Gala wręczenia nagrody odbywa się zawsze w związku z patronalnym świętem Akcji Katolickiej, przypadającym w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W tym roku członkowie stowarzyszenia oraz goście spotkali się 16 listopada bielskim Hotelu Szyndzielnia. W programie przewidziano prezentację sylwetek nominowanych, wręczenie medali, program artystyczny i konferencje trzech teologów: ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, ks. prof. Wojciecha Zyzaka oraz asystenta bielsko-żywieckiej Akcji Katolickiej ks. prof. Tadeusza Borutki.
Ks. Chrostowski zaprezentował chrześcijańskie spojrzenie na czas, historię i nadzieję w biblijnej perspektywie, odniósł się także do pandemii i innych współczesnych doświadczeń. Z kolei ks. Zyzak przedstawił sylwetkę Dorothy Day, amerykańskiej kandydatki na ołtarze, dziennikarki i działaczki społecznej, która przed nawróceniem doświadczyła wiele trudności w życiu, w tym traumy związanej z dokonaniem aborcji. Ks. Borutka omówił program formacyjny Akcji Katolickiej na 2025 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Laureatami nagrody decyzją kapituły zostali: nieobecny na uroczystości ks. Jarosław Fijołek, proboszcz parafii NSPJ w Pietrzykowicach – za swoje zaangażowanie w pracę duszpasterską i działalność na rzecz Akcji Katolickiej; państwo Renata i Paweł Sikorowie, rodzice sześciorga obecnie dorosłych dzieci z parafii św. Elżbiety w Cieszynie – za życie w oparciu o wartości chrześcijańskie i ewangeliczne; Katarzyna Bystra z parafii w Buczkowicach, związana z Katolickim Ruchem Dobroczynnym „Betel” – za długoletnią pomoc osobom z niepełnosprawnością. Specjalny medal, wręczany nie z nominacji, lecz na podstawie decyzji zarządu DIAK, otrzymali w tym roku Maria i Jan Wróblowie, opiekunowie Ośrodka Rekolekcyjnego Akcji Katolickiej w Jeleśni, zaangażowani mocno w pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Nagroda Akcji Katolickiej Pro Consecratione Mundi przyznawana jest od 2006 r. Zgodnie z regulaminem mogą otrzymać ją osoby lub podmioty charakteryzujące się świadectwem spójności wiary i życia, ponadprzeciętnym zaangażowaniem w realizacji preferencyjnej opcji na rzecz ubogich, odwagą w zaangażowaniu społecznym w realizacji tej zasady, umiejętnością służby dobru wspólnemu, solidarnym współdziałaniem z innymi oraz radykalizmem ewangelicznym zmierzającym do świętości i umiłowania nauki Kościoła.