Reklama

Niedziela Częstochowska

Panama z klasą

Niedziela częstochowska 6/2019, str. VI

[ TEMATY ]

katecheza

Panama

ŚDM w Panamie

katechezy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

II LO im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku

II LO im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach inicjatywy „Panama z klasą” bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej spotykał się z młodzieżą ze szkół średnich, by przekazać jej przesłanie zakończonych w Panamie Światowych Dni Młodzieży. Mówił także o synodzie biskupów, który odbył się w zeszłym roku nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

– Jestem u was dzisiaj, aby wysłuchać was i powiedzieć wam, jakie przesłanie ma dla młodych Kościół i papież Franciszek – podkreślił bp Andrzej Przybylski witając się z grupą młodzieży w szkole w Radomsku. – Papież i ojcowie synodalni skierowali do młodych ludzi piękny list. Ten list wam przekazuję – mówił nazywając siebie „listonoszem papieża Franciszka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczniowie podczas spotkań mogli zadawać pytania i chętnie to robili. Pytali m.in.: o sens celibatu, o nierozerwalność małżeństwa, o środki antykoncepcyjne, o in vitro. Bp Andrzej odpowiadał na każde z nich. Tłumaczył trudne kwestie, wskazywał i wyjaśniał: – Kościół nie może spełnić wszystkich zachcianek młodych ludzi, bo musi być wierny Ewangelii. Młodzi mówili także o swoich spostrzeżeniach na temat wiary i Kościoła.

Reklama

Biskup podzielił się również z młodymi osobistym świadectwem o odkryciu Jezusa w swoim życiu i powołaniu do kapłaństwa: – Jak byłem w liceum, gdyby ktoś mi powiedział, że będę księdzem, to popukałbym się w głowę. Jednak pod koniec studiów świeckich, przeżyłem nawrócenie. To znaczy wcześniej jakoś wierzyłem, bo miałem kochających i wierzących rodziców, ale zacząłem jeszcze bardziej zbliżać się do Pana Boga, poznawać lepiej Ewangelię.

Program „Panama z klasą” odbywał się od 21 stycznia do 1 lutego. Przez ten czas bp Andrzej Przybylski odwiedził młodzież w szkołach średnich: Częstochowa – IV LO im. H. Sienkiewicza, Techniczne Zakłady Naukowe, LO im. C. K. Norwida, Katolickie Liceum Ogólnokształcące, Wieluń – Zespół Szkół nr 1 oraz I LO im. T. Kościuszki, Zawiercie – Katolickie Liceum Ogólnokształcące, I LO im. S. Żeromskiego, Pajęczno – Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza, Radomsko – Liceum Ekonomiczne, II LO im. K. K. Baczyńskiego, Myszków – LO im. H. Sucharskiego.

Na pamiątkę spotkań młodzież otrzymała folder o idei ŚDM przygotowany we współpracy z tygodnikiem katolickim „Niedziela”.

A co na to młodzi?

- Zdziwiłem się, że biskup sam do nas przyjechał. Wyciągnął do nas pomocną dłoń. Zobaczyłem, że Kościół nie jest staroświecki, jest dla wszystkich. Przyjechał specjalnie, żeby przekazać nam list od papieża Franciszka – powiedział Piotr Ciupa, uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu.

– Poruszyło mnie zatroskanie biskupa Andrzeja o nas młodych ludzi. Jestem mu wdzięczna, że przywiózł nam Ducha Światowych Dni Młodzieży – dzieliła się swoim doświadczeniem Martyna Stefaniak, Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu.

Reklama

- Zobaczyliśmy duchownego, który miał takie same dylematy w swojej młodości jak my. Byliśmy zaskoczeni, bo jesteśmy przyzwyczajeni, do tego, że biskup przyjeżdża od święta, do parafii i nie ma możliwości porozmawiania z nim, tak jak podczas tego spotkania. Życzylibyśmy sobie więcej takich spotkań. To spotkanie umocniło naszą wiarę, a wątpiących na pewno zmusiło do refleksji – podkreślali Ola, Kasia, Patryk, Tobiasz i Krzysztof z I LO w Wieluniu.

- Moim zdaniem spotkanie z biskupem było bardzo ciekawym doświadczeniem. Można było spotkać się z osobą duchowną wyższą rangą i dowiedzieć się, że biskup jest takim samym człowiekiem jak każdy z nas – stwierdził Wojtek Marchewka, Zespół Szkół w Pajęcznie.

- Katecheza, którą z nami przeprowadził, była bardzo interesująca, a odpowiedzi, których udzielał na pytania moich kolegów, znacząco poszerzyły moją wiedzę na temat struktur funkcjonowania Kościoła i jego poglądów w ważnych sprawach – mówił Olek Wiskulski, Zespół Szkół w Pajęcznie.

- Biskup bardzo ciekawie i wyczerpująco odpowiadał na nasze wszystkie pytania. Pozytywnie zaskoczył mnie swoją otwartością i chęcią podjęcia dialogu z młodzieżą – powiedziała Monika Kowalczyk, Zespół Szkół w Pajęcznie.

Zebrała: Sławomira Witkowska

2019-02-06 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panama: młodzież przywiezie na ŚDM wizerunki Maryi czczone na całym świecie

[ TEMATY ]

Panama

ŚDM w Panamie

- Zachęćcie młodzież, by na Światowe Dni Młodzieży w Panamie przywiozła ze sobą kopię wizerunku Maryi najbardziej czczonego w ich kraju - zachęca koordynatorów ŚDM z całego świata arcybiskup Panamy Jose Ulloa Mendieta.

Podczas ubiegłotygodniowego II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM Panama 2019, arcybiskup Panamy spotkał się z koordynatorami z całego świata, odpowiedzialnymi za przygotowanie grup pielgrzymów z ramienia konferencji episkopatów i międzynarodowych ruchów i wspólnot.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

30. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2026

2026-06-24 07:54

Archiwum R. Grudnia

W sanktuarium Świętej Rodziny na lubelskich Czubach odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby.

Festiwal odbywa się dla uczczenia wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło i we wszystkie wakacyjne środy rokrocznie gromadzi niezwykle liczną i entuzjastyczną publiczność. Kościół wypełnia rzesza melomanów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu muzyką oraz wydarzeniem o tak wysokim prestiżu kulturalnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję