Reklama
wielkanoc
Zmartwychwstanie Chrystusa to wydarzenie, które daje nam nadzieję. Ale jaką nadzieję? Tę na lepsze jutro, na lepszą pracę, na lepsze życie?
Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, to hasło tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła na ziemi polskiej, które będąc „zadaniem”, podprowadza nas do serca wiary chrześcijańskiej, jaką jest tajemnica Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Chrystusa.
2-3
temat numeru
Chrystus powstał z grobu, Chrystus naprawdę zmartwychwstał! Jak przebić się z tą nowiną do ludzi, którzy tak mocno uwierzyli w radość życia ziemskiego, że już nie interesuje ich radość życia wiecznego? – pytamy o. prof. Jacka Salija, dominikanina.
Ziemia Święta przemawia do nas w sposób, który jest nie do osiągnięcia gdzie indziej. Człowiek staje się tam szczególnie podatny na działanie Boga, lecz pod warunkiem, że w tym wysiłku wspomoże się go i pozwoli mu się zobaczyć w Ziemi Świętej to, co w niej jest wyjątkowe i naprawdę istotne – mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski.
6-13
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana J 20, 1-9
Wspomniany przez Apostoła kwas to zakwas, czyli mieszanina wody oraz mąki powstałej z ziarna zmielonego z łupinami.
Buty służą do chodzenia, a te sportowe do biegania. Nie wiemy, jakiego obuwia używali bohaterowie Poranka Wielkanocnego, ale jednego jesteśmy pewni – poruszali się bardzo szybko.
Wierni kochali go za pobożność i skromność, zakonnicy dziękowali mu za życzliwość, a królowie Francji go znienawidzili, bo bronił przed ich zakusami praw Kościoła.
15-18
19
treści wiary
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Pascha zaczyna się od obalenia naszych schematów. Dociera z darem zaskakującej nadziei. Ale nie jest łatwo ją przyjąć.
20-21
Życie Kościoła
Są kościoły, w których trudno się modlić. Zabrakło w nich piękna, ładu i harmonii, która otwiera przestrzeń spotkania z Bogiem.
Nierzadko wierni, którzy są w Kościele, nie podejmują aktywności, bo po prostu „nikt ich nie najął”. Przełom następuje, gdy podejdzie się do każdego z nich indywidualnie – mówi ks. Dariusz Orłowski.
W kieszeni ma zawsze różaniec wykonany własnoręcznie z chleba. Taki sam dał mi na pożegnanie po długiej rozmowie o życiu, Panu Bogu i piłce nożnej. Piotr Oleksik, jedyny w Polsce trener dryblingu piłkarskiego, zaraża dzieci pasją, wiarą i uczy, że nie ma rzeczy niemożliwych.
22-29
34-35
moim zdaniem
Niezwykłość biografii Kurcyusza polega nie tylko na tym, iż żyjąc w trzech epokach – przed wojną, w czasie wojny i w PRL – zawsze zachowywał się tak, jak trzeba.
Brak oparcia w Stwórcy wyzwala teraz lęk oraz tchórzostwo, które dyktuje, aby zejść z drogi każdemu poważnemu problemowi.
36-37
polecamy
„Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Czyż nie jest to trafny komentarz do naszych czasów?
Dzięki pracownikom PGE i ich rodzinom w Polsce z każdym rokiem przybywa lasów. Bieżący rok pod tym względem będzie rekordowy.
40-41
44
Kącik dla dzieci
50-51
54-57
Niedziela z kulturą
55-61
58-59
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Zmienił swoje życie w więzieniu. Był mafiozem, teraz jest ewangelizatorem. Jak udało mu się przejść na jasną stronę mocy? Opowiada Biskup – Nawrócony Gangster.
Nie brakuje świętych, którzy mieli udział we wskrzeszeniu umarłych. Co o nich wiemy?
Nadejście wiosny kojarzy się często z nieżytem nosa, zapaleniem spojówek, łzawieniem oczu, dusznościami. Czy te dolegliwości można złagodzić?
Nasze babki leczyły nimi drogi oddechowe, podawały je przy kaszlu, przeziębieniu.
Dlaczego warto zatrzymać się w pędzie codzienności i chwycić za pióro...
Pomysły na pożywne i lekkie posiłki z wielkanocnymi tradycjami w tle.
Śmiejemy się z sołtysa z Wąchocka, łamiemy język na Szczebrzeszynie, nudzimy się jak w Pcimiu, a kozy wysyłamy do Pacanowa. Te miejscowości istnieją naprawdę. Tylko... gdzie? I co o nich wiemy?
66-79
Niedziela Plus
...pakoski Emaus?
Wiele razy obserwowałem, jak ks. Tadeusz „zaczepiał” osoby na ulicy pytaniem: „Panna? Kawaler?”, i zapraszał do duszpasterstwa. Tę otwartość, odwagę i poczucie humoru bardzo u niego cenię – przyznaje Rafał.
„Wprowadzanie V Synodu w życie należy zasadniczo rozpocząć właśnie od tego, ażeby liturgia zajmowała w życiu wspólnoty i wiernych należne miejsce”– napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż w liście pasterskim.
Siedem kościołów, modlitewne czuwania, m.in. w intencji rodzin, okazja, by poznać historię życia nowych błogosławionych.
Nikt, kto przyjdzie, nie będzie żałował – zapewnia w rozmowie z "Niedzielą" Andrzej Róg.
Docierają z programem artystycznym do dzieci, młodzieży i seniorów. Wywołują uśmiech na ich twarzach i niosą ulgę w cierpieniu. W ubiegłym roku odwiedzili ponad 5 tys. osób!
Zielony dyngus i jednokolorowe kraszanki łączą się tutaj z poszukiwaniem słodkich prezentów zostawionych przez zająca. Jak dawniej obchodzono Wielkanoc na Kaszubach?
Niedziela bielsko-żywiecka
Kolejny raz, w dwutysiącletniej historii chrześcijaństwa, w wielkanocny poranek stajemy przy pustym grobie Chrystusa. Oczywiście to nie grób jest dowodem zmartwychwstania. Jest nim sam Jezus żywy.
Plenerowe stacje Drogi Krzyżowej przy kościele MB Nieustającej Pomocy poświęcił bp Piotr Greger.
Czy doświadczyłeś obecności żywego Boga? Jeżeli tak, to czy inni ludzie to widzą? – pytał Jakub Nowak ps. Anatom” podczas XVI Bielskiego Wieczoru Uwielbienia u Salwatorianów.
Niedziela częstochowska
W parafii każdy może znaleźć miejsce dla siebie – mówi Anna Paulińska, pomysłodawczyni i zelatorka Wspólnoty Różańca Rodziców za Dzieci w parafii Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie.
Ksiądz prał. Zenon Mońka był liturgistą, bliskim współpracownikiem biskupów częstochowskich, wychowawcą wielu pokoleń kapłanów.
Nawet gdybym była niewierząca, to zwróciłabym uwagę na codzienną obecność religii w życiu naszych podopiecznych – akcentuje Zuzanna Gadzinowska.
Niedziela podlaska
Siemiatyczanie i mieszkańcy sąsiednich parafii wzięli udział w nocnej Drodze Krzyżowej z Sanktuarium Maryjnego do kościoła parafialnego św. Andrzeja Boboli.
Z bp. Tadeuszem Pikusem na temat świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz o jego 25-letniej posłudze biskupiej rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Biskup Piotr Sawczuk przeprowadził wizytację kanoniczną parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Topczewie w dekanacie brańskim.
Niedziela kielecka
Na ile poznaliśmy bł. Wincentego Kadłubka w minionym, jubileuszowym roku, ogłoszonym z racji 800. rocznicy jego śmierci?
Pojednanie w małżeństwie jest kluczowe, aby małżonkowie mogli ruszyć dalej i odbudowywać miłość i relację. I takich historii, kiedy następuje nowy początek, o. dr Nikodem Kilnar zna ze swojej praktyki bardzo wiele.
Kończące Wielki Tydzień Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota – to czas absolutnie wyjątkowych dni w kulturze ludowej, wypełnionych modlitwą, specyficzną obrzędowością, ale i intensywnymi zajęciami domowymi, wieńczącymi przygotowania do najważniejszych ze świąt – Zmartwychwstania Pańskiego.
Niedziela małopolska
Chcemy, by dzisiaj stał się głową naszych kościołów domowych – mówił abp Marek Jędraszewski.
Członkowie naszej wspólnoty oprócz tego, że żyją charyzmatem Zgromadzenia Zmartwychwstańców, są niezwykle pomocni dla parafii – mówi ks. Stanisław Zaryczny.
Nic tak nie jednoczy, jak wyznaczony cel i wspólne działania – przekonuje w rozmowie z Niedzielą bp Robert Chrząszcz.
Niedziela lubelska
Zarówno pontyfikat, jak i kanonizacja św. Jana Pawła II, zrodziły wiele dobrych owoców na ziemi lubelskiej.
Ksiądz kanonik Aleksander Zeń, emerytowany proboszcz parafii św. Brata Alberta w Puławach, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Puławy
Dzięki wierze pokonuję zło i cieszę się nowym życiem – wyznaje Jacek.
Niedziela legnicka
12 marca w parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy odbył się wielkopostny dzień rekolekcyjny dla młodzieży szkół ponadpodstawowych.
W dniach 29 luty – 3 marca delegacja z diecezji legnickiej, związana z procesem beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Antoniego Dujlovića, pod przewodnictwem ks. Romana Raczaka i ks. Stefana Dombaja, przebywała w Bośni i Hercegowinie.
16 marca odbyło się wprowadzenie relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque do katedry.
Niedziela łódzka
Prosimy, by mieli odwagę budować jedność wokół siebie – w naszej tak bardzo pokłóconej ojczyźnie – modlił się z młodzieżą kard. Grzegorz Ryś.
Nie będziecie sługami księgi czy kielicha i pateny, tylko sługami przymierza – mówił kard. Grzegorz Ryś.
Czas wrócić do tradycji i zwyczajów katolickich obchodów świąt, ponieważ bez wymiaru religijnego święta są bezowocnym i bezsensownym rytuałem – mówi ks. Rafał Dąbrowski, proboszcz z Leźnicy Wielkiej.
Niedziela przemyska
Króla wznoszą się znamiona, Tajemnica krzyża błyska: Na nim życie śmiercią kona, Lecz z tej śmierci życie tryska. (pieśń pasyjna)
Święta Wielkanocne przywołują na pamięć to, co w dziejach świata wydarzyło się jako najważniejsze: Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa – naszego Zbawiciela.
Młody chłopiec na ulicach Przemyśla, który przepowiada wydarzenia ważne dla całego polskiego narodu. Po co przybył i dlaczego ogłasza rzeczy, które mają się wydarzyć? Kim jest? Jaka jest jego misja? Na kim chce zrobić wrażenie?
Niedziela rzeszowska
W naszych kościołach spotykamy wiele dzieł sztuki przedstawiających spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem.
O znaczeniu i pięknie chrześcijańskich tradycji z Rafałem Czuprykiem rozmawia ks. Józef Kula.
Zmartwychwstanie Pańskie – największa tajemnica wiary chrześcijańskiej! Jako wyznawcy Chrystusa wierzymy, że On, po trzech dniach od męki krzyżowej i swojej śmierci, powstał z martwych.
Niedziela sandomierska
Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II działający przy parafii Chrystusa Nauczyciela powiększył się o rycerza.
W liceum im. Stanisława Staszica został przeprowadzony szkolny etap 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Pod takim hasłem w dniach od 2 do 14 kwietnia w naszej diecezji odbywać się będą po raz pierwszy po dłuższej przerwie Dni Kultury Chrześcijańskiej 2024. Poniżej prezentujemy program wydarzeń.
Niedziela sosnowiecka
To będzie prawdziwa uczta dla miłośników muzyki klasycznej. 1 kwietnia rozpoczyna się XXIII edycja Festiwalu Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej.
O wielkopostnej i wielkanocnej muzyce, która może pogłębiać przeżywanie wiary, z ks. dr hab. Pawłem Sobierajskim, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach rozmawia Jarosław Ciszek.
Droga na Golgotę jest kręta. To znaczy, że trzeba się trzymać drogi, a nie metod. Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem – powiedział ks. dr Marcin Lech do katechetów.
Niedziela świdnicka
W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza uroczyście otworzono nowoczesną salę gimnastyczną, realizując tym samym długo wyczekiwane marzenia społeczności lokalnej i uczniów.
O wykorzystaniu mediów społecznościowych jako narzędzia ewangelizacji mówi ks. Sebastian Kosecki.
Społeczność Lądka-Zdroju pożegnała Łukasza Przepiórę, cenionego organistę i nauczyciela, którego niespodziewana śmierć w wieku 39 lat poruszyła serca mieszkańców.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego, najważniejszego wydarzenia w kalendarzu Kościoła katolickiego, ma w Polsce swoją bogatą, kultywowaną przez wieki tradycję.
Przygotowujemy się do podniosłego Jubileuszu 900-lecia pomorskiej misji św. Ottona z Bambergu. Obchody Jubileuszowe są ważne także dla władz samorządowych, poprosiliśmy więc o refleksje na ten temat Stanisława Stępnia – starostę pyrzyckiego oraz Mariusza Majaka – sekretarza.
Bądźmy zawsze za życiem dobrego spotkania ze Zmartwychwstałym!
Niedziela toruńska
Czy Wicek Frelichowski wybierał się z braćmi albo z harcerzami na wyprawy wokół Jeziora Chełmżyńskiego? Pewnie tak! Mieszkańcy Chełmży wyruszyli jego śladami.
Chłodny początek marca przyniósł gorące przeżycia grupie pielgrzymów z Jabłonowa Pomorskiego, która podążyła pokłonić się Pani Fatimskiej.
Niedziela warszawska
O tym, czym jest bibliodrama, co łączy teatr z Biblią, sile działania Słowa Bożego i duchowym zmartwychwstawaniu, z ks. Romualdem Jaworskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Gdy w 1946 r. ks. Antoni Baraniak zamieszkał w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich, nie mógł się spodziewać, jaki będzie jego drugie miejsce pobytu w stolicy.
Na rekolekcje „Wytańcz radość Zmartwychwstania” zaprasza Centrum Duchowości Sacre Coeur.
Niedziela wrocławska
Parafia NMP Nieustającej Pomocy otrzymała niezwykły dar.
W parafii Wniebowzięcia NMP obecna była ikona św. Józefa. Inicjatywa ta połączona jest z rekolekcjami wielkopostnymi.
Ostatnia prosta przed Wielkanocą to dla wielu gospodyń czas intensywnych przygotowań potraw na stół świąteczny. Swoimi spostrzeżeniami dzieli się z naszymi czytelnikami s. Aniela Garecka, salwatorianka.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W sanktuarium św. Marii Magdaleny odbył się koncert pieśni wielkopostnych w wykonaniu Wiktorii Czuchaj z Lubyczy Królewskiej, absolwentki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Mszą św. sprawowaną w piątkowy wieczór, 15 marca w parafii św. Brata Alberta w Zamościu rozpoczęło się przeżywanie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w regionie zamojskim.
W niedzielę, 17 marca w Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Rozmowy na Pograniczu”.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
O 30-leciu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w diecezji opowiadają ks. Marcin Bobowicz i Jakub Kusiowski.
Kilkunastu ojców i dużo chęci. Nad wszystkim czuwa Bóg. Czuć też ducha i obecność św. Maksymiliana Marii Kolbego. To dla nich wzór męstwa i działania. Katolickie Stowarzyszenie Ojcostwo Powołaniem zaprasza w swoje szeregi!
Dajemy osobom dorosłym możliwość przygotowania do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, czyli chrztu, bierzmowania i Eucharystii.