Reklama

Wiadomości

Lasy Pełne Energii

Dzięki pracownikom PGE i ich rodzinom w Polsce z każdym rokiem przybywa lasów. Bieżący rok pod tym względem będzie rekordowy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lider zielonej zmiany – PGE Polska Grupa Energetyczna słynie ze swojego proekologicznego i prospołecznego zaangażowania. Od lat wspiera działania na rzecz edukacji przyrodniczej, wzbogacania bioróżnorodności, ochrony zagrożonych gatunków, a także z sukcesami współpracuje z parkami narodowymi, realizując ambitne i szeroko zakrojone programy środowiskowe z zakresu czynnej ochrony przyrody, badań naukowych, edukacji przyrodniczej oraz ekologicznej. Spośród licznych programów i projektów prośrodowiskowych jednym z najważniejszych, bo angażujących pracowników PGE, leśników i lokalne społeczności, jest akcja Lasy Pełne Energii. Sprawdźmy zatem, na czym polega ten flagowy i autorski projekt PGE i jak zmienił on polskie lasy.

To już 24 edycja

Reklama

Tegoroczna, 24. edycja Lasów Pełnych Energii została zainaugurowana w Nadleśnictwie Jabłonna – Leśnictwie Kąty Węgierskie, gdzie pracownicy PGE i Fundacji PGE wraz z rodzinami, przy współpracy leśników, posadzili niemal 2,7 tys. drzew. Kolejnym miejscem, które dzięki PGE zazieleni się nowymi drzewami, jest Nadleśnictwo Sokołów – Leśnictwo Treblinka, gdzie posadzono ok. 4 tys. drzew. Każda tego typu inicjatywa połączona jest z warsztatami, w czasie których uczestnicy poznają zasady ochrony środowiska oraz świadomego korzystania z zasobów przyrody, a także przechodzą podstawowy instruktaż sadzenia drzew. Tym samym program nie tylko przyczynia się do zwiększenia zalesienia Polski, ale też wpływa na świadomość jego uczestników, kształtując właściwe postawy społeczne i ekologiczne wśród pracowników i ich rodzin, a ponadto sprzyja nawiązywaniu i pielęgnowaniu relacji dobrosąsiedzkich PGE z lokalnymi społecznościami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy rekord

Od początku istnienia programu Lasy Pełne Energii w jego realizację zaangażowało się łącznie 29 tys. osób, czego wynikiem jest blisko milion drzew zasadzonych w siedemdziesięciu dwóch lokalizacjach na terenie czternastu województw. Działania wolontariuszy PGE wyraźnie wpływają na leśny krajobraz naszego kraju, a z każdym rokiem liczba posadzonych drzew wzrasta. W 2023 r. niemal 2 tys. osób posadziło ok. 110 tys. drzew – to o 42,5 tys. drzew więcej niż rok wcześniej. Obecne plany są równie ambitne, uczestnicy akcji chcą posadzić jeszcze więcej drzew w dwóch edycjach: wiosennej i jesiennej.

Więcej niż nowe drzewa

Program Lasy Pełne Energii początkowo był lokalną inicjatywą. Szybko jednak zdano sobie sprawę z jego potencjału i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. Z każdym kolejnym rokiem rozszerzał więc swój zasięg, obejmując następne regiony Polski. Obecnie ma za sobą 24 lata istnienia i piękną historię, zapisaną rękami jego uczestników, a ślad tego projektu jest tak trwały jak zasadzone dzięki niemu drzewa, które przetrwają niejedno ludzkie pokolenie. W ramach programu podejmowane są także działania mające na celu poprawę jakości powietrza, wód gruntowych oraz odbudowę drzewostanu w polskich lasach. Dzięki podobnym projektom wszyscy możemy się cieszyć urokami wyjątkowych leśnych terenów.

2024-03-26 12:47

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PGE organizatorem pierwszej w Polsce publicznej wystawy grafik więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty”

[ TEMATY ]

PGE

PGE

Fundacja PGE zrealizowała pierwszą w Polsce publiczną ekspozycję grafik Mariana Kołodzieja – artysty oraz byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wystawa zatytułowana „Klisze pamięci. Labirynty” prezentuje wybrane prace autora, które stanowią jedyną w swoim rodzaju dokumentację i zapis obozowej rzeczywistości. Będzie ona dostępna dla odwiedzjących do 9 lutego b.r. przed Galerią Kordegarda w Warszawie. Otwarcie wystawy związane jest z rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz.

79 lat temu, 27 stycznia 1945 roku, dla więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przyszło wyzwolenie. Z perspektywy czasu było ono jednak pozorne, gdyż dramat przeżytych w obozie lat był obecny w ich życiu do końca. Wyrazem bólu i cierpienia, jakiego doświadczali, jest prezentowana po raz pierwszy publicznie wystawa grafik Mariana Kołodzieja - „Klisze pamięci. Labirynty”. Pokazuje ona codzienność życia więziennego przez pryzmat wybitnych Polaków, jak Św. Maksymilian Maria Kolbe czy Witold Pilecki. Dla autora była to forma terapii, a dla nas jest to możliwość poznania z bliska ogromu cierpienia, jakiego doświadczali więźniowie niemieckich obozów w czasie II wojny światowej – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na JG

2026-06-26 18:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nauczyciele

#Pielgrzymka

wychowawcy

Krajowe Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców odbędzie się na Jasnej Górze 1–2 lipca, pod hasłem „Uczniowie – Nauczyciele – Misjonarze”. W ramach pielgrzymki odbędzie się także sympozjum poświęcone podmiotowości uczniów. Centralnym punktem będzie Msza św., odprawiona 2 lipca na jasnogórskim Szczycie przez abp. Andrzeja Przybylskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.

Zostanie zainaugurowana nowenna (dziewięciu) tygodni – modlitwa w intencji uczniów, rodziców, czyli pierwszych nauczycieli nowego pokolenia oraz całe środowisko oświatowe, za tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję