Relikwie kardynała na Jasnej Górze
Na Jasną Górę, która odegrała szczególną rolę w życiu i posłudze bł. Stefana Wyszyńskiego, uroczyście wprowadzone zostały jego relikwie. Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski (na zdjęciu) podkreślił, że są one symbolem obecności prymasa wśród nas i przypominają o jego duchowym dziedzictwie. – Z tego miejsca kard. Wyszyński formował sumienia Polaków, bronił godności każdego człowieka, upominał się o wolność i o godność życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci – przypomniał o. Pacholski.
Na dzień wprowadzenia relikwii kard. Wyszyńskiego na Jasną Górę wybrano pierwszą sobotę miesiąca, bo to dzięki Prymasowi Tysiąclecia, zwłaszcza w okresie przygotowań do obchodów milenium, nabożeństwo sobót Królowej Polski rozpowszechniło się w całej Polsce i jest pielęgnowane na Jasnej Górze. – Zawsze mówiliśmy o księdzu kardynale, że jest prymasem jasnogórskim. Przywiązywał wagę do świąt maryjnych, do miesięcy maryjnych – zauważyła Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przeor zapowiedział, że relikwie będą się znajdować na stałe w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Śląskie obchody Światowego Dnia Turystyki
Reklama
W sanktuarium odbyły się wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki (28 września). Jasna Góra to jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie, a zarazem największe centrum pielgrzymkowe w Polsce. Ukształtowany przez wieki zespół klasztorny to też najwyższej klasy obiekt zabytkowy, który znalazł się w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Główne cele całego projektu to nie tylko pokazanie zabytków materialnych, ale także upowszechnianie i ochrona spuścizny duchowej, w której fundamentalne znaczenie ma dziedzictwo paulińskie. Sięga ono XIII wieku i obejmuje, obok architektury, liczne zabytki ruchome, m.in.: archiwalia, rękopisy, starodruki, malarstwo, rzeźbę, tkaniny czy muzykę.
– Hasłem Szlaku Paulinów jest „Duchowość w drodze” – przypomniał przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski (na zdjęciu). – Chodzi też o to, by z tego bogatego dziedzictwa kulturalnego, materialnego, a przede wszystkim duchowego wydobyć te wszystkie elementy, które chcemy przenieść dalej i pokazać współczesnemu człowiekowi, żyjącemu w cyberprzestrzeni, w innych warunkach, jak możemy żyć duchowością w drodze – wyjaśnił.
W kolejnych etapach Szlak Paulinów ma zostać rozbudowany o inne regiony, m.in. Małopolskę, a nawet wykraczać poza granice Polski – na Węgry, które są kolebką zakonu, do Chorwacji, Włoch czy na Słowację.
Pokorna modlitwa na różańcu zmienia świat
Człowiek jest na właściwej drodze, gdy idzie za Maryją z różańcem w ręku – powiedział na Jasnej Górze przewodniczący Komisji Maryjnej KEP abp Wacław Depo podczas Sumy odpustowej ku czci Matki Bożej Różańcowej.
Uroczystość upłynęła w duchu dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Poprzedziły ją rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, w które w tym roku wpisało się właśnie wprowadzenie na Jasną Górę relikwii Prymasa Tysiąclecia, bo to on dał nową inspirację do ożywienia apostolstwa modlitwy różańcowej w częstochowskim sanktuarium.
O tym, że pokorna modlitwa na różańcu zmienia świat, mówił rekolekcjonista – mariolog o. Wojciech Dec.
Reklama
Jasnogórska Rodzina Różańcowa ma stronę internetową, która zawiera treści nie tylko informacyjne, ale przede wszystkim formacyjne: www.jrr.jasnagora.pl .
Jasnogórski flesz
• 11-16 października – spotkanie prowincjałów z Europy Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów;
• 14-15 października – pielgrzymka braci zakonnych;
• 15 października – pielgrzymki: ratowników medycznych i maturzystów diecezji łomżyńskiej (I grupa);
• 16 października – pielgrzymki: seniorów i uniwersytetów trzeciego wieku, ZHP i maturzystów archidiecezji lubelskiej.