Reklama
5
Obserwator
6-7
życie kościoła
14-15
Inicjatywa
Ojciec Święty był ciągle obecny w moim życiu i jest w nim nadal w tajemnicy świętych obcowania, kiedy modlimy się za jego pośrednictwem w różnych intencjach, także Kościoła i naszej umiłowanej ojczyzny.
I ja – drodzy Rodacy – pragnę modlić się dziś razem z wami – o jedność wszystkich polskich rodzin. Jedność ta bierze początek w sakramencie małżeństwa, w owych uroczystych ślubach, którymi wiążą się z sobą mężczyzna i kobieta na całe życie, powtarzając sakramentalne: „iż cię nie opuszczę aż do śmierci”.
16
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana J 20, 19-23
Rola Ducha Świętego jest ogromna – warto to sobie uświadomić w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. On przychodzi przecież do naszych słabych, poranionych grzechem, ogarniętych smutkiem serc, aby je umocnić. Kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji, Duch Święty nas pociesza.
Opis zesłania Ducha Świętego przekazany przez św. Łukasza w drugim rozdziale Dziejów Apostolskich ma przejrzystą strukturę. Rozpoczyna się on od dokładnego określenia czasu: „Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy”.
To był uroczysty dzień. Jerozolima była pełna pielgrzymów, którzy przyszli na święto. Ze wszystkich stron brzmiały głosy. Gwar był wielojęzyczny, bo pątnicy przyszli, jak słyszeliśmy w Dziejach Apostolskich, z różnych stron. W te głosy pątników wkradały się okrzyki handlarzy gołębi, owiec i innych stworzeń potrzebnych do składania ofiar.
Cierpiał i umarł dlatego, że dochował wierności tajemnicy spowiedzi i powołaniu katolickiego kapłana.
17-20
21
32-33
moim zdaniem
W przeciwieństwie do zwierząt człowiek nie jest zdeterminowany prawami przyrody, lecz może i powinien podejmować decyzje w sposób świadomy i dobrowolny.
Najważniejsi politycy, przedstawiciele biznesu, naukowcy, dziennikarze, ekonomiści oraz wojskowi spotkają się podczas 6. już edycji Forum Wizja Rozwoju, aby dyskutować o polskiej gospodarce i przyszłości. Patronat honorowy objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
36-37
Gratias Domine
Czy postęp naukowy może być zagrożeniem dla człowieka i naszego wspólnego domu, którym jest Ziemia? Choć nie sposób wyobrazić sobie życia człowieka bez dokonywania kolejnych odkryć naukowych, należy na nie spojrzeć jako na nie tylko same dobrodziejstwa, ale też wyzwania.
Gwałtowny postęp naukowy i techniczny, dynamiczna urbanizacja oraz nieposkromiona chęć zysku w epoce przemysłowej – to tylko kilka czynników, które zaburzyły harmonijne współistnienie człowieka i środowiska naturalnego. Musiało upłynąć wiele czasu, zanim naukowcy i politycy skupili swoje wysiłki na potrzebie ochrony środowiska.
38-41
dobre rady
Masz nawracające zaczerwienienia twarzy, pojawiają się na niej grudki, krosty czy pajączki naczyniowe? Możesz mieć trądzik różowaty.
Nadciśnienie jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń, a ponieważ nie daje wyraźnych objawów, długo może nie zostać rozpoznane.
Po śmierci męża zamieszkał ze mną syn z żoną. Umówiliśmy się, że będą się mną opiekować w zamian za przepisanie na nich domu. Niestety, zachowują się wobec mnie jak kaci, w niczym nie pomagają, ciągle są awantury i groźby, że oddadzą mnie do przytułku. Czy mogę się ich pozbyć? Jak to zrobić?
46-48
Kącik dla dzieci
50-51
50-51
polecamy
Nowy projekt wydawniczy Instytutu NIEDZIELA wzbudza coraz większe zainteresowanie. O jego powstaniu oraz tym, jak nowocześnie i ciekawie opowiadać o historii, rozmawiamy z ks. Pawłem Rozpiątkowskim, redaktorem naczelnym kwartalnika Niedziela. Magazyn – pisma, które jest najmłodszym bratem "Niedzieli".
Na księgarniane półki trafia pierwsza kompletna i wnikliwa biografia Wiktorii Ulmy – bohaterskiej kobiety z Markowej.
52-54
Niedziela z kulturą
W polszczyźnie obserwujemy ogromny wpływ chrześcijaństwa.
55-64
Niedziela Plus
..budowano przydrożne kapliczki?
Popłyniemy królową polskich rzek, która będzie niosła na swoich falach Chrystusa Eucharystycznego – zapowiada ks. Łukasz Mastalerz.
Sposób sprawowania władzy charakterystyczny dla św. Kingi może być wzorem dla samorządowców w całej Polsce – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. dr hab. Jan Bartoszek.
Tuchów k. Tarnowa to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Od 500 lat czczony jest tutaj łaskami słynący obraz Matki Bożej Tuchowskiej – Wychowawczyni powołań kapłańskich i zakonnych – którym opiekują się redemptoryści.
Już 3 czerwca odbędzie się XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000. Młodzi z całej Polski wezmą udział w radosnym święcie wiary.
Chcę się z wami modlić o ducha odwagi, żebyśmy umieli stanąć w obronie wiary i potrafili ją uzasadnić – powiedział bp Damian Bryl podczas Sumy odpustowej w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lipem.
Mamy obowiązek pamiętać i uczyć się na podstawie wydarzeń i historii tamtych czasów – powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach.
Niedziela bielsko-żywiecka
„Demokracja będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale” – te słowa Roberta Schumana przypomniano w Skoczowie podczas otwarcia wystawy poświęconej pomysłodawcy zjednoczonej Europy.
W Pierśćcu małżonkowie z oazy rodzin podzielili się doświadczeniem żywego Boga we wspólnocie i w rodzinie. Okazją ku temu było 50-lecie Domowego Kościoła i peregrynacja obrazu Świętej Rodziny.
Zbiórki zorganizowane przy parafii MB Pocieszenia w Straconce i Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Kozach pozwoliły, aby załadować busa, który z pomocą humanitarną trafił do Buczy, Irpienia, Hostomela i Borodzianki.
Niedziela częstochowska
Do 1957 r. była tutaj ekspozytura parafii Wniebowzięcia Matki Bożej w Pajęcznie – przypomina ks. Henryk Gorgoń.
W słoneczną niedzielę, 21 maja w wieluńskiej kolegiacie zapanowała radosna atmosfera. Wierni licznie zgromadzili się na festynie rodzinnym, który miał na celu integrację wspólnoty parafialnej.
To tytuł tomiku wierszy autorstwa Tadeusza Luterka, poety, od 1947 r. mieszkającego w Częstochowie.
Niedziela podlaska
Tegoroczna, dziewiąta już edycja konkursu plastycznego dla dzieci w wieku przedszkolnym, jako temat przewodni obrała tytuł „Mój Anioł Stróż”. Gala finałowa miała miejsce 16 maja 2023 r. w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie.
„Stajemy w Czartajewie do modlitwy i prosimy Boga o obfitość Jego łask. Chcemy bowiem dokonać poświęcenia kościoła parafialnego, dopełniając w ten sposób przepisanych prawem liturgicznym czynności i zapewniając tej świątyni i gromadzącym się w niej wiernym pełnię Bożego błogosławieństwa”.
Był duszpasterzem do końca swoich dni i dawał znacznie więcej od siebie niż my – zdrowi, ale tylko Bóg może to swoim przenikliwym wzrokiem zobaczyć – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. pogrzebowej w intencji śp. ks. Łukasza Gąsiora.
Niedziela kielecka
Niebieskie barwy dominowały w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy, gdzie spotkali się członkowie Apostolatu Maryjnego z diecezji kieleckiej, na modlitwie z bp. Marianem Florczykiem. Przeważały kobiety, choć dla Maryi apostołują także mężczyźni.
Uwielbienie jest jedną z najpiękniejszych form modlitwy. Całe życie uczymy się jej i warto to robić, ponieważ daje wiele owoców duchowych – mówi ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży, inicjator i koordynator Uwielbienia w Kielcach, które odbędzie się 10 czerwca.
Jak dziś głosić Ewangelię o miłości Boga do człowieka młodzieży. Co zrobić, aby otworzyli swoje serca?
Niedziela małopolska
Najpiękniejszą formą ewangelizacji jest świadectwo życia, osobistej relacji z Bogiem – stwierdza Wojciech Kurzyński.
Współpraca z ks. Blachnickim to była radość i przywilej – wyznał Larry Thompson.
Kapłaństwo nie jest mądrością, która pochodzi od człowieka – powiedział bp Grzegorz Kaszak.
Niedziela lubelska
Każdy uczeń Chrystusa jest wezwany do dawania świadectwa – powiedział ks. Mirosław Bończoszek, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Chełmie.
Być regionalistą to kochać teren, dokumentować przeszłość, kształtować teraźniejszość i wyznaczać przyszłość – powiedział Stanisław Gogacz.
Fundacja „Impuls”, z Polakami w głównych rolach, pomaga uchodźcom i rodakom – mówi Aleksander Mordyński z Żytomierza.
Niedziela legnicka
Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie gościło w dniach 12-14 maja uczestników I Kongresu poświęconego Wieczystej Adoracji. Organizatorem wydarzenia była Telewizja EWTN Polska (Eternal Word Television Network, czyli Sieć Telewizyjna Wiekuistego Słowa).
1 maja dla grupy parafian z Lubomierza upłynął pod znakiem zawierzenia Matce Bożej i I Pieszej Lubomierskiej Pielgrzymki do Madonny z Hejnicach (Czechy), szlakiem uświęconym modlitwą od stuleci.
12 maja obchodziliśmy wspomnienie bł. Imeldy, patronki dzieci komunijnych. Była to okazja do spotkania przy relikwiach błogosławionej dziewczynki.
Niedziela łódzka
Zawsze wołamy o Ducha osobno i każdy tylko dla siebie. (…) Dla innych, kiedy prosimy o Ducha, to co najwyżej po to, by przemieniał ich myślenie i nawracał – powiedział abp Grzegorz Ryś.
Jesteśmy mocno związani z tymi, których mamy wokół siebie, czyli z naszymi parafianami, towarzysząc im w tych dobrych i trudniejszych chwilach – podkreśla ks. Grzegorz Chirk.
Widzę w was ludzi, którzy będą szczególną siłą napędową tego procesu – powiedział abp Grzegorz Ryś podczas warsztatów dotyczących synodów parafialnych.
Niedziela przemyska
W archidiecezji przemyskiej święcenia kapłańskie odbyły się 27 maja.
Tradycyjnie w 7. niedzielę wielkanocną, czyli w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w archidiecezji przemyskiej odbyły się święcenia diakonatu.
W przemyskiej archikatedrze 27 maja dziewięciu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie.
Niedziela rzeszowska
Każdy tworzący tę wspólnotę ma być owym żywym kamieniem, z którego On – Boski Budowniczy wzniesie budowlę. Oby ta budowla była jak najpiękniejsza, oby jak najlepiej odpowiadała temu pragnieniu, które Chrystus przekazał swojemu Kościołowi, które zrodziło się w Jego Sercu – powiedział bp Jan Wątroba.
Kolejna z zaplanowanych na ten rok pielgrzymek z Niedzielą Rzeszowską rozpoczęła się 27 maja wczesnym rankiem.
Schola dziewczęca w Zarębkach działa ponad 20 lat. Prowadzi ją i towarzyszy grą na gitarze ks. Marek Prajsnar, proboszcz miejscowej parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.
Niedziela sandomierska
Ten akt ma wymiar świecki oraz religijny. Wielbimy niewidzialnego Boga zarówno w modlitwach, jak również, niosąc pomoc tym, którzy są w potrzebie – mówił bp Nitkiewicz.
Darowizna w wysokości 5 tys. euro została przelana na konto Czernihowa.
Znamy już laureatów kolejnej edycji konkursu Malujemy Pastelami. W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej.
Niedziela sosnowiecka
Walka o św. Jana Pawła II jest walką o chrześcijaństwo, o katolicyzm, o nasz Kościół. To walka o naszą wiarę, naszą tożsamość i nasze katolickie DNA – podkreślił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz.
Bractwo Szkaplerzne jest pięknym znakiem przynależności do Maryi, bycia Jej współpracownikiem – powiedział w kazaniu o. Włodzimierz Tochmański.
Wzajemny szacunek jest dla nas priorytetem, słuchamy siebie nawzajem, a każdy głos jest dla nas ważny. Stawiamy na człowieka, a nie na ranking – podkreśla Ewa Raszka, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej.
Niedziela świdnicka
Już po raz trzynasty na boiskach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu odbył się Turniej Piłki Nożnej Służby Liturgicznej Diecezji Świdnickiej.
Oaza duchowego wzrostu i głębszego zanurzenia się w tajemnicę obecności Maryi w naszym życiu – tak relacjonowali uczestnicy historyczne, pierwsze diecezjalne dni skupienia ruchu szensztackiego.
Aptekarka, farmaceutka, laborantka, katechetka, organistka i zakrystianka. Jakże ważne i cenne posługi pełniła siostra Cecylia Krawczyk przez pół wieku służby w Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Zachwyć się Maryją i idź w nowy czas. Nie bądź widzem na scenie dziejów – zaapelował do zgromadzonych podczas tej szczególnej uroczystości abp Andrzej Dzięga.
We wspomnienie św. Stanisława w Domu Pomocy Społecznej odsłonięto gablotę z pamiątkami po śp. bp. Stanisławie Stefanku.
Obecny rok połączył hołd oddawany z racji Święta Patronalnego z rocznicą ustanowienia Kapituły Zachodniopomorski Krzyż św. Floriana.
Niedziela toruńska
Przychodzimy przed oblicze Pani trzymającej w dłoniach połamane strzały, co jest znakiem rozpoznawczym Tej, która łamie wszystko to, co złe – mówił proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej w Toruniu ks. Leszek Stefański.
Największą satysfakcję odczuwamy, gdy dajemy innym coś z siebie, gdy przyłączamy się do jakiejś większej sprawy i staramy się wywrzeć pozytywny wpływ na otaczający nas świat.
Zwykła, dziecięca wiara, zmawianie paciorków i chodzenie z rodzicami do kościoła co niedzielę też może zaowocować silną i trwałą relacją z Bogiem.
Niedziela warszawska
O tym, dlaczego św. Stanisław Papczyński to Boży mocarz, o miłości silniejszej od śmierci i dziękczynnym oratorium z księżmi marianami – Sławomirem Homoncikiem i Rafałem Zalewskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Pięciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej przyjęło święcenia diakonatu z rąk bp. Jacka Grzybowskiego.
Kiedy w 1928 r. ks. Edward Szwejnic obejmował funkcję duszpasterza akademickiego i pierwszego rektora kościoła św. Anny, pewnie nawet nie przypuszczał, że po 95 latach trudno będzie wyobrazić sobie duchowy pejzaż stolicy bez tego ośrodka duszpasterskiego.
Niedziela wrocławska
Ksiądz Aleksander Radecki słynie z dobrego poczucia humoru oraz pisania bardzo pouczających tekstów. Tym razem zaprasza nas do sięgnięcia do „Słownika wyrazów i pojęć coraz bardziej obcych”.
W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyło się spotkanie dla małżeństw pt.: „Nastrojeni: Jedność – Komunikacja – Dialog w małżeństwie”.
Czy mama siódemki dzieci ma czas dla siebie? Z Ewą Janik, szczęśliwą żoną i mamą o trudach i radościach macierzyństwa rozmawia Magdalena Lewandowska.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Szczególne miejsce w Kościele zajmują najmłodsi.
W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej – 7 maja odbył się kolejny odpust maryjny ustanowiony w 2009 r. przez papieża Benedykta XVI.
W kościele św. Jana Nepomucena we Frampolu odbył się męski różaniec - spotkanie zorganizowane przez Duszpasterstwo Mężczyzn Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Uczniowie szkół noszących imię św. Jana Pawła II spotkali się w podgorzowskich Różankach.
Zaczynaliśmy od hospicjum typowo domowego. Jego działalność opierała się na wyjazdach, w ramach których zespół medyczny: ksiądz, lekarz, pielęgniarka i wolontariusz, docierał do domów chorych potrzebujących pomocy i ulgi w cierpieniu – mówi Jolanta Gintowt, dyrektor gorzowskiego Hospicjum św. Kamila.
Z okazji zbliżającego się 50-lecie Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji ogłoszono konkurs na piosenkę jubileuszową.