zrozumiało, że zamilkł ważny głos zarówno w Kościele, jak i przestrzeni publicznej.
Niedziela legnicka
Podczas Mszy św. w katedrze swoje życie pustelnicze rozpoczęła Anna Markowska, wcześniej wdowa konsekrowana. To pierwsza w diecezji i w regionie świecka pustelnica.
Jedną z ostatnich decyzji przed przejściem na emeryturę obecnego biskupa seniora Stefana Cichego było ustanowienie lokalnego sanktuarium poświęconego Matce Bożej z Lourdes.
Legnicka parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski była 31 stycznia br. miejscem dziękczynnej modlitwy z okazji 10. rocznicy święceń legnickiego biskupa pomocniczego Marka Mendyka.
Niedziela łódzka
Abp Grzegorz Ryś, reżyser teatralny Maciej Sikorski i aktorzy Teatru Exit byli gośćmi kolejnego spotkania z cyklu „Wiara Widząca”, organizowanego przez wspólnotę twórców chrześcijańskich Vera Icon.
Czy z Matką Bożą można napić się herbaty? Albo kawy? Czy można postawić wszystko na jedną kartę i w wielkim mieście otworzyć kawiarnię pod opieką Maryi?
Z s. Marią Żywiec, służebniczką pracującą ćwierć wieku na misji w Zambii, rozmawia Anna Skopińska
Niedziela przemyska
Co ich łączy? Służą terminalnie chorym jako członkowie i sympatycy Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa Świętego Łazarza
Wolność, to królestwo dobrych słów…” – śpiewał kiedyś Marek Grechuta w pięknym utworze pod tytułem „Wolność”. Przychodzą mi na myślę te mądre wersety
Wśród 23 kandydatek na Polkę Stulecia znalazła się również Wiktoria Ulma!
Niedziela rzeszowska
W bieżącym roku – 6 stycznia w Lourdes rozpoczął się Rok św. Bernadety, ustanowiony w związku ze 175. rocznicą urodzin i 140. rocznicą śmierci św. Bernadety Soubirous.
Zmarły ks. Stanisław Walczak był człowiekiem wielkiego serca i kapłanem oddanym swej misji
Kto jak nie opiekun dźwiga cały ciężar, który na życie chorego rzuciła ta straszna choroba.
Niedziela sandomierska
Zakończył się czas wypoczynku dzieci i młodzieży związanego z feriami zimowymi w części naszej diecezji. Podsumujmy ten czas w województwie świętokrzyskim.
Uroczystości ku czci św. Tomasza z Akwinu, teologa i filozofa, odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu
Nasi młodzi pielgrzymi w Panamie uczestniczyli w katechezach formacyjnych czy polskim koncercie, ale niewątpliwie najważniejsze było spotkanie z papieżem Franciszkiem
Niedziela sosnowiecka
Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu, które odbyło się 25 stycznia w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Do kalendarza stałych wydarzeń kulturalnych na mapie Wojkowic należy Międzygminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Z roku na rok kolędowy przegląd skupia coraz więcej utalentowanych wykonawców
O pracy badawczej genealoga z Jolantą Sikorą z Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego rozmawia ks. Tomasz Zmarzły
Niedziela świdnicka
Ks. Moszumański został wyróżniony Srebrną Odznaką Honorową Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiania” w Polsce.
Wystąpili znakomici śpiewacy operowi: Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak – mezzosopran i Tomasz Janczak – tenor, którym akompaniował pianista – Wiktor Szymajda
Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Wałbrzychu to jedna z najmłodszych i najmniejszych parafii w naszej diecezji.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
O specyfice misji niesienia Komunii św. chorym i roli szafarzy nadzwyczajnych we współczesnym życiu Kościoła opowiada ks. kan. dr Wojciech Zimny
O katedrze i parafii katedralnej św. Franciszka Ksawerego w Grodnie z ks. Janem Kuczyńskim, proboszczem bazyliki katedralnej, rozmawia Leszek Wątróbski
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Świnoujskie Wieczory Organowe, odbywający się w parafii Chrystusa Króla, ma 20 lat.
Niedziela toruńska
Ks. prał. płk Bolesław Lichnerowicz, proboszcz senior parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy, świętował 27 stycznia jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich
Jedność, szacunek, miłość do drugiego i dobroć – to słowa, które wielokrotnie były przywoływane podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Z Sybiraczką Danutą Martą Jatczak z Torunia rozmawia Helena Maniakowska
Niedziela warszawska
Budowa kościoła nie trwa dwa-trzy lata, lecz dwadzieścia. Dlatego do przyszłych potrzeb wiernych trzeba przygotowywać się już dziś – podkreśla ks. Sławomir Nowakowski
Z ks. Arkadiuszem Zawistowskim, krajowym duszpasterzem Służby Zdrowia oraz kapelanem w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, rozmawia Andrzej Tarwid
Kiedyś myślałam, że dla sióstr zakonnych, zakonników i księży patrzenie na szczęśliwe małżeństwa i dzieci to raczej trudność niż radość.
Niedziela wrocławska
Cierpienie może mnie zmiażdżyć albo wydoskonalić. Proszę Boga, żeby dał mi łaskę tego drugiego” – pisał ks. Arkadiusz Olczyk niedługo przed śmiercią.
Powołanie. Jak je rozeznać i co daje siłę, żeby je wypełniać? Opowie o tym Anna Brzóska – położna w jednym z wrocławskich szpitali
Dla kogoś, kto nie wierzy w Boga, adorowanie Jezusa w Najświętszym Sakramencie może wydawać się bez sensu.Cisza, bezruch, nic się nie dzieje. O co tu chodzi?
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W niedzielne popołudnie 27 stycznia w sali teatralnej lubaczowskiej konkatedry odbyła się 11. edycja Przeglądu Grup Kolędniczych pod nazwą Herody 2019
25 stycznia w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buśnie miało miejsce podsumowanie tegorocznego kolędowania na rzecz misji
W łączności z młodymi ludźmi przebywającymi w Panamie na 34. Światowych Dniach Młodzieży, w parafii Chrystusa Króla w Biłgoraju zorganizowano 27 stycznia modlitewne spotkanie dla młodych z rejonu biłgorajskiego
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Program tegorocznych obchodów Dnia Chorego w naszej diecezji jest bardzo bogaty.
W tym roku po raz pierwszy zostały przyznane statuetki Lubuski Samarytanin.
Z Agatą Zawadzką o misjach i posłudze misyjnej w Ruchu Światło-Życie rozmawia ks. Adrian Put