Reklama
temat numeru
Jest jednym z najpopularniejszych świętych. Książki poświęcone jego osobie wypełniłyby po brzegi kilka bibliotek. Wydawać by się mogło, że wiemy o nim wszystko, ale czy na pewno?
Jeszcze za swojego życia Ojciec Pio wzbudzał zarówno podziw, jak i kontrowersje. Przede wszystkim jednak pociągał wiernych do większej pobożności. Czy jego przesłanie jest nadal aktualne?
Jakie cuda dzieją się obecnie za jego wstawiennictwem? Zapytaliśmy o to br. Romana Ruska, kapucyna, który niemal na co dzień spotyka się z ludźmi doznającymi łask za wstawiennictwem św. Ojca Pio.
10-13
treści wiary
Przez całe życie radykalnie dążył do świętości. Wszystkie swe genialne zdolności poświęcił służbie miłości i Chrystusowi.
Żadnej transmisji nie można stawiać na równi z osobistym kontaktem z Panem Bogiem – pisze w liście do biskupów kard. Robert Sarah.
14-17
19
życie kościoła
Polska jest dla nich wzorem troski o rodzinę, strażnikiem chrześcijańskich wartości, a także doskonałą przestrzenią do pracy i rozwoju. Tutaj chcą budować swoje życie, na nowo.
Protesty Białorusinów przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim trwają już ponad miesiąc. Nie zanosi się jednak na to, aby postulaty protestujących zostały spełnione, tzn. aby Alaksandr Łukaszenka zezwolił na rozpisanie wolnej i uczciwej elekcji.
Płacz mężczyzny jest poruszający przede wszystkim dlatego, że to obraz rzadko spotykany. W stereotypie zapisanym w naszej kulturze płacz mężczyźnie nie przystoi, bo sprzeciwia się przypisywanej mu odwadze, którą powinien się charakteryzować, męstwu i niewzruszoności, której powinien być uosobieniem
20-23
punkt widzenia
O ekologicznych akcjach prezydenta Andrzeja Dudy i polityce wobec terenów wiejskich mówi minister Halina Szymańska, szef Kancelarii Prezydenta RP.
W rankingu prorodzinnych firm KGHM Polska Miedź mógłby znajdować się w ścisłej czołówce. Dlaczego rodziny pracowników są takie ważne dla władz tej wielkiej spółki?
26-29
widziane z prowincji
Nawet w największej ludzkiej niedoli Bóg jest źródłem miłości i nadziei.
30
niedziela z kulturą
32-43
moim zdaniem
Cud zdarzył się 5 marca 1981 r., gdy otrzymaliśmy pismo z Głównego Urzędu Kontroli Prasy i Widowisk zezwalające na druk Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
44-45
Kącik dla dzieci
50-51
moim zdaniem
53
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Nawet małe dzieci mogą zmagać się z ogromnym stresem w szkole. Jak im pomoc?
56-59
60-61
Niedziela z kulturą
64
prasa zagraniczna
64
Europa Christi
I-VIII
niedziela liturgiczna
Ktoś może zadać pytanie: jak odczytywać postawę synów z niedzielnej Ewangelii? Otóż postawa obu braci pokazuje nam dokładnie zachowania współczesnego człowieka w odniesieniu do Pana Boga. Chyba każdemu z nas zdarzyło się obiecywać coś Stwórcy w zamian za spełnienie prośby.
Kluczowym słowem Ewangelii wg św. Mateusza jest wieloznaczny termin „sprawiedliwość”. Pojawia się on najpierw w Jezusowym Kazaniu na Górze jako ideał postępowania, ukazany Jego wyznawcom: „Błogosławieni są ci, którzy łakną i pragną sprawiedliwości”, którzy z jej powodu „cierpią prześladowanie” (por. Mt 5, 6.10). Jezus przestrzega uczniów: „jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (5, 20). „Starajcie się naprzód o królestwo Boga i jego sprawiedliwość” (6, 33).
Ostatnio staram się regularnie czytać Pismo Święte, szczególnie Nowy Testament. Moją uwagę przykuł rodowód Pana Jezusa. W związku z tym mam pytanie: po co on jest i dlaczego nie ma go w przypadku Matki Bożej?
Wacław jest największym świętym katolickich Czech. Był synem księcia Wratysława I i Drahomiry lutyckiej. Otrzymał chrześcijańskie wychowanie.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
W katedrze św. Wacława w Ołomuńcu uczczono męczeńską śmierć św. Jana Sarkandra. W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele z Polski.
Mszą św. w kościele św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej, 13 września, Skauci Europy zainaugurowali nowy rok formacyjny.
Charytatywny Bieg Przełajowy „Pomagamy, bo biegamy” odbył się w Istebnej we wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty.
Niedziela częstochowska
Bardzo ważne jest, aby Duch Święty kierował naszymi pragnieniami – mówił w homilii abp Wacław Depo, który 17 września przewodniczył Mszy św. w parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Witkowicach-Nieznanicach.
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Osjakowie swoim pięknem przywodzi na myśl wnętrze bazyliki Mariackiej w Krakowie. Artystyczną perełką są również odnowione stacje drogi krzyżowej.
Miłość w spiż przelana. Pomniki Jana Pawła II – to tytuł nowej wystawy fotografii prezentowanej w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego.
Niedziela podlaska
Od niedawna dyrektorem Wydziału Młodzieży, diecezjalnym asystentem KSM jest ks. Piotr Jarosiewicz, zaś jego zastępcą ks. Daniel Plewka. Dla Niedzieli opowiedzieli o duszpasterstwie młodzieży, sposobach budowania wspólnoty i planach na przyszłość.
Długo wyczekiwana uroczystość wręczenia sztandaru i nadania Szkole Podstawowej nr 3 w Hajnówce imienia dr. Kazimierza Ptaszyńskiego odbyła się 4 września br.
Minął rok, od kiedy rodzina Jacyniaków z Ukrainy na stałe zamieszkała w Łochowie. Z czyjej inicjatywy doszło do przeprowadzki oraz jak sobie radzą w nowej rzeczywistości, opowiada Wasylina, najstarsza z rodzeństwa.
Niedziela kielecka
Od siódmego września uczestniczą w kursie przygotowawczym, który pomaga im w poznaniu uczelni i wykładowców i czekają na immatrykulację.
Przez dekady alkohol niszczył mu życie – o tym codziennym piekle w nałogu, o bólu i pocie w wychodzeniu z uzależnienia, o stopniach nawrócenia 46-letni Tomasz Kościołek daje świadectwo wiary. I próbuje pomagać.
Wspaniała idea (choć wielu nie wróżyło jej sukcesu) została zrealizowana. 2 października nastąpi otwarcie i poświęcenie Hospicjum w Busku-Zdroju. Dokona go bp Jan Piotrowski.
Niedziela małopolska
Tu kształtowały się serca setek młodych krakowian. Obchody 30-lecia Oazy Bronowickiej były okazją do spotkania wielu – byłych i obecnych – członków wspólnoty.
Święty ojciec Pio mówił, że najkrótszą drogą do Boga jest Maryja. Staramy się tą drogą podążać – przyznaje ks. prał. Andrzej Wanat, proboszcz parafii Najświętszego Imienia Maryi Panny w Laskowej.
Wypowiedzenie doznanej krzywdy jest często pierwszym i najważniejszym krokiem w kierunku odzyskania zdrowia. Siostra Anna Szubrycht, delegatka ds. ochrony dzieci i młodzieży archidiecezji krakowskiej w rozmowie z Niedzielą tłumaczy m.in., dlaczego warto zmierzyć się z bolesną przeszłością.
Niedziela lubelska
28 września na ulicach, rogatkach i placach miast oraz wiosek o godz. 15 popłyną ku niebu słowa Koronki do Miłosierdzia Bożego.
W znaku krzyża przychodzą wszystkie błogosławieństwa i wszelkie dobro od Boga – powiedział abp Stanisław Budzik podczas debaty dwóch ambon.
Pierwszym terenem misyjnym jest serce człowieka.
Niedziela legnicka
W niedzielę 13 września odbyła się kolejna pielgrzymka na górę Górzec, szlakiem Kalwarii wybudowanej przez cystersów.
W sobotę, 12 września odbył się ingres bp. Marka Mendyka, drugiego biskupa świdnickiego.
Msza św. w katedrze i konferencja pt. „Wychowywać młodych w rodzinie i w szkole do miłości, solidarności, odkrywania prawdy” – tak w piątek 11 września w Legnicy zainaugurowano X Tydzień Wychowania Katolickiego oraz 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął bp Zbigniew Kiernikowski.
Niedziela łódzka
O działalności charytatywnej, opiekuńczej i duszpasterskiej, a także o nieznanych wątkach z życia jezuity o. Stefana Miecznikowskiego, z o. Kazimierzem Kubackim SJ, o. Józefem Łągwą SJ oraz Andrzejem Tyranowiczem rozmawia Justyna Kunikowska.
Dziewiąty raz do świątyni pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi przybyli pszczelarze z województwa łódzkiego.
Pan Jezus to ma ciężko. Zwłaszcza na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Niedziela przemyska
W tegoroczne pielgrzymowanie śladami bł. Bronisława Markiewicza wpisane było również dziękczynienie za 100-lecie kościelnego zatwierdzenia Zgromadzenia Księży Michalitów.
Na uboczu sanockich peryferii, gdzie milknie miejski gwar, mieszkańcy Sanoczka wznieśli świątynię, którą na początku września konsekrował abp Adam Szal.
O aktualności michalickiego charyzmatu w przeddzień jubileuszu zatwierdzenia zgromadzenia, z ks. Dariuszem Wilkiem – generałem zgromadzenia św. Michała Archanioła rozmawia ks. Maciej Flader.
Niedziela rzeszowska
Od kilkunastu już lat przypadający 12 września odpust w sanktuarium Pani Rzeszowa, Patronki Miasta, trwa kilka dni. W tym roku świętowaniu towarzyszyło hasło: „Maryjo, dopomóż nam uwielbiać Twojego Syna i nieść pociechę strapionym”.
Widoczna z daleka, zwieńczona krzyżem 35-metrowa wieża kieruje mieszkańców Sędziszowa Małopolskiego do nowego kościoła w zachodniej części miasta. To świątynia pw. Miłosierdzia Bożego. W parafii znajdują się relikwie Apostołów Bożego Miłosierdzia.
W czwartą niedzielę września od 1958 r. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niesłyszących, a od 2012 r. również Języka Migowego. Dzień ten ma uświadomić nam problemy, z jakimi borykają się osoby niesłyszące i pomóc w zapobieganiu ich społecznemu wykluczeniu.
Niedziela sandomierska
Na Zamku Królewskim w Sandomierzu otwarto wystawę pt. „40. rocznica – Bohaterowie Wolności”.
Od wielu lat w Tarnobrzegu istnieje Jacht Klub „Kotwica”, który kształci młodych żeglarzy. W ostatnim czasie instruktorzy mogą pochwalić się znacznymi osiągnięciami na zawodach w Portugalii. Niedawno również udało się pozyskać sponsora strategicznego, dzięki któremu będzie możliwy rozwój klubu.
Gorzka, mleczna, różowa z niedojrzałych ziaren kakaowca, czekolada z dodatkiem gruszek, wegańska i bezglutenowa – to tylko nieliczne przykłady słodkości, których można było spróbować na Festiwalu Czekolady odbywającym się w Sandomierzu.
Niedziela sosnowiecka
Diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. Michał Borda zachęca do wspierania funduszu stypendialnego dla młodych w Dzień Papieski.
To wydarzenie wpisze się na stałe w historię Hospicjum św. Tomasza Apostoła. 7 września abp Mieczysław Mokrzycki wprowadził do placówki relikwie św. Jana Pawła II.
W ludzkim poczuciu czasu 100 lat to dużo – stąd wielka celebracja doniosłego jubileuszu 100-lecia erygowania parafii Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej-Błędowie, w niedzielę 13 września.
Niedziela świdnicka
W odpowiedzi na apel bp. Marka Mendyka trwają modlitwy o powołania do świdnickiego seminarium.
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy prezentuje wystawę 40 lat Solidarności, która powstała w oparciu o pamiątki, jakie zebrał pieczołowicie i przechował ks. Tadeusz Faryś.
Ministrantem jest od ośmiu lat. Od blisko dwóch gra na organach podczas Mszy św. Jego marzeniem jest być księdzem. Zbiera piuski, różańce i obrazki, koresponduje z biskupami.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W Gościkowie-Paradyżu, w kościele rektoralnym Wyższego Seminarium Duchownego znajduje się ustanowione przez bp. Tadeusza Lityńskiego sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich.
Z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II odbędzie się pierwszy w naszym mieście musical o dzieciństwie i młodości Karola Wojtyły.
Właśnie te słowa Jezusa były mottem spotkania w ramach II Archidiecezjalnej Pielgrzymki Dzieci do sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie.
Niedziela toruńska
Kto Ciebie prosi w Rywałdzie, zawsze jest wysłuchany. Ty, Matko, koisz serdeczne rany – śpiewamy od wielu lat na cześć Matki Bożej w Rywałdzie.
Brat Jan Vianney i jego historia wciąż są żywe w parafii w Boluminku. Wojenne perypetie tego młodego zakonnika skłaniają do refleksji nad własną wiarą.
Z pewnością wielu naszych czytelników uczestniczyło w uroczystości odznaczenia krzyżem papieskim Haliny i Janusza Mazurków. Kim są i dlaczego można na nich patrzeć i słuchać ich godzinami?
Niedziela warszawska
O aniołach, nawiedzeniu figury św. Michała Archanioła i zawierzaniu się Bożym posłannikom z michalitą ks. Piotrem Prusakiewiczem rozmawia Magdalena Wojtak.
„Nie sposób zrozumieć Warszawy bez bł. Władysława z Gielniowa” – powiedział Jan Paweł II w roku 400-lecia stołeczności miasta. Kim był człowiek, któremu taką cześć okazał Papież Polak?
Pochodzą z najróżniejszych środowisk. Różne są także ich życiorysy. W legionowskim Centrum Integracji Społecznej otrzymali pomoc i zyskali siłę, która pozwala im zmienić życie.
Niedziela wrocławska
Od 2014 r. w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy rozwija się kult św. Szarbela. Teraz powstaje tam Bractwo.
Rozpoczyna się październik – miesiąc maryjny. To czas poświęcony szczególnie modlitwie różańcowej. Wiedzą też o tym nauczyciele katechezy, którzy mocno akcentują ten okres w pracy dydaktycznej. Czy można zachęcić uczniów do takiej modlitwy?
Pątniczy szlak potrafi zmienić życie. Można też odkryć wiele talentów, które mogą przyczynić się do rozwoju i służby ludziom. Uczestnicząc w Pielgrzymce Wrocławskiej, na pewno spotka się ks. Jacka Tomaszewskiego, który zaangażowany jest w służbę medyczną. Ale nie o pielgrzymce dziś, lecz o tym, co się za jej przyczyną stało.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Wszyscy jesteśmy już zmęczeni trwającą pandemią. I jeśli szukamy ratunku – lekarstwa na nasz niepokój, znajdziemy to wszystko w Różańcu.
W parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyła się 7 września ogólnopolska konferencja naukowa pt. Dziedzictwo kard. Stefana Wyszyńskiego.
Z ks. Dominikiem Chmielewskim – ewangelizatorem, kaznodzieją, czcicielem Matki Bożej, założycielem wspólnot religijnych, który gościł w krasnobrodzkim sanktuarium – rozmawia Ewa Monastyrska.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Już po raz 8., tradycyjnie we wrześniu, odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza.
„Najlepsza Cząstka” to cykl 9 spotkań dla kobiet ze słowem Bożym.
O digitalizacji ksiąg metrykalnych i bieżącym funkcjonowaniu Archiwum Diecezjalnego opowiada jego dyrektor ks. dr hab. Robert Kufel w rozmowie z ks. Adrianem Putem.