Reklama
obserwator
Blisko dwustu wystawców z ośmiu krajów wzięło udział w XXII Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Kielcach.
5-8
9
10-13
Treści wiary
Historycznie Różaniec to wyróżnik katolicyzmu. Czy także dziś ludzie wciąż stukają nim do bram nieba?
Zapytano mnie, co sądzę o słynnej Mszy św. celebrowanej przez abp. Grzegorza Rysia. Problem jest poważny przede wszystkim z tej racji, że dotyczy nie tylko księdza arcybiskupa, ale też wielu innych kapłanów. Nie chodzi o to, by teatralnie rozrywać szaty, ale trzeba zwrócić uwagę na pewne zjawisko o charakterze duchowo-teologicznym.
14-17
życie kościoła
Są takie tematy, których podobno w kościele nie powinno się i nie wypada poruszać. Gdyby przeprowadzić ankietę wśród wiernych, to prawdopodobnie na podium znalazłyby się: pieniądze, polityka i seks.
Myślę, że pandemia mniej dotknęła Kościół na Ukrainie niż Kościół na zachodzie Europy – mówi metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
20-22
życie koscioła
Pokora jest prawdą – tak mawiała św. Terenia, a za nią słowa te powtórzył w najnowszym orędziu do młodzieży papież Franciszek. Warto znać ten tekst, bo może posłużyć on również starszym za swego rodzaju drogowskaz dla dialogu z młodymi. Narzekamy przecież na trudności kontaktu z nimi...
24-25
Prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
Wśród nielicznych zachowanych do dnia dzisiejszego drewnianych budynków w Łodzi miejsce szczególne zajmuje kościół, a właściwie kościołek św. Józefa.
Dlaczego filmowa opowieść o głośnej zbrodni komunistycznej schyłkowych lat PRL pojawia się dopiero teraz? Jedna z przyczyn to chyba wcześniejszy brak tzw. atmosfery.
31-43
Polecamy
O nierównej walce zbrodniczego systemu z niezłomnością i honorem Polaków traktuje najnowsza publikacja Białego Kruka.
Jest to książka o życiu, które na przekór wszystkiemu zwycięża śmierć.
44-45
punkt widzenia
Dekarbonizacja, uzależnienie się od Rosji oraz bezwietrzne lato – to kilka czynników, które doprowadziły do wielkiego kryzysu energetycznego w Unii Europejskiej. Eksperci z branży twierdzą, że zima będzie bardzo trudna.
Nieprzygotowanie służb sanitarnych, słabe bezpieczeństwo produkcji leków oraz ograniczenie możliwości testowania – to tylko niektóre problemy wymienione w raporcie ws. pandemii, które przedstawiono na spotkaniu Rady ds. Ochrony Zdrowia w Kancelarii Prezydenta
Wystarczyłoby zacząć od podstawowego kroku: edukacji i etyki odmiennej od szalonej konsumpcji, która emanuje indywidualizmem i egoizmem.
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
50-51
52
dobre rady
Była stosowana od czasów starożytnych w medycynie ludowej jako remedium na różne dolegliwości.
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Statystyki pokazują, że ponad 35% ludzi w Polsce stale przyjmuje średnio pięć leków (na receptę). Gdy osiągają wiek 65 lat, zwiększa się liczba zażywanych sustancji, a statystyczny senior przyjmuje dodatkowo dwa leki kupowane bez recepty lub suplementy diety.
W chłodniejszych porach roku częściej łapiemy infekcje, które potocznie nazywamy przeziębieniem.
Wiele miast i gmin prowadzi akcję bezpłatnego czipowania psów i kotów.
55-57
Niedziela z kulturą
64
świat pod lupą
Na świecie rozpoczął się wodorowy wyścig i tym razem Polska ma doskonałą pozycję startową.
64-65
Niedziela Plus
I-VIII
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Marka (krótsza perykopa: Mk 10, 17-27 lub dłuższa: Mk 10, 17-30)
Mimo krótkiego pontyfikatu jest uznawany za jednego z najwybitniejszych papieży w dziejach Kościoła.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Ośmiu kandydatów do stanu kapłańskiego otrzymało od bp. Romana Pindla suscepty.
Członkowie Legionu Maryi świętowali w Cieszynie 100. rocznicę założenia wspólnoty.
O tym, że dogmaty wiary służą spotkaniu ludzi z Bogiem, mówił w Hałcnowie ks. Damian Wąsek.
Niedziela częstochowska
Kolejny październik ponownie mobilizuje nas do rozważania w Różańcu tajemnic z życia Jezusa i Maryi.
„Bóg mi jest Ojcem, On najlepiej mnie prowadzi, więc woli Jego oddaję się bez zastrzeżenia. Byłam tylko pionkiem na szachownicy Boga” – te słowa św. Urszuli Ledóchowskiej przypomniał ks. Mariusz Frukacz, redaktor Niedzieli, który 29 września przewodniczył Mszy św. w kościele św. Mikołaja Biskupa i Wyznawcy w Komornikach.
Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych została otwarta z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.
Niedziela podlaska
Jak pracować z dziećmi i młodzieżą w szkole i parafii. Służba liturgiczna.
Przy Zespole Szkół w Siemiatyczach odsłonięto tablicę upamiętniającą członków młodzieżowych organizacji antykomunistycznych.
Po Mszy św. wieczornej odbył się niepowtarzalny koncert.
Niedziela kielecka
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio w pierwszą sobotę października przewodniczył uroczystej Eucharystii w bazylice katedralnej w Kielcach.
Gdyby nie determinacja Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska, gdyby nie zaangażowanie historyków z kieleckiej delegatury IPN, nie byłoby, być może, ciągłości pamięci o zbrodni katyńskiej.
Czwartek, wieczór, niewielki drewniany kościółek w Mójczy. Zgromadzona grupa młodzieży i księży ledwo się w nim mieści. Co tu robią wieczorem? Przyprowadził ich tutaj św. Józef – patron tego roku, by modlić się Nowenną Młodych.
Niedziela małopolska
Do tego dnia świeccy franciszkanie przygotowywali się przez 9 lat.
Co ma wspólnego Fatimska Pani z karmelitami? Patrząc na historię objawień i życie pastuszków, okazuje się, że to szkaplerz – obok Różańca ma przynieść obronę wszystkim narodom – mówi o. Roman Tupaj, karmelita i proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w 20. rocznicę erygowania lipińskiej parafii.
Niech szkoła będzie miejscem, gdzie się uczy i wychowuje, a nauczyciele przychodzą do niej świadomi swej roli – kształtowania kolejnych pokoleń Polaków – apeluje w rozmowie z Niedzielą Barbara Nowak – małopolska kurator oświaty.
Niedziela lubelska
Arcybiskup Stanisław Budzik dziękuje za modlitwę i zaangażowanie na rzecz wspólnej drogi w archidiecezji i w Kościele powszechnym.
Parafia to nasze dziedzictwo, nasze korzenie, nasza droga do Boga.
Stowarzyszenie „Anthill” we współpracy z Biurem Programu Niepodległa oraz archidiecezją lubelską realizuje projekt upamiętniający bł. bp. Władysława Gorala.
Niedziela legnicka
W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się koncert zespołu Blechbläserensemble Ludwig Güttler z Drezna oraz muzyka-organisty Friedricha Kircheisa.
Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski dzień po swoim ingresie do katedry wziął udział w uroczystościach w pierwszym ogłoszonym w Polsce sanktuarium św. Jakuba.
Ograniczenia związane z pandemią nie pozwoliły olszyńskim parafianom na modlitwę w stolicy. To jednak nie przeszkodziło w uroczystym świętowaniu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i m. Elżbiety Róży Czackiej w Olszynie.
Niedziela łódzka
Z łódzkich szkół dochodzą niepokojące sygnały o nieprzychylnej postawie władz miasta wobec nauczania religii.
Z ks. dr. Karolem Litawą – wykładowcą liturgiki na UPJPII w Krakowie oraz w WSD w Łodzi, przewodniczącym Komisji ds. Liturgii Archidiecezji Łódzkiej, rozmawia ks. Paweł Gabara.
Parafia Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim została powołana 20 grudnia 1980 r. Zanim jednak komuniści zezwolili na jej erygowanie oraz budowę kościoła życie religijne toczyło się wokół niewielkiej kaplicy prowadzonej przez księży filipinów.
Niedziela przemyska
W Wyższym Seminarium Duchownym alumni uroczyście rozpoczęli nowy rok akademicki 2021/2022.
Krzyż jest wpisany w tę parafię od momentu powstania. Do dziś ustawiony na wzgórzu ponad całą miejscowością wyznacza drogę, przypomina i poucza, że w tym znaku się zwycięża.
Do sanktuarium w Jodłówce pielgrzymowali członkowie Róż Żywego Różańca archidiecezji przemyskiej.
Niedziela rzeszowska
Zadziwiające, ale geneza Różańca wiąże się z niepiśmiennymi mnichami, którzy wspólnie odmawiali tzw. Pater Noster. Podobnie cystersi przy pomocy paciorków nawleczonych na sznurek, którego końce były ze sobą połączone, odmawiali Ojcze nasz, ale bez rozważania określonych tajemnic.
Od ponad 30 lat jedna z jesiennych niedziel jest dniem pamięci o mrocznych wydarzeniach w Trzebusce i lesie turzańskim w 1944 r.
Parafia św. Stanisława BM w Jaśle przeżywała jubileusz 50-lecia. Głównej uroczystości 26 września 2021 r. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.
Niedziela sandomierska
Podczas prowadzonych prac konserwatorsko-restauratorskich na ścianie frontowej kościoła św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, w kopule jednej z wież, odnaleziono „kapsułę czasu”.
Pod hasłem „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni” odbyła się 27. Pielgrzymka Wędrowników do sanktuarium na Łysej Górze.
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Diecezjalnym zorganizowano wydarzenie pt. Lukrecja słodziuchna bardziej niż w Kapadocji. Smaki dziedzictwa kanonika sandomierskiego Marcina z Urzędowa.
Niedziela sosnowiecka
W pielgrzymce Żywego Różańca do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej uczestniczyły wspólnoty z 22 parafii diecezji.
W dąbrowskim Pałacu Kultury Zagłębia odbyła się uroczystość nadania imienia Zofii Książek-Bregułowej czterem szkołom wchodzącym w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno--Wychowawczego w Dąbrowie Górniczej.
Czesław Ryszka otrzymał zaszczytne wyróżnienie za książkę Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny wydaną przez Białego Kruka.
Niedziela świdnicka
O walce z szatanem i roli św. Michała Archanioła w życiu każdego człowieka mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystości odpustowych w Dobromierzu.
We wrześniu minęła kolejna rocznica poświęcenia krzyża milenijnego na szczycie Chełmca. Z tej okazji, już po raz dwunasty, na górę wyruszyła pielgrzymka.
Pielgrzymki rowerowe to jeden ze znaków rozpoznawczych ministrantów i lektorów z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kudowie-Zdroju.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Wierni nad Odrą i Bałtykiem z wielkim uwielbieniem i wytrwałością odbudowują kult Najświętszej Maryi Panny.
W Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie odbyły się VI Rekolekcje Liturgiczne.
Parafia św. Mikołaja Cudotwórcy w Szczecinie świętowała jubileusz 75 lat życia religijnego wyznawców prawosławia oraz 10. rocznicę konsekracji cerkwi.
Niedziela toruńska
Pielgrzymi z podtoruńskich miejscowości udali się do Obór, aby pogłębić relację z Jezusem i Jego Matką oraz modlić się o zdrowie dla bliskich.
W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Boleszynie miały miejsce uroczystości kończące jubileusz 300-lecia kościoła. Wspólnota parafialna z nadzieją i wiarą weszła w nowe stulecie.
Przychodzimy do sanktuarium Matki Bożej w Rywałdzie po pocieszenie jak prymas, którego w 1953 r. powitała Maryja w wizerunku zawieszonym na ścianie celi.
Niedziela warszawska
O tym, dlaczego warto modlić się na Różańcu, na czym polega jego siła, i co zrobić, aby ocalić od zapomnienia nauczanie św. Jana Pawła II, z Krzysztofem Wąsowskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Być może znamy ten obrazek z własnego dzieciństwa lub z relacji kogoś bliskiego: mama klęka z dziećmi do modlitwy, uczestniczy z nimi we Mszy św., angażuje się w życie wspólnoty parafialnej. A gdzie jest tata?
Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej – powiedział św. Jan Paweł II 14 czerwca 2004 r.
Niedziela wrocławska
Nauczyciele i pracownicy przedszkola Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety we Wrocławiu pielgrzymowali na Jasną Górę.
28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.
W przyszłym roku obecny od 70 lat we wrocławskiej katedrze obraz Matki Bożej Adorującej obchodził będzie 25. rocznicę koronacji. Rozpoczęły się już przygotowania do tego wydarzenia.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Minęła 82. rocznica bitew pod Tomaszowem, które miały znaczenie dla Polski nie tylko pod względem historycznym, ale i społecznym i patriotycznym.
W Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju odbył się II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego.
Niewiele osób o tym wie, ale liturgia Mszy Świętej nie zaczyna się od znaku krzyża ani nawet od dzwonka przed pieśnią na wejście.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbyło się ogólnopolskie spotkanie kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę.
Święty Jan Paweł II pozostawił po sobie żywy, duchowy pomnik w postaci absolwentów i obecnych stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Dajmy działać Panu Bogu i nie ograniczajmy Go – mówi ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań.