Ekspozycję przygotowano w ramach cyklu: Spotkania z Ojcem Świętym – Janem Pawłem II oraz 28. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem: Moja droga. – Hasło jak najbardziej odnosi się do drogi Karola Wojtyły – zwykłego chłopaka, który został papieżem. Był to człowiek, który nie stronił od ludzi. Jako student, a także później jako duchowny chciał być dla każdego, kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy – przyznają organizatorzy ekspozycji.
Moja droga w odniesieniu do Jana Pawła II symbolizuje jego przekonanie, wiarę oraz całkowite oddanie się Bogu. To także symboliczne zawarcie jedności z całym narodem. Ta droga była trudną „drogą do świętości” – dodają.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na świecie jest ok. tysiąca pomników św. Jana Pawła II. Jak czytamy w opisie wystawy: „Ludzie, a w szczególności Polacy, tę postać po prostu kochali, stąd też powstało tak dużo pomników. W jego osobie znajdowali bratnią duszę, która pragnęła dla nich prawdy i sprawiedliwości, która budziła nadzieję, niosła otuchę, emanowała dobrem i radością. Zmaterializowana w pomniku postać naszego Wielkiego Rodaka pozwalała choćby na chwilę zadumy czy refleksji”.
Wystawa składa się z fotografii, które prezentują różne odsłony wizerunku papieża Polaka. Każdy z prezentowanych pomników jest inny, jednak wszystkie mają jeden wspólny cel – przybliżać postać tego wielkiego Polaka społeczeństwu, a przede wszystkim kolejnym pokoleniom.
Ekspozycja stanowi zbiór fotografii autorstwa Jana Niteckiego. Można ją zwiedzać w budynku muzeum od poniedziałku do piątku w godz. 10-15 oraz w niedziele w godz. 12-16.