Reklama
Z WATYKANU
4
5
ZE ŚWIATA
6-7
Z POLSKI
9
Z JASNEJ GÓRY
10-11
RADIO WATYKAŃSKIE
14 listopada 2013 r. z okazji 75-lecia powstania Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego papież Franciszek przyjął jej pracowników na specjalnej audiencji w Domu św. Marty.
Z o. Leszkiem Gęsiakiem SJ szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego rozmawia Włodzimierz Rędzioch
12-14
CYKL ADWENTOWY: W DRODZE DO BETLEJEM
Wszyscy kochamy Boże Narodzenie. Zwyczaje świąteczne tak nas jednak absorbują, że tracimy z oczu Boga, który na świat przychodzi. Zamiast ciszy Adwentu słuchamy kolęd. Zamiast czekać na Wigilię „objadamy się” wrażeniami i marzeniami.
15
16-17
MÓWI ABP JÓZEF MICHALIK
Z abp. Józefem Michalikiem metropolitą przemyskim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski rozmawia ks. Zbigniew Suchy
18-19
20-22
WSPOMINAJĄ MATKĘ BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI
Okruchy rozmowy z matką o synu... Kiedy byłam w Okopach, w rok po śmierci księdza Jerzego, pytałam matkę o wspomnienia o synu. Mówiła: „Kiedy miał się urodzić Jerzy, oddałam go Matce Bożej na wieczystą własność. Przez lata modliłam się też, aby zostać matką kapłana. Wiedziałam, że to wielka Boża łaska.
22
FAKTY I OPINIE
Smutny dzień, wtorek 19 listopada 2013 r. Media podały wiadomość o śmierci mamy ks. Jerzego Popiełuszki. Dla mnie myślę, że także dla bardzo wielu Polaków była osobą szczególną, jedyną, w pewnym sensie mamą. Ze względu na umiłowanie jej syna, na ofiarowane nam Dobro i Prawdę.
23
ROZMOWA „NIEDZIELI"
Z biskupem nominatem Romanem Pindlem nowym ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś
24-25
26-27
28
POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI”
Ciosy boleśnie godzące w rodzinę często pochodzą z mediów. Coraz częściej zastanawiamy się, czy ostoi się rodzina, a wraz z nią cywilizacja chrześcijańska.
29
WIARA I ŻYCIE
Północna Francja. Mont-Saint-Michel. Początki opactwa owiane są legendą, która zadowolić może każdego, ma bowiem trzy wersje.
31
LITURGIA TYGODNIA
32-33
FELIETONY
Papież Franciszek kontynuuje dzieło swoich wielkich poprzedników. W obliczu zagrożeń stojących przed współczesną rodziną ogłosił III Zgromadzenie Nadzwyczajne Synodu Biskupów, które odbędzie się w dniach 5-19 października 2014 r. w Rzymie, a którego temat został sformułowany następująco: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”.
Telewizyjny serial historyczny „Nasze matki, nasi ojcowie”, wybielający Niemców z odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej, a przy okazji oczerniający Polaków i polską Armię Krajową, dostał kilka tygodni temu nagrodę festiwalu Prix Europa.
35
ROZMOWA Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM
Na temat rekonstrukcji rządu premiera Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim prezesem Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Mateusz Wyrwich
36-37
FILM „WOJCIECH KILAR. CREDO" I JEGO TWÓRCY
Część twórczości Zdzisława Sowińskiego, poświęcona Wojciechowi Kilarowi, powstała z fascynacji osobowością i dziełami kompozytora, z szacunku do prawdy, wierności i stanowczości w przestrzeganiu chrześcijańskich zasad. W subtelny, trafny sposób pokazuje nam Kilara takiego, jakiego bez tych zdjęć i tego filmu nigdy byśmy nie poznali.
40-41
WYSTAWA W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE
„Jest tu pewien młodzieniec pochodzący z Cento, który z wielkim powodzeniem maluje z wyobraźni, jest wspaniałym rysownikiem i znakomitym kolorystą; to nadprzyrodzony talent, cud natury, który zdumiewa oglądających jego dzieła.
44-45
OPINIE
W Europie zakończyło się w listopadzie 2013 r. zbieranie podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Jeden z Nas”.
46
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
47
FAKTY I OPINIE
W czasach PRL-u facet niesie telewizor.
49
INICJATYWY
50
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „CZĘSTOCHOWA”
51
52
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Siostra Samuella, honoratka, która podzieliła się z nami tym przepisem, gotuje w Dworku św. Antoniego w Olsztynie k. Częstochowy.
54
NIEDZIELA MŁODYCH
Zakończył się Rok Wiary. Może trochę więcej myślałam o swojej wierze, trochę częściej udawało mi się sięgnąć po Katechizm Kościoła Katolickiego, ale czy wierzę bardziej?
Andrzejki muszą być z woskiem albo nie będą andrzejkami. Zresztą to całe „wróżenie” ma taką samą moc, jak sypanie ryżu na nowożeńców czy łapanie bukietu panny młodej. Tylko czemu ganiamy z tymi świeczkami akurat na św. Andrzeja?
Boga szukamy na różne sposoby. Trafiamy na metody, które mają nas do Niego zbliżyć w ciele, duszy, a ostatecznie oddalają lub komplikują naszą relację z Nim, a nawet i wciągają na drogi przeciwne.
Pamiętam to wydarzenie dokładnie: 7 grudnia 1986 r., Grabowa i Oaza Nowego Życia pierwszego stopnia. Przed przyjęciem Chrystusa w Eucharystii na głos wobec reszty uczestników wypowiadałem swoją modlitwę do Jezusa, deklarującą Mu osobisty i świadomy wybór Jego Osoby.
Chcesz wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterem dla swoich dzieci? Te warsztaty są dla Ciebie!
55-58
Niedziela bielsko-żywiecka
Choć do matur jeszcze daleko, to jednak dla uczniów, których czekają wkrótce ważne decyzje związane z egzaminem dojrzałości i wyborem życiowej drogi, przygotowano, jak co roku, propozycje udziału w rekolekcjach dla maturzystów.
W kościele pw. św. Floriana w Żywcu 20 listopada zakończyły się obejmujące dziewięć spotkań rekolekcje Seminarium Odnowy Wiary.
Na gali w warszawskiej Sali Kongresowej znaleźli się jako laureaci konkursu muzycznego „Fryderyki 2012” w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Mowa o Chórze Kameralnym „The Warsaw Singers” pod dyrekcją Sebastiana Gunerki.
Niedziela częstochowska
Dzień liturgicznego wspomnienia św. Mikołaja jest oczekiwanym przez dzieci dniem świętego patrona dobroci. To na pamiątkę jego czynów, które przynosiły ludziom zwłaszcza dzieciom i ubogim wiele radości, i my staramy się dzielić w tym dniu dobrocią, co i obdarowywanym, i obdarowującym daje radość.
Roraty, rekolekcje, wyrzeczenia Adwent to czas podejmowania trudu stawania się lepszym, ale przede wszystkim czas podarowany nam przez Boga na głębsze wejście w naszą duchowość.
4 grudnia modlimy się w Kościele za bezrobotnych, których liczba w naszej archidiecezji stale rośnie
Niedziela podlaska
Ludzie otwarci na Boga nie mają problemu z przyjęciem codziennych radości lub krzyżyków, umieją czekać, ale też są bardzo „namolni” w zabieganiu o Boże dary.
W niedzielę 17 listopada przyjechał do Zgromadzenia Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji bp Antoni Dydycz, aby poświęcić nowo wybudowane organy piszczałkowe w przyklasztornej świątyni.
Jedną z najbardziej znanych, a co za tym idzie cieszących się największym zaufaniem jest firmowana przez Caritas akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Niedziela kielecka
Kielecka parafia św. Maksymiliana świętuje jubileusz 30 lat istnienia. Mszy św. dziękczynnej w parafialnym kościele w niedzielę 1 grudnia o godz. 12 przewodniczy bp Kazimierz Ryczan.
Rozgłośnia diecezjalnego Radia Plus Kielce rozpoczyna z adwentem, a zarazem na zakończenie Roku Wiary oryginalny cykl służący popularyzowaniu Słowa Bożego.
Stowarzyszenie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich wciąż pamięta o rodakach na Wschodzie i o kresowych nekropoliach pięknych, pełnych ukrytej treści zabytkach polskości, o które nie zawsze ma kto zadbać.
Niedziela małopolska
Mieszka w rodzinnym domu w Rudce, pod Wierzchosławicami. To stąd wyjeżdża w Polskę, a niekiedy i poza jej granice, aby być z Romami.
Na Ogólnopolski Weekend dla Mężczyzn pod hasłem: „Męski wymiar wiary” (22-24 listopada) przyjechało blisko 400 uczestników! Co im dają takie zgrupowania?
W pierwszym tygodniu Adwentu zatrzymujemy się na scenie Zwiastowania, którą każdego dnia przypominamy sobie w modlitwie Anioł Pański.
Niedziela lubelska
Ulicami Lublina przeszedł marsz w obronie Telewizji Trwam i wolnych mediów w Polsce.
Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lublinie ma już 30 lat. Jubileuszowej Mszy św. sprawowanej 11 listopada przewodniczył abp Stanisław Budzik.
Przez 30 dni od 14 października do 12 listopada, lubelski NSZZ „Solidarność” udowadniał, że czytanie polskiej literatury może być dobrą zabawą. Codziennie na schodach Ratusza gromadzili się znani lublinianie, by czytać przechodniom i młodzieży najpiękniejsze fragmenty polskiej prozy.
Niedziela legnicka
W niedzielę 1 grudnia w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu odbędą się uroczystości intronizacji relikwii św. Mikołaja Biskupa, które przywiezie abp Francesco Cacucci z Bari we Włoszech, gdzie spoczywają doczesne szczątki świętego.
O. Luca Bavio ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia przybył do Polski z Mediolanu, by z racji Tygodnia Misyjnego przybliżyć cel swojego posłannictwa i zadania misjonarzy na świecie.
Rozmowa z przyjacielem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, byłym wojskowym, wieloletnim misjonarzem w Afryce i duszpasterzem w Szwajcarii
Niedziela łódzka
Program Duszpasterski w Archidiecezji Łódzkiej na Rok 2013/2014
„Ochotną myśl, ochotne serce w sobie czuję. Nowy psalm Panu, nową pieśń gotuję” motto tegorocznego XVII Międzynarodowego Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej zaczerpnięto z Psałterza Dawidów Jana Kochanowskiego.
11 listopada w kościele pw. św. Mikołaja odbyły się uroczystości Święta Niepodległości zorganizowane przez ks. proboszcza Jana Cholewę, władze gminy Wola Krzysztoporska oraz młodzież miejscowej szkoły.
Niedziela przemyska
„To jest właśnie jedna z tych postaci, która trwa w historii, bo objawiła swoją wierność, wierność ojczyźnie, wierność zasadom i prawu Bożemu”.
Równo 100 lat temu, dokładnie 28 października 1913 r., został oddany do kultu Bożego kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Kraczkowej.
W 20. rocznicę podpisania Konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską, w auli Instytutu Teologicznego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kościół Państwo”.
Niedziela rzeszowska
W Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego 5 listopada br. miało miejsce podniosłe wydarzenie uroczystość wręczenia Nagrody Honorowej „Świadek Historii”.
W podtarnowskiej wsi Wał Ruda 18 listopada 1914 r. rozegrały się dramatyczne wydarzenia. Szesnastoletnia dziewczyna Karolina Kózkówna została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza.
Od kilku lat parafia Trzeboś zaangażowana jest w pomoc Kościołowi misyjnemu w Kamerunie, gdzie od 25 lat pełni posługę bp Jan Ozga.
Niedziela sandomierska
4 grudnia będziemy modlić się za bezrobotnych, zagrożonych utratą pracy i poszukujących zatrudnienia.
Czym był Rok Wiary w diecezji sandomierskiej, o planach na nadchodzący czas oraz priorytetach w nowym roku kościelnym rozmowa z z dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.
Rekolekcje ewangelizacyjne to moment odnowy naszej relacji z Bogiem.
Niedziela sosnowiecka
aworznicka Wspólnota „Betlejem” świętowała 16 listopada wraz z biskupem Grzegorzem Kaszakiem 100. rocznicę budowy gmachu, który jest jej siedzibą.
Dziś aż trudno uwierzyć, że jeszcze 5 lat temu kościołowi pw. św. Barbary w Dąbrowie Górniczej groziło zamknięcie z powodu złego stanu technicznego.
Na polach Bydlina, Krzywopłotów i Załęża 99 lat temu rozegrała się bitwa Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi, zwana bitwą pod Krzywopłotami.
Niedziela świdnicka
Pięć sióstr boromeuszek mieszka w niewielkim domu zakonnym przy ulicy Szpitalnej w Kamieńcu Ząbkowickim. Dawniej roztaczały opiekę nad pacjentami pobliskiego szpitala, dziś prowadzą świetlicę dla dzieci.
Rozpoczynamy nowy rok kościelny pierwszą niedzielą Adwentu. Następuje nowy czas.
Wspaniały kantyk syjoński, który proponuje nam liturgia I niedzieli Adwentu (Iz 2,2-5), przypieczętowany jest wezwaniem: „Chodźcie, domu Jakuba, postępujmy w światłości Pańskiej”.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Na progu Adwentu człowiek uświadamia sobie, że wszystko, co robi w życiu, robi dlatego, że ku czemuś dąży, czegoś oczekuje. Wciąż o coś się stara, bez przerwy zabiegany jest wokół jakichś nieprzeliczonych spraw, zatopiony w powodzi kłopotów i starań.
Niemalże każdego tygodnia do bractwa zgłaszane są przypadki bezpośredniego zagrożenia życia nienarodzonego dziecka. W chwili, gdy piszę te słowa, są dwie takie sprawy.
W czwartek 7 listopada w gmachu Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę starodruków pochodzących ze zbiorów kościelnych Archiwum Archidiecezjalnego oraz zbiorów Książnicy Pomorskiej.
Niedziela toruńska
W adwentowym mroku migocą światła lampionów jak małe ogniki ludzkich serc. Zdążają na poszukiwanie Światła.
Taki tytuł, zaczerpnięty z Księgi Malachiasza, miało kolejne spotkanie biblijne, które odbyło się 14 listopada w kościele św. Józefa w Toruniu.
Poproszono mnie o złożenie świadectwa z przeżywania Soboru Watykańskiego II przeze mnie: młodego wówczas kapłana.
Niedziela warszawska
Każde dziecko ma swoje świąteczne marzenie. Każdy z nas może je spełnić.
Bogaty to ten, który Boga traktuje na równi sobie. Natomiast człowiek ubogi nigdy nie zapomina, że to Pan Bóg jest fundamentem i źródłem jego życia mówi bp Marek Solarczyk.
Jest w Warszawie tylko jedna parafia św. Mikołaja. Nie jest to jednak Mikołaj z długą, siwą brodą i rubasznym śmiechem, który rozdaje prezenty i nosi czapkę z pomponem. To prawdziwy Cudotwórca, którego podziwiać możemy na prawosławnych ikonach.
Niedziela wrocławska
W Kościele 1 grudnia rozpoczynamy bowiem nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Jest to zaproszenie, wezwanie do pogłębiania więzi z Jezusem Chrystusem.
Pierwszy Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej odbył się 23 i 24 listopada we Wrocławiu.
Podpalenia, groźby, oddawanie moczu na modlących czy to jeszcze akty zwykłego chuligaństwa czy może owoce wielomiesięcznej nagonki na Kościół?
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Przeżywany przez nas okres Adwentu ma podwójny wymiar, który znajduje swoje odbicie w dwóch etapach. Większości z nas Adwent kojarzy się z oczekiwaniem na Boże Narodzenie.
Na ten tomik czekaliśmy cały rok. Alina Dorota Paul nie zawiodła wielbicieli swojego talentu, podarowując im w listopadzie kolejną porcję wierszy, tak pięknych i jasnych jak jej dusza, tak głębokich jak jej wiara.
W chłodny wieczór 11 listopada br. na terenach zielonych przy Zespole Szkół Katolickich w Zamościu zgromadzili się harcerze i harcerki z roztoczańskich drużyn ZHR, dzieci i młodzież, ludzie starsi i całe rodziny, aby wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne i wspominać ojczystą historię.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata 24 listopada zakończył się ogłoszony przez papieża Benedykta XVI Rok Wiary.
Na co dzień prowadzą zwyczajny tryb życia. Uczą się lub pracują. Jednak w wolnej chwili przebierają się za średniowiecznych rycerzy lub żołnierzy legionistów i zdobywają warowne zamki lub szarżują cwałem na wroga...
O rzeczy dobre i piękne trzeba się postarać. Coś, co przychodzi bez wysiłku, nie ma takiej wartości. Aż cztery tygodnie, by dobrze przygotować się do Bożego Narodzenia. Do roboty zatem.