Reklama
Z Jasnej Góry
5
Temat numeru
Media bombardują nas informacjami o rosnącym zagrożeniu ze strony Rosji; że boi się widma wojny już niemal cała Europa. Na ile jest to realne zagrożenie, a na ile medialne „dolewanie oliwy do ognia”? O opinię poprosiliśmy Marka Budzisza, specjalistę ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu.
Rosja pozostaje największym zagrożeniem, a wybory w USA mogą przesądzić o zasadach amerykańskiej obecności w Europie. Co to oznacza dla Polski?
6-11
Treści wiary
Wreszcie zaczęło być spokojnie, bez wielkich wydarzeń – tak jak powinno być. Skończyły się cuda i znaki. Nie ma aniołów, ucichła niebiańska muzyka, odeszli pasterze. Choć liturgia opowiedziała już o Trzech Mędrcach i ich darach, to oni są jeszcze daleko. W Betlejem rządzi szary dzień. W domu, w którym zatrzymała się Święta Rodzina, jest zwyczajnie...
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Kościół „wyruszający w drogę” stanowi wspólnotę misyjną uczniów, którzy przejmują inicjatywę, włączają się, towarzyszą, przynoszą owoc i świętują. „Primerear – to przejąć inicjatywę”: zechciejcie wybaczyć mi ten neologizm.
12-15
Liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 1, 29-39
Za nami czas wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą. Dla duszpasterzy to świetna okazja do tego, by poznać wiernych, którzy mieszkają na terenie parafii, ale także idealne warunki, aby porozmawiać o wierze w Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Takie spotkania utwierdzają mnie w przekonaniu, że człowiek ze swej natury jest istotą religijną: pragnie Boga, szuka Go, chce Go poznawać i Nim żyć.
W drugim czytaniu dzisiejszej Liturgii Słowa, zaczerpniętym z Pierwszego Listu do Koryntian, św. Paweł dokonuje wykładni swojej misji apostolskiej.
Słowa z czytanego dzisiaj Pierwszego Listu do Koryntian muszą niepokoić nas wszystkich. Każdy, kto poznał Jezusa, ma być apostołem.
Mniszka, córka prostego cieśli z francuskiej Pikardii, w XV wieku podjęła misję odnowy w Kościele.
17-20
22-23
Punkt widzenia
Piętnastoletnie dzieci nie mogą sobie kupić napoju energetycznego ani piwa, które bez wątpienia są szkodliwe dla zdrowia. Teraz mają mieć bez ograniczeń dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej, która jest o wiele bardziej niebezpieczna dla zdrowia i szkodliwa moralnie.
24-25
Życie Kościoła
26-27
Obserwator
32-33
Moim zdaniem
Musimy być bardzo wyczuleni, to jest bowiem moment, w którym nasz kraj może tracić suwerenność.
Ograniczenie czasu z influencerami polepszy nasze relacje z prawdziwymi ludźmi wokół nas. Mniej influencerów to więcej głębszych relacji przyjaźni w realu.
36-37
Świat pod lupą
Komputery kwantowe bardziej różnią się od obecnych komputerów niż te obecne od liczydła.
38-39
Niedziela z kulturą
W pierwszym w tym roku odcinku naszego teatralnego cyklu przyjrzymy się trzem spektaklom z różnych epok i trzem diametralnie odmiennym wizjom scenicznym. Spojrzą ku nam upiory Moliera i Freuda, a wszystko w chłodnym blasku złotego Oscara. Jak bolesne może być zejście ze sceny?
43-44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Czytania z dzisiejszej Liturgii wiele mówią o słabości, chorobie, udręce. Pokrzepienie niesie refren psalmu: „Panie, Ty leczysz złamanych na duchu”. Obok otuchy pojawia się w nim także… imiesłów przymiotnikowy.
55-61
Dobre rady
Wielu z nas ma dni, które tylko nas frustrują. Ale niewielu wie, co nieświadomie robimy, gdy to uczucie nas dopada.
Nasza życiowa podpora, czyli stopa, jest zbudowana z 26 kości, 33 stawów oraz wielu mięśni, ścięgien i więzadeł.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Dobre rady
Jak możemy dochodzić swoich praw, gdy nasz autobus przyjeżdża niezgodnie z rozkładem, a my nie zdążymy na umówione spotkanie i poniesiemy pokaźną stratę?
Woda święcona wykorzystywana była przy pokropieniu domów już w pierwszych wiekach Kościoła. Nie chroni automatycznie przed złem, ale jej używanie w postawie skruchy może sprawić, że Bóg odpuszcza grzechy powszednie.
64
Bliżej Życia z Wiarą
Wykryto u niej 21. chromosom, rodzicom zalecano aborcję. Dziś ich wspólne życie jest pełniejsze i bardziej wartościowe.
Czy przeklinanie to grzech? Niewierzący w Boga po śmierci idą do nieba czy do piekła? Co mam zrobić, jeśli przypomniałem sobie jakiś grzech z przeszłości? Odpowiada ksiądz z TikToka.
O tym świętym nastolatku z Meksyku pewnie niewielu z nas słyszało, a jeszcze mniej o cudach, które dokonały się dzięki niemu.
Migdałki są ważną częścią układu immunologicznego człowieka, jednak przerośnięte mogą przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza dzieciom.
To drzewo, które może liczyć nawet tysiąc lat, przez wieki pomagało ludziom wzmocnić zdrowie, a pszczołom dostarczało cennego nektaru. Nasi przodkowie sadzili je w swoich parkach i ogrodach i chętnie odpoczywali w jego cieniu.
11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Jest to okazja do przypomnienia konieczności udzielania pierwszej pomocy.
W tym roku karnawał wypadł wyjątkowo krótki. Warto więc zakończyć go z przytupem... kulinarnym ;). Co smacznego przygotować? Zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji.
Idea term wywodzi się z Rzymu, ale nie trzeba jechać na dalekie Południe, by się zrelaksować i wzmocnić kąpielami w gorących źródłach. Usuwają one zmęczenie i stres, pomagają leczyć choroby skóry, łagodzą ból i mają dobroczynny wpływ na odporność całego organizmu. W Polsce jest wiele miejsc z geotermalnymi źródłami.
66-79
Niedziela Plus
...domek loretański?
Mamy coś więcej niż ławeczkę przed sklepem, do której ciągną turyści chcący zobaczyć znane z pewnego serialu miejsce – opowiada burmistrz Supraśla dr Radosław Dobrowolski.
To odkrycie dało mi ogromną siłę, aby służyć drugiemu człowiekowi – wspomina s. Justyna Papież, służebniczka dębicka.
Jeżeli nie będziemy prowadzili pogłębionego życia duchowego, sakramentalnego, modlitewnego, to nie będziemy mieli światu nic do powiedzenia – powiedział bp Andrzej Jeż do uczestników XIII Forum Formacyjnego w Tarnowie.
Pakość – miasto położone w niezwykłej scenerii Kujaw i Pałuków – stała się miejscem wyjątkowego wydarzenia muzycznego.
Styczniowa debata prowadzona przez ks. Dawida Stelmacha osiągnęła absolutny rekord: zarówno obecności uczestników w siedzibie Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, jak i oglądalności na YouTubie.
Niedziela bielsko-żywiecka
Kardynał Kurt Koch, odpowiedzialny w Kościele katolickim za dążenia do jedności, zwrócił uwagę, że ekumenizm zaczął się od modlitwy i trzeba wciąż pamiętać o tym. Łączy nas dziś także myśl o miłości Boga i bliźniego – powiedział bp Roman Pindel podczas Centralnego Nabożeństwa Ekumenicznego w diecezji.
Omamił mnie wielki świat show biznesu: telewizji, sław. Takiego życia, które jest mocno upudrowane – mówił Rafał Patyra w bielskim kościele NMP Królowej Polski.
Jak parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi przygotowuje się do 500-lecia poświęcenia kościoła?
Niedziela częstochowska
Lekcja religii spośród wszystkich przedmiotów, nie boję się tego powiedzieć, jest najważniejsza. Ona nadaje ton innym przedmiotom, wpływa na wszystkie inne – mówi Agnieszka Karczewska-Gzik z Ośrodka Rozwoju Edukacji prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Biskup Zdzisław Goliński doświadczył wielu cierpień ze strony władz komunistycznych. Do końca jednak pozostał wierny swojemu biskupiemu zawołaniu Crux Victoria (Krzyż Zwycięstwem).
Dostarczając trochę rozrywki i zabawy, chcemy uwrażliwiać naszą młodzież na potrzeby drugiego człowieka, chcemy uczyć empatii – podkreśla Jacek Grzegorzewski, dyrektor „samochodówki”.
Niedziela podlaska
W niedzielę 14 stycznia bp Piotr Sawczuk odwiedził parafię w Narwi, by wziąć udział w dziękczynnej modlitwie podsumowującej kolejny etap prac remontowych narewskiej świątyni.
Blisko 1200 stron, bogata bibliografia oparta o źródła polskie i zagraniczne, aneksy, indeksy, zestawienia tabelaryczne, przypisy, liczne fotografie, przekrojowe ujęcia tematów – to tylko niektóre cechy nowo wydanej książki "Dzieje parafii rzymskokatolickiej w Narwi" autorstwa ks. prał. dr. Zbigniewa Rostkowskiego.
Z ks. Michałem Sawickim, nowym moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński.
Niedziela kielecka
Pamięć o przemijaniu powinna nam towarzyszyć od najmłodszych lat, byśmy wzrastali w mądrości – mówił bp Marian Florczyk w kościele św. Wojciecha w Kielcach.
Przez 30 lat przekonali się, że Ten, który ich powołał na tę drogę, jest wierny i potwierdza ich charyzmat głoszenia Słowa Bożego, troszcząc się o ich codzienne potrzeby. Emanując liturgią i Słowem Bożym, dzielą się z innymi otrzymanymi darami.
Błażej, Agata, Dorota – to popularni patroni pierwszych dni lutego, z którymi związane są określone obrzędy i tradycje, podtrzymywane w diecezji kieleckiej.
Niedziela małopolska
„Otrzymałam Łaskę Bożą, czyli DDDDD (Dar Darmo Dany Do Dawania) i muszę się tym Darem dzielić…” – napisała Helena w jednym z podań o wyjazd misyjny.
Byłam świadkiem uzdrowienia bliskiej mi koleżanki z nowotworu mózgu, glejaka III stopnia – daje świadectwo Monika.
W tym wizerunku Matka Boża jest znana i bardzo kochana nie tylko w Polsce – zapewnia s. Renata Gąsior, prezentka.
Niedziela lubelska
Boża Opatrzność pisze historię, której by człowiek nie wymyślił – powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Skala pomocy jest duża. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jest człowiek w potrzebie – zapewnia ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Magdalena marzyła o służbie chorym i odrzuconym. Po założeniu habitu Misjonarki Miłości pragnienia zaczęły się spełniać.
Niedziela legnicka
W Niedzielę Słowa Bożego bp Andrzej Siemieniewski ustanowił 10 lektorów stałych. W tym gronie jest 6 mężczyzn i 4 kobiety.
20 stycznia w legnickim Centrum Spotkań im. Jana Pawła II odbyło się jedno ze spotkań formacyjnych, które dla przedstawicieli rad parafialnych z rejonów legnickiego i lubińsko-polkowickiego prowadził bp Piotr Wawrzynek.
Miniony rok był intensywnym czasem dla Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Legnickiej.
Niedziela łódzka
Codziennie się modlę za drugiego człowieka. Modlitwa zawsze pomagała i jednoczyła – stwierdza Waldemar Krenc w rozmowie z "Niedzielą".
Od 12 lutego rozpocznie się rekrutacja do szkół prowadzonych przez ojców bernardynów.
W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyły się centralne uroczystości XXIV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Niedziela przemyska
Chrystus chce, aby i w nas było nowe serce i nowy duch. Duch, którego On daje Kościołowi, a którego my mamy przyjąć w różnych momentach naszego życia chrześcijańskiego – powiedział abp Adam Szal.
„Zima to też Jego dzieło” – pod takim hasłem odbyła się kolejna edycja ewangelizacji na stoku – akcji organizowanej przez Szkołę Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Przemyskiej.
Wdowieństwo to nie tylko dopust Boży, ale zaproszenie od Pana Boga do pogłębionej więzi z Nim i z Kościołem.
Niedziela rzeszowska
Pielgrzymki pod patronatem "Niedzieli Rzeszowskiej" to piękna tradycja i zwyczaj trwający od samego początku powstania naszego dodatku diecezjalnego.
Występy „Poznańskich Słowików” w naszej diecezji były wydarzeniem artystycznym, religijnym, patriotycznym i pozostały na długo w pamięci słuchaczy. Koncerty nosiły tytuł „Słowicze kolędowanie”.
Mury starych klasztorów i prowadzone w nich życie kryją wielką tajemnicę – tajemnicę miłości człowieka do Boga.
Niedziela sandomierska
Nie da się oddzielić miłości Boga od miłości bliźniego, nie może być jedności bez miłości – powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
W Domu Rekolekcyjnym „Augustianum” spotkali się młodzi ludzie zrzeszeni w Ruchu Światło – Życie.
Liturgia nie obejmuje ani nie wyczerpuje całości ludzkiego życia. Liturgia jednak to życie porządkuje i sprawia, że w jej świetle widać pełnię, piękno i sens ludzkiej egzystencji – zaznaczył ks. Michał Powęska.
Niedziela sosnowiecka
Trudna historia naszego kraju sprawiła, że w zasadzie każde miasto usiane jest różnorakimi miejscami pamięci o walczących za wolność Ojczyzny.
– Prorok to nie ten, kto przepowiada przyszłość. Prorok jest znakiem Bożej obecności w świecie – powiedział abp Adrian Galbas SAC podczas Mszy św. w kościele św. Barbary w Sosnowcu.
– To nasz powód do dumy i chluby – tak o chórze katedralnym wypowiada się proboszcz parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu ks. Jan Gaik.
Niedziela świdnicka
Muzyka ma ogromną moc łączenia ludzi i pomagania – powiedziała dla Niedzieli Świdnickiej znana i ceniona piosenkarka Eleni po koncercie kolędowym w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie.
– Cieszę się, że możemy spotkać się na wspólnej modlitwie, która od dziesięcioleci zbliża do siebie chrześcijan z różnych wyznań – powiedział ewangelicki duchowny ks. Marek Bożek podczas nabożeństwa ekumenicznego w wałbrzyskiej kolegiacie.
Wałbrzyska Kolegiata Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów zaprasza na trzynastotygodniowe rekolekcje, dzięki którym Bóg może zmienić życie każdego człowieka.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Okres jego probostwa rozpoczął się w momencie, gdy kościół dopiero się budował, a Msze św. odbywały się na świeżym powietrzu – powiedział proboszcz ks. Edward Sokołowski.
Ksiądz kanonik Bogdan Schmidt, od blisko 50 lat posługujący w parafii św. Jerzego, 11 stycznia obchodził swoje 85. urodziny.
W styczniu, w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, trwały modlitwy ekumeniczne i międzyreligijne.
Niedziela toruńska
O świadectwie życia ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego z dk. prof. Waldemarem Rozynkowskim rozmawia Renata Czerwińska.
Wierni diecezji toruńskiej wkrótce będą mieli okazję spotkać się z błogosławioną Rodziną Ulmów, aby dziękować Bogu za dar życia Wiktorii, Józefa i ich dzieci.
Czy młody artysta, który ze swej natury był człowiekiem szalonym, przejawiającym zachowania prowokacyjne, mógł działać na rzecz rozwoju wiary w Kościele katolickim? O inspirującej historii życia Caravaggia dowiedzieli się uczestnicy wykładu.
Niedziela warszawska
O tym, czy ludzie wrócili na dobre do odwiedzania muzeów, czy sztuka religijna jest dzisiaj popularna i planach na 2024 r., z dr. Piotrem Kopszakiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
W każdy pierwszy piątek w budynku przy ul. Gersona 27 odbywa się Noc Adoracji. Prostej obecność Boga w ciszy chce zakosztować coraz więcej osób.
Coś się dzieje – mógł stwierdzić baczny obserwator wydarzeń w Warszawie na początku 1944 r. Kilka miesięcy później wybuchło powstanie.
Niedziela wrocławska
Trwają prace nad przekształceniem Papieskiego Wydziału Teologicznego w akademię. O planach i podjętych krokach, na święcie PWT opowiadał rektor uczelni ks. prof. Sławomir Stasiak.
W Domu Edyty Stein odbyło się spotkanie z Juliuszem Woźnym, współautorem komiksu Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy.
Można powiedzieć, że jest to katolicka i kościelna odsłona 14 lutego – wyjaśnia Mirosław Chometa.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Katolickie Radio Zamość gościło w parafii św. Michała Archanioła w Soli w ramach kolejnej Niedzieli Radiowej.
W kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się Charytatywny Koncert Kolęd z Janem Pawłem II zorganizowany przez Fundację Gaudium et Spes.
Na początku Nowego Roku, 10 stycznia, w wieku 91 lat odeszła do Pana s. Teresa Teleżyńska ze Zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa Karola de Foucauld.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu 27 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe przedstawicieli męskich wspólnot z terenu diecezji. Mszy św. w ich intencji przewodniczył bp Tadeusz Lityński.
Życie Służebnicy Bożej pokazuje nam, że świętość to nie przywilej, ale obowiązek każdego chrześcijanina – mówi s. M. Weronika Szelejewska CSSE.
Pomoc długofalowa jest również ważna jak szybka reakcja w sytuacji kryzysowej. W tym numerze przyglądamy się, jak działa Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas diecezjalnej.