Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prał. Zbigniew Rostkowski, od wielu lat związany z parafią w Narwi. Słowa powitania skierował miejscowy proboszcz ks. Krzysztof Dobrogowski. Jak podkreślił główny celebrans, swoją wdzięczną modlitwą podczas Mszy św. otacza w sposób szczególny głównego fundatora nowej podłogi w kościele – Sergiusza Martyniuka – prezesa firmy PRONAR, który przybył na uroczystość wraz z małżonką.
W homilii ks. Zbigniew nawiązał do historii budowy pierwszej świątyni jerozolimskiej. Taką myśl podjął król Dawid. Pragnienie budowy domu Bożego zostało jednak zrealizowane przez jego syna Salomona. Chęć wzniesienia świątyni Bóg wynagrodził Dawidowi złożeniem obietnicy, że jego imię i dom zostaną utrwalone na wieki, a jego potomek stanie się potężnym władcą. Obietnica ta została zrealizowana dziesięć wieków później w osobie Jezusa, który jako człowiek pochodził z rodu Dawida.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kaznodzieja podkreślił ogromną wdzięczność Boga wobec człowieka, który dba o Jego świątynię i jej piękno. Taka postawa Boga nie dotyczy tylko wieków przeszłych i historii zawartych w Piśmie Świętym. Bóg i obecnie okazuje wdzięczność każdemu, kto troszczy się o współczesne kościoły. Chce im hojnie błogosławić i obdarzać potrzebnymi łaskami. Tak też się dzieje w przypadku świątyni w Narwi, która w ostatnich latach, dzięki życzliwości wielu osób, przechodziła i wciąż przechodzi szereg prac remontowych. Ostatnim dziełem jest położenie nowej podłogi.
Na zakończenie przemówił bp Piotr Sawczuk. Podkreślił, że wciąż trwają prace remontowe kościoła. Zaplanowane są jej koleje etapy, ale już teraz wypada podziękować Panu Bogu i ludziom, którzy zechcieli być jego narzędziem, za pomoc, ludzką życzliwość i zaangażowanie. Przypomniał również, że kiedyś, kiedy wznoszono kościół umieszczano wotywną tablicę ze skrótem D.O.M. – Deo Optimo Maximo, co oznacza Bogu Najlepszemu, Największemu. Każda świątynia jest wotum wdzięczności, oddania czci Temu, którego wyznajemy, od którego pochodzi nasze życie i ku któremu zmierzamy. Świątynia jest miejscem, w którym możemy spotkać się z Bogiem. Zaznaczył, że miłość do Boga wyraża się w trosce o jego świątynie. Biskup imiennie podziękował Sergiuszowi Martyniukowi za jego hojność, wsparcie i życzliwość. Wyraził również wdzięczność ks. prał. Zbigniewowi Rostkowskiemu za przygotowanie i wydanie monumentalnej książki Dzieje parafii rzymskokatolickiej w Narwi. Zaapelował, żeby każdy był wiarygodnym i prawdziwym świadkiem chwalebnej przeszłości naszej Ojczyzny, abyśmy kochali i cenili pracę oraz modlitwę przodków. Na zakończenie biskup udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa.