Reklama

Niedziela Lubelska

Panama w Garbowie

Niedziela lubelska 6/2019, str. III

[ TEMATY ]

ŚDM w Panamie

Paweł Wysoki

Telemost Garbów – Panama zgromadził kilkadziesiąt osób

Telemost Garbów – Panama zgromadził kilkadziesiąt osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla tych, którzy tęsknili za atmosferą Światowych Dni Młodzieży, a z różnych powodów nie mogli w nich uczestniczyć, oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie wraz z ks. Mateuszem Wójcikiem i siostrami salezjankami przygotował wspólne oglądanie Mszy św. Posłania pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Czas dla młodych

27 stycznia w gościnnym domu Sióstr Salezjanek telemost Garbów – Panama zgromadził ok. 50 młodych osób. Popołudnie upłynęło im na modlitwie w intencji uczestników ŚDM, wspólnym przeżywaniu Mszy św. Posłania oraz uczestnictwie w Eucharystii w intencji owoców ŚDM i dobrego przygotowania do kolejnego spotkania w Portugalii. Jak na ŚDM, młodzi rozłożyli na podłodze karimaty i koce; mogli skorzystać ze strefy powołaniowej i strefy pojednania, gdzie była możliwość prywatnej rozmowy z siostrą zakonną lub księdzem. Telemost był pierwszym etapem przygotowania do kolejnych ŚDM; ks. Mateusz Wójcik planuje zebrać grupę młodzieży z Garbowa, którą za 3 lata wybierze do Portugalii. Wcześniej, już w czerwcu br., wraz z młodymi wybiera się na Pola Lednickie, by w wielu sercach rozpalić ducha ŚDM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Chcieliśmy jechać do Panamy, ale większości z nas przeszkodziły w tym finanse lub czas wzmożonej nauki. Tęsknota za ŚDM sprawiła, że spontanicznie zrodził się pomysł wspólnego przeżywania święta młodych. Ideę podchwyciła młodzież z KSM oraz z grupy salezjańskiej; zgłosiliśmy ją w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej oraz w Krajowym Biurze Organizacji ŚDM. Przed 3 laty byłem w Krakowie na spotkaniu młodzieży z papieżem Franciszkiem; bardzo ujęła mnie atmosfera tamtych dni. Postanowiłem więc przenieść klimat ŚDM do Garbowa – mówi ks. Mateusz Wójcik. Jak podkreśla, „Panama w Grabowie” to nie jednorazowa akcja, ale początek drogi na kolejne spotkanie młodzieży, tym razem w Portugalii. – To już znacznie bliżej, więc mam nadzieję, że wielu osobom uda się tam pojechać. Na początek będziemy rozważać nauczanie papieża Franciszka, a w czerwcu wybierzemy się na Pola Lednickie – planuje duszpasterz.

W pracy z młodzieżą z Garbowa i okolic wspomagają go siostry salezjanki. – Ściśle współpracujemy z parafią, włączamy się w różne akcje, jak chociażby Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej czy przygotowanie do bierzmowania. Wychowanie dzieci i młodzieży leży nam na sercu, ponieważ praca z młodymi to nasz charyzmat. Jesteśmy tam, gdzie młodzi, jak nasz założyciel ks. Bosko – mówi s. Maria Mrozek. – Kochamy to, co młodzi ludzie, chcemy towarzyszyć im w odkrywaniu świata i po prostu być obok nich – podkreśla salezjanka.

Młodzi o sobie

W duszpasterskie projekty chętnie włącza się młodzież; wiele z nich sama inicjuje. – „Panama w Garbowie” to moje pierwsze doświadczenie Światowych Dni Młodzieży. Wraz z koleżankami i kolegami z KSM i innych wspólnot chcemy łączyć się z tymi, którzy są na spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Panamie; razem z nimi chcemy przeżyć ten piękny czas. Na co dzień jestem zaangażowana w KSM, dzięki temu pogłębiam swoją wiarę, poznaję Boga i ludzi, rozwijam się społecznie, pomagając innym. Cennym doświadczeniem dla mnie jest udział w Spotkaniu Młodych Archidiecezji Lubelskiej, jaki od kilku lat odbywa się pod koniec sierpnia w Garbowie – mówi Ola Wójcik, uczennica II LO im. J. Zamoyskiego w Lublinie. Jej młodszy kolega, gimnazjalista Michał Brzozowski, dodaje: – Pochodzę z okolic Garbowa i chętnie włączam się w różne akcje organizowane przez KSM. Byłem uczestnikiem Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej i bardzo spodobała mi się atmosfera sierpniowego zjazdu młodzieży. Nie byłem w Krakowie ani nie mogłem pojechać do Panamy na ŚDM, a bardzo chciałem poczuć klimat spotkania młodych z Ojcem Świętym, stąd moja obecność na „Panamie w Garbowie”. Lubię poznawać nowych ludzi, angażować się w różne akcje. Mam nadzieję, że ta namiastka Panamy zmieni mnie na lepsze.

2019-02-06 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ile orientacyjnie może kosztować wyjazd na ŚDM w Panamie?

[ TEMATY ]

ŚDM w Panamie

Paulina Krzyżak/krakow2016.com

Ile orientacyjnie może kosztować wyjazd na ŚDM? Co będzie zawierał tzw. polski pakiet pielgrzyma? Gdzie w Panamie Polacy będą mogli uzyskać pomoc i spotkać rodaków podczas ŚDM? To niektóre spośród pytań, na które odpowiadali gospodarze 15. Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które w ostatnich dniach zgromadziło w Warszawie duszpasterzy młodzieży z całej Polski.

Przygotowania do ŚDM w Panamie, to - oprócz Synodu Biskupów - drugi temat XV Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które w dn. 2-4 lutego 2018 r. odbywało się w Warszawie. W niedzielę, uczestnicy zlotu - duszpasterze i świeccy młodzi ludzie, zaangażowani w duszpasterstwo młodzieży w swoich diecezjach - rozmawiali o przygotowaniach Polaków do ŚDM, które za niespełna rok odbędą się w Panamie. Zapoznali się też z ustaleniami, jakie Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM wypracowało w porozumieniu m.in. z Komitetem Organizacyjnym ŚDM w Panamie. W rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, dyrektor KBO ŚDM, podsumował przygotowania do udziału w przyszłorocznym spotkaniu.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję