Spotkanie autorskie odbyło się 13 maja w Bibliotece Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Wzięli w nim udział przedstawiciele środowisk twórczych, częstochowskiego Towarzystwa Galeria Literacka oraz Klubu Inteligencji Katolickiej.
– Biblioteki kościelne zawsze były związane z kulturą. Spotkanie z poezją jest jedną z misji biblioteki. Myślę, że poezja jest bliska tajemnicy i może również ewangelizować – powiedział, otwierając spotkanie, ks. dr Kamil Zadrożny, dyrektor Biblioteki WMSD.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pomiędzy liczbą a literą to już dwunasty tomik poezji w twórczości Tadeusza Luterka. Wcześniej opublikował on m.in.: Na obraz i podobieństwo. Biblijne motywy i inspiracje (2017), 40 i 4 rymowanki dla Adama (2020), Strofy Jakubowe (2021). – Najnowszy tomik jest konsekwencją wcześniejszych poszukiwań. Wiersze odnoszą się do liczb wymienianych w Piśmie Świętym – podkreślił Tadeusz Luterek. W rozmowie z Niedzielą poeta przyznał, że bardzo bliska jest mu i inspirująca duchowość karmelitańska, szczególnie św. Jan od Krzyża.
Reklama
Obecny na spotkaniu biblista z Przemyśla – ks. dr hab. Stanisław Haręzga zaznaczył, że twórczość Tadeusza Luterka jest bardzo religijna. – Biblia jest pierwsza i najważniejsza w tym tomiku. Biblia stała się kulturotwórcza. Stała się tworzywem nowej kultury i nowej rzeczywistości. Biblia kształtuje poezję, sztukę i malarstwo – powiedział ks. Haręzga.
Odnosząc się to tytułu ostatniego tomiku poezji Tadeusza Luterka, podkreślił, że „w Biblii litera posłużyła do wyrażenia Bożego Objawienia. Liczby są formą wypowiedzi w Biblii. W apokaliptyce są wyrażane w kluczu symbolicznym”.
Wybrane wiersze Tadeusza Luterka recytowały: Katarzyna Niedźwiedź, Anna Kulej-Stacherczyk i Małgorzata Stryczak.
Tadeusz Luterek urodził się 26 sierpnia 1939 r. w Bychawie, w woj. lubelskim. Od 1947 r. mieszka w Częstochowie. Związany jest jako nadzwyczajny szafarz Komunii św. z parafią św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Jest współtwórcą Grupy Literackiej „Profile” przy Politechnice Częstochowskiej. Jest również autorem książek: Prawda wiary. Historia życia św. Teresy Benedykty od Krzyża (2013) oraz Eliasz z Tiszbe. Prorok na czas bałwochwalstwa, posuchy i ucisku (2014).