Wśród licznie zgromadzonej publiczności obecni byli m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, patron honorowy koncertu, oraz arcybiskup senior Stanisław Nowak, a także liczący 101 lat o. Jerzy Tomziński, najstarszy paulin. Koncertu wysłuchali szczególni goście, m.in.: przedstawiciele administracji rządowej z Renatą Szczęch – wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, posłowie i senatorowie, przedstawiciele władz lokalnych, Wiesław Włodek – wiceprezes Poczty Polskiej, reprezentanci środowiska uniwersyteckiego z prof. dr hab. Agnieszką Czajkowską z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji kościelnych z ks. Romanem Szpakowskim – prezesem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Reklama
Słowo wstępne wygłosił o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Potem został odczytany list, który skierowała do uczestników wydarzenia minister Beata Kempa – członek Rady Ministrów odpowiedzialna za sprawy humanitarne. Pani minister wyraziła radość ze zorganizowania „Akcji Dom”, której inicjatorami są: Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów, Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz Rycerze Kolumba, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA. Ideą tej inicjatywy jest pomoc materialna w budowie mieszkań dla chrześcijan żyjących w Dolinie Niniwy w Iraku, którzy stracili dorobek całego życia na skutek walk z tzw. Państwem Islamskim. Więcej o „Akcji Dom” można przeczytać na stronie obok oraz pod adresem: www.fundacja.niedziela.pl .
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na początku spotkania mecenas Ireneusz Wilk, prezes Zarządu Fundacji NIEDZIELA. Instytut Mediów, zachęcił do udziału w „Akcji Dom”. Jako główny organizator koncertu wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pomogli w jego przygotowaniu. Nieocenioną pomoc okazali gościnni Ojcowie Paulini z Jasnej Góry, Rycerze Kolumba oraz sekretarz Fundacji Mariusz Książek. Szczególne podziękowanie zostało skierowane do Joachima Brudzińskiego – ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Po części oficjalnej zabrzmiały pierwsze kolędy w wykonaniu orkiestry i solistów: Natalii Zabrzeskiej, Moniki Polak, Zuzi Leśniak, Wacława Wacławiaka i Tomasza Jarosza. Kolędy i świąteczne piosenki zostały przedzielone słowem poetyckim w wykonaniu prowadzącego koncert Mariana Florka z „Niedzieli”.
Wielokrotnie wyrazy wdzięczności skierowano do darczyńców koncertu: PKN ORLEN, Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Euroholdingu, reprezentowanego przez prezesa Marka Suskiego, Fundacji „Bezpieczne Finanse” z dyrektorem Markiem Bosakiem.
Miłą niespodzianką była specjalna muzyczna dedykacja organizatorów koncertu i Orkiestry Straży Granicznej dla abp. Wacława Depo. Koncert wypadł bowiem w wigilię 7. rocznicy ingresu księdza arcybiskupa do archikatedry częstochowskiej. Były, oczywiście, kwiaty i podziękowania za posługę pasterską. Po koncercie, nagrodzonym gromkimi brawami, muzycy i wielu słuchaczy udało się na Apel Jasnogórski do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Zespół Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej jest postrzegany jako muzyczny ambasador Polski. Potwierdzają to jego liczne koncerty nie tylko w kraju, ale i za granicą. Orkiestra zagrała ponad 10 tys. koncertów. Zespół był m.in. w: Niemczech, Belgii, Danii, Słowacji, we Włoszech, na Węgrzech, w Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, na Ukrainie, Litwie, Białorusi, w Czechach, Francji, Holandii, Szkocji, Anglii, Norwegii oraz w Stanach Zjednoczonych. Występuje z powodzeniem na festiwalach muzycznych. Prezentuje muzykę operową, operetkową, musicalową oraz rozrywkową, a także muzykę organowo-instrumentalną oraz formy symfoniczne i oratoryjno-relig?ne. Oczywiście, wykonuje również repertuar patriotyczny.